ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΤετ Φεβ 19, 2014 4:11 pm

εδω και τοσο καιρο προσπαθω να καταλαβω και δεν τα προλαβαινω γιατι οταν ερχομαι σπιτι δεν βλεπω τιποτα εχω τα εξης ψαρια μπορει να βοηθηση κανεις ειμαι αρχαριος με αφρικανεσ μαλαουi και πειτε μου τι λαθοσ εκανα

labidochromis caeruleus
cyrtocara moori
copadichromis bobeyi(acei)
socolofi
protomelas fenestratous(nenustus)
electric blue johanni
venustus cichlid
sciaenochromis blue
pseud lomb kenyi vivhi
pseud aur aurora cichlid
hemichromis lifalili
convict white
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΤετ Φεβ 19, 2014 4:14 pm

Ολα αυτα τα εχεις μεσα στο ενυδρειο σου?
Λιτρα?διαστασεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΤετ Φεβ 19, 2014 6:58 pm

ilias keles έγραψε:
πειτε μου τι λαθοσ εκανα

labidochromis caeruleus
cyrtocara moori
copadichromis bobeyi(acei)
socolofi
protomelas fenestratous(nenustus)
electric blue johanni
venustus cichlid
sciaenochromis blue
pseud lomb kenyi vivhi
pseud aur aurora cichlid
hemichromis lifalili
convict white
ένα λάθος είναι όλο αυτό  Shocked 
Σε τι ενυδρείο τα έχεις όλα αυτά? σε τι αριθμούς/μεγέθη? βάλε καμιά φωτο
.....όπου και να τα έχεις πάντως, σύντομα θα βρεθείς με λιγότερα αν δεν πάρεις μέτρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΤετ Φεβ 19, 2014 10:25 pm

Κλεόβουλος έγραψε:
ilias keles έγραψε:
πειτε μου τι λαθοσ εκανα

labidochromis caeruleus
cyrtocara moori
copadichromis bobeyi(acei)
socolofi
protomelas fenestratous(nenustus)
electric blue johanni
venustus cichlid
sciaenochromis blue
pseud lomb kenyi vivhi
pseud aur aurora cichlid
hemichromis lifalili
convict white
ένα λάθος είναι όλο αυτό  Shocked 
Σε τι ενυδρείο τα έχεις όλα αυτά? σε τι αριθμούς/μεγέθη? βάλε καμιά φωτο
.....όπου και να τα έχεις πάντως, σύντομα θα βρεθείς με λιγότερα αν δεν πάρεις μέτρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 12:06 am

Η ψαροσυνθεση σου ειναι πολυ μπερδεμενη!!

Σου γραφω το ειδος των ψαριων και την προελευση τους ετσι οπως τα εχεις γραψει παραπανω

Μbuna-Λιμνη Malawi
labidochromis caeruleus  
socolofi              Pseudotropheus socolofi
electric blue johanni    Pseudotropheus johannii
pseud lomb kenyi vivhi   Metriaclima lombardoi
pseud aur aurora cichlid   Metriaclima aurora

Τα Mbuna ειναι φυτοφαγα ψαρια.θελουν αρκετη πετρα γιατι ζουν και αναπαραγονται μεσα σε αυτες και εχουν περισσοτερο ενδιαφερον σε σχεση με τα haps και πιο ωραια χρωματα επισης το μινιμουμ σε  λιτρα για ενα ειδος ειναι τα 180 λιτρα και πανε σε χαρεμια  1αρσ-3θυλ

Haps-Λιμνη Malawi
cyrtocara moori
copadichromis bobeyi(acei)
protomelas fenestratous(nenustus)
venustus cichlid
sciaenochromis blue
Τα haps γινονται μεγαλα ψαρια σε μεγεθος σε σχεση με τα Mbuna,η διατροφη τους εχει βαση την ζωικη πρωτεινη,δεν θελουν τοσο πολυ πετρα οσο τα Mbuna,ειναι open water ψαρια που σημαινει οτι θελουν χωρο-λιτρα,πανε και αυτα σε χαρεμια αλλα μονο ο αρσενικος εχει χρωμα εντονο,τα θυληκα ειναι συνηθως γκρι-ασημι.

hemichromis lifalili Τα Hemichromis lifalili προέρχονται από την Δημοκρατία της Κεντρικής Αφρικής (Ποταμός Ubanghi) και το Ζαΐρ (ποταμοί Zaire και Ruki, και λίμνη Tumba.

convict white Κεντρικη Αμερικη που σημαινει πιο μαλακα νερα,αλλος βιοτοπος,αλλες απαιτησεις!

Πρεπει να αποφασιζεις με ποιο ειδος θα ασχοληθεις!

Κατσε διαβασε τα αρθρα του φορουμ και θα βγαλεις ακρη!
Μερικα λινκ για αρχη
http://cich.forumchti.com/t937-topic
http://cich.forumchti.com/t82-topic
http://cich.forumchti.com/t82-topic
http://cich.forumchti.com/t941-topic
http://www.cichlid-forum.com/articles/haps_vs_mbuna.php

Αυτα τα λιγα!

Πες μας λιτρα του ενυδρειου και διαστασεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: sos προβλημα   sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 8:37 am

200 λιτρα ειναι το ενυδρειο μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 9:28 am

Φίλε μου δεν ξέρω αν σε απογοητεύουμε αλλά ρίξε διάβασμα και πρόσεξε αυτά που είπε και ο Χρήστος.
Μπορεί τώρα που είναι μικρά τα ψάρια να "χωράνε" εκεί μέσα
αλλά με μαθηματική ακρίβεια θα συμβεί το μοιραίο για τα περισσότερα.

Η επιλογή σου γι αυτό το ενυδρείο μπορεί να είναι μόνο ένα χαρέμι (1αρσ+3/4θηλ) από ένα είδος σχετικά μικρόσωμο mbuna.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 10:46 am

Συμφωνω με τον Κλεοβουλο ενα χαρεμακι mbuna σε αυτα τα λιτρα θα ειναι μια χαρα και θα το ευχαριστηθεις και εσυ και τα ψαρια σου!

Η αποφαση ειναι δικια σου!
Οτι χρειαστεις μην διαστασεις να ρωτησεις!
Αναμενουμε την εξελιξη του!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: sos προβλημα   sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 2:36 pm

τι ενοειτε να βαλω επιπλεον mbuna η να βγαλω μερικα και να βαλω αυτα??οποιοσ εχει φοτο ασ μου δειξει γιατι στο ιντερνετ μου βγαζει διαφορα και δεν ξερω ποια ακριβως ειναι εμενα μου αρεσουν τα εντονα και τα διαφορα χρωματα γιατι τα εχω στο σαλονι και χαζευω και με ηρεμουν .ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: sos προβλημα   sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 11:22 pm

απαντηστε μου με ενδιαφερει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΠεμ Φεβ 20, 2014 11:39 pm

Να τα βγαλεις ολα και να αφησεις μονο ενα ειδος mbuna!
Π.χ μπορεις να αφησεις τα labidochromis caeruleus που ειναι 3 και να προσθεσεις 2-3 ακομα για να πετυχεις πιο ευκολα το χαρεμι σου
Εδω το προφιλ τους
http://cich.forumchti.com/t176-topic#1348
Και εδω τι μπορεις να βαλεις σε αυτα τα λιτρα σε περιπτωσh που δεν σου αρεσουν τα labido
http://cich.forumchti.com/t582-topic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: sos προβλημα   sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΠαρ Φεβ 21, 2014 1:30 pm

δηλαδη σε 200λιτρα ποσσα συνολικα ψαρια μπορω να εχω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS_AFRICANOS
Μέλος
Μέλος
PETROS_AFRICANOS


Αριθμός μηνυμάτων : 108
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΚυρ Φεβ 23, 2014 4:36 pm

ilias keles έγραψε:
δηλαδη σε 200λιτρα ποσσα συνολικα ψαρια μπορω να εχω

Φίλε μου Ηλία καλή σου μέρα.Επειδή βλέπω πως είσαι νέος φίλος μας στο φόρουμ θα σου κάνω τις συστάσεις.Ο Κλεόβουλος έχει γνώση στις Αφρικάνικες κιχλίδες μεγαλύτερη κι από εγκυκλοπαίδεια και ο Χρήστος επίσης πολύ καλή.Εγώ είμαι παθιασμένος που ακόμα μαθαίνω.Απ'αυτά που ξέρω λοιπόν θα σου πω πρώτ' απ' όλα να ψαρέψεις το convict white γιατί είναι κιχλίδα Αμερικάνα άγρια κι όχι Αφρικάνα. Έχεις βάλει όλη την Αφρική μέσα σε 200 λίτρα,επειδή όλα τα ψάρια όμορφα είναι κατάλαβε πως δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.Εγώ έχω 7 ενυδρεία αλλά δεν μπορώ να έχω όλα τα ψάρια που μ' αρέσουν..Άλλα ψάρια πάνε κοπάδια,άλλα ανά ζευγάρια.Δεν ταιριάζουν όλα τα είδη κιχλίδων μεταξύ τους.Καλό για σένα πιστεύω πως είναι να ξεκινήσεις με δύο είδη που να 'ναι ήρεμα και να ξεχωρίζουν τ' αρσενικά από τα θηλυκά πράγμα που δεν συμβαίνει πάντα κι όπως τρώγονται στους ανθρώπους για μια γυναίκα έτσι γίνεται και στα ψάρια.Οι πρώτες διαμάχες ξεκινούν από το ποος είναι ο αρχηγός του ενυδρείου,σε ποιον ανήκει η κάθε περιοχή,ποιος είναι ο αρχηγός κάθε ομάδας.Δεν θέλω να σε κουράσω άλλο απλά σου είπα μερικά λόσγια για να καταλάβεις ότι τα ψάρια δεν τα ρίχνουμε σ' ένα ενυδρείο κι αυτά κινούνται,έχουν ζωή και θέλουν την προσοχή και την αγάπη μας.Αν για παράδειγμα ήθελες σκύλο αλλά σου άρεσαν πολλές ράτσες δεν θα 'παιρνες ένα απ' όλα γιατί δεν θα προλάβαινες να μαζεύεις σάρκες και ούτε εσύ ούτε αυτά θα περνάγατε καλά.Έτσι λοιπόν πρέπει να πράξεις και με τα ψάρια,ξεκίνα ν' απολαμβάνεις τον καφέ σου διαβάζοντας και θα δεις ότι η μελέτη δεν κουράζει όταν έχει ενδιαφέρον και οφελεί.Εδώ θα κλείσω αυτή μας την επικοινωνία με μια δική μου αρχή ''χρησιμοποίεισαι τα λάθη σου αλλά και των άλλων για μαθήματα σου και μην μετανιώνεις που τα έκανες,θα μετανιώνεις αν κάνεις το ίδιο λάθος δεύτερη φορά''.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: τρωνε τισ ουρες   sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΚυρ Φεβ 23, 2014 5:26 pm

ευχαριστω πολυ φιλε πετρο να εισαι καλα ευχαριστω για την συμβουλη σου και για τον χρονο σου μου αρεσουν παρα πολυ ολη μερα με αυτα ασχολουμε ειναι το χομπι μου προσπαθω να μαθω οσα περισσοτερα μπορω αλλα μαθαινοντας πασ στην πολη γιαυτο και ρωταω γιατι θελω να μαθω οσα περισσοτερα μπορω.Παντως θα με βοηθουσες πολυ αμα σε καποιες αποριες που δημοσιευω με βοηθουσες.Παντωσ στο video που ανεβασα και δειχνω αναλυτικα τι ψαρια μονο το white παρατηρησες?μια που μου το ειπες μια που το εβγαλα αμεσως με τα αλλα ειμαι κομπλε??το κακο ειναι οτι τα πουλαγανε μικρα και δεν μπορω να τα ξεχωρισω οπωσ ειπε ο φιλος ο κλεοβουλος 1αρσενικο με τρεια θυλικα και τα μεγαλα ειναι πανακριβα.παντως δες τα και πες μου αν εχω κανει και αλλα λαθη να προσπαθησω να το στεισω σωστα.ευχαριστω πολυ thumbup 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PETROS_AFRICANOS
Μέλος
Μέλος
PETROS_AFRICANOS


Αριθμός μηνυμάτων : 108
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΚυρ Φεβ 23, 2014 8:12 pm

ilias keles έγραψε:
ευχαριστω πολυ φιλε πετρο να εισαι καλα ευχαριστω για την συμβουλη σου και για τον χρονο σου μου αρεσουν παρα πολυ ολη μερα με αυτα ασχολουμε ειναι το χομπι μου προσπαθω να μαθω οσα περισσοτερα μπορω αλλα μαθαινοντας πασ στην πολη γιαυτο και ρωταω γιατι θελω να μαθω οσα περισσοτερα μπορω.Παντως θα με βοηθουσες πολυ αμα σε καποιες αποριες που δημοσιευω με βοηθουσες.Παντωσ στο video που ανεβασα και δειχνω αναλυτικα τι ψαρια μονο το white παρατηρησες?μια που μου το ειπες μια που το εβγαλα αμεσως με τα αλλα ειμαι κομπλε??το κακο ειναι οτι τα πουλαγανε μικρα και δεν μπορω να τα ξεχωρισω οπωσ ειπε ο φιλος ο κλεοβουλος 1αρσενικο με τρεια θυλικα και τα μεγαλα ειναι πανακριβα.παντως δες τα και πες μου  αν εχω κανει και αλλα λαθη να προσπαθησω να το στεισω σωστα.ευχαριστω πολυ thumbup 

Με όλα αυτά τα ψάρια που έχεις μπορείς να στήσεις πολλά ενυδρεία κι ακόμα και να έχεις την οικονομική δύναμη δεν είναι ώρα ακόμα.Δεν ξέρεις ακόμα να ξεχωρίσεις τα είδη αλλά ούτε τα γέννη για να αναφέρεις αναλυτικά την ιχθυοσύνθεση σου και να σε βοηθήσουν περισσότερο.Εμπιστεύσου την συμβουλή του Κλεόβουλου και του Χρήστου και βγάλε μια καλή φωτογραφία το ψάρι που σου αρέσει περισσότερο απ' όλα και θα σου πουν πόσα πρέπει να βάλεις.Όλα τα άλλα μετά θα τα πουλήσεις γιατί είναι προτιμότερό από το να γευτείς τον πόνο να ψαρεύεις και να πετάς νεκρά ψάρια.Πριν ένα μήνα από ένα ενυδρείο 700 λίτρων έβγαλα νεκρά 53 ψάρια από ένα λάθος.Τα ψάρια ήταν ακριβά αλλά την ώρα που τα έβαζα νεκρα στα χέρια μου βούρκωναν τα μάτια μου και πόναγε η καρδιά μου.Την ιστορία που σου είπα την ξέρει καλά ο Κλεόβουλος κι αν σε παραμυθιάζω θα με διαψεύσει.Γενικά στις κιχλίδες τα αρσενικά έχουν μπιο δυνατούς χρωματισμούς απ'τα θηλυκά κοίτα λοιπόν αν θα βάλεις haps ή mbuna.Αν θα ήθελες για παράδειγμα 6 ψαράκια στο ενυδρείο σου θα μπορούσε να είναι 1 ομάδα pseudotropheus saulosi που η διαφορά των 2 φύλλων δεν είναι η ατονία του χρωματισμού αλλά τα θηλυκά είναι κίτρινα ενώ τα αρσενικά μπλε με σκούρες μπλε κάθετες γραμμές.μπορείς να τα δεις στον παρακάτω σύνδεσμο και να τα μελετήσεις πριν αποφασίσεις.

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&ved=0CD8Q7gEwBQ&url=http%3A%2F%2Ftranslate.google.gr%2Ftranslate%3Fhl%3Del%26sl%3Den%26u%3Dhttp%3A%2F%2Fwww.cichlid-forum.com%2Farticles%2Fp_saulosi.php%26prev%3D%2Fsearch%3Fq%253Dsaulosi%2526biw%253D1366%2526bih%253D601&ei=xTkKU_-qCsm8ygPvjYCAAg&usg=AFQjCNG2QOqmeDF9IUkqcI0NN6II106nzQ&bvm=bv.61725948,d.Yms
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΚυρ Φεβ 23, 2014 8:26 pm

Πέτρο τα έχουμε πει στον φίλο μας απ' την αρχή, αλλά............
Κλεόβουλος έγραψε:
Φίλε μου δεν ξέρω αν σε απογοητεύουμε αλλά ρίξε διάβασμα και πρόσεξε αυτά που είπε και ο Χρήστος.
Μπορεί τώρα που είναι μικρά τα ψάρια να "χωράνε" εκεί μέσα
αλλά με μαθηματική ακρίβεια θα συμβεί το μοιραίο για τα περισσότερα.

Η επιλογή σου γι αυτό το ενυδρείο μπορεί να είναι μόνο ένα χαρέμι (1αρσ+3/4θηλ) από ένα είδος σχετικά μικρόσωμο mbuna.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μου τρωνε τισ ουρες   sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΚυρ Φεβ 23, 2014 8:37 pm

παιδεια ευχαριστω πολυ για τισ πληροφοριες αλλα οταν πηγα και αγορασα απο petcity μου ειπε οτι μπορω να βαλω οπωσ ειπατε ενα αρσενικο και τρεια θυληκα αλλα μου ειπε οτι μπορω να βαλω μεσα μεχρι 20 ψαρακια το πολυ και ολα διαφορετικα οχι ιδια απο 4τραδεσ μου ειπε να βαλω καλυτερα αυλονοκαναρα και εβαλα εγω ολα αυτα και τωρα θελετε να μου πειτε οτι σε ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο θα μεινω με 4 ψαρακια μονο σεβομαι αυτα που μου λετε αλλα θα ξενερωσω ασχημα και αν το παμε οπως λετε εσεισ δηλαδη σε ολο το ενυδρειο θα εχω ενα μπλε και 4απο τα κιτρινα μονο Mad 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΚυρ Φεβ 23, 2014 11:18 pm

Φιλε μου ο πετσοπας να πουλησει θελει.....
Δεν εχει ιδεα απο ψαρια...οχι ολοι ομως υπαρχουν και σοβαροι επαγγελματιες-χομπιστες οι οποιοι ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα μιας παλαμης!

Ολοι μας την εχουμε πατησει απο τους πετσοπαδες...δεν εισαι ο μονος!


Ακουσε τις συμβουλες μας...ριξε αρκετο διαβασμα στα αρθρα του φορουμ και στο ιντερνετ και πραξε αναλογα!
Εμεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: μου τρωνε τισ ουρες   sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΔευ Φεβ 24, 2014 1:32 pm

ψιλομπηκα στο κλιμα γιατι εριξα αρκετο διαβασμα αλλα τωρα απο τα 14 ψαρακια που εχω να μεινω μονο με 3 και τα αλλα να τα δωσω και να παρω αλλα τρια ιδια και να μεινω με ενα ειδος 2αρσενικα και 4θυλικα στεναχωριεμε πολυ ειθελα να εχω πολλα ψαρακια μεσα στο ενυδρειο και ειχα παλια ενα 140 λιτρα και τωρα πηρα αλλο μεγαλυτερο στα 200 λιτρα για να το γεμισω οπωσ ενα βιντεο που ειδα στο youtube και τωρα αναγκαζομαι να μεινω με 6 ψαρακια σε ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο θα φενετε πολυ αδειο No 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΔευ Φεβ 24, 2014 11:12 pm

Αν βγει σωστά το χαρέμι σου θα δεις και γέννες που σημαίνει ότι θα μεγαλώσει ο αριθμός των ψαριών!
Βέβαια δεν πρεπει να το παρακανεις..κάποια στιγμή θα πρεπει να δώσεις μερικά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΤρι Φεβ 25, 2014 2:41 pm

συμφωνο με αυτο που λεσ φιλε χρηστο αλλα αμα μεγαλωσει οπωσ λεσ οι οικογενεια μπορω απο 6 ψαρια που θα εχω να βαλω και αλλα μεσα ιδιασ κατηγοριας??σε 200 λιτρα ποσα περιπου θα μπορω να εχω γιατι αυτα δεν θα ειναι παντα μικρα θα μεγαλωσουν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΤρι Φεβ 25, 2014 7:47 pm

Καταρχην και να θες να βαλεις δεν θα τα δεχθουν τα υπολοιπα...
Επισης δεν εχεις χωρο και για δευτερο ειδος!

Θα εχεις την εξαδα σου θα αφησεις και κανα δυο γεννες ακομα αναλογα βεβαια ποσα μωρα θα βγαλει η καθε γεννα και απο καποιο σημειο και μετα θα δινεις ψαρακια η θα βρεις κανενα αλλο ενυδρειο να τα βαλεις μεσα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΤρι Φεβ 25, 2014 9:47 pm

ευχαριστω φιλε χρηστο αλλα οταν λεσ κανα δυο γεννεσ ποσσα περιπου εννοεισ?γιατι μπορει σε δυο γεννεσ να βγαλω 40 ψαρακια ποσσα μπορω να βαλω μεσα και σε τι μεγεθοσ να περιμενο πρωτα να μεγαλωσουν κ μετα να τα βαλω μεσα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΤετ Φεβ 26, 2014 8:49 am

Οι γέννες δεν ξέρεις ποσά ψαράκια θα σου δώσουν...
Μπορεί ενα μπορεί και 5-6...
Οταν αφήνεις την μάνα μεσα στο κυρίως ενυδρειο οι πιθανότητες ειναι αυτές που σου είπα πιο πάνω!
Για να κάνεις αναπαραγωγή θα πρεπει να βγάλεις την μάνα οταν ειναι ακόμα μπουκωμένη και να την βάλεις σε άλλο ενυδρειο αλλά το πρόβλημα ειναι ότι οταν θα πας να την ξαναβαλεις μεσα στο κυρίως ενυδρειο δεν θα την δεχτούν εύκολα τα υπόλοιπα ψαρια που θα έχεις μεσα όπως επίσης και τα μικρά αν τα βάλεις μεσα δεν θα θα τα δεχτούν !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ilias keles
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 81
Τόπος : αχαρναι μενιδι

sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια    sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια  Icon_minitimeΤετ Φεβ 26, 2014 2:17 pm

τοτε τι μου προτινεις να κανω φιλε χρηστο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
sos βοηθεια καποιο μου τρωει τισ ουρεσ απο τα αλλα ψαρακια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: