ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 malawi σε 240 λιτρα

Πήγαινε κάτω 
+3
orck
Giannis-malawi
imichal
7 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΣαβ Απρ 19, 2008 4:31 pm

μπορω να βαλω 6 demasoni + 4 socolofi + 4 labidos σε 240 λιτρα ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΣαβ Απρ 19, 2008 8:49 pm

Ηλια σημερα λογω τρεξιματος δεν προλαβαινω να σου γραψω αναλυτικα..

το μονο που με προβληματιζει ειναι τα demasoni..

αναλυτικα αυριο..περιμενε και τους αλλους.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΚυρ Απρ 20, 2008 12:17 am

ξερω οτι τα demasoni ειναι διαολοι......αλλα ουσιαστικα το ενυδρειο το εφτιαξα για να βαλω αυτο το ψαρι....
Δεν ηθελα με τιποτα να διαταραξω την ηρεμια του 300ριου.....
Καπου διαβασα οτι δεν μπορεις να βαλεις λιγοτερα απο 8.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΚυρ Απρ 20, 2008 1:11 pm

imichal έγραψε:
ξερω οτι τα demasoni ειναι διαολοι......αλλα ουσιαστικα το ενυδρειο το εφτιαξα για να βαλω αυτο το ψαρι....
Δεν ηθελα με τιποτα να διαταραξω την ηρεμια του 300ριου.....
Καπου διαβασα οτι δεν μπορεις να βαλεις λιγοτερα απο 8.......

εφ'οσων θες τα demasoni και ξεκινησες για αυτα,θα πρεπει να δεις τι χρειαζεσαι αρχικα για αυτα..πριν απο ολα να σου πω οτι δεν τα εχω κρατησει (αν και για αυτα ξεκινησα αλλα στην πορεια ερωτευτηκα τα maingano) και οτι ξερω για αυτα ειναι απο πολυ ψαξιμο και διαβασμα..

γνωμη μου ειναι να βαλεις το πολυ 2ειδη..και γιατι οχι ενα species tank με τα διαολια,που απο οτι εχω ακουσει ειναι ολα τα λεφτα.. affraid

καλα διαβασες για 8ψαρια,ομως αυτο αναφερεται σε 1 το πολυ 2 αρσενικα,με 6-7θηλυκιες..και μιας και δεν μπορεις ποτε να ξερεις τι θα σου βγουν,αυτο που προτεινεται απο αρκετους που τα εχουν διατηρησει με επιτυχια ειναι να ξεκινας με μια ομαδα 12+ ατομων και στην πορεια να αφαιρεις τα παραπανω και κυνηγημενα αρσενικα ετσι ωστε να καταληξεις σε μια συνθεση με σωστες αναλογιες..

γενικως ειναι ζορικα ψαρια και θελουν αρκετη προσοχη απο τον χομπιστα που τα εχει,ετσι ωστε να προλαβει τυχων θανατους κτλ..αλλοι τα εχουν καταφερει και αλλοι οχι..δεν υπαρχει κατι το σιγουρο..μιλαμε για κιχλιδες και μαλιστα απο τις πιο επιθετικες..

παντως με πολλεεεες κρυψωνες,και λιγη τυχη στις αναλογιες νομιζω πως θα εισαι καλα..ενα κολπακι που ειχα διαβασει ηταν να μην τα αφηνεις ποτε να χωρησουν περιοχες..ο τυπος που τα ειχε,καθε 2μηνες περιπου αλλαζε τη θεση απο μερικες πετρες και ετσι ολα αρχιζαν απο την αρχη.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΚυρ Απρ 20, 2008 1:19 pm

Γιαννη αναφερεσε σε species tank ωστε να καταληξεις στα 8 ατομα στο τελος σωστα;
ποιος θα παρει τα αδυναμα αρσενικα; και δεν μιλαω να τα χαρισεις σε ενα ασχετο να τα βαλει μαζι με αμαζονιου απλα επειδη εχουν ωραιο χρωμα, ποιος αφρικανος θα δεχτει αρσενικο αφου ολοι να ξεφορτωθουν θελουν;


Giannis-malawi έγραψε:

καλα διαβασες για 8ψαρια,ομως αυτο αναφερεται σε 1 το πολυ 2 αρσενικα,με 6-7θηλυκιες..και μιας και δεν μπορεις ποτε να ξερεις τι θα σου βγουν,αυτο που προτεινεται απο αρκετους που τα εχουν διατηρησει με επιτυχια ειναι να ξεκινας με μια ομαδα 12+ ατομων και στην πορεια να αφαιρεις τα παραπανω και κυνηγημενα αρσενικα ετσι ωστε να καταληξεις σε μια συνθεση με σωστες αναλογιες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΚυρ Απρ 20, 2008 1:48 pm

orck έγραψε:
Γιαννη αναφερεσε σε species tank ωστε να καταληξεις στα 8 ατομα στο τελος σωστα;
ποιος θα παρει τα αδυναμα αρσενικα; και δεν μιλαω να τα χαρισεις σε ενα ασχετο να τα βαλει μαζι με αμαζονιου απλα επειδη εχουν ωραιο χρωμα, ποιος αφρικανος θα δεχτει αρσενικο αφου ολοι να ξεφορτωθουν θελουν;


Πανο σε species tank μπορεις να κρατησεις και μεγαλυτερη ομαδα σε αυτα τα λιτρα..maximum 10-12 ψαρακια ΙΜΟ..

τα παραπανω αρσενικα ειναι το προβλημα οπως το ειπες και εσυ...ποιος θα τα παρει..και μαγαζι να τα παρει,εγω θα λυπομουν να τα δωσω...αυτα ειναι θεματα που θα πρεπει να σκεφτει ο Ηλιας πριν προχωρησει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΚυρ Απρ 20, 2008 5:33 pm

Giannis-malawi έγραψε:
orck έγραψε:
Γιαννη αναφερεσε σε species tank ωστε να καταληξεις στα 8 ατομα στο τελος σωστα;
ποιος θα παρει τα αδυναμα αρσενικα; και δεν μιλαω να τα χαρισεις σε ενα ασχετο να τα βαλει μαζι με αμαζονιου απλα επειδη εχουν ωραιο χρωμα, ποιος αφρικανος θα δεχτει αρσενικο αφου ολοι να ξεφορτωθουν θελουν;


Πανο σε species tank μπορεις να κρατησεις και μεγαλυτερη ομαδα σε αυτα τα λιτρα..maximum 10-12 ψαρακια ΙΜΟ..

τα παραπανω αρσενικα ειναι το προβλημα οπως το ειπες και εσυ...ποιος θα τα παρει..και μαγαζι να τα παρει,εγω θα λυπομουν να τα δωσω...αυτα ειναι θεματα που θα πρεπει να σκεφτει ο Ηλιας πριν προχωρησει..
Τα αρσενικα που θα προκύψουν σε ένα αλλο ενυδρειο που θα πάνε θα παλέψουν για μία θεση,αρα μονο ξοφλημενα δεν θα τα ελεγα.
Βεβαια πρέπει να βρεθει και ενα τετοιο ενυδρειο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΔευ Απρ 21, 2008 2:51 pm

Με προβληματισατε αρκετα..... scratch
Με αποτελεσμα να μπερδευτώ !!! Τοσο αγρα ειναι δηλαδή ? Θα τα ρημαξουν ολα ?
Μηπως τοτε να βαλω Cynotilapia afra white top μαζι με socolofi ? Tα afra μοιαζουν λιγο με τα demasoni...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΔευ Απρ 21, 2008 8:31 pm

γνωμη μου ειναι να μην βαλεις καποιο ειδος μονο επειδη μοιαζει με αυτο που ηθελες...και επειδη τα συγκεκριμενα τα εχω δει απο κοντα μονο ο κυριαρχος φερνει λιγο σε demasoni αλλα τα θυληκα καμια σχεση..θα σου πει και ο Στελιος που τα εχει..

τα demasoni ειναι πραγματικα αγρια και αν το ψαξεις γενικα και βρεις πληροφοριες δεις οτι οσοι τα εχουν κρατησει σε βαθος χρονου το ιδιο λενε..διοτι το να στησεις ενα ενυδρειο για 6μηνες και να βαλεις μικρα ψαρια δεν λεει κατι..αν δεν μεγαλωσουν και δεν προσαρμοστουν στο περιβαλλον τους,δεν βλεπεις κανονικες συμπεριφορες.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΔευ Απρ 21, 2008 11:43 pm

λες δηλ. να το δοκιμασω ή οχι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΤρι Απρ 22, 2008 11:41 am

Για εμενα τα demasoni ειδικα αν τα βαζεις για πρωτη φορα δεν σηκωνουν συμβιβασμους. Αν πραγματικα τα θελεις βαλε 12 στο 240 και τελος. Ολα τα υπολοιπα μου κανουν σε ωρολογιακη βομβα που δεν ξερεις ποτε θα σκασει. Τα demasoni δεν εχουν καποια ομοιοτητα με τα white top περα απο το οτι και τα δυο φερουν καθετες ριγες. Οι χρωματισμοι απεχουν πολυ. Θα βαλω φωτο καποια στιγμη. Ηλια θα δεις κι εσυ οπως κι εγω το αντιληφθηκα στην πορεια οτι τη χαρη που εχει το species tank δεν την εχει κανενα. Ειδικα οταν αυτο εχει και τις σωστες αναλογιες αρσενικων-θηλυκων. Προσφατα εμαθα κιολας για ενα καταστημα εδω στην Αθηνα το οποιο δινει ψαρια σε οτι φυλλο ζητησεις. Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα ακουστηκε σιγουρος ο ανθρωπος με τον οποιο μιλαγα. Ισως το δοκιμασω, αν σε ενδιαφερει μου λες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΤρι Απρ 22, 2008 2:06 pm

στειλε μου με πμ το τηλεφωνο του καταστηματος....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΤρι Απρ 22, 2008 2:15 pm

Ηλια για μενα αν το θες διαβασε λιγο και καν'το..βεβαια εδω ειμαστε για οτι προκυψει στην πορεια..αλλα καλο ειναι να ξερεις τι να περιμενεις σε γενικες γραμμες.. Wink

θα συμφωνησω με το Στελιο οτι το species εχει αλλη ομορφια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΤρι Απρ 22, 2008 2:45 pm

Θα βαλω 2 ειδη τελικα.....
8 demasoni + 3 acei....
Βλεποντας και κανοντας......αν βλεπω οτι ζοριζονται θα βαλω τα acei στο 300αρι....
Το προβλημα μου ειναι τωρα πως θα ξερω αν θα ερθει αρσενικο-θηλυκο.....
Κανονικα πως παει πχ. 2 αρσενικα και 6 θηλυκα ?
Αν μου ερθουν 5 αρσενικα και 3 θηλυκα τι γινεται ? Θα φαγωθουν ? Αυτο φοβαμαι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΤρι Απρ 22, 2008 3:04 pm

Ηλια αυτο δεν το ξερει κανεις...ουτε εσυ ξερεις τι θα σου στειλουν..αφου θα ειναι μικρα..

γι'αυτο λεμε οτιπρεπει να βαλεις 12για να καταληξεις με ενα γκρουπακι σωστο στο τελος.. Wink

επισης για τα acei διαφωνω..ειναι πολυ πιο ησυχα και θα κακοπερασουν..και δεν ειναι λυση να αλλαζεις συνεχως στα ψαρια ενυδρεια..αφου θελεις τα demasoni θα παιξεις με τους κανονες τους..

διαβασε και μερικες γνωμες ατομων που τα ειχαν..

http://www.aquahobby.com/gallery/e_demasoni.php

καθως και αυτο..

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquarium/pseudotropheus_demasoni.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΤρι Απρ 22, 2008 3:29 pm

Ηλία δεν μπορεις να εισαι σίγουρος ποτε οταν εχεις να κανεις με ειδος που δεν μπορεις να ξεχωρισεις το φυλο.
Ειναι μεσα στο προγραμμα,και πάντα υπάρχει η πιθανοτητα να αποτυχει κανεις.

Εγω για να βγαλω ζευγαρια πάντα παιρνω 4-5 και παλι δεν ειμαι σιγουρος.

Προχωρα το εσυ,σιγουρα θα τα καταφερεις....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΤρι Απρ 22, 2008 7:19 pm

μα επειδη ειναι ηρεμα τα διαλεξα......
το ηρεμο παντα υποχωρει.... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΠαρ Μάης 02, 2008 1:46 pm

Οοοοοχι! Το ηρεμο παντα τις τρωει.
Οπως και να εχει θα δειξει το πειραμα.

Γενικα σε τετοιες επιλογες κοιτας να βαλεις 2 τσαμπουκαδες σε παρομοια επιπεδα ουτοσωστε σαν αντιπαλοι να ειναι ισαξιοι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΠαρ Μάης 02, 2008 2:37 pm

Mμμμ περιεργο αλλοι μαλαουαδες μου ειπαν ακριβως το αντιθετο.....
Συγκεκριμενα ειχα ρωτησει τον speargunner ή κάπως ετσι στο GAB και μου ειχε απαντησει σε ενα ποστ οτι οταν εχεις ισοδυναμα ψαρια θα εχεις παντα τσακωμους ενω αν το ενα ειναι ηρεμο παντα υποχωρει οποτε δεν υπαρχουν σοβαρα προβληματα....
Σε αυτην την πληροφορια βασιστηκα και παω να κανω αυτον τον συνδυασμο demasoni - labidos......
Τωρα πια ειναι αργα....τα εχω παραγγειλει σε ενα πετ σοπ στα Χανια και θα ερθουν Τριτη ή Τετάρτη....
Θα δειξει .....Ελπιζω να ειχε δικιο γιατι αλλιως ...ΚΛΑΨΕ ΜΕ!!!

ΥΓ. Αληθεια του εχει πει κανεις του speargunner οτι υπαρχει αυτο το φορουμ ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΠαρ Μάης 02, 2008 2:55 pm

Τι να σου πω Ηλια, εγω ηξερα οτι το πιο ηρεμο ψαρι θα πρεπει να εχει "καλο" χαρακτηρα αλλα να αντεπεξερχεται σε προκλησεις. Δλδ στυλ maingano στο δικο μου setup. Δεν ενοχλουν αλλα αμα τα afra κουρασουν κανενα τοτε αρπαζουν τπτ σφαλιαρες (τα afra εννοω τις αρπαζουν).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΠαρ Μάης 02, 2008 3:02 pm

θα μαθουμε συντομα.... Wink
Ελπίζω βεβαια να κανεις λαθος.... Smile γιατι αλλιως χαθηκαμε......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΠαρ Μάης 02, 2008 4:05 pm

εγω εχω μπερδευτει παλι...acei ή labidos θα βαλεις με τα demasoni τελικα??

γενικα ισχυει οτι τα πιο ηρεμα τα πανε πιο καλα με τα πιο τσαμπουκαδες διοτι δεν εχουν κοντρα,αλλα επειδη μιλαμε για κιχλιδες ποτε δεν εισαι σιγουρος..μπορει τα πιο αδυναμα αν πεσεις σε αγριο ειδος και πολυ επιθετικα ψαρια,να κακοπερασουν..και εγω εχω maingano με labidos και κανενα προβλημα.. Wink μπορει σε αλλο ενυδρειο με αλλο τα ιδια ψαρια να μην ηταν ετσι..
παιζει ρολο και η αναλογια των ψαριων..γι'αυτο επεμεινα τοσο να βαλεις παραπανω απο 8..αν σου βγουν 4αρσενικα ας πουμε...Rolling Eyes

και απο την αλλη αλλοι υποστηριζουν οτι πρεπει να μπαινουν αγρια με αγρια για να μπορουν να υπερασπιζονται τον εαυτο τους...και παλι ισχυει..ομως το καθε ενυδρειο και η καθε κιχλιδα μπορει να αποδειχθει διαφορετικο,οποτε στην τελικη για μενα περα απο τους βασικους κανονες που πρεπει να ακολουθουμε το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ειναι η παρατηρηση απο μας και η καταλληλες ενεργειες αν κατι παει στραβα... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΠαρ Μάης 02, 2008 5:27 pm

Γιαννη για acei πηγαινα αλλα δεν βρισκω ουτε λεπι οποτε το γυρισα σε labidos.....
Ειναι ψαρια που εχουν παρομοιες συμπεριφορες οποτε δεν με πολυπειραζε..
Ασε που εχουν και αλλο χρωμα πραγμα καλο για τα demasoni...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΠαρ Μάης 02, 2008 8:03 pm

ναι σιγουρα...ο συγκεκριμενος συνδιασμος εχει πετυχει σε αρκετους..δεν ξερω ομως σε βαθος χρονου τι εχει γινει,καθως μεγαλωνοντας αλλαζουν πολλα...

καλη επιτυχια σου ευχομαι και περιμενουμε φωτο... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

malawi σε 240 λιτρα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 240 λιτρα   malawi σε 240 λιτρα Icon_minitimeΤετ Μάης 07, 2008 5:50 pm

Ειμαι πάρα πολύ απογοητευμενος ...... Τελικά με το μαγαζι που ειχα παραγγείλει τα demasoni + labidos στα Χανια δεν εγινε δουλεια..... Εφερε 1 demasoni (δεν το πηρα φυσικα....το οποιο ειχε και 25ευρώ-δεν ξερω ποσο τα πουλανε πανω......) socolofi + το Pseudotropheus sp. zebra gold (για το οποιο ειχα ανοιξει και ξεχωριστο ποστ προσπαθωντας να μαθω τι ειναι.....και που τελικα απο την τιμολογηση εμαθα...)
Οπότε μαλλον θα χρειαστει να αναθεωρησω λιγο το τι θα μπει στο ενυδρειο.... (μεχρι να καταληξω θα εχω αλλαξει 4-5 φορες μου φαινεται αλλα δυστυχως απο οτι βλεπω εξαρταται και απο το τι φερνουν τα καταστηματα εδω...)
Θα μπουν 4 socolofi (τα οποια ειναι πολύ ομορφα πραγματικα)+4 Pseudotropheus sp. zebra gold τα οποια θα αγοραστουν αμεσα + τα demasoni οταν και αν ερθουν ποτε.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
malawi σε 240 λιτρα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: