ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Αφρικανοσχέδιο

Πήγαινε κάτω 
+6
vag0s
georgetax
chris7
Moutralewn
delta6
Crazy_Beaver
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 11, 2010 11:56 am

Φίλοι μου καλημέρα σας !Δημιουργό αυτό το θρεντ για να μιλήσουμε για τα μελοντικά σχέδια μου να μου πείτε τις απόψεις σας και για να κάνω διάφορες γένικές ερωτήσεις κάθε φορά ωστε να μην ανοίγω ξεχωριστό θέμα κάθε φορά και τεικώς να γίνει μία συγκεντρωτική παρουσίαση που θα αναφέρει τα πάντα. Το σχέδιο λοιπόν είναι το υπάρχον ενυδύο ένα σχεδόν 100 λιτρα μικτά να γίνει species tank με multies και εν συνεχεία να αγοραστει ενα JUWEL Trigon 350 το οποίο θα γίνει mbuna me 3-4 είδη.

Σήμερα θα αδειάσει και θα καθαριστεί το μικρό. Έχω αγοράσει και κάποια ξύλα για να κάνω κάποιες μετατροπές στο έπιπλο τις οποίες θα παρουσιάσω στην τελική παρουσίαση. Ο καθαρισμός θα γίνει με Aquaforte και πολύ καλό ξέπλημα στην συνέχεια.

Το ΣΚ θα πάω στο κτήμα του παππού να βοηθήσοω με τις ελιές και να αρχίσω και αναζήτηση πέτρας αν βρώ κάτι που μου αρέσει. Ερώτηση; Τι μέγεθος πετρας χρησιμοποιήτε συνήθως στα ενυδρεία σας.Γύρω στα 10 εκατοστά χονδρικά είναι καλά;Question

Επίσεις θέλω να μαζέψω και άμμο από παραλία. Έχω ακούσει διάφορες μίξεις αλλά να πώ την αλήθεια δεν καταλαβαίνω ορισμένες από αυτές αν έξυπηρετούν κάποιον άλλο σκοπό πέραν του αισθητικού. Αφού η άμμος θαλάσσης είναι ασβεστολιθική γιατί την κάνουμε μίξη με αραγωνίτή. Question

Τέλος σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο http://www.plantedtank.net/forums/diy/78505-rfug-blast-past-diy.html με κάποιες παραλαγές

για να διατηρώ τον βυθό καθαρό και στα 2 tanks.Σήμερα μετά την δουλειά λέω να πάω για ψώνια PVC ώστε πρίν καταλήξω στο τελικό στήσιμο να κάνω κανα πείραμα να δώ τι αποτελέσματα θα έχω στο μικρό τώρα που θα το έχω άδειο και εύκαιρο! H χρησιμότητα που βλέπω είναι η κυκλοφορία νερού σε όλη την επιφάνεια του ενυδρείου(ακόμα και ανάμεσα στις πέτρες για το mbuna) με ροή προς τα πάνω.η ροή παρασέρνει μαζί της όλες τις ακαθαρσίες των ψαριών με αποτέλεσμα έναν καθαρό βυθό αφού αυτές θα αιωρούνται και θα τις ρουφά το φίλτρο. Ακόμα το νερό περνόντας μέσα από την άμμο λογικά υπόκειτε σε μία ακόμα φίλτρανση ( ή τυπου φίλτρανση)Το φίλτρο που θα χησιμοποιηθεί στο μικρό είναι ένα sun sun 1000l/h.

Μέχρι στιγμής αυτά.Σίγουρα θα ακολουθήσουν και άλλα πολλά.lol! Ακούω σχόλια και προτάσεις !!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
delta6
Μέλος
Μέλος
delta6


Αριθμός μηνυμάτων : 138
Ηλικία : 36
Τόπος : Αννόβερο, Γερμανία

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 11, 2010 1:41 pm

Μεγαλεπίβολο σχέδιο!!

Γουστάρω!! victory victory victory
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 11, 2010 8:33 pm

update της κατάστασης.

Το ενυδρείο ξεστήθηκε αλλά δεν καθαρίστηκε γιατι ψώφησα σήμερα.

Με τους σωλήνες έχουμε πρόβλημα.Πήγα και leroy merlin kκαι practiker αλλά τζίφος. Ο πιο λεπτός σωλήνας που έχουν ήταν 33 χιλιοστά.Είχα τυπώσει μάλιστα μια φωτο της κατασκευής και ένας παλίκαρος στο practiker επέμενε ότι έχει γίνει από σιδεροσωλήνα και έχει βαφτεί!!!!!!!!!!!Λοιπόν τι κάνουμε.Που θα βρούμε προμήθιες;;;;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 11, 2010 8:36 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Φίλοι μου καλημέρα σας !Δημιουργό αυτό το θρεντ για να μιλήσουμε για τα μελοντικά σχέδια μου να μου πείτε τις απόψεις σας και για να κάνω διάφορες γένικές ερωτήσεις κάθε φορά ωστε να μην ανοίγω ξεχωριστό θέμα κάθε φορά και τεικώς να γίνει μία συγκεντρωτική παρουσίαση που θα αναφέρει τα πάντα. Το σχέδιο λοιπόν είναι το υπάρχον ενυδύο ένα σχεδόν 100 λιτρα μικτά να γίνει species tank με multies και εν συνεχεία να αγοραστει ενα JUWEL Trigon 350 το οποίο θα γίνει mbuna me 3-4 είδη.

Το 100άρι είναι καλή ιδέα να γίνει μια μεγάλη αποικία multies. Στο Trigon 350 θα έλεγα το πολύ 3 είδη αν και προσωπικά θα έβαζα 2.

Crazy_Beaver έγραψε:
Το ΣΚ θα πάω στο κτήμα του παππού να βοηθήσοω με τις ελιές και να αρχίσω και αναζήτηση πέτρας αν βρώ κάτι που μου αρέσει. Ερώτηση; Τι μέγεθος πετρας χρησιμοποιήτε συνήθως στα ενυδρεία σας.Γύρω στα 10 εκατοστά χονδρικά είναι καλά;Question

Τα μεγέθη πέτρας καλό θα είναι να ποικίλουν. Απο 10 εκ μέχρι και 25-30εκ.
Γενικότερα θα πρέπει οι πέτρες να καλύπτουν τις ανάγκες των ψαριών αλλά και το σχήμα τους να είναι λειτουργικό.
Απο εκεί και πέρα είναι προτιμότερο να είναι όλες όμοιες στην εμφάνιση και αν πλησιάζουν και στην εμφάνιση σε αυτές της λίμνης Malawi (όπως π.χ. το ενυδρείο του Βάγγου).

Crazy_Beaver έγραψε:
Επίσεις θέλω να μαζέψω και άμμο από παραλία. Έχω ακούσει διάφορες μίξεις αλλά να πώ την αλήθεια δεν καταλαβαίνω ορισμένες από αυτές αν έξυπηρετούν κάποιον άλλο σκοπό πέραν του αισθητικού. Αφού η άμμος θαλάσσης είναι ασβεστολιθική γιατί την κάνουμε μίξη με αραγωνίτή. Question
Η μίξη άμμου θαλάσσης με αραγωνίτη γίνεται αφενός γιατί και τα 2 συστατικά βοηθούν στο buffering του νερού (κάτι που δεν ισχύει με την μίξη χαλαζιακής και αραγωνίτη) και αφετέρου λόγω εμφάνισης.

Την άμμο απο την παραλία θα την καθαρίσεις πολύ καλά, με μπόλικο νερό μέχρι να σταματήσεις να βγάζει βρώμα. Κατόπιν και όταν την βάλεις στο ενυδρείο μαζί με τις πέτρες θα πρέπει απαραιτήτως να αφήσεις το ενυδρείο να "τρέξει" καμιά εβδομάδα μόνο με μπόλικο άνθρακα και μπόλικο filter-wool και μετά να προσθέσεις βιολογίες κλπ.

Crazy_Beaver έγραψε:
Τέλος σκέφτομαι να κάνω κάτι τέτοιο http://www.plantedtank.net/forums/diy/78505-rfug-blast-past-diy.html με κάποιες παραλαγές

για να διατηρώ τον βυθό καθαρό και στα 2 tanks.Σήμερα μετά την δουλειά λέω να πάω για ψώνια PVC ώστε πρίν καταλήξω στο τελικό στήσιμο να κάνω κανα πείραμα να δώ τι αποτελέσματα θα έχω στο μικρό τώρα που θα το έχω άδειο και εύκαιρο! H χρησιμότητα που βλέπω είναι η κυκλοφορία νερού σε όλη την επιφάνεια του ενυδρείου(ακόμα και ανάμεσα στις πέτρες για το mbuna) με ροή προς τα πάνω.η ροή παρασέρνει μαζί της όλες τις ακαθαρσίες των ψαριών με αποτέλεσμα έναν καθαρό βυθό αφού αυτές θα αιωρούνται και θα τις ρουφά το φίλτρο. Ακόμα το νερό περνόντας μέσα από την άμμο λογικά υπόκειτε σε μία ακόμα φίλτρανση ( ή τυπου φίλτρανση)Το φίλτρο που θα χησιμοποιηθεί στο μικρό είναι ένα sun sun 1000l/h.

Θα έλεγα, να μην μπεις στην διαδικασία. Ότι και να κάνεις η βρωμιά θα συσσωρεύεται ανάμεσα στις πέτρες. αυτό που θα πρέπει να κάνεις εσύ είναι ένα "σκούπισμα" (με την ειδική ενυδρειακή σκούπα) κάθε φορά που κάνεις αλλαγή.
Άσε που θεωρώ ότι αυτή η κατασκευή λόγω της ροής που θα βγάζει απο διαφορετικά σημεία θα ενοχλεί τα ψάρια και θα ανακατεύει συνεχώς τις ακαθαρσίες στο νερό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΔευ Νοε 15, 2010 10:30 pm

Καλησπέρα συμφορουμήτες . Η πορεία έχει ως εξής.Το προτζεκτ με το φίλτρο άμμου μάλλον εγκαταλείπεται γιατί έχω αρκετές δυσκολίες στο να συγκεντρώσω τα υλικά. Θα πέξω με κάποιο κυκλοφορητή αν έχω κάποιο θέμα!!

Από το κτήμα μάζεψα ένα τελάρο πέτρες (πρέπει να είναι γύρο στα 50 κιλά πέτρα) διάφορα μεγέθη και θα ακολουθήσουν άλλα 3.Αν χρειαστεί και περισσότερες.Έκανα το τεστ με το ακουαφόρτε και είναι ασβεστολιθηκές και νομίζω με λίγη φαντασία και την βοήθεια της άλγης θα το κάνουμε το βιοτοπικό!!! buttrock.gif buttrock.gif buttrock.gif Θα βάλω ένα δείγμα σε λίγο γιατί δεν έχω λογαριασμο στο imageshack να μου πείτε την γνώμη σας. Αύριο αν βρώ χρόνο θα μπεί η παραγκελία για το trigon.Λέω να το πάρω από την κηφησιά για να επωφεληθώ τις προσφοράς.Αν γνωρίζεται καμια καλύτερη περίπτωσση θα το εκτιμίσω.

Το μικρό καθαρίστηκε αλλά δεν είμαι τελείως ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα(έμειναν πολλά στίγματα πάνω από άλατα thumbdown.gif )αργησα να το στεγνώσω? ΄Τωρα δουλέυω σε κάτι μετατροπές στο έπιπλο που θα τις παρουσιάσω αργότερα αλλά γενικά πάμε με αργά βήματα γιατι με δουλεία τις καθημερινές και ελιές το ΣΚ είμαι ζόμπι!!!

Τέλος θα ήθελα την βοήθειά σας για την ψαροσύνθεση του trigon!!!Έχω δεί άπειρες συνθέσεις και έχω ένα σχέδιο στο μυαλλό μου αλλά η γνώμη σας πάντα μετράει πρίν αρχίσω το ψάξιμο!!!


Νομίζω δεν ξέχασα κάτι, τα σχόλια σας πολύτιμα όποτε κάντε τα για όλα!!! thumbup thumbup thumbup thumbup thumbup thumbup pale
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΤρι Νοε 16, 2010 1:59 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Καλησπέρα συμφορουμήτες . Η πορεία έχει ως εξής.Το προτζεκτ με το φίλτρο άμμου μάλλον εγκαταλείπεται γιατί έχω αρκετές δυσκολίες στο να συγκεντρώσω τα υλικά. Θα πέξω με κάποιο κυκλοφορητή αν έχω κάποιο θέμα!!
Την καλύτερη δουλειά έκανες.
Προσωπικά πιστεύω ότι ούτε κυκλοφορητή θα χρειαστείς.

Crazy_Beaver έγραψε:
Από το κτήμα μάζεψα ένα τελάρο πέτρες (πρέπει να είναι γύρο στα 50 κιλά πέτρα) διάφορα μεγέθη και θα ακολουθήσουν άλλα 3.Αν χρειαστεί και περισσότερες.Έκανα το τεστ με το ακουαφόρτε και είναι ασβεστολιθηκές και νομίζω με λίγη φαντασία και την βοήθεια της άλγης θα το κάνουμε το βιοτοπικό!!! buttrock.gif buttrock.gif buttrock.gif Θα βάλω ένα δείγμα σε λίγο γιατί δεν έχω λογαριασμο στο imageshack να μου πείτε την γνώμη σας. Αύριο αν βρώ χρόνο θα μπεί η παραγκελία για το trigon.Λέω να το πάρω από την κηφησιά για να επωφεληθώ τις προσφοράς.Αν γνωρίζεται καμια καλύτερη περίπτωσση θα το εκτιμίσω.
Για τις πέτρες: Αναμένουμε φωτό.
Για το ενυδρείο: Το water-inn δεν θεωρείται και το φθηνότερο αλλά η προσφορά με την δωροεπιταγή είναι ακαταμάχητη και κερδίζεις πολλά, οπότε το θεωρώ σχεδόν μονόδρομο.

Crazy_Beaver έγραψε:
Το μικρό καθαρίστηκε αλλά δεν είμαι τελείως ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα(έμειναν πολλά στίγματα πάνω από άλατα thumbdown.gif )αργησα να το στεγνώσω? ΄Τωρα δουλέυω σε κάτι μετατροπές στο έπιπλο που θα τις παρουσιάσω αργότερα αλλά γενικά πάμε με αργά βήματα γιατι με δουλεία τις καθημερινές και ελιές το ΣΚ είμαι ζόμπι!!!
Είναι απο έξω ή απο μέσα;
Αν είναι απο έξω μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο καθαριστικό (τύπου VIAKAL κλπ) με προσοχή να μην μπει καθόλου στην μέσα μεριά.
Αν είναι απο μέσα μπορείς να δοκιμάσεις με νερό και ξύδι και να τρίψεις με σφουγγαράκι κουζίνας (το πράσινο τύπου Scotch-Brite)

Crazy_Beaver έγραψε:
Τέλος θα ήθελα την βοήθειά σας για την ψαροσύνθεση του trigon!!!Έχω δεί άπειρες συνθέσεις και έχω ένα σχέδιο στο μυαλλό μου αλλά η γνώμη σας πάντα μετράει πρίν αρχίσω το ψάξιμο!!!
Προσωπικά θα έλεγα να βάλεις 2 ή το πολύ 3 είδη.
Σίγουρα όχι παραπάνω.

Απο εκεί και πέρα, ρίξε μια ματιά σε λίστες και πες μας τί σου αρέσει προκειμένου να το συζητήσουμε.
Γενικότερα, θα σου έλεγα να ψαχτεις και να βάλεις κάτι που να ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα.
thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΤρι Νοε 16, 2010 3:39 pm

Περιμενουμε να δουμε τις πετρες σου!
Η αγορα ενυδρειου απο το water inn ειναι μονοδρομος.....συμφερει!
Για το θεμα καθαρισμου σου ειπε ο Μoutralewn!
Πες μας τι ψαροσυνθεση εχεις σκεφτει και θα το συζητησουμε ..παντως ειμαι κ εγω της αποψης να βαλεις κατι ασυνηθιστο!
Προσωπικα θα εβαζα μονο δυο ειδη στο trigon!

Καλη συνεχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΤετ Νοε 17, 2010 12:02 am

Λοιπόν μπήκε η παραγκελία και παρέλαβα το έπιπλο το όποιο μόλις έφτιαξα. Το ενυδρείο μου είπαν θα έρθει ή αύριο ή μεθαύριο. Μπράβο τους για αυτό. Αγοράστηκε από το water Inn μιας και εκεί βρέθηκε η πιο συμφέρουσα προσφορά. Για το έπιπλο έχω να πώ ένα μόνο Απαράδεκτο!Χίλιες φορές να το έιχα φτιάξει μόνος μου. Και πιο φθηνά θα ερχόταν και πιο στιβαρό νομίζω θα ήταν. Εν πάση περιπτώση το προσπερνώ.Να μία φώτο με το έπιπλο στην θέση του.

Αφρικανοσχέδιο  106zk.th

Επιτέλους αξιόθηκα να κουβαλήσω τις πέτρες από το αυτοκίνητο και μπήκαν σε νερό με χλωρίνη.Απ ότι βλέπω το τρίψιμο δεν το γλιτώνουμε dry.gif

Αφρικανοσχέδιο  101bl.th Αφρικανοσχέδιο  100dh.th Αφρικανοσχέδιο  099ry.th Αφρικανοσχέδιο  105zi.th

τέλος ρώτησα για αραγωνίτη και μου έδειξαν αυτόν

Αφρικανοσχέδιο  102mc.th

Ούτε μου γέμισε το μάτι και ήταν και πανάκριβος.Αν βάλω χαλαζιακή άμμο λέτε να έχω θέμα με τις σκληρότητες. Διαφορετικά θαλασσα κι αλμυρό νερό να σε ξεχάσω δεν μπορώ αφου θα μου φύγει ο πάτος να καθαρισω τόση άμμο. Μήπως μία μίξη με άμμο θαλάσσης και χαλαζιακή; Στις μάντρες έχει θαλάσης σε σακια; Να κοιτάξω να βρώ αραγωνίτη από συνχομπίστα;

Για φίλτρο τι λέτε να κάνω;Σκεφτόμουν ν αφήσω το εσωτερικό και να βάλω και ένα χιλιάρι sun sun + ένα κυκλοφορητή ή 2 χιλιάρια sun sun. Ti λέτε.;

Για τις συνθέσεις δεν έχω καταλήξει ακόμα αλλά έχω στο μυαλό μουτα παρακάτω

Labidochromis caeruleus

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"

Pseudotropheus socolofi

μετά

Labidochromis caeruleus

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"

Pseudotropheus sp. Acei

ή


Labidochromis caeruleus

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"

Metriaclima greshakei (Albino)

και ακόμα μου αρέσουν

Labidochromis sp. "Mbamba"

Pseudotropheus elongatus Hai Reef "Jewel Spot"

Pseudotropheus acei "ngara"

Pseudotropheus crabro

Pseudotropheus sp.( elongatus Juwel Spot)

Από τα παραπάνω δεν ξέρω τι μπορώ να βρώ σίγουρα κάποια πό αυτά είναι πολύ πιο έυκολο να βρεθούν μιας και υπάρχουν σε ένα στα δυο ενυδρεία.Αν έχετε να προτείνεται μία σύνθεση που να περιέχει κάτι από τα παραπάνω ή και κάτι δικό σας είμαι όλος μάτια και αυτια!


Για σήμερα αυτά γιατί και πάλι ψόφησα.

P.S. Ελπίζω να μην σας κουράζω

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΤετ Νοε 17, 2010 11:43 am

Crazy_Beaver έγραψε:
Λοιπόν μπήκε η παραγκελία και παρέλαβα το έπιπλο το όποιο μόλις έφτιαξα. Το ενυδρείο μου είπαν θα έρθει ή αύριο ή μεθαύριο. Μπράβο τους για αυτό. Αγοράστηκε από το water Inn μιας και εκεί βρέθηκε η πιο συμφέρουσα προσφορά. Για το έπιπλο έχω να πώ ένα μόνο Απαράδεκτο!Χίλιες φορές να το έιχα φτιάξει μόνος μου. Και πιο φθηνά θα ερχόταν και πιο στιβαρό νομίζω θα ήταν. Εν πάση περιπτώση το προσπερνώ.Να μία φώτο με το έπιπλο στην θέση του.
Τα έπιπλα της Juwel, όντως φαίνονται ψεύτικαι και δεν εμπέουν εμπιστισύνη. Βέβαια μήν ξεχνάμε ότι είναι φτιαγμένα για το συγκεκριμένο βάρος καθώς και ότι, αρκετοί χομπύστες έχουν τα ενυδρεία τους πάνω σε αυτές και αντέχουν μια χαρά.
Προσωπικά, σε όλα τα Juwel που έχω (εκτός απο ένα 80άρι) έχω φτιάξει δικές μου βάσεις. Μου είχε έρθει φθηνότερα και είναι και πιο "ενισχυμένες".

Crazy_Beaver έγραψε:
Επιτέλους αξιόθηκα να κουβαλήσω τις πέτρες από το αυτοκίνητο και μπήκαν σε νερό με χλωρίνη.Απ ότι βλέπω το τρίψιμο δεν το γλιτώνουμε dry.gif
Σε περίπτωση που έχουν πάνω χώματα κλπ, θέλουν σίγουρα τρίψιμο με συρματόβουτσα μιας και τα χώματα πρέπει να φύγουν εντελώς.

Crazy_Beaver έγραψε:
τέλος ρώτησα για αραγωνίτη και μου έδειξαν αυτόν

Ούτε μου γέμισε το μάτι και ήταν και πανάκριβος.Αν βάλω χαλαζιακή άμμο λέτε να έχω θέμα με τις σκληρότητες. Διαφορετικά θαλασσα κι αλμυρό νερό να σε ξεχάσω δεν μπορώ αφου θα μου φύγει ο πάτος να καθαρισω τόση άμμο. Μήπως μία μίξη με άμμο θαλάσσης και χαλαζιακή; Στις μάντρες έχει θαλάσης σε σακια; Να κοιτάξω να βρώ αραγωνίτη από συνχομπίστα;
Ο αραγωνίτης είνια γενικά πανάκριβος. Προτιμότερο είναι να κάνεις μίξη θαλάσσης με χαλαζιακή άμμο. Δεν αξίζει να δώσεις τόσα €€ για αραγωνίτη.
Στις μάντρες θα βρεις θαλάσσης, σε σακιά 20-25 κιλών με τιμή 3-5€ το σακί.
Αν βρεις αραγωνίτη απο συνχομπύστα τότε έχει καλώς. Αλλιώς χαλαζιακή απο ΕΡΜΗ με 10€ το σακί.

Crazy_Beaver έγραψε:
Για φίλτρο τι λέτε να κάνω;Σκεφτόμουν ν αφήσω το εσωτερικό και να βάλω και ένα χιλιάρι sun sun + ένα κυκλοφορητή ή 2 χιλιάρια sun sun. Ti λέτε.;
Σίγουρα άφησε το εσωτερικό μιας και κάνει πολύ καλή δουλειά και απο εκεί και πέρα θα έλεγα 2 100άρια sun-sun ή 1 1400άρι sun-sun.

Crazy_Beaver έγραψε:
Για τις συνθέσεις δεν έχω καταλήξει ακόμα αλλά έχω στο μυαλό μου τα παρακάτω

Labidochromis caeruleus
Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"
Pseudotropheus socolofi

Δεν θα το συνιστούσα μιας και τα socolofi πολύ συχνά υβριδίζουν με τα labido

μετά

Labidochromis caeruleus
Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"
Pseudotropheus sp. Acei

Πολύ καλός και δοκιμασμένος συνδυασμός

ή


Labidochromis caeruleus
Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"
Metriaclima greshakei (Albino)

Αρκετά καλός συνδυασμός και αυτός. Προσωπικά δεν θα έβαζα αλφικές μορφές (albino) κανενός είδους μιας και μιλάμε για άτομα επιλεκτικών αναπαραγωγών τα οποία δεν θα επιβίωναν στην φύση

και ακόμα μου αρέσουν

Labidochromis sp. "Mbamba"
Pseudotropheus elongatus Hai Reef "Jewel Spot"
Pseudotropheus acei "ngara"
Pseudotropheus crabro
Pseudotropheus sp.( elongatus Juwel Spot)

Απο τα παραπάνω θα συνιστούσα να μπουν 2 είδη μόνο (αντί για 3) και εκτός των Acei, μιας και μιλάμε για είδη που δεν "χαρίζουν" και δεν είναι και τα καλύτερα παιδιά (όπως συνήθως τα caeruleus ή τα Acei) και με το δεδομένο ότι δεν θα νοιάζουν χρωματικά. Προσωπικά, αν είχα να διαλέξω απο τα παραπάνω, θα έβαζα Crabro και Mbamba

Από τα παραπάνω δεν ξέρω τι μπορώ να βρώ σίγουρα κάποια πό αυτά είναι πολύ πιο έυκολο να βρεθούν μιας και υπάρχουν σε ένα στα δυο ενυδρεία.Αν έχετε να προτείνεται μία σύνθεση που να περιέχει κάτι από τα παραπάνω ή και κάτι δικό σας είμαι όλος μάτια και αυτια!


Crazy_Beaver έγραψε:
P.S. Ελπίζω να μην σας κουράζω
Ποτέ δεν μας κουράζεις...
...γι'αυτό είναι το forum άλλωστε.
thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΤετ Νοε 17, 2010 12:00 pm

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου. Αραγωνίτη βρήκα γυρω συτα 15 κιλά απο συνχομπίστα σε καλή τιμή και ψάχνω για περισσότερο αν κάτσει κάτι πάλι σε κλή τιμή!Είναι καλύτερα να του κάνο μίξη με θαλάσης ή με χαλαζιακή. Όπως έχω πέι παράληλα φτιάχω και το 90 λιτρο για multies. Πόσα κιλά μίγματος λέτε θα χρειαστώ και για τα 2 !Φαντάζομαι η αναλογία θα είναι 50-50 !Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΤετ Νοε 17, 2010 1:36 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου. Αραγωνίτη βρήκα γυρω συτα 15 κιλά απο συνχομπίστα σε καλή τιμή και ψάχνω για περισσότερο αν κάτσει κάτι πάλι σε κλή τιμή!Είναι καλύτερα να του κάνο μίξη με θαλάσης ή με χαλαζιακή. Όπως έχω πέι παράληλα φτιάχω και το 90 λιτρο για multies. Πόσα κιλά μίγματος λέτε θα χρειαστώ και για τα 2 !Φαντάζομαι η αναλογία θα είναι 50-50 !Ευχαριστώ

Καλύτερα να κάνεις μίξη αραγωνίτη με θαλάσσης. Και λιγότερο απο 50-50 να βάλεις, δεν θα έχεις θέμα.

Για το μεγάλο θα έλεγα 40-50 κιλά άμμο και για το μικρό 20-25.

Πάντως όσο περισσότερο βάλεις τόσο το καλύτερο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΤετ Νοε 17, 2010 8:10 pm

Moutralewn έγραψε:

Labidochromis caeruleus
Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"
Pseudotropheus socolofi

Δεν θα το συνιστούσα μιας και τα socolofi πολύ συχνά υβριδίζουν με τα labido thumbup

μετά

Labidochromis caeruleus
Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"
Pseudotropheus sp. Acei

Πολύ καλός και δοκιμασμένος συνδυασμός thumbup

ή


Labidochromis caeruleus
Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"
Metriaclima greshakei (Albino)

Αρκετά καλός συνδυασμός και αυτός. Προσωπικά δεν θα έβαζα αλφικές μορφές (albino) κανενός είδους μιας και μιλάμε για άτομα επιλεκτικών αναπαραγωγών τα οποία δεν θα επιβίωναν στην φύση thumbup

και ακόμα μου αρέσουν

Labidochromis sp. "Mbamba"
Pseudotropheus elongatus Hai Reef "Jewel Spot"
Pseudotropheus acei "ngara"
Pseudotropheus crabro
Pseudotropheus sp.( elongatus Juwel Spot)

Απο τα παραπάνω θα συνιστούσα να μπουν 2 είδη μόνο (αντί για 3) και εκτός των Acei, μιας και μιλάμε για είδη που δεν "χαρίζουν" και δεν είναι και τα καλύτερα παιδιά (όπως συνήθως τα caeruleus ή τα Acei) και με το δεδομένο ότι δεν θα νοιάζουν χρωματικά. Προσωπικά, αν είχα να διαλέξω απο τα παραπάνω, θα έβαζα Crabro και Mbamba
Ψηφιζω κι εγω δαγκωτο Crabro με Mbamba


Crazy_Beaver έγραψε:
P.S. Ελπίζω να μην σας κουράζω
Ποτέ δεν μας κουράζεις...
...γι'αυτό είναι το forum άλλωστε. thumbup
thumbup



Στο δικο μου Rio 400 εχω βαλει μεσα 120 κιλα πετρα και δν εχει παθει τιποτα 8 μηνες τωρα βεβαια το ενισχυσα με γωνιες για να ειμαι πιο σιγουρος!
αλλα σαν κατασκευη ουτε εμενα μου αρεσει την φοβαμαι αλλα οως ειπε και ο φιλος Moutralewn ειναι μελετημενη για αυτα τα λιτρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΤετ Νοε 17, 2010 9:59 pm

Μπορεί να μου πεί κάποιος τι υλικά φίλτρανσης θα πρέπει να αγοράσω για το κάθε φίλτρο; Νομίζω έχω καταλήξει σε 2 sun sun 1000αρια συν το εσωτερικό για το trigon και σε ένα sun sun 1000αρι για το 100αρι! Ακόμα θα ήθελα προτάσεις σε τρεστ και τροφές!Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 18, 2010 12:23 pm

Εκτός από την από πάνω ερώτηση γνωρίζει κανείς αν τα Labidochromis Sp. "mbamba μπορούν να μπουν μαζί με τα yelow και αν ναι σε αυτόν τον συνδιασμό θα μπορούσε να μπέι ακόμα ένα χαρέμι πχ acei white tail ας πουμε; Το λέω αυτό έχωντας υπόψιν αυτά που έγραψε ο moutraleon για τα τελευταία ειδη της λίστας μου μιας και τα mbamba είναι ένα από αυτά! Η επιθετικότητα που έχουν είναι μεταξύ τους ή προς τ αάλλα είδη;


------------

EDIT Αν δεν δουλεύει το από πάνω αν μπούν mbamba -socolofi- acei πάει ή θα γίνει πανικος;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 18, 2010 1:53 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Μπορεί να μου πεί κάποιος τι υλικά φίλτρανσης θα πρέπει να αγοράσω για το κάθε φίλτρο; Νομίζω έχω καταλήξει σε 2 sun sun 1000αρια συν το εσωτερικό για το trigon και σε ένα sun sun 1000αρι για το 100αρι! Ακόμα θα ήθελα προτάσεις σε τρεστ και τροφές!Ευχαριστώ!

Βάλε μόνο βιολογικό υλικό σε κάθε κασλαθάκι (substrat pro, siporax, micromec κλπ) και λίγο filter-wool στα πάνω μέρος κάθε καλαθιού.

Για τεστάκια, τα υγρά είναι μονόδρομος και απο μάρκα τα A.P.I..

Για προτεινόμενες τροφές, δες εδώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 18, 2010 3:56 pm



Τοι γαμώτο είναι ότι το WI δεν έχει API και μιας και έχω την δωροεπιταγή θα ήθελα να πάρω κάτι από εκεί.Σίγουρα θα πάρω υγρά τώρα από μαρκα θα δω!Στο ερώτημα με τα ψαράκια έχεις καμία απάντηση!Μου είπες ότι είναι σκατοχαρακτήρες αυτά που είναι τελευταία στην λίστα αλλά αυτό ισχύει στο να μπέι ένα από αυτά τα είδη σε κάποιον συνδιασμό ή αν διαλέξω 2 από αυτά τα είδη να μην βάλω τρίτο.Ο υβριδιμός υφιστατε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 18, 2010 4:02 pm

Moutralewn έγραψε:


Βάλε μόνο βιολογικό υλικό σε κάθε κασλαθάκι (substrat pro, siporax, micromec κλπ) και λίγο filter-wool στα πάνω μέρος κάθε καλαθιού.

Για τεστάκια, τα υγρά είναι μονόδρομος και απο μάρκα τα A.P.I..

Για προτεινόμενες τροφές, δες εδώ.

yes yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 18, 2010 4:42 pm

Crazy_Beaver έγραψε:


Τοι γαμώτο είναι ότι το WI δεν έχει API και μιας και έχω την δωροεπιταγή θα ήθελα να πάρω κάτι από εκεί.Σίγουρα θα πάρω υγρά τώρα από μαρκα θα δω!Στο ερώτημα με τα ψαράκια έχεις καμία απάντηση!Μου είπες ότι είναι σκατοχαρακτήρες αυτά που είναι τελευταία στην λίστα αλλά αυτό ισχύει στο να μπέι ένα από αυτά τα είδη σε κάποιον συνδιασμό ή αν διαλέξω 2 από αυτά τα είδη να μην βάλω τρίτο.Ο υβριδιμός υφιστατε!

Τί εννούμε λέγοντας "σκατοχαρακτήρες"....
Είναι είδη τα οποία είναι επιθετικά αφενός στα άτομα του είδους τους και αφετέρου στα άλλα είδη. Λόγω της επιθετικότητας αυτής υπερασπίζονται πολύ πιο σθεναρά την περιοχή τους στο ενυδρείο και ασχολούνται πολύ περισσότερο στο να επιβάλλουν την κυριαρχία τους στον χώρο τους.
Αν βάλεις ένα επιθετικότερο είδος (π.χ. mbamba ή crabro) με κάποιο ηπιότερο, αυτομάτως ο..άγριος αρσενικός θα καταλάβει σχεδόν όλα το ενυδρείο και δεν θα αφήνει σε χλωρό κλαρί ούτε τα θηλυκά του αλλά ούτε και το άλλο είδος. Αυτό έχει άσχημα αποτελέσματα για το ηπιότερο είδος γιατί είναι μονίμως φοβισμένο και στρεσαρισμένο, κρύβεται πολύ στις πέτρες κ.ο.κ.

Ένας επιπλέον λόγος που προτείνω ότι αν θέλεις πιο άγρια είδη θα πρέπει να μπουν 2 χαρέμια αντί για 3 είναι ότι έχοντας 2 είδη, μας δίνεται η δυνατότητα να μεγαλώσουμε τα χαρέμια και να βάλουμε παραπάνω θηλυκά του κάθε είδους. Έτσι τα αρσενικά θα έχουν περισσότερα θηλυκά να κυνηγούν (δεν θα βάζουν, τόσο εύκολα, στο μάτι κάποιο θηλυκό για να το στρεσάρουν πολύ) και επίσης λόγω του ότι τα 2 είδη που θα μπουν θα είναι και τα 2 "παλιοχαρακτήρες" θα υπάρχει κάποιο ισσοροπία.

Αναφορικά με τον υβριδισμό, στα ψάρια ιδίου γένους (π.χ. Labidochromis) υπάρχει πάντα ο φόβος υβριδισμού. Για τα συγκεκριμένα (caeruleus και mbamba), δεν έχω ακούσει κάτι. Αυτό συμβαίνει λόγω του διαφορετικού χρωματισμού και της διαφορετικής ιδιοσυγκρασίας του ψαριού. Αλλά λόγω του 2ου (διαφορά ιδοσυγκρασίας) θα πρότεινα να μην τα βάλεις μαζί.

Γενικότερα, εγώ θα διάλεγα ανάμεσα σε 2 μεγαλύτερα χαρέμια (1/4) απο πιο επιθετικά είδη ή σε 3 μικρότερα χαρέμια (1/3) απο πιο "ήρεμα" είδη.

Προσωπικά, θα διάλεγα τα 2 επιθετικότερα είδη. Το έχω κάνει καί στην πράξη αυτό μιας και σε 400 λίτρα έχω 1 χαρέμι Maingano και 1 χαρέμι Tropheops Likoma
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 18, 2010 5:21 pm

Πιστεύεις ότι με 2 πιο άγρια είδη υπάρχει περισσότερη κίνηση στο ενυδρείο λόγο πιο έντονης κυριαρχικότητας;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 18, 2010 8:21 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Πιστεύεις ότι με 2 πιο άγρια είδη υπάρχει περισσότερη κίνηση στο ενυδρείο λόγο πιο έντονης κυριαρχικότητας;

Ανεξαρτήτως ποσότητας ειδών (2 ή 3) θεωρώ ότι θα υπάρχει περισσότερη κίνηση αν συνδυαστούν "άγρια" με "άγρια" ή "ήμερα" με "ήμερα".
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 18, 2010 8:35 pm

Τα Pseudotropheus Acei White Tail Ngara σε πιους χαρακτήρες συγκαταλέγονται;

Τα maingano αν και απ ότι μου είπες στο τελευταίο ποστ τα βάζεις στα άγρια στο συνδιασμό με τα 3 είδη μου είπες ΟΚ.γιατί γίνεται αυτο;

Τα tropheus δεν είναι απο τανγκνίκα;


----------------

Να συμπληρώσω ότι τα sp Mbamba εδώ http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=737τα δείχνει σαν mildly aggressive. Έχει κανείς προσωπική εμπειρία μαζί τους;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Crazy_Beaver στις Πεμ Νοε 18, 2010 8:57 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 18, 2010 8:53 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Τα Pseudotropheus Acei White Tail Ngara σε πιους χαρακτήρες συγκαταλέγονται;Στα ειρηνικα ειδη

Τα maingano αν και απ ότι μου είπες στο τελευταίο ποστ τα βάζεις στα άγρια στο συνδιασμό με τα 3 είδη μου είπες ΟΚ.γιατί γίνεται αυτο;τα maingano ανηκουν στα επιθετικα και καλο ειναι να τα βαλεις με αλλον ενα επιθετικο ειδος

Τα tropheus δεν είναι απο τανγκνίκα;
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=978 Μalawi
http://www.cichlid-forum.com/profiles/results.php?genus=212 Tanganyika
Μοιαζει παρα πολυ το κεφαλι τους αλλα ειναι διαφορετικο ειδος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 18, 2010 8:58 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Τα Pseudotropheus Acei White Tail Ngara σε πιους χαρακτήρες συγκαταλέγονται;

Τα Acei είναι ήρεμοι χαρακτήρες.

Crazy_Beaver έγραψε:
Τα maingano αν και απ ότι μου είπες στο τελευταίο ποστ τα βάζεις στα άγρια στο συνδιασμό με τα 3 είδη μου είπες ΟΚ.γιατί γίνεται αυτο;
Τα maingano, όντας του γένους melanochromis είναι μεν κωλοχαρακτήρες αλλά είναι δοκιμασμένα απο πολλούς μαζί με labido ή Acei. Γενικότερα, τα Maingano είναι απο τα λίγα είδη που, αν και άγρια, συγκατοικούν αρμονικά με τα ηρεμότερα είδη.
Πιο συγκεκριμένα, τα maingano όταν συγκατοικήσουν με ηπιότερα είδη, ο αρσενικός αρχικά αναλαμβάνει δράση και δίνει σε όλους να καταλάβουν ότι κάνει κουμάντο και μετά δεν ασχολείται, αν δεν προκληθεί.
Το παραπάνω δεν το συναντάμε συνήθως με τα "άγρια" είδη.

Crazy_Beaver έγραψε:
Τα tropheus δεν είναι απο τανγκνίκα;

Τα tropheus ναι, τα tropheops όχι.
Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 18, 2010 9:05 pm

Moutralewn έγραψε:

Τα maingano, όντας του γένους melanochromis είναι μεν κωλοχαρακτήρες αλλά είναι δοκιμασμένα απο πολλούς μαζί με labido ή Acei. Γενικότερα, τα Maingano είναι απο τα λίγα είδη που, αν και άγρια, συγκατοικούν αρμονικά με τα ηρεμότερα είδη.
Πιο συγκεκριμένα, τα maingano όταν συγκατοικήσουν με ηπιότερα είδη, ο αρσενικός αρχικά αναλαμβάνει δράση και δίνει σε όλους να καταλάβουν ότι κάνει κουμάντο και μετά δεν ασχολείται, αν δεν προκληθεί.
Το παραπάνω δεν το συναντάμε συνήθως με τα "άγρια" είδη.
yes yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αφρικανοσχέδιο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφρικανοσχέδιο    Αφρικανοσχέδιο  Icon_minitimeΠεμ Νοε 18, 2010 9:33 pm

Αρχίζω να κλεινω προς

labido
White tail
Maingano
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αφρικανοσχέδιο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: