ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει

Πήγαινε κάτω 
+2
Giannis-malawi
piggos
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Δεκ 15, 2008 10:18 pm

Μια χαρά είναι.

Τώρα είναι πιο λογικά τα νούμερα των σκληροτήτων.

Όσον αφορά τα νιτρικά, κάνε συχνές αλλαγές και θα πέσουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
piggos
Μέλος
Μέλος
piggos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Δεκ 16, 2008 11:20 pm

A, και κάτι άλλο....


Το Carrefour και το ΑΒ εφεραν ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ!!!!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την piggos στις Τετ Δεκ 17, 2008 10:43 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Δεκ 17, 2008 10:21 am

piggos έγραψε:
A, και κάτι άλλο....


Το Carrefour και ο ΑΒ εφεραν ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ!!!!!

cheers cheers cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Δεκ 18, 2008 2:59 pm

κάνω ντου γιατί από τις πολλές μοιρασιές δεν μου μείνανε και πολλά

παρακαλώ αν βλέπετε σε κανένα μαγαζί κοχύλια ενημερώστε γιατί υπάρχει πολύ κόσμος που ψάχνει

ντου ντου στα σαλιγκάρια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
piggos
Μέλος
Μέλος
piggos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 07, 2009 2:40 pm

Καταρχάς να ευχαριστήσω τον Γιώργος06 για τα ψαράκια που μου έδωσε (4 θυληκά και 1 αρσενικό). Από την πρώτη μέρα φαίνεται ότι όλα πηγαίνουν πολύ καλά και ότι εγκλιματιστεί άμεσα.

Μία (ακόμα) ερώτηση). Πλακόστομο και γατόψαρο για καθαρισμό του ενυδρείου πρέπει να έχω ή απαγορεύεται;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Ιαν 07, 2009 3:18 pm

piggos έγραψε:
Πλακόστομο και γατόψαρο για καθαρισμό του ενυδρείου πρέπει να έχω ή απαγορεύεται;

Όχι. Τα αφήνεις μόνα τους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
piggos
Μέλος
Μέλος
piggos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 29, 2009 7:21 pm

Μετά από καιρό, γράφω ξανά για να λύσω κάποιες απορίες/προβληματισμούς μου...

Τα Multis τα έχω περίπου από μέσα Δεκεμβρίου. Στην αρχή νόμιζα πως είναι 4+1 θ/α αλλά τελικά είναι μάλλον 3+2, αφού το ένα από τα άλλα 4 μεγάλωσε αρκετά και έχει φτάσει στο μπόι τον αρσενικό. Ο μεγάλος αρσενικός και οι 3 θηλυκές έχουν πάρει τον χώρο τους. Ο μικρός αρσενικός αλλάζει συνέχεια κοχύλια. Κυνήγι μεταξύ των 2 δεν πέφτει αλλά ο μεγάλος κινείται εκεί που γουστάρει ενώ ο μικρός μόνο περιφερειακά.

Έχω 2 προβληματισμούς. Ο πρώτος είναι με την αναπαραγωγή. Και οι 3 θηλυκές δείχνουν έτοιμες. Σκάψανε και φτιάξανε τις φωλιές τους με κοχύλι στον πάτο όπου είναι και το "σπιτάκι" τους. Παρ' όλα αυτά τιποτες εδώ και περίπου 3,5 μήνες. Δεν έχω πάρει χαμπάρι αν έχει γεννήσει κάποια και να είχαμε απώλειες από κάποια άλλη... Βιάζομαι ή κάτι φταίει;

Ο 2ος προβληματισμός μου έχει να κάνει με.... τον φόβο. Διαβάζω απ' όλους σας ότι τα εν λόγω ψαράκια τα χαίρεσαι αφάνταστα αλλά εγώ μόλις πλησιάσω στα 3 μέτρα από το ενυδρείο, εξαφανίζονται αμέσως στα κοχύλια τους. Έστω κι αν είμαι σε απόσταση, συνήθως κάθονται ακίνητα πάνω από τα κοχύλια χωρίς να κάνουν τίποτα. Σπανίως κινούνται ελαφριά γύρω-γύρω αλλά όχι τίποτα ιδιαίτερο. Προφανώς είναι στρεσαρισμένα αλλά μετά από τόσο καιρό πιστεύω πως θα είχαν βρει τον ρυθμό τους.

Αλλαγές νερού κάνω περίπου 20%/10 μέρες και οι μετρήσεις του νερού είναι πολύ καλές. Το πάτωμα του σαλονιού είναι ξύλινο οπότε κι αυτό μπορεί να τους ενοχλεί όταν περπατάει κάποιος αλλά τόσο πολύ;... Τα saulosi που έχουν 3 μέρες στο διπλανό ενυδρείο τρώνε ήδη από το χέρι μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 29, 2009 8:11 pm

Η αναπαραγωγη στα multi ειναι σχετικα ευκολη,ειδικα αν εχεις ενα αρσενικο.
Ειναι βεβαια και θεμα τυχης, αλλα βγαλε το αδυναμο αρσενικο και ασε τον αλλον να κανει δουλεια...
Γενικα επισης δεν κινιουνται και πολλη,ειναι απο την φυση τους επιφυλακτικα και το δειχνουν.
Ολο το σκηνικο θα αλλαξει οταν θα εχεις γεννες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Μαρ 29, 2009 8:29 pm

Z.X έγραψε:
Η αναπαραγωγη στα multi ειναι σχετικα ευκολη,ειδικα αν εχεις ενα αρσενικο.
Ειναι βεβαια και θεμα τυχης, αλλα βγαλε το αδυναμο αρσενικο και ασε τον αλλον να κανει δουλεια...
Γενικα επισης δεν κινιουνται και πολλη,ειναι απο την φυση τους επιφυλακτικα και το δειχνουν.
Ολο το σκηνικο θα αλλαξει οταν θα εχεις γεννες...

...και ακόμα ομορφότερη και εκλπηκτική συμπεριφορά θα δείς, κατά προσωπική εμπειρία, αν τα βάλεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο σε συνδυασμό με κάποιο άλλο είδος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: