ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 θερμοστατης

Πήγαινε κάτω 
+7
Moutralewn
Giannis-malawi
george hmmy
AFRICANOS
viciouscircle
Z.X
chris7
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 08, 2008 4:26 pm

dori έγραψε:
Καθαρό νερό έχω 200 λίτρα. 110 x 40 x 60
Η είσοδος του φίλτρου ειναι στην δεξιά πισω γωνία και η έξοδος ειναι στην δεξιά πλευρά (πρίν το είχα στην μέση πάνω απο το θερμοστατη αλλά το μετακινησα γιατι μου χάλαγε την αμμο στην μπροστηνή πλευρά).

Το θερμόμετρο είναι ψηφιακό DIY. Ο αισθητήρας ειναι ενα IC μέσα σε ένα πλαστηκό σωληνάκι κλεισμένο με σιλικόνη. Μέσα έχει θερμοαγώγημη σιλικόνη, σαν αυτή που χρησιμοποιούμε για τους επεξεργαστές των PC, για καλλύτερη μεταφορά θερμοκρασίας πρός τον αισθητήρα.

Οπότε απ'ότι καταλαβαίνω, εκεί που είναι τώρα ο θερμαντήρας υπάρχει κυκλοφορία.

Καλό θα ήταν να κάνεις τις μετρήσεις με απλό γυάλινο "υδραργυρικό" θερμόμετρο μιας και είναι το ακριβέστερο όλων.

Προσωπικά πιστεύω ότι με έναν 300άρι θα κάνεις δουλειά απλώς κάτι θα "παίζει" με τις μετρήσεις ή με την θέση του θερμαντήρα.

Το παραπάνω το πιστεύω γιατί οι περισσότεροι με 1w/lt είμαστε μια χαρά απο θέμα θέρμανσης.

Επίσης μία μεγάλη μερίδα χομπύστών με λιγότερο απο 1w/lt είναι πάλι μια χαρά.

Π.χ. στο RIO 180 Malawi που έχω, χρησιμοποιούσα έναν Jaeger 150w και πάντα το θερμόμετρο ήταν καρφωμένο στην θερμοκρασία που όριζα απο τον θερμαντήρα.
Ομοίως και στο 80άρι Rekord που έχω όπου το δούλευα για 1 χρόνο με 50w θερμαντήρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george hmmy
Μέλος
Μέλος
george hmmy


Αριθμός μηνυμάτων : 74

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 09, 2008 11:21 am

orck έγραψε:
ασχετο αλλα ποιο εξαρτημα εχεις βαλει για αισθητηρα; εαν εχεις και λινκ απο data sheet θα το ηθελα
νομιζω οτι το θερμοσυστελλομενο μακαρονι ειναι πολυ θερμομονωτικο για την συγκεκριμενη χρηση
Που διαβασες για θερμοσυστελομενο μακαρονι???? Για πλαστικο σωληνακι μιλησε (πχ ενα στυλο bic...)

Επισης, το ποσα watt/lt εχει καθενας στο ενυδρειο του ειναι πολυ σχετικο. Εγω μπορει να εχω 0,5w/lt με επιθυμητη θερμοκρασια τους 26 και θερμοκρασια περιβαλλοντος 25 βαθμους και να ειμαι υπερ καλυμμενος και αλλος να εχει 1w/lt με επιθυμητη θερμοκρασια 28, θερμοκρασια περιβαλοντος 15 και να μη φτανει ουτε για ζητω. Ειναι πολλοι οι παραγοντες που μετρανε Αρη... clown

Μην πεφτει κανεις στην λουμπα οτι οσο πιο μικρος ο θερμαντηρας τοσο μικροτερη καταναλωση εχει. Ο μικρος θερμαντηρας δουλευει πολυ παραπανω ωρα για να ανεβασει τη θερμοκρασια και συναρτησει των απωλειων δυσκολευεται ακομα περισσοτερο. Σε 400 λιτρα δισκοενυδρειο ειχα 750w θερμαντηρες, δουλευαν για 4-5 λεπτα καθε μια ωρα ενω οταν ειχα 300w σταματαγαν 4-5 λεπτα καθε μια ωρα. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 09, 2008 11:28 am

george hmmy έγραψε:
Επισης, το ποσα watt/lt εχει καθενας στο ενυδρειο του ειναι πολυ σχετικο. Εγω μπορει να εχω 0,5w/lt με επιθυμητη θερμοκρασια τους 26 και θερμοκρασια περιβαλλοντος 25 βαθμους και να ειμαι υπερ καλυμμενος και αλλος να εχει 1w/lt με επιθυμητη θερμοκρασια 28, θερμοκρασια περιβαλοντος 15 και να μη φτανει ουτε για ζητω. Ειναι πολλοι οι παραγοντες που μετρανε Αρη... clown

Σίγουρα είναι σχετικό αλλά δεν μιλάμε ακραία. Π.χ. ποιός έχει μέσα στο σπίτι του θερμοκρασία 15οC;
Επίσης στην συγκεκριμένη περίπτωση που μιλάμε για αφρικάνες που δεν θέλουν πολύ ηψηλή θερμοκρασία (όπως π.χ. οι δίσκοι), θεωρώ ότι η διαφορά μεταξύ θερμοκρασίας δωματίου και θερμοκρασίας νερού ενυδρείου δεν θα είναι πάνω απο 3-4 βαθμούς.

george hmmy έγραψε:
Μην πεφτει κανεις στην λουμπα οτι οσο πιο μικρος ο θερμαντηρας τοσο μικροτερη καταναλωση εχει. Ο μικρος θερμαντηρας δουλευει πολυ παραπανω ωρα για να ανεβασει τη θερμοκρασια και συναρτησει των απωλειων δυσκολευεται ακομα περισσοτερο. Σε 400 λιτρα δισκοενυδρειο ειχα 750w θερμαντηρες, δουλευαν για 4-5 λεπτα καθε μια ωρα ενω οταν ειχα 300w σταματαγαν 4-5 λεπτα καθε μια ωρα. Wink

Αυτό είναι πολύ σωστο και πολλοί (ακόμα και σχετικά έμπειροι χομπύστες) την πατάνε....
....και μόλις έρθει ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ.... pale pale
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george hmmy
Μέλος
Μέλος
george hmmy


Αριθμός μηνυμάτων : 74

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 09, 2008 1:50 pm

Moutralewn έγραψε:
Σίγουρα είναι σχετικό αλλά δεν μιλάμε ακραία. Π.χ. ποιός έχει μέσα στο σπίτι του θερμοκρασία 15οC;
Επίσης στην συγκεκριμένη περίπτωση που μιλάμε για αφρικάνες που δεν θέλουν πολύ ηψηλή θερμοκρασία (όπως π.χ. οι δίσκοι), θεωρώ ότι η διαφορά μεταξύ θερμοκρασίας δωματίου και θερμοκρασίας νερού ενυδρείου δεν θα είναι πάνω απο 3-4 βαθμούς.
Εις γνωση μου εδωσα ακραιο παραδειγμα για να γινει κατανοητο. Οι 15 βαθμοι οντως ειναι πολυ μικρη θερμοκρασια, αλλα 18-20 ειναι μια τυπικη θερμοκρασια για χειμωνα σε σπιτι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 09, 2008 3:16 pm

θα συμφωνησω με τον Γιωργο (hmmy).. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dori
Μέλος
Μέλος
dori


Αριθμός μηνυμάτων : 124
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 09, 2008 4:28 pm

orck έγραψε:
ασχετο αλλα ποιο εξαρτημα εχεις βαλει για αισθητηρα; εαν εχεις και λινκ απο data sheet θα το ηθελα
νομιζω οτι το θερμοσυστελομενο μακαρονι ειναι πολυ θερμομονωτικο για την συγκεκριμενη χρηση

http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm?qv_pk=2812
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Οκτ 09, 2008 10:59 pm

Γιωργο τι λες εδω;
οτι με εναν μικρο θερμαντηρα θα εχουμε τελικα μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος;
εγω λεω οτι ειναι το ιδιο πραγμα απλα αλλαζει ο χρονος αποκρισης του συστηματος
ειμαι της αποψης οτι ηταν υπερβολικα μεγαλη η ισχυς του θερμαντηρα σου (συμφωνα με την δηλωση σου οτι αναβαν ΜΟΝΟ 4-5 λεπτα στην ωρα)
πιστευω οτι πρεπει για τον χειμωνα θα πρεπει να αγορασουμε θερμαντηρα που να χρειαζεται το 60-70% του χρονου για να κρατησει την θερμοκρασια στο επιθυμητο σημειο η αλλιως για το βραδυ που η θερμοκρασια του σπιτιου ειναι η χαμηλοτερη να λειτουργει τα 40-45 λεπτα μεσα στην ωρα
(κραταμε σαν καβαντζα το υπολοιπο 40-30% του χρονου, η αλλιως τα 15-20 λεπτα μεσα στην ωρα, για καποιες εκτακτες ιδιαιτερες περιπτωσεις που το σπιτι θα κρυωσει πολυ πχ ιδιαιτερα κακος καιρος, σε αυτες τις περιπτωσεις θα λειτουργει 55-60 λεπτα)

το σκεπτικο ειναι οτι ετσι εχουμε πιο ομαλη αλλαγη στην θερμοκρασια του νερου μας και οτι στην περιπτωση που δεν εχουμε καποιον ελεκτη τυπου eliwell εαν κολησει ο θερμαντηρας στο μονιμα ανοιχτο (να λειτουργει συνεχεια) τοτε θα ανεβασει 1-2 βαθμους και δεν θα μπορεσει να κανει ψαροσουπα το ενυδρειο

μην ξεχναμε οτι και ο eliwell μπορει να αποτυχει (υποθετω η πιο κοινη "στραβη" που μπορει να μας κατσει ειναι να βγει το αισθητηριο απο το νερο και να μετραει θερμοκρασια του αερα στο δωματιο)

ΥΓ τελικα κανεις δεν αναφερε θερμοσυστελομενο, χαχα τωρα το ειδα Embarassed


george hmmy έγραψε:
Μην πεφτει κανεις στην λουμπα οτι οσο πιο μικρος ο θερμαντηρας τοσο μικροτερη καταναλωση εχει. Ο μικρος θερμαντηρας δουλευει πολυ παραπανω ωρα για να ανεβασει τη θερμοκρασια και συναρτησει των απωλειων δυσκολευεται ακομα περισσοτερο. Σε 400 λιτρα δισκοενυδρειο ειχα 750w θερμαντηρες, δουλευαν για 4-5 λεπτα καθε μια ωρα ενω οταν ειχα 300w σταματαγαν 4-5 λεπτα καθε μια ωρα. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george hmmy
Μέλος
Μέλος
george hmmy


Αριθμός μηνυμάτων : 74

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 10, 2008 1:10 am

orck έγραψε:
Γιωργο τι λες εδω;

george hmmy έγραψε:
Μην πεφτει κανεις στην λουμπα οτι οσο πιο μικρος ο θερμαντηρας τοσο μικροτερη καταναλωση εχει. Ο μικρος θερμαντηρας δουλευει πολυ παραπανω ωρα για να ανεβασει τη θερμοκρασια και συναρτησει των απωλειων δυσκολευεται ακομα περισσοτερο. Σε 400 λιτρα δισκοενυδρειο ειχα 750w θερμαντηρες, δουλευαν για 4-5 λεπτα καθε μια ωρα ενω οταν ειχα 300w σταματαγαν 4-5 λεπτα καθε μια ωρα. Wink

οτι με εναν μικρο θερμαντηρα θα εχουμε τελικα μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος;
εγω λεω οτι ειναι το ιδιο πραγμα απλα αλλαζει ο χρονος αποκρισης του συστηματος

Σαφεστατα και αυτο που γραφω ισχυει, στο συνολο οχι για τον ιδιο χρονο λειτουργιας. Δηλαδη αν βαλω εναν θερμαντηρα 100w σε εναν κουβα 10 λιτρων με κρυο νερο και κανω το ιδιο με εναν θερμαντηρα 300w σαφως ο δευτερος θα καψει περισσοτερο ρευμα στον ιδιο χρονο (εως οτου ζεσταθει το νερο) αλλα απο κει και περα, στη συντηρηση της θερμοκρασιας, εινα σαφες οτι ο 300αρης ειναι πιο οικονομικος. Για να σου το δωσω με ενα απλο παραδειγμα: φορτιζεις μια μπαταρια 12βολτη με ταση 13volt και φορτιζεις μια ιδια μπαταρια με ταση 15volt. Ποια απο τις δυο μπαταριες θα φορτισει γρηγοροτερα? Ποιος απο τους 2 φορτιστες θα λειτουργει λιγοτερη ωρα προκειμενου να διατηρησει τη μπαταρια φορτισμενη? Για το θεμα των θερμαντηρων ειναι πολυ απλο παντως... Διαρκως εχεις θερμικες απωλειες στο ενυδρειο τις οποιες ενας μικρος θερμαντηρας καλειται να τις καλυψει και ταυτοχρονα να θερμανει και το νερο. Ο μικρος θερμαντηρας θα αργησει περισσοτερο να ζεστανει το νερο αρα εφοσον ο ρυθμος με τον οποιο χανεται θερμοτητα στο χωρο ειναι σταθερος (παραγωγος μηδεν) σημαινει μεγαλυτερο χρονο λειτουργιας του θερμαντηρα αρα μεγαλυτερες απωλειες που πρεπει να καλυψει. Απλα μαθηματικα και στοιχεια θερμοδυναμικης, αν θες το κανουμε με κανονικο μαθηματικο μοντελο***. Wink

orck έγραψε:
ειμαι της αποψης οτι ηταν υπερβολικα μεγαλη η ισχυς του θερμαντηρα σου (συμφωνα με την δηλωση σου οτι αναβαν ΜΟΝΟ 4-5 λεπτα στην ωρα)

Ο ελεγχος γινοταν με eliwell, ειλικρινα ομως δεν μπορω να καταλαβω τι προβλημα θεωρεις οτι δημιουργει ο μικρος χρονος που αναβαν οι θερμαντηρες. Το διαφορικο ηταν ρυθμισμενο σε 0,3 βαθμους και δεν χρειαζονταν πανω απο 5 λεπτα για να θερμανθει το νερο... Παρεπιπτοντως ηταν 2 jager 300w και ενας 150w. Τωρα ειδα κατι θερμαντηρες τιτανιου 600w, τοτε δεν υπηρχαν τετοια πραγματα...

orck έγραψε:
πιστευω οτι πρεπει για τον χειμωνα θα πρεπει να αγορασουμε θερμαντηρα που να χρειαζεται το 60-70% του χρονου για να κρατησει την θερμοκρασια στο επιθυμητο σημειο η αλλιως για το βραδυ που η θερμοκρασια του σπιτιου ειναι η χαμηλοτερη να λειτουργει τα 40-45 λεπτα μεσα στην ωρα
(κραταμε σαν καβαντζα το υπολοιπο 40-30% του χρονου, η αλλιως τα 15-20 λεπτα μεσα στην ωρα, για καποιες εκτακτες ιδιαιτερες περιπτωσεις που το σπιτι θα κρυωσει πολυ πχ ιδιαιτερα κακος καιρος, σε αυτες τις περιπτωσεις θα λειτουργει 55-60 λεπτα)

Κι αυτο πως ακριβως μπορεις να το υπολογισεις? Και επισης, εδω επισημαινω πως ειναι το λαθος σου. Λες να δουλευει 40 λεπτα την ωρα (πχ ο 300w που ειχα αρχικα) ενω τα 750w δουλευαν πολυ-πολυ λιγοτερο. Ποιος καιει τελικα περισσοτερο??????????????????????????????????????? Λαβε υποψιν σου οτι ο χρονος λειτουργιας σαφως και δεν ειναι γραμμικα αναλογος των watt, 300w 20 λεπτα, 600w 10 λεπτα κλπ. Αν στα 300w εισαι 20 λεπτα, στα 600 θα εισαι 6 λεπτα καθως ισχυει αυτο που σου ειπα για τις απωλειες συν καποια ακομα τα οποια ξεφευγουν.

orck έγραψε:
το σκεπτικο ειναι οτι ετσι εχουμε πιο ομαλη αλλαγη στην θερμοκρασια του νερου μας και οτι στην περιπτωση που δεν εχουμε καποιον ελεκτη τυπου eliwell εαν κολησει ο θερμαντηρας στο μονιμα ανοιχτο (να λειτουργει συνεχεια) τοτε θα ανεβασει 1-2 βαθμους και δεν θα μπορεσει να κανει ψαροσουπα το ενυδρειο

μην ξεχναμε οτι και ο eliwell μπορει να αποτυχει (υποθετω η πιο κοινη "στραβη" που μπορει να μας κατσει ειναι να βγει το αισθητηριο απο το νερο και να μετραει θερμοκρασια του αερα στο δωματιο)

Το εχω πει κι αλλου, οταν παμε και "σκαμε" του κοσμου τα λεφτα σε ψαρια, ενυδρεια, φιλτρα κλπ ειναι μεγαλη γυφτια να λυπηθουμε τα 50€ του ελεγκτη ο οποιος σε γλιτωνει και απο τα παραπανω που αναφερεις (ομαλη μεταβολη, κολλημενος θερμοστατης, κλπ κλπ κλπ) καθως ρυθμιζεις τον ελεγκτη στους 28 βαθμους και τους θερμοστατες απο τους θερμαντηρες στους 30 βαθμους, οποτε και να κολλησει ο ελεγκτης ουτε γατα ουτε ζημια.

***Παραδειγμα2: γεμιζεις εναν κουβα 20 λιτρων με νερο ο οποιος εχει μια τρυπα κατω και αδειαζει με σταθερο ρυθμο, 2 λιτρα το λεπτο. Εχεις μια βρυση που βγαζει 10λιτρα το λεπτο και μια αλλη που βγαζει 20 λιτρα το λεπτο. Κατσε και υπολογισε σε ποια απο τις δυο περιπτωσεις χαλας λιγοτερο νερο για να διατηρησεις σταθερη τη σταθμη με μια μικρη ογκομετρικη διαφορα των 2 λιτρων, θα εκπλαγεις απο το αποτελεσμα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 10, 2008 9:02 am

πως μ'αρεσει οταν τα λες ετσι επιστημονικα.... lol! lol! lol!

περα απο την πλακα ομως,Πανο,το εχω δει και στην πραξη αυτο που περιγραφει ο Γιωργος στο παλιο μου ενυδρειο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 10, 2008 9:52 am

Προσωπικά εγώ συμφωνώ καί με τους 2, σε διαφορετικά σημεία βέβαια.

Θεωρώ ότι ένας μεγαλύτερος θερμαντήρας τις περισσότερες φορές είναι οικονομικότερος απο έναν μικρότερο. Όχι πολλά πράγματα αλλά είναι.
Και λέω "τις περισσότερες φορές" γιατί παίζει ρόλο η ώρα που ανάβει ο μικρός και η ώρα που ανάβει ο μεγάλος. Γιατί ναι μεν ο μεγαλύτερος (π.χ. 300w) ανάβει λιγότερο αλλά όταν ανάβει καίει πολύ περισσότερο απο έναν μικρότερο (π.χ. 150w). Οπότε αν π.χ. ο μεγάλος ανάβει 5 λεπτά την ώρα και ο μικρός 8-10 λεπτά την ώρα τότε ο μικρός είναι οικονομικότερος. Αν ο μεγάλος ανάβει 5 λεπτά και ο μικρότερος π.χ. 20-25 τότε είναι σαφώς οικονομικότερος ο μεγάλος.

Όμως "παίζει" και κάτι άλλο...Ο μεγάλος θερμαντήρας λόγω του ότι ανάβει λιγότερο επιτρέπει περισσότερες αυξομείωσεις στην θερμοκρασία του ενυδρείου καθώς επίσης και την λιγότερο ομαλή (σσ. μεταβολή της στα επιθυμητά επίπεδα.
Ο μικρότερος, με το δεδομένο ότι ανάβει περισσότερο μέσα π.χ. σε μία ώρα επιτρέπει λιγότερες αυξομειώσεις ικαι ομαλότερη μεταβολή της θερμοκρασίας σε επιθυμητά επίπεδα.

Το παραπάνω το διαπίστωσα στην πράξη όταν στο 80άρι μου αντικατέστησα (λόγω φθοράς....καλα καταλάβατε...Juwel ήταν.. geek ) τον 50w εργοστασιακό με έναν 150w που είχα καβάντζα για ώρα ανάγκης. Το θερμόμετρο που υπάρχει είναι ηλεκτρονικό ακριβείας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george hmmy
Μέλος
Μέλος
george hmmy


Αριθμός μηνυμάτων : 74

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 10, 2008 11:04 am

Moutralewn έγραψε:
Ο μεγάλος θερμαντήρας λόγω του ότι ανάβει λιγότερο επιτρέπει περισσότερες αυξομείωσεις στην θερμοκρασία του ενυδρείου καθώς επίσης και την λιγότερο ομαλή (σσ. μεταβολή της στα επιθυμητά επίπεδα.
Ο μικρότερος, με το δεδομένο ότι ανάβει περισσότερο μέσα π.χ. σε μία ώρα επιτρέπει λιγότερες αυξομειώσεις ικαι ομαλότερη μεταβολή της θερμοκρασίας σε επιθυμητά επίπεδα.

Διαφωνω με το παραπανω. Η μεταβολη στη θερμοκρασια εξαρταται απο τη ρυθμιση του θερμοστατη κι οχι απο την ισχυ του θερμαντηρα. Στους θερμαντηρες οπου δεν μπορουμε να επεμβουμε, η διαφορα ειναι περιπου 1 με 1.5 βαθμο, οταν εχουμε εξωτερικο ελεγκτη τη ρυθμιζουμε εμεις οσο θελουμε. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 10, 2008 11:22 am

george hmmy έγραψε:
Moutralewn έγραψε:
Ο μεγάλος θερμαντήρας λόγω του ότι ανάβει λιγότερο επιτρέπει περισσότερες αυξομείωσεις στην θερμοκρασία του ενυδρείου καθώς επίσης και την λιγότερο ομαλή (σσ. μεταβολή της στα επιθυμητά επίπεδα.
Ο μικρότερος, με το δεδομένο ότι ανάβει περισσότερο μέσα π.χ. σε μία ώρα επιτρέπει λιγότερες αυξομειώσεις ικαι ομαλότερη μεταβολή της θερμοκρασίας σε επιθυμητά επίπεδα.

Διαφωνω με το παραπανω. Η μεταβολη στη θερμοκρασια εξαρταται απο τη ρυθμιση του θερμοστατη κι οχι απο την ισχυ του θερμαντηρα. Στους θερμαντηρες οπου δεν μπορουμε να επεμβουμε, η διαφορα ειναι περιπου 1 με 1.5 βαθμο, οταν εχουμε εξωτερικο ελεγκτη τη ρυθμιζουμε εμεις οσο θελουμε. Wink

Μιλώ πάντα χωρίς ύπαρξη εξωτερικού ελεγκτή (π.χ. eliwell) και με 2 θερμαντήρες ίδιας εταιρίας ρυθμισμένους στην ίδια θερμοκρασία και σε ίδια θερμοκρασία δωματίου.

Κοινώς , ισχύουν οι ίδιες ακριβώς συνθήκες και το μόνο που αλλάζει είναι τα watt του θερμαντήρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 10, 2008 2:22 pm

εγω εχω βαλει τον θρμοστατη στους 24 κ το ενυδρειο τις πρωινες κ βραδινες ωρες εχει 25 κ σπανια το μεσημερι παει στους 26!τωρα σκεφτομαι να βαλω το θερμοστατη στους 25 να δω τι θα κανει κανει η θερμοκρασια του ενυδρειου!τι λετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 10, 2008 2:30 pm

chris7 έγραψε:
εγω εχω βαλει τον θρμοστατη στους 24 κ το ενυδρειο τις πρωινες κ βραδινες ωρες εχει 25 κ σπανια το μεσημερι παει στους 26!τωρα σκεφτομαι να βαλω το θερμοστατη στους 25 να δω τι θα κανει κανει η θερμοκρασια του ενυδρειου!τι λετε?
Πιστεύω καλύτερα.
Αν η θερμοκρασία σου, παίζει +- 1-2 βαθμούς καλύτερα στους 25 για να πάει μέχρι 27 max.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

θερμοστατης - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: θερμοστατης   θερμοστατης - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Οκτ 10, 2008 2:36 pm

θα το δοκιμασω κ θα επανελθω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
θερμοστατης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: