ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2014 12:37 am

Καλησπέρα,

Ειμαι ο Γιάννης
Κανω δοκιμή με ενα ριο 180 και χρήση πλάκας καρυστου, αμμος θαλάσσης απο μάντρα υλικών .

Το ενδιαφέρον στο εγχείρημα μου ήταν η αλλαγή του aquascape απο χαλίκι κ ναυάγια κεραμικά στο νέο περιβάλλον κ η άμεση προσθήκη των ψαριών 1 ημέρα μετα.

Το ενυδρείο έτρεχε κανονικά για ενα χρόνο με απαράδεκτη ψαροσυνθεση (παπαγαλοψαρο συν 3 αφρικανες , ολα ενήλικα κ μεγάλα για αυτό το ενυδρείο ) τα οποία και χαρίστηκαν σε χομπιστα .

Το εγχείρημα ξεκίνησε μετα απο μια γέννα που μου έκανε η αφρικανα μου Labidochromis Caeruleus ,
ευτυχώς το κατάλαβα νωρίς την έβγαλα απο το ριο κ την έβαλα σε ενα κατοστάρι που έχω , κατάφερε κ μου γέννησε 14 τρελιαρικα μικρα...
Τα οποία ολα χαίρουν άκρας υγείας.

Η αλλαγή έγινε με αφαίρεση του υποστρώματος Χαλικιου χωρίς να αδειάσω το νερό του ενυδρειου οπότε κ το φιλτρο έτρεχε κανονικά καθόλη την μετακόμιση , τα ψάρια ήταν ολα στο άλλο μου ενυδρείο και μπήκαν 24 ώρες μετα .

Ολα δείχνουν πολυ ωραία εως τώρα .
Στην σπαρτη που βρησκομαι υπάρχουν τρομερές ελλείψεις σε μαγαζιά πετ σοπ , δεν συζητάμε κάν για ενυδρειακο μαγαζί .
Θα ήθελα να πω οτι ερχόμε σε αντίθεση με πολλές απο τις απόψεις για τεστ νερού κ μετρήσεις
κ ξέρω οτι ειμαι λάθος οπότε δεν ειμαι παράδειγμα προς μίμηση για τους νέους αλλα κ έμπειρους που ασχολούνται με το χόμπι.
Παρόλα αυτά πάντα ακολουθώ το μπούσουλα που ξέρω απο παλαιότερα κ ολα μου πανε καλα. Μην πέσετε να με φάτε για αυτό ξέρω εξαρχής οτι ειμαι λάθος

Γνώμες για το aquascape. Σας αρέσει η συγκεκριμένη πέτρα? ξέρω οτι ειναι αςβεςτολιθυκες κ θα βοηθήσουν το ph.
Θελω τη γνώμη σας για ενα φιλτρο εξωτερικο εως 100 ευρώ μεταχειρισμένο η καινούριο που θα ειναι απαραιτητο πολυ σύντομα.
Τώρα δουλεύω το εσωτερικό της jewel 1000 litrα φουλ με Σερά σιποραξ συν άλλο ενα μικρό εσωτερικό αδιάφορο τελείως

Ευχαριστω πολυ
Γιάννης




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2014 12:39 am

Δοκίμασα να ανεβάσω κ φωτό αλλα θελω άλλες 5 , 6 μέρες για να με αφήσει να δημοσιεύσω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σώτος_4
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 39
Τόπος : Αλιστράτη City

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2014 10:28 am

Καλημέρα.
Είσαι σίγουρος ότι η άμμο που πήρες απο μάντρα υλικών είναι θαλασσης? Γιατί εγώ ξέρω (από τον πεθερό μου παλιο οικοδομο) ότι δουλεύουν πλέον μόνο με ποταμίσια άμμο επειδή είχε αποδειχθεί ότι η θαλασσης λόγο αλατιού διάβρωνε τα σίδερα μέσα στα τσιμέντα και έτσι την κατάργησαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2014 2:42 pm

Δοκιμασε να τις ανεβασεις στο π.χ. imageshack και κανε copy-paste το λινκ που λεει για φορουμ!

Οσο για τα τεστ καλο ειναι να υπαρχουν στο ντουλαπι σου τουλαχιστον τα τρια βασικα αμμωνια,νιτρωδη,νιτρικα!


Νομιζω το ριο 180 δεν εχει 1000αρι κυκλοφορητη αλλα 600αρι!εισαι σιγουρος οτι ειναι τοσο η μηπως τον εχεις αλλαξει εσυ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2014 3:47 pm

Εχω 1000 βάλει απο το μεγαλύτερο , για την άμμο θα τη δείτε κ θα μου πείτε . Κάνω προσπάθεια να ανεβάσω κ μου λέτε εάν φαίνεται κάτι στις φωτό..

New members are not allowed to post external links or emails for 7 days. Please contact the forum administrator for more information.


Το ξέρω για τα τεστ θα δω ώστε να προμηθευτώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΤετ Ιουλ 23, 2014 3:48 pm

Αυτό έγραψε κ με το λίνκ για το φόρουμ

New members are not allowed to post external links or emails for 7 days. Please contact the forum administrator for more information.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 25, 2014 11:52 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 25, 2014 11:59 pm

http ://imageshack.com/a/img536/6110/HdqzUZ.jpg
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 26, 2014 12:05 am

Βλέπετε τίποτα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 26, 2014 11:22 am

Η πρωτη φαινεται!

Θα σε στεναχωρησω αλλα αυτες οι πλακες δεν κανουν για ενυδρεια mbuna ισως αν ηταν λιγο πιο χυμα τοποθετημενες να ηταν πιο λειτουργικες αλλα δεν νομιζω!
Δεν βοηθανε σε κατι τα ψαρια σου...ουτε κρυψωνες υπαρχουν,τα περασματα ειναι πολυ στενα και οταν μεγαλωσουν τα ψαρια δεν θα χωρανε καν να περασουν-να κρυφτουν!
Κανε μια βολτα στο βουνο και θα βρεις πολλες πετρες που θα ειναι πιο ομορφες απο αυτες και θα ειναι λειτουργικες για τα ψαρια σου!

Η αμμος ειναι σιγουρα θαλασσης?
Μου φαινεται για ποταμισια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 26, 2014 3:52 pm

Καλησπέρα,

Ευχαριστω για την απάντηση , όσον αφορά την άμμο μου την έδωσε για θαλάσσης ο μαντρας αλλα ειδικός δεν ειμαι , δεν ειναι δύσκολο να την αλλάξω παντός Πάω συχνά σε μια τέλεια παραλία στην ελαφονησο όπου έχει καταπληκτική άμμο .. Θα φέρω καμία 30ρια κιλά κ θα την κανω κατάλληλη . Τώρα για τις πετρες θα τις αφήσω όσο χωράνε τα μωρά κ αργότερα θα βάλω άλλες .
Ισχύει οτι κ φυσσαλιδες να βγάλουν οι πετρες στο aqua forte σε ενυδρείο με malawi δεν υπάρχει θέμα έτσι??
Φιλτρο εξωτερικο Εως 100 ευρώ προτείνεται ??? πχ sunsun 303a ?? το έχει κάποιος?
Εαν τις πλάκες καρυστου τις βάλω με αλλο τροπο μπορώ να επιτύχω κατάλληλο μέρος κρυψώνες περάσματα ???
Θα ψάξω μια πολυ ωραία φωτό που με έκανε να αλλάξω το aquascape του ενυδρειου μπορεί να ειναι κ φωτό απο μέλος εδώ μέσα ,
Εαν τη βρω θα την σήκωσω

Ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 26, 2014 4:06 pm

Η φωτογραφία που είδα κ ξετρελαθηκα ειναι μέλους του εδώ φόρουμ .
Ειναι του Ζ.Χ. Δεν με αφήνει να σήκωσω πάλι φωτό τι κενά βάζω τι φόρουμ λίκνο τίποτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 26, 2014 4:09 pm

Τεστ

http ://imageshack.com/a/img540/9428/gjM34Q.jpg
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 26, 2014 4:10 pm

1 κενό delete πριν την άνω κάτω τέλεια...κ λογικά παίζει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 26, 2014 5:52 pm

Ριξε μια ματια για να παρεις ιδεες
http://cich.forumchti.com/t1081-topic
Δοκιμασε να τις βαλεις πιο χυμα...οχι σαν χτιστες οπως ειναι τωρα!

Για φιλτρο
http://www.petsupermarket.gr/5797/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/fluval-206-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%B3%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85-200lt.html
http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-filtra-enudreiou-exwterika-filtra-eheim/eheim-external-filter-2215

Το sun-sun δεν στο προτεινω...το ειχα παλιοτερα.εχει πολυ χαμηλη ροη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 27, 2014 2:24 am

Ωραίες φωτό δίνουν ιδεες τρελές....

Αμμο κ πετρες απο Σεπτέμβριο θα βάλω άλλες ..
Όσον αφορά το φιλτρο επειδή προβλέπω μεγάλη ιχθυοφορτηση κ μικρή πιθανότητα να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο
Το fluval 406 αντί του 206 θα ήταν υπερβολή? ?130€ καινούριο
Το jbl e 1500 που πουλάει ο Πέτρος .Αφρικανος ? ?125€ μεταχειρισμένο
Ανάμεσα στα δυο ποιο θα ήταν το καλύτερο κ αν θέλετε πείτε κ συν πλην.

Άσχετο κάποιος γνωστος εδώ στην σπαρτη πουλάει σε πολυ καλή τιμή 140€ το fluval fx5 που ειναι πολυ δυνατό απ οτι έχω ψάξει στο Ίντερνετ .
Σε καλή κατάσταση όπως μου λένε , τρέχει ενάμιση χρόνο κ το πουλάει μιας κ τουσπασε το ενυδρείο !! Πτώση πέτρας..

Εαν θεωρητικά δεν σηκώνει τις πετρες κ την άμμο του ενυδρειου μου ριο 180 !
Κάνει κακό σε κάτι αυτή η υπερβολική φιλτρανση??
Το έχει δοκιμάσει κάποιος ?.?
Εαν το είχα στο ριο 180 , πέρα απο το κλασικό οτι θα γίνει πλυντηριο που αποτι βλέπω με spray bar χαλαρώνει λίγο τι αλλο πρόβλημα θα δημιουργούσε??

Ευχαριστω Πολυ
Γιάννης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 27, 2014 2:26 am

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 27, 2014 2:33 am

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2014 10:10 am

Κανενα απο τα φιλτρα που αναφερεις δεν κανουν για το ενυδρειο σου γιατι θα στο κανουν πλυντηριο και δεν θα αφησεις τα ψαρια στην ησυχια τους!
Ειδικα τα μωρα αυτη η ροη θα τα πηγαινει οπου να ναι!
Φαντασου εγω στο ριο 400 εχω το εσωτερικο φιλτρο με τον 1000αρι κυκλοφορητη και ενα fluval 405!

Οταν πας σε μεγαλητερο ενυδρειο θα πουλησεις αυτο που θα παρεις και θα πας σε κατι πιο μεγαλο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΤετ Ιουλ 30, 2014 5:53 pm

Ευχαριστω πολυ Chris για την απάντηση σου , παράγγειλα χτες για πρώτη φορά κ το seachem prime να το δοκιμάσω μιας κ βλέπω εδώ μέσα κ γενικά πολυ καλα σχόλια..

****Ενα άσχετο αλλα πολυ ενδιαφέρον που μου έτυχε με αυτή την παραγγελία ήταν οτι κάλεσα στο μαγαζί για επιβεβαίωση κ με συνδεσαν με ενα πωλητή απο το τμήμα των ενυδρειων όπου τον λέγανε Τηλέμαχο και μου είπε δυο πράγματα . Το όνομα κάτι μου θύμιζε απο παλιά κ τελικά αποδεικτικε οτι δούλευε χρόνια πριν σε άλλη αλυσίδα του ενυδρειακου χώρου στην κηφησιας κ ήταν απο τότε πολυ καλός στην δουλειά του. Αυτό με έκανε να θυμίθω οτι έχουν περάσει περίπου 10 χρόνια απο τότε ,πως ευτυχώς άφησα την Αθήνα πίσω κ που έμαθα οτι ένας άνθρωπος που αγαπούσε την δουλειά του κ το χόμπι συνεχίζει να υπάρχει σε όλο αυτό....

Θελω ακόμη να προσθέσω οτι μη Μασατε ρε! Κρίση ειναι κ θα περάσει δεν θα τους αφήσουμε να μας γονατισουνε...
Που ειναι η φωνή η συμετοχη η γκρίνια που θα έπρεπε να υπάρχει εδώ Όταν κάποιος θέλει fx5 σε 160 λίτρα
Κ ακόμη χειρότερα δεν πέρνει μετρήσεις νερού κ αλλα τέτοια παράξενα?

Ευχαριστω πολυ
Γιάννης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 31, 2014 9:53 am

Πολυ καλο το prime και συμφερει..θα σου κρατησει πολυ καιρο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 31, 2014 3:34 pm

Σήμερα το παρέλαβα Chris το prime μαζί με ενα nutrafin cycle κ τα δυο πρώτη φορά θα τα δοκιμάσω ..
Έπαιρνα της sera τα αντίστοιχα αλλα εδώ που μένω δεν βρίσκεις με τίποτα αυτό που ψάχνεις ..
Για διάφορα σε τιμές δεν μιλάμε ... Γδαρσιμο κανονικό . Εδώ το ίδιο προϊόν ΕΑΝ το βρεις το πληρώνεις τουλάχιστον 50% παραπάνω .
Ειναι πολυ φτηνότερα απο ενυδρειακο eshop και ας χρεώνουν 5€ μεταφορικά κ αντικαταβολή .
Όσο για το φιλτρο μιας κ ειμαι ξεροκεφαλος προσανατολιζομαι σε 406 που βλέπω καλές αναφορές κ η θα βγάλω όλο το φιλτροκουτι του ριο η θα βάλω την παλιά του αντλία600lit/h
Eheim λόγω οτι με άφησε ενα εξωτερικο2213 κ με έσκασε για να το ξαναφτιάξω κ δουλειά δεν έκανα . Θα δοκιμάσω αλλού.

Ευχαριστω πολυ
Γιάννης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 8:13 am

Και εδω στην Κορινθο τα πετ σοπ ειναι φαρμακεια...για αυτο δεν εχουν δουλεια!

Το 406 παλι ειναι μεγαλο για τα λιτρα σου αλλα αφου θες να το δοκιμασεις,δοκιμασε το!
Βαλε την κεντρικη του βανα στην μεση να δουλευει και οχι στο full!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΠαρ Αυγ 01, 2014 3:58 pm

Τουλάχιστον εσυ Chris εισαι πιο κοντά στην Αθήνα. Κόρινθο μένεις? θα κανονίσουμε για καφέ κάποια στιγμή αν θες . ερχόμε κάθε χρονο λουτρακι . μπάνιο στο φάρο στην περαχωρα κ στη λίμνη . Απο κορινθια κρατάει η μισή μου σκούφια ......

Παραγγελία έγινε 140 € με την αποστολή. 406 fluval
Τουλάχιστον αν δω οτι ειναι υπερβολικό ίσως να μπω πιο ζεστά στο τριπακι μεγαλύτερου ενυδρειου....
Αυτό με το όχι στο full ? δηλαδή έχει έλεγχο ροής? δεν το είδα σε κάποιο απο τα videakia στο YouTube .
Είδα μόνο του 2 μοχλούς πάνω στο φιλτροκουτι 1 για αποσύνδεση της κεφαλής σωληνωσεων κ 1 για άνοιξε κλεισε το νερό .ο ένας πάνω απο τον αλλο.. Για πείτε για πείτε πως μειώνω ροή?

Ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου   Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου Icon_minitimeΣαβ Αυγ 02, 2014 9:54 am

Εχει μια κεντρικη βανα για εισαγωγη και εξαγωγη...αυτη την βανα μπορεις να την βαλεις στην μεση ωστε να μην σου δινει full ροη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
Malawi ενυδρείο με χρήση πλάκας καρυστου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: