ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Αφρικανοσχέδιο

Πήγαινε κάτω 
+6
vag0s
georgetax
chris7
Moutralewn
delta6
Crazy_Beaver
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 19, 2010 1:18 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Αρχίζω να κλεινω προς

labido
White tail
Maingano

Καλός και δοκιμασμένος συνδυασμός!
GoodJob
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 19, 2010 7:12 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Αρχίζω να κλεινω προς

labido
White tail
Maingano

Οντως πολυ καλος συνδυασμος καο πετυχημενος!
Καλη συνεχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 22, 2010 10:45 pm

Πάμε για ένα update;

Τα σαλιγκάρια αγοράσθηκαν και καθαρήστηκαν.η διαδικασία που ακολουθήθηκε ειναι η εξής

Σε ένα κουβα έβαλα τα σαλιγκάρια και έριξα καυτό νερό από τον βραστήρα.Μετα βγαίναν σχετικά εύκολα.Αφού βγήκαν όλα άνοιξα μια τρυπούλα στο καθένα για να υπάρχει μία υποτυπώδς κυκλοφορία και μέσα και μετα πήρανε τρείς βράσεις.Νομίζω είναι έτοιμα.

https://2img.net/r/ihimizer/i/110os.jpg/

Τα φίλτρα πλέον τα έχω στα χέρια μου.3 χιλιάρια ηλιος ήλιος (2 γι ατο μεγάλο και ένα για το μικρό.

https://2img.net/r/ihimizer/i/107bi.jpg/


Έφερα ένα τελάρο πέτρες ακόμα από το κτήμα και θα ακολουθηθεί η προβλεπόμενη διαδικασία.


Για το τέλος το καλύτερο.Ήρθε επιτέλους μετα από μια εβδομάδα που άραζα με τις ώρες και χάζευα το έπιπλο και η γυάλα.Ήταν που θα την φέρνανε την επόμενη μέρα της αγοράς

https://2img.net/r/ihimizer/i/109zc.jpg/

https://2img.net/r/ihimizer/i/dsc04128c.jpg/

Τλωρα θα νπορώ να κοιτάω το έπιπλο μαζί με την άδεια γυάλα μέχρι να ολοκληρωθούν οι προετοιμασίες!!!!!!!!
lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 23, 2010 10:34 am

Με 3 βρασεις ειναι μια χαρα μονο κοιτα μεσα αν εχουν καθαρισει πολυ καλα...λογικα εχουν καθαρισει!

Περιμενουμε να δουμε την γυαλα γεματη.... geek geek

Καλη συνεχεια!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 23, 2010 2:30 pm

Αραγονίτης 0,5 -1,7mm μας κάνει για τα αφρικανικά παίδες ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 23, 2010 11:54 pm

Παιδιά ερώτηση!Υπάρχει dow πολύ λεπτό 2 εκατοστά ας πούμε.Θέλω να ντύσω τις πισω πλευρές για θρμομόνωση αφού το βάψω μαύρο!με ενα σπάρο 2 τριγώνια!!!!!!!!!Στο leroy merlin που ρώτησα δεν έχουν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 24, 2010 8:03 am

http://www.tallos.gr/products.asp?id=1433

αυτό μπόρεσα και βρήκα

Tallos - εκπαιδευτικά
Γρηγορίου Κύρτση 6
592 00, Νάουσα

Τηλέφωνο 23320-29998
Fax 23320-52322

e-mail info@tallos.gr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 24, 2010 9:52 am

Θα κοιτάξω μήπως βρω κάτι πιο κοντά αλλά σε ευχαριστώ για την πρόταση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 24, 2010 3:50 pm

ατο έδειξα για τον λόγο ότι μάλλον μπορεί να κάνει και παραδόσεις - αποστολες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 24, 2010 4:06 pm

λοιπον 'Ολα καλά!Βρήκα σε ένα τελευταίο μαγαζί στο παγκράτι.Δεν είναι dow είναι το απλό φελιζόλ αλλά νομίζω την δουλεία του θα την κάνει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 24, 2010 4:55 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
λοιπον 'Ολα καλά!Βρήκα σε ένα τελευταίο μαγαζί στο παγκράτι.Δεν είναι dow είναι το απλό φελιζόλ αλλά νομίζω την δουλεία του θα την κάνει!

Μια χαρά δουλειά θα κάνει!
GoodJob
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Νοε 24, 2010 11:44 pm

Το πήρα λοιπόν και το έβαψα με ενα spray που είχα τριγύρω αλλά δεν μου άρεσε έτσι όπως βγήκε.Φαίνονται οι κυψέλεςπου έχει!!Οπότε θα βάλω το dow!!!!!

Επιστρέφω με νέα ερώτηση!

Με το εσωτερικό φίλτρο τι κάνουμε.Έχει έρθει με 17 διαφορετικά σφουγκάρια.Μπλέ γαλάζιο μαυρο πράσινο και ένα tray με κάποιου είδους κεραμικό υλικό.Μάλλον βιολογικό.Στις οδηγίες λέει για σφουγκάρια απονιτρωποίησης σφουγκάρια εμποτισμένα με άνθρακα και χίλια 2 καλούδια.Κάνουνε τίποτα αυτά ή να τα πετάξω όλα και βάλω το χοντρότρυπο μπλέ και το υπόλοιπο να το τιγκάρω siporax;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Νοε 25, 2010 12:24 am

Crazy_Beaver έγραψε:
Με το εσωτερικό φίλτρο τι κάνουμε.Έχει έρθει με 17 διαφορετικά σφουγκάρια.Μπλέ γαλάζιο μαυρο πράσινο και ένα tray με κάποιου είδους κεραμικό υλικό.Μάλλον βιολογικό.Στις οδηγίες λέει για σφουγκάρια απονιτρωποίησης σφουγκάρια εμποτισμένα με άνθρακα και χίλια 2 καλούδια.Κάνουνε τίποτα αυτά ή να τα πετάξω όλα και βάλω το χοντρότρυπο μπλέ και το υπόλοιπο να το τιγκάρω siporax;

Ότι και να είναι, δεν παύουν να είναι σφουγγάρια που σημαίνει μικρότερα αποικισιμότητα.

Οπότε, θα έλεγα να βάλεις χοντρότρυπο σφουγγάρι και το υπόλοιπο siporax.
thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Νοε 25, 2010 11:56 am

Πάμε για ένα update

To έπιπλο για το μικρό είναι έτοιμο.Μένει να σιδερόσω την φορμάικα στις άκρες

Από έτσι

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Dsc041300


έγινε έτσι buttrock.gif

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Dsc04144d

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Dsc04146


Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Dsc04147v

Η πρώτη φουρνιά πέτρες έτοιμη

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Dsc04134vp

και η δεύτερη σε φάση καθαρισμού

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Dsc04135xu

Τέλος κάπως έτσι στο πιο τακτοποιημένο θα είναι το έπιπλό μου!!!!

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Dsc041410
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Νοε 25, 2010 1:20 pm

Moutralewn έγραψε:

Οπότε, θα έλεγα να βάλεις χοντρότρυπο σφουγγάρι και το υπόλοιπο siporax.
thumbup

yes yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Νοε 25, 2010 10:44 pm

Έτοιμο το μικρό.Για πάρτε ένα μάτι!!!!!!!!

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Multiessetup1

Είναι ακόμα θολό βέβαια γιατί μόλις τελειωσα το στήσιμο!!!!

εχω μία ερώτηση γιατί η ροή του φίλτρου δεν είναι δυνατή και μάλον έχω κάνει πατατία επείδη δεν ξεναείχα εξωτερικό φίλτρο

Επείδή έχω εξωτερικό θερμοστάτη και οι σωλήνες ήταν αρκετά σκληρή και ο χόρος περιορισμένος τα έχω βάλει έτσι!Για να μπούν διαφορετικά π΄ρεπει να κόψο το πίσω ξύλο!

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Dsc041530


Μπορεί αυτό να επηρεάζει τη ροή ή αλλού είναι η πατατιά;μΕσα στο φίλτρο έχω μηχανικό μακαρόνη κάτω κάτω έναν από τους σφουγκαρουαλοβάμβακες από πάνω μετα siporax και άλλο ένα σφουγκαρουαλοβάμβακα πάνω πάνω!!!Για να το ξεκινήσψ γέμισα τον κάδο νερό , πάτησα 2-3 φορές τη χειροκίνητη τρόμπα που έχει και έβαλα στην πρίζα.Η ροή μου φαίνεται πολύ χαμηλή όμως :helpsmilie: :helpsmilie: :helpsmilie:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Νοε 25, 2010 11:19 pm

Μια χαρα!
Για πες μου.. τι λεει το sun sun?
Ειναι πρακτκο στη χρηση;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Νοε 25, 2010 11:26 pm

έμενα πρακτικότατο μου φάνηκε.Αν και δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει εξωτερικό το σύνδεσα και το ξεκίνησα κατευθίαν!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 26, 2010 11:07 am

Ορίστε και μία φώτο από σήμερα το πρωί που ξεθόλωσε λίγο!Ελπίζω να κατοικηθεί σύντομα γιατί πολύ καιρό έμεινα χωρίς ενυδρείο!


Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Multiessetup2

Κάτι που σκέφτηκα για την μειωμένη ροή του φίλτρου είναι ότι μέσα στην κλασική υπερβολή μου το παραγέμισα μακαρόνι και ίσως τα καλαθάκια να μην πατάνε καλά το ένα με το άλλο.Υπάρχει περίπτωση αυτό να επηρεάζει την ροή;

Θα προσπάθήσω βέβαια να περιορίσω τις καμύλες από το λάστιχο αλλά ο χώρος είναι πολύ περιορισμένος και ο θερμαντήρας είναι τούμπανο.Βέβαια το λάστιχο δεν τσακίζει πουθενά και από την άλλη υποτίθεται ότι έχει μανομετρικό 1,8 μέτρα, μια καμπύλη το πείραξε;

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 26, 2010 2:51 pm

Πολυ ομορφο εχει γινει,μπραβο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 26, 2010 3:34 pm

Λοιπόν στο θέμα του φίλτρου θα επανέλθω το απόγευμα αφού προσπαθήσω να βρώ τι φταίει.Στην φώτο απου ακολουθεί βλέπεται τις τροφές που έχω στα χέρια μου αυτή την στιγμή.

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Dsc04148to

Καλύπτουν τις ανάγες μου για τα μούλτι και για τα mbuna που σκοπεύω να αποκτήσω;Για τα mbuna νομίζω πως έχω καταλήξει σε yellow lab-acei white top-maingano αρκεί να τα βρώ φυσικά.θα ήθελα όποιος έχει όρεξη να προτείνει ένα διατροφολόγιο βασισμένο σε αυτές τις τροφές για τα 2 τανκσ ξεχωριστά και ενοείτε να προτείνει αν θέλει στην σύνθεσή του και κάποια άλλη τροφή που θεωρεί οτι χρειάζεται για να είναι η διατροφή πιο ολοκληρωμένη.Έχω σκοπό να ταίζω 2 φορές την ημέρα λίγο μετά το άναμα των φώτων και λίγο πρίν το σβήσιμο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 26, 2010 7:41 pm

Φιλε μου με το φιλτρο δν νομιζω να εχει κατι...μαλλον αυτη ειναι ροη του!
Εβαλα και εγω στο 300αρι μου ακριβως το ιδιο φιλτρο που εχεις και εσυ!Πρωτη φορα χρησιμοποιω κινεζικα φιλτρα!
Μπορω να πω οτι αυτη η ροη δν αντιστοιχει σε 1000 lt/h !
Κατα την δικη μου αποψη αυτο το φιλτρο κανει σε ενυδρεια Αμαζονιου που τα ψαρια δν θελουν δυνατες ροες!
Προσωπικα δν θα το εβαζα σε ενυδρεια Αφρικης!

Εκτος αν δεν εχουμε κανει κατι σωστα...!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 26, 2010 9:10 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Καλύπτουν τις ανάγες μου για τα μούλτι και για τα mbuna που σκοπεύω να αποκτήσω;Για τα mbuna νομίζω πως έχω καταλήξει σε yellow lab-acei white top-maingano αρκεί να τα βρώ φυσικά.θα ήθελα όποιος έχει όρεξη να προτείνει ένα διατροφολόγιο βασισμένο σε αυτές τις τροφές για τα 2 τανκσ ξεχωριστά και ενοείτε να προτείνει αν θέλει στην σύνθεσή του και κάποια άλλη τροφή που θεωρεί οτι χρειάζεται για να είναι η διατροφή πιο ολοκληρωμένη.Έχω σκοπό να ταίζω 2 φορές την ημέρα λίγο μετά το άναμα των φώτων και λίγο πρίν το σβήσιμο

Για τροφές δοκιμασμένες για mbuna δες εδώ και για Tanganyika δες εδώ.

Για Tanganyika, εκτός απο τις προτεινόμενες του link (άσχετα αν είναι στην κατηγορία Ν. Αμερική), μπορείς να κοιτάξεις και τροφές εταιριών που είναι συγκεκριμένα για ψάρια της λίμνης (ιδίου τύπου με αυτή της tropical που έχεις).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 26, 2010 10:59 pm

chris7 έγραψε:
Φιλε μου με το φιλτρο δν νομιζω να εχει κατι...μαλλον αυτη ειναι ροη του!
Εβαλα και εγω στο 300αρι μου ακριβως το ιδιο φιλτρο που εχεις και εσυ!Πρωτη φορα χρησιμοποιω κινεζικα φιλτρα!
Μπορω να πω οτι αυτη η ροη δν αντιστοιχει σε 1000 lt/h !
Κατα την δικη μου αποψη αυτο το φιλτρο κανει σε ενυδρεια Αμαζονιου που τα ψαρια δν θελουν δυνατες ροες!
Προσωπικα δν θα το εβαζα σε ενυδρεια Αφρικης!

Εκτος αν δεν εχουμε κανει κατι σωστα...!

Δεν είχε πεί κανείς πουθενά για προβλήματα στην ροή.Πάντως η ροή φαίνεται πολύ αδύναμη.Πήπως φταί ο σωλήνα ;Είναι πιο χονδρός απ οτι σε άλλα φίλτρα μήπως και η ποσότητα του νερου είναι η ίδια απλά η ροή φαίνεται πεσμένη;Για να πεί κανείς καμιά γνώμη;

Εν το μεταξύ μου παρουσιάστηκε και ένα ακόμα πρόβλημα.Σήμερα το απόγευμα που γύρισα πό την δουλεία είδα κάμποσα από αυτά τα σαλιγκάρια πουτ φαίνονται στην φώτο.Μάλον ήρθαν μαζί με τον αραγωνίτη και δεν τα πήρα πρέφα.Από το απόγευμα μέχρι τώρα έχω βγάλει καμπόσα αλλά είναι λές και τα γεννα η άμμος.Τι να κάνω;Είναι βλαβερά;Πώς τα ξεφορτωνομαι;

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Dsc04165y
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 26, 2010 11:09 pm

Εγώ θα έλεγα να τα αφήσεις.

Σε μια αναπαράσταση "σαλιγκαροθάλασσας" της Tanganyika, τί καλύτερο απο μερικά ζωντανά σαλιγκάρια.
rock

Αν αναπαράγονται πολύ γρήγορα και τιγκάρεις, να αφαιρείς μερικά με το χέρι για να κρατάς τον πληθυσμό σε έλεγχο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αφρικανοσχέδιο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: