ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 αναγνωριση ειδους

Πήγαινε κάτω 
+3
Stelios_Rjk
Z.X
octania246
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 28, 2008 4:25 pm

που λετε παιδια στο ενυδρειο γινετε πραγματικα χαμος.
χθες επιασα τα 2 να εχουν παει πισω απο τις πετρες και επι ενα τεταρτο να μαλιωτραβιουνται σαν τις γυναικες Laughing Laughing
γενικα τα βλεπω ζορικα τα πραγματα και τρωει και η θυληκια πολυ κυνηγει οποτε δεν βλεπω να γινετε κατι και με την γεννα.
η λυσεις που εχω αυτη την στιγμη ειναι 2 βασικα.
το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο μολις 60χ40χ55.εχει αρκετο υψος αλλα σχεδον καθολου μηκος.
εχω ενα 80χ37χ55 στο πατρικο μου και μπορω να παω και σε καποιο απο τα carefure που νομιζω ειναι 80χ35χ40 κυριως λογο επιπλου.για μεγαλυτερο δεν παιζει χωρος.
αξιζει τον κοπο?θα υπαρχει καποια διαφορα η δωρον αδωρον το ολο ενχειρημα κτλ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 28, 2008 5:09 pm

Οριακα εισαι πάλι,οτι και να σου πούμε δεν ειναι σίγουρο....
Αν μπορεις να ξεχωρίσεις το αρσενικό με 2 θυληκες ισως κάτσει η συμβίωση στο μεγαλύτερο...ισως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 28, 2008 5:16 pm

Βαλε 20 ποντακια ακομα.. τραβα συρε καπου θα τα βρεις. Το μετρο θα σε ανταμιψει. Πιο κατω απο το μετρο πιστευω ειναι τα πραγματα ζορισμενα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Μάης 28, 2008 6:02 pm

αχχχχχ πονεμενη ιστορια.το ξερω οτι το μετρο ειναι αλλη φαση.
αν μπορεσω να βρω αυτους τους καταραμενους 20 ποντους τι γινετε?
δηλαδη θελω να πω οτι με αυτα εδω μπαινει μετα τιποτα αλλο?ταιριαζει καποιο αλλο ειδος (εννοειται χωρις να κρατησω και τα 5)η μενουμε μονο με αυτα?μιας και παμε σχεδον στα 200λιτρα
ετσι οπως τα εχω δει αν μπορω να καταλαβω πρεπει να παιζουν 4 αρσενικα με 1 κοντεσα scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Μάης 30, 2008 7:37 pm

αν δεν τα δεις μπουκωμενα δεν μπορεις να εισαι σιγουρος σχεδον ποτε..και εγω ειχα ενα για αρσενικο και σημερα το ειδα μουκωμενο.. Laughing Laughing ανεξαρτητα απο το δικο μου παραδειγμα ομως γενικα ισχυει.. Wink

το 1μετρο με τα 80cm εχουν μεγαλη διαφορα δυστυχως...και αυτο το εχω δει στα δικα μου..απο 80cm πηγαν σε 1 μετρο και ειναι αισθητη η διαφορα..κανονικα το πιο ιδανικο ειναι ακομη πιο μεγαλο απο μετρο αλλα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 04, 2008 11:42 am

οπως αναφερα και σε αλλο ποστ το καινουργιο ενυδρειο θα το εχω απο βδομαδα.τελικα με αυτα τα ψαρια μπορω να βαλω και κατι αλλο σαν ειδος?
το κακο ειναι οτι για το ζευγαρι εχω μονο υποψιες και οχι χειροπιαστα παραδειγματα μιας και η θυληκια τρωει κυνηγει απο τον κυριαρχο(αυτος ειναι που υποψιαζομαι).
μπορει να μπει κατι αλλο?το ενυδρειο θα ειναι 160-170λιτρα καθαρα.
ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 04, 2008 11:49 am

το πηρες το 200αρι τελικα.. cheers cheers

θα μπορουσες να βαλεις αλλο ενα ειδος σε 170καθαρα λιτρα..μονο να μην μοιαζει στον χρωματισμο με αυτα που εχεις.. Wink

αν θες τσαμπουκαδες και πολυ κυνηγι μπορεις να βαλεις ενα παρομοιου ταπεραμεντου ειδος,αλλιως κατι πιο ηρεμο οπως labidos πχ.. Wink

ριξε μια ματια και εδω και το ξανασυζηταμε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2008 10:26 am

ναι ναι το πηρα Laughing Laughing
ειναι να μην μου κολλησει κατι.
σιγουρα θα βαλω ακομα ενα ειδος.μαλλον καποιο απο αυτα που μου προτεινες στο λινκ.και σιγουρα διαφορετικο σαν χρωματισμο τουλαχιστον.
3 ειδος μπαινει?ρωταω γιατι εχω διαβασει οτι αμα κανεις υπερπλυθησμο μειωνεται καπως η επιθετικοτητα.δεν γνωριζω αν αληθευει βεβαια κατι τετοιο scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2008 1:02 pm

octania246 έγραψε:

3 ειδος μπαινει?ρωταω γιατι εχω διαβασει οτι αμα κανεις υπερπλυθησμο μειωνεται καπως η επιθετικοτητα.δεν γνωριζω αν αληθευει βεβαια κατι τετοιο scratch
Αυτη ειναι μια θεωρία που εχει ακουστει γενικά,δεν ειναι κανονας....
Αρα ειτε συμφωνουμε η διαφωνούμε.
Εγω προσωπικα διαφωνω και δεν θα το εφαρμοζα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 05, 2008 6:48 pm

θα συμφωνησω με το Χρηστο...

εγω στο δικο μου ειχα 3 ειδη..οχι για υπερπληθυσμο..αλλα ειχα βαλει 12ψαρια (απο 4 το καθε ειδος..) γιατι ηθελα αρκετα ειδη τοτε..

σχεδον μετ απο 2μηνες αφησα 2 ειδη και σημερα με τα 2 πλεον,το σκεφτομαι για species.. Wink

εχει αλλη ομορφια το ενυδρειο με πιο λιγα ψαρια οταν αυτα εχουν χωρους και ελευθερια να βγαλουν την συμπεριφορα τους..αν τα "παστωσεις" ολα μαζι (ας μου επιτραπει η εκφραση Smile ) δεν μπορεις να το δεις αυτο..

ψαξε στο youtube βιντακια με ενυδρεια Malawi..θα δεις πολλα απο αυτα με παρα πολλα ψαρια μεσα..δες πως κολυμπανε και πως συμπεριφερονται..κολυμπανε απλα περα δωθε χωρις να εχουν καποια περιοχη να υπερασπιστουν κτλ..

αυτο που αναφερεις για τον υπερπληθυσμο ισχυει για τα αγρια ειδη οπου τα κυριαρχα θα εχουν πιο πολλα ψαρια να βγαλουν την επιθετικοτητα τους..αλλοι το χρησιμοποιουν αυτο ως προφαση για να γεμιζουν το ενυδρειο τους με πολλααα ψαρια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
PeLeCaN
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
PeLeCaN


Αριθμός μηνυμάτων : 18

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 11, 2008 11:33 am

Αυτό Maingano δεν είναι;

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Dsc00983rf2
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 11, 2008 3:49 pm

Ναι cyclops
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 11, 2008 11:05 pm

Ναι το ατιμουλικο.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιουν 11, 2008 11:11 pm

το ενυδρειο ετοιμαστηκε και εγινε και η μεταφορα των ψαριων.
αποφασησα να βαλω και καποιο απο αυτα τα ειδη.ποιο μου προτεινετε?
http://www.malawicichlidhomepage.com/other/pseudotropheus_socolofi.html

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/pseudotropheus_demasoni.html

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/pseudotropheus_acei.html

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/mbuna_labido.html

εγω βασικα σκεφτομαι για τα labido μιας και τα υπολοιπα περα απο τα acei εχουν παρομοιο χρωματισμο και μαλλον θα γινει χαμος μεσα στο ενυδρειο.
βεβαια εξαρταται και απο το τι θα βρω στην αγορα scratch
τι λετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αναγνωριση ειδους   αναγνωριση ειδους - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Ιουν 12, 2008 10:32 am

Labidos ή Acei θα προτεινα εγω..κυριως τα Labidos μιας και τα acei γινονται αρκετα μεγαλα αργοτερα,συν το οτι ο χρωματικος συνδιασμος (maingano-labs) ειναι ασυγκριτος για μενα.. Wink

με τα αλλα δυο ειδη πας για ενα πιο "αγριο" ενυδρειο με μπολικο κηνυγητο.. Cool τα demasoni θα τα απεφευγα οπως και να εχει σε αυτα τα λιτρα..

η επιλογη ειναι δικη σου ομως.. Very Happy

καλη συνεχεια...

Υ.Γ.τα ειδη που αναφερεις υπαρχουν σε μαγαζι στην Αθηνα το οποιο κανει αποστολεςσε ολη την Ελλαδα.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
αναγνωριση ειδους
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: