ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει

Πήγαινε κάτω 
+2
Giannis-malawi
piggos
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
piggos
Μέλος
Μέλος
piggos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΤετ Οκτ 22, 2008 6:24 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Ονομάζομαι Γιάννης και είμαι από την Θεσσαλονίκη. Είμαι πάρα πολύ νέος στον χώρο των ενυδρείων και μέχρι πρότινος δεν ήξερα καν τι ψάρια ήθελα να βάλω μέσα, αν και διαβάζοντας εδώ και 2 μέρες στο site πάλι έχω αρχίσει να αμφιβάλω λόγω μεγέθους του ενυδρείου μου.

Έχω προμηθευτεί τον Αύγουστο ένα ενυδρείο 96 λίτρων, όχι επώνυμο. Με την βοήθεια ενός γνωστού μου που έχει pet-shop, αλλάξα τα φίλτρα και την αντλία του με κάποια καλύτερα EHEIM. Το ενυδρείο έχει για πάτο άσπρη άμμο (λάθος; ) και αριστερά και δεξιά έχει πέτρες, διαφορετικού είδους μεταξύ τους Στην μέση του έχει ξύλο (που μοιάζει σαν ένα δέντρο χωρίς φύλλα σε μικρογραφία), το οποίο σκέφτομαι να το βγάλω/κουρέψω λόγω γιατί τρώει αρκετό χώρο από το ενυδρείο. Σε πρώτη ευκαιρία θα βγάλω και φωτογραφία.

Έκανα καλλιέργεια νερού για κανα 20ήμερο και στην συνέχεια έβαλα μέσα 4 τιγράκια (τα οποία έγιναν στην συνέχεια 7) με σκοπό αργότερα να βάλω μέσα κιχλίδες (κατά το τέλος Σεπτεμβρίου) λόγω ότι υπήρχε έλλειψη. Ακόμα βέβαια υπάρχει έλλειψη σε αυτα που διάλεξε ο φίλος μου να βάλουμε.

Στο μεσοδιάστημα αυτό όμως έφτασε στα χέρια μου μια πολύ εντυπωσιακή κιχλίδα, η οποία πέρασε πρώτα από 2 άλλους φίλους μου. Ο λόγος απλός: ήταν πολύ επιθετική και ορμούσε στα άλλα ψάρια. Βλέπετε ξεκινήσαμε μαζί 3 φίλοι (όλοι ΑΣΧΕΤΟΙ) και οι άλλοι 2 θέλουν να κάνουν ενυδρεία με διάφορα είδη ψαριών που απ' ότι κατάλαβα δύσκολα να επιβιώσουν με κιχλίδες. Αυτή λοιπόν μου την είπαν Tropheus Duboisi, και μάλλον είναι αυτή:
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1866


Στην αρχή υπήρχε μια ανακατοσούρα με τα τιγράκια αλλά μετά ηρεμία (αυτά θα φεύγαν μόλις έρχονταν οι κιχλίδες ούτως ή άλλως). Μιλώντας με τον φίλο μου μου είπε πως θέλει να μου παραγγείλει κάποιος tropheus moorii κιτρινόμαυρες και ότι θα συμβίωναν με την άλλη.

Πριν 3 μέρες ένας φίλος μου έφερε 2 κιχλίδες για δώρο (διαφορετικές κι αυτές μεταξύ τους) εκ των οποίων την μία μου την είπε avlonakarus (δεν βρήκα τέτοιο όνομα πουθενά στο ΝΕΤ) και την άλλη δεν ήξερε καν πως λέγονταν. Και οι 2 είναι ασημένιες, η μία έχει μια παράλληλη έντονη μαύρη γραμμή και η άλλη μια πιο αχνή παράλληλη και πολλές ακόμα πιο αχνές κάθετες. Αργότερα μου είπε πως αποκτούνε κάποια χρώματα... Από εκείνη την ημέρα η Duboisi τρελάθηκε και ορμάει σε όλα. 4 τιγράκια είναι ήδη νεκρά και τα υπόλοιπα τα έδωσα σε έναν φίλο μου. Την "avlonakarus" την κυνηγάει όλη την ώρα (αυτή κάθεται τέρμα πάνω αριστερά ακίνητη όλη την ώρα) ενώ με την άλλη ακόμα δεν ασχολείται.

Οι εξής απορίες μετά απ' όλα αυτά:
- Ο φίλος (petshopas) έλεγε να βάλουμε 8 κιχλίδες στα 96 λίτρα. Κάτι τέτοιο μάλλον απίθανο το βλέπω. 4 ίσως;
- Είναι καλό να αναμίξουμε παραπάνω είδη από 1 στο ίδιο αυτό μικρό ενυδρείο;
- Αν τελικά μείνω σε ένα είδος να κρατήσω την duboisi, ή καλύτερα ένα άλλο είδος πιο εύκολο για μένα; Μου αρέσουν επίσης κάτι κατακίτρινες και ολόμαυρες και κάπου διάβασα ότι μπορεί να είναι το ίδιο είδος αρσενικό-θηλυκό.
- Έστω ότι βάζουμε μόνο ένα είδος (το πιθανότερο). Πρέπει΄να μπούνε όλες μαζί ώστε να είνα ηλικιακά το ίδιο. Πάλι ρωτάω σε περίπτωση που κρατάω την duboisi.
- Την άμμο να την αλλάξω και να βάλω πετραδάκια καλύτερα για κιχλίδες ή μπορώ και όχι? Ρωτάω γιατί μου αρέσει η άμμος.
- Οι πέτρες δεν είναι σε στοίβα. Από δεξιά είναι 2 πέτρες που κάνουν ένα τούνελ μεταξύ τους ενώ αριστερά 2 πέτρες που δεν εφάπτονται μεταξύ τους (γιαυτές τις 2 έδωσα 45?!!!). Πρέπει να βάλω περισσότερες; Μπορώ να πάρω από κάπου πιο φθηνές πέτρες? Κάτι άκουσα για λιμνήσιες και βράσιμο προτού τις χρησιμοποιήσεις...

Χίλια συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο post μου. Μια μικρή καθοδήγηση και θα πάρω μπρος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΤετ Οκτ 22, 2008 6:47 pm

piggos έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους.

Ονομάζομαι Γιάννης και είμαι από την Θεσσαλονίκη. Είμαι πάρα πολύ νέος στον χώρο των ενυδρείων και μέχρι πρότινος δεν ήξερα καν τι ψάρια ήθελα να βάλω μέσα, αν και διαβάζοντας εδώ και 2 μέρες στο site πάλι έχω αρχίσει να αμφιβάλω λόγω μεγέθους του ενυδρείου μου.

καλως ηρθες φιλε μου και καλη συνεχεια..με διαβασμα και αγαπη για αυτο που κανεις ολα διορθωνονται..

Έχω προμηθευτεί τον Αύγουστο ένα ενυδρείο 96 λίτρων, όχι επώνυμο. Με την βοήθεια ενός γνωστού μου που έχει pet-shop, αλλάξα τα φίλτρα και την αντλία του με κάποια καλύτερα EHEIM. Το ενυδρείο έχει για πάτο άσπρη άμμο (λάθος; ) και αριστερά και δεξιά έχει πέτρες, διαφορετικού είδους μεταξύ τους Στην μέση του έχει ξύλο (που μοιάζει σαν ένα δέντρο χωρίς φύλλα σε μικρογραφία), το οποίο σκέφτομαι να το βγάλω/κουρέψω λόγω γιατί τρώει αρκετό χώρο από το ενυδρείο. Σε πρώτη ευκαιρία θα βγάλω και φωτογραφία.

Έκανα καλλιέργεια νερού για κανα 20ήμερο και στην συνέχεια έβαλα μέσα 4 τιγράκια (τα οποία έγιναν στην συνέχεια 7) με σκοπό αργότερα να βάλω μέσα κιχλίδες (κατά το τέλος Σεπτεμβρίου) λόγω ότι υπήρχε έλλειψη. Ακόμα βέβαια υπάρχει έλλειψη σε αυτα που διάλεξε ο φίλος μου να βάλουμε.

απο μετρησεις πως πας??εστρωσε κανονικα το ενυδρειο??

Στο μεσοδιάστημα αυτό όμως έφτασε στα χέρια μου μια πολύ εντυπωσιακή κιχλίδα, η οποία πέρασε πρώτα από 2 άλλους φίλους μου. Ο λόγος απλός: ήταν πολύ επιθετική και ορμούσε στα άλλα ψάρια. Βλέπετε ξεκινήσαμε μαζί 3 φίλοι (όλοι ΑΣΧΕΤΟΙ) και οι άλλοι 2 θέλουν να κάνουν ενυδρεία με διάφορα είδη ψαριών που απ' ότι κατάλαβα δύσκολα να επιβιώσουν με κιχλίδες. Αυτή λοιπόν μου την είπαν Tropheus Duboisi, και μάλλον είναι αυτή:
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1866

τα tropheus γενικοτερα θελουν πολλααα λιτρα,πανω απο 300για μια ομαδα..επισης δεν ζουν μονα τους αλλα σε γκρουπάκια.το ενυδρειο σου δυστυχως δεν κανει για αυτα τα ειδη ψαριων..Rolling Eyes


Στην αρχή υπήρχε μια ανακατοσούρα με τα τιγράκια αλλά μετά ηρεμία (αυτά θα φεύγαν μόλις έρχονταν οι κιχλίδες ούτως ή άλλως). Μιλώντας με τον φίλο μου μου είπε πως θέλει να μου παραγγείλει κάποιος tropheus moorii κιτρινόμαυρες και ότι θα συμβίωναν με την άλλη.

νομιζω σε καλυπτει η προηγουμενη απαντηση.. Wink

Πριν 3 μέρες ένας φίλος μου έφερε 2 κιχλίδες για δώρο (διαφορετικές κι αυτές μεταξύ τους) εκ των οποίων την μία μου την είπε avlonakarus (δεν βρήκα τέτοιο όνομα πουθενά στο ΝΕΤ) και την άλλη δεν ήξερε καν πως λέγονταν. Και οι 2 είναι ασημένιες, η μία έχει μια παράλληλη έντονη μαύρη γραμμή και η άλλη μια πιο αχνή παράλληλη και πολλές ακόμα πιο αχνές κάθετες. Αργότερα μου είπε πως αποκτούνε κάποια χρώματα... Από εκείνη την ημέρα η Duboisi τρελάθηκε και ορμάει σε όλα. 4 τιγράκια είναι ήδη νεκρά και τα υπόλοιπα τα έδωσα σε έναν φίλο μου. Την "avlonakarus" την κυνηγάει όλη την ώρα (αυτή κάθεται τέρμα πάνω αριστερά ακίνητη όλη την ώρα) ενώ με την άλλη ακόμα δεν ασχολείται.

οι αυλονάκαρες εκτος απο το οτι ειναι απο αλλη λιμνη,ειναι ακαταλληλες για τοσο μικρα ενυδρεια για λογους μεγεθους και επιθετικοτητας..

Οι εξής απορίες μετά απ' όλα αυτά:
- Ο φίλος (petshopas) έλεγε να βάλουμε 8 κιχλίδες στα 96 λίτρα. Κάτι τέτοιο μάλλον απίθανο το βλέπω. 4 ίσως;
ο φιλος σου μαλλον θελει λιγο διαβασματακι Wink .
απο τις συγκεκριμενες κιχλιδες ΚΑΜΙΑ δυστυχως δεν μπορει να μπει σε αυτα τα λιτρα..
- Είναι καλό να αναμίξουμε παραπάνω είδη από 1 στο ίδιο αυτό μικρό ενυδρείο;
- Αν τελικά μείνω σε ένα είδος να κρατήσω την duboisi, ή καλύτερα ένα άλλο είδος πιο εύκολο για μένα; Μου αρέσουν επίσης κάτι κατακίτρινες και ολόμαυρες και κάπου διάβασα ότι μπορεί να είναι το ίδιο είδος αρσενικό-θηλυκό.
- Έστω ότι βάζουμε μόνο ένα είδος (το πιθανότερο). Πρέπει΄να μπούνε όλες μαζί ώστε να είνα ηλικιακά το ίδιο. Πάλι ρωτάω σε περίπτωση που κρατάω την duboisi.
- Την άμμο να την αλλάξω και να βάλω πετραδάκια καλύτερα για κιχλίδες ή μπορώ και όχι? Ρωτάω γιατί μου αρέσει η άμμος.
- Οι πέτρες δεν είναι σε στοίβα. Από δεξιά είναι 2 πέτρες που κάνουν ένα τούνελ μεταξύ τους ενώ αριστερά 2 πέτρες που δεν εφάπτονται μεταξύ τους (γιαυτές τις 2 έδωσα 45?!!!). Πρέπει να βάλω περισσότερες; Μπορώ να πάρω από κάπου πιο φθηνές πέτρες? Κάτι άκουσα για λιμνήσιες και βράσιμο προτού τις χρησιμοποιήσεις...

στις τελευταιες σου ερωτησεις νομιζω απαντησα πιο πανω..σε αυτα τα λιτρα μπορεις να δεις για καποια απο αυτα τα ψαρακια απο tanganyika..απο malawi δυστυχως τπτ..
διαβασε εδω..http://cich.forumchti.com/forum-f2/topic-t95.htm


Χίλια συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο post μου. Μια μικρή καθοδήγηση και θα πάρω μπρος...
μην αγχωνεσαι για αυτο..αφου περναμε καλα.. lol! καλως ηρθες και παλι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΤετ Οκτ 22, 2008 7:10 pm

Καλως ηρθες και απο μενα,οντως αν το ενυδρειο σου κανει για ορισμενα μικρα ειδη κιχλιδας...
Μην απογοητευεσαι,αρχη ειναι,ξεκινα με κατι μικρο και στην συνεχεια θα ερθουν και τα λιτρα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
piggos
Μέλος
Μέλος
piggos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΤετ Οκτ 22, 2008 7:11 pm

Ναι το νερό είναι καλό. Με τα χάρτινα τεστάκια το δείχνει άριστο

Δηλαδή και 3 που έχω τώρα πάνε για χάρισμα... Εκτός αν πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο.

Εντάξει θα κοιτάξω και αυτά που μου λες. Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΤετ Οκτ 22, 2008 8:22 pm

Λοιπον επειδη τα λιτρα σου ειναι λιγα μαλλον η tanganyika ειναι μονοδρομος...
Επισης μπορεις να βαλεις σε αυτα τα λιτρα μονο ενα ειδος.
Δηλαδη
1)Neolamprologus multifasciatus κοχυλια,χαρεμι
2)Neolamprologus occelatus κοχυλια,ζευγαρι
3)Neolamprologus caudopunctatus πετρες,ζευγαρι
4)julidochromis transcriptus πετρες,ζευγαρι
5)Altolamprologus compressiceps πετρες,ζευγαρι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΤετ Οκτ 22, 2008 10:03 pm

Γιάννη, καλώς ήρθες και απο εμένα.

Σχετικά με τις απορίες σου σου απάντησαν τα παιδιά.

Ουσιαστικά, ψάχνεις-διαβάζεις-αποφασίζεις για κάποια εκ των ειδών που πρότεινε ο Χρήστος (Ζ.Χ.) και κατόπιν δίνεις όλα τα ψαράκια σου και προσαρμόζεις το στήσιμο του ενυδρείου σου στις ανάγκες του είδους που θα βάλεις.

Όσον αφορά τα τεστάκια, θα πρέπει να προμηθευτείς υγρά αξιόπιστα τεστς (π.χ. της A.P.I.) μιας και τα sticks σου δίνουν τιμές στο "περίπου" κάτι που δεν θέλουμε.

Οπότε...καλό διάβασμα study
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
piggos
Μέλος
Μέλος
piggos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2008 12:04 am

Να στε καλα ρε παιδιά.

Είναι ένας... απύθμενος κόσμος αυτός των ενυδρείων και ΔΥΣΤΥΧΩΣ αρχίζει και μου αρέσει πολύ.

Ήδη εδώ και 2 μέρες έχω αρχίσει το διάβασμα, αλλά από που να πρωτοαρχίσει κάποιος.

Keep you posted!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2008 12:15 am

καλώς όρισες φίλε Γίαννη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2008 12:41 am

Παράθεση :
Είναι ένας... απύθμενος κόσμος αυτός των ενυδρείων και ΔΥΣΤΥΧΩΣ αρχίζει και μου αρέσει πολύ

γιατι δυστυχως ?

Θα συμφωνησω με τους συναδελφους που σου απαντησαν πιο πανω......Η tanganyika ειναι μονοδρομος.....

Καλως ηρθες....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
piggos
Μέλος
Μέλος
piggos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2008 12:58 am

Το τόνισα ακριβώς γιατί παραείναι ωραίο, οπότε θέλει αρκετό χρόνο να ασχοληθείς...

Και μια διευκρίνηση:
Όταν προτείνεις Ζ.Χ. και λες ζευγάρι φαντάζομαι εννοείς 2. Ένα αρσενικό ένα θηλυκό. Όταν λες χαρέμι, πόσα θηλυκά για ένα αρσενικό?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2008 9:30 am

Χαρεμακι εννοω 1 αρσενικο+2θυλ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
piggos
Μέλος
Μέλος
piggos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2008 10:12 am

Δύο απορίες (θα αρχίσω να σας ζαλίζω):

- Αυτά τα κοχύλια-σαλιγκάρια που τα βρίσκουμε?
- Πέτρες μου είπαν δεν κάνει να βάζεις από Θάλασσα-παραλίες (ποτάμι υπό προϋποθέσεις). Βλέπω σε διάφορα posts πως πολλοί βρίσκουν πέτρες χύμα και τις χρησιμοποιούν. Μύθος δλδ αυτό με τις πέτρες? Ρωτάω γιατί στα καταστήματα τις έχουν πανάκριβες...

@Ζ.Χ.
Σε αυτό το τοπικ:
http://cich.forumchti.com/forum-f2/topic-t95.htm

αναφέρεσαι και σε αυτές για τα λίτρα μου:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Neolamprologus%20brevis.htm

αλλά εδώ δεν μου τις προτείνεις. Κάποιος ιδιαίτερος λόγος; Ρωτάω γιατί μου αρέσει το χρώμα τους.

Και κάτι άσχετο: Ένας από τους 2 άλλους άσχετους φίλους μου που άρχισε να ασχολείται μαζί μ' εμένα, έκλεισε μέσω κολλητού του φίλου, ένα RIO300 μαύρο με το έπιπλό του στην εξωφρενική τιμή των....150€!!! Το είχε ένα pet-shop στο κέντρο στην βιτρίνα του και θέλει να την αλλάξει και το σκότωσε Sad
Ζηλεύω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2008 10:59 am

piggos έγραψε:
Δύο απορίες (θα αρχίσω να σας ζαλίζω):

- Αυτά τα κοχύλια-σαλιγκάρια που τα βρίσκουμε?Γιάννη προσωπικά και πολλοί συνχομπίστες τα αγοράσαμε απο λαικές αγορές η και απο τα μεγάλα s/m carefoyr ΑΒ Βασιλόπουλος, τα οποία είναι κατεψυγμένα.αν δεν θες να τα φας τα καθαρίσεις πολύ καλά τα πατάς και ένα βράσιμο τα άδεια κελύφη και μετά βουρ μέσα στο ενυδρείο
- Πέτρες μου είπαν δεν κάνει να βάζεις από Θάλασσα-παραλίες (ποτάμι υπό προϋποθέσεις). Βλέπω σε διάφορα posts πως πολλοί βρίσκουν πέτρες χύμα και τις χρησιμοποιούν. Μύθος δλδ αυτό με τις πέτρες? Ρωτάω γιατί στα καταστήματα τις έχουν πανάκριβες...πέτρες πολλοί φίλοι αγοράζουν από καταστήματα με οικοδομικά υλικά η με διακοσμητικές πέτρες όπως π.χ. για Θεσ/κη http://pangea.gr/ η και για Αθήνα απο http://www.votsalo.net/default.asp
εγώ προσωπικά βρήκα απο ένα χωράφι χύμα τις έπλυνα πάρα πολύ καλά και εδώ και 3 χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2008 11:06 am

Γιάννη ενδεικτικά σου έδειξε ο Χρήστος κάποια ψάρια πιστεύω όχι ότι δεν κάνουν για τα λίτρα σου.αλλά δεν είναι και τόσο χρυσό όσο φαίνεται







υπομονή μετά λίτρα και εγώ φίλε είμαι εδώ και 3 χρόνια με τα 100 λιτ.
αλλά προσπαθώ να ασχοληθώ όσο μπορώ με κάποια είδη και να αποκομίσω όσο περισσότερες εμπειρίες μπορώ ( αλλά που θα πάει θα το κάνω το 500λιτ ) Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
piggos
Μέλος
Μέλος
piggos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2008 11:21 am

Έχεις δίκιο Γιώργο. Και για το χρώμα και για την υπομονή. Καλύτερα να ξεκινήσεις από κάπου πιο εύκολο και μετά κάνεις το επόμενο βήμα.

Τα σαλιγκάρια που λες από λαική/SM πρέπει να είναι κάποιου είδους συγκεκριμένα, η απλά να είναι μεγάλα ώστε να μπορούν να τα χρησιμοποιούν τα ψάρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2008 2:58 pm

piggos έγραψε:
Έχεις δίκιο Γιώργο. Και για το χρώμα και για την υπομονή. Καλύτερα να ξεκινήσεις από κάπου πιο εύκολο και μετά κάνεις το επόμενο βήμα.

Τα σαλιγκάρια που λες από λαική/SM πρέπει να είναι κάποιου είδους συγκεκριμένα, η απλά να είναι μεγάλα ώστε να μπορούν να τα χρησιμοποιούν τα ψάρια.

να ειναι απλα μεγαλα για να χωρανε τα ψαρια και οταν μεγαλωσουν.. Wink
με υπομονη,αγαπη αλλα και διαβασμα θα το χαρεις και σε λιγα λιτρα...και στο μελλον μολις μπορεις πας και σε πολλα.. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2008 5:27 pm

πρέπει να είναι μεγάλα για να μπορούν να μπουν μέσα.στην carrefour είχε 2 τύπων σαλιγκάρια τα μικρά και τα μεγάλα, πάρε τα μεγάλα



Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει DSC00252

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει DSC00256
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
piggos
Μέλος
Μέλος
piggos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2008 7:48 pm

Moutralewn έγραψε:


Όσον αφορά τα τεστάκια, θα πρέπει να προμηθευτείς υγρά αξιόπιστα τεστς (π.χ. της A.P.I.) μιας και τα sticks σου δίνουν τιμές στο "περίπου" κάτι που δεν θέλουμε.


Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι είναι αυτά; Κάποιο ίδος χημικού που μετράει το νερό. Να πάω να ζητήσω της API από ένα petshop?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΠεμ Οκτ 23, 2008 8:14 pm

ναι είναι τα λεγόμενα τεστ νερού.

θα πρέπει να στρώσεις το ενυδρείο σου και με αυτά τα τεστ μπορείς να βλέπεις και να παρακολουθείς τις παραμέτρους του νερού σου

ph, gh , kh , αμμωνίας π.χ. http://www.aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=69

τις api είναι από τα πιο έγκυρα τις αγοράς και ας είναι λίγο τσιμπημένες οι τιμές

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/chim.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
piggos
Μέλος
Μέλος
piggos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΔευ Δεκ 15, 2008 12:05 am

Επιτέλους μόλις έφτασε το Freshwater Master Kit της API για να κάνω τις μετρήσεις μου:

pH:8,2
Γενική σκληρότητα (GH):20
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):14
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):40 mg
Αλλαγές νερού:30% κάθε 3 εβδομάδες
Θερμοκρασία:26

Πως σας φαίνονται για neolamprologus multifasciatus? Τα 40 ΝΟ3 σαν πολλά δεν είναι; Επίσης τα GH/KH έγιναν με Tetra και θα τα ξανακάνω αύριο με API ενός φίλου γιατί για το GH δεν είμαι σίγουρος. Έλεγε από κόκκινο να γίνει πράσινο, κι αυτό δεν έγινε ποτέ... κόκκινο. Ένα χρυσαφί ήταν και μετά έγινε κάτι σαν πράσινο...

Υ.Γ. Ακόμα να βρω σαλιγκάρια Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΔευ Δεκ 15, 2008 3:21 pm

Ναι εχεις πολλα νιτρικα,κανε πιο συχνες αλλαγες για να πεσει..
Κατα τ αλλα φαινονται οκ ολα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΔευ Δεκ 15, 2008 3:24 pm

Οι σκληρότητες και το pH είναι ΟΚ.

Αλήθεια οι μετρήσεις σου είναι έτσι χωρίς να ρίχνεις πρόσθετα στο νερό;

Γιατί σαν πολύ αυξημένες μου φαίνονται οι σκληρότητες...

Για κάνε τις ίδιες μετρήσεις και στο νερό δικτύου να μας πείς..

Όσον αφορά τα κέλυφη, αυτά που έχει παραθέσει ο Γιώργος παραπάνω τα βρίσκεις εύκολα σε super-markets Carrefour και ΑΒ Βασιλόπουλο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΔευ Δεκ 15, 2008 3:30 pm

ολα οκ εκτος απο τα νιτρικα..πιο μεγαλες αλλαγες ή λιγοτερο ταϊσμα και θα εισαι οκ! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
piggos
Μέλος
Μέλος
piggos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΔευ Δεκ 15, 2008 7:11 pm

Μάλλον για πιο συχνές αλλαγές νερού πάμε γιατί δεν τα ταίζω πολύ. Μάλλον στην δίαιτα τα έχω κιόλας...

Το νερό της Θεσσαλονίκης είναι όντως σκληρό. Έχω και ασβεστολιθικές πέτρες μέσα που μάλλον το ανεβάζουν

Moutralewn έγραψε:
Οι σκληρότητες και το pH είναι ΟΚ.
Όσον αφορά τα κελύφη, αυτά που έχει παραθέσει ο Γιώργος παραπάνω τα βρίσκεις εύκολα σε super-markets Carrefour και ΑΒ Βασιλόπουλο.

Αμ δε. Από Σεπτέμβριο ψάχνω σε Carrefour και Βασιλόπουλο και έχουν τελειώσει και δεν ξανάφεραν. Το Carrefour έφερε πριν 2 εβδομάδες μόνο τα μικρά Sad
Μέχρι και σε χρυσό οδηγό έψαξα για εκτροφεία σαλιγκαριών αλλά τίποτα. Από Άνοιξη λένε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
piggos
Μέλος
Μέλος
piggos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει   Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει Icon_minitimeΔευ Δεκ 15, 2008 8:12 pm

Λοιπόν ξανακάναμε την σκληρότητα με API και να τα καινούρια:

pH:8,2
Γενική σκληρότητα (GH):15
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):13
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):40 mg
Αλλαγές νερού:30% κάθε 3 εβδομάδες
Θερμοκρασία:26

Έτσι καλή είναι η σκληρότητα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βοήθεια σε έναν που μόλις ξεκινάει
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: