ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Τι φακό να πάρω...

Πήγαινε κάτω 
+7
lef_st
imichal
octania246
orck
george hmmy
AFRICANOS
Z.X
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 9:51 pm

Λοιπον ανοιγω ενα θεμα με τους φακους που μπορουμε να παρουμε για να κάνουμε οσο γινεται πιο σωστες λήψεις...
Εδω να ρωτατε οτι θελετε..
Ο φακος ειναι το 70% της μηχανης,και θα αναφερθω για φακους που ταιριαζουν σε canon...
Θελει πολυ σκέψη πριν την αγορα γιατι ειναι ακριβή,και δεν κανουν δυστυχως για όλες της χρήσης.
Οταν καποιος μπει στο τρυπάκι να παρει μια dslr συνηθως δίνεται μαζι με αυτο και ενας φακός,που παντα ειναι μετριας ποιότητας.
Οταν πήρα την eos 350 canon στο πακετο υπήρχε και ο φακος Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 ,μετριος φακος αξιας περιπου 100 ευρω.
Δεν μπορω να πω εβγαζα καλες φωτογραφιες ενυδρείων αλλα μετα απο καποια στιγμη εφτασε γρηγορα στα όρια της και επρεπε να την αλλαξω.
Εδω ειναι ενα θεμα,κανονικα για φωτογραφιση ενυδρείων θα ελεγα οτι οι πιο καταλληλη φακοι ειναι οι macroΣειρα φακων macro
Το θεμα ειναι ομως οτι οι παραπάνω φακοι σε περιοριζουν για ενυδρεία και εντομα,πεταλουδες λουλουδια κτλ.
Αρα πρεπει πρωτα καποιος να παρει ενα γενικό φακο που θα τον καλυψει για το 70-80% των λήψεων που θα κανει και μετα να παει για macro η και τηλεφακο αν πας για πουλια και μακρινα.
Αρα δυστυχως αν θελεις να εισαι καλυμενος πρεπει να εχεις τουλαχιστον τρεις φακους η να βολευτεις με ενα γενικο καλο που θα σε καλυψει σχετικα σε ολα.
Εγω πηρα EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM
και μπορω να πω οτι με δικαιωσε γιατι βγαζει και στα ενυδρεια μια καλη ποιοτητα,αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι καποια στιγμη δεν θα τσιμπισω και ενα macro...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Z.X στις Σαβ Αυγ 23, 2008 10:20 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
AFRICANOS
Μέλος
Μέλος
AFRICANOS


Αριθμός μηνυμάτων : 211
Ηλικία : 53
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 10:00 pm

Αν εχεις υποψη σου ποια απο της 2 canon 450 η 1000 που μου προτεινες εχει ποιο καλο γενικο φακο στο πακετο αγορας ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mario.pblogs.gr/
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 10:21 pm

Αυτο Μαριε ειναι ενα καλό πακετο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
AFRICANOS
Μέλος
Μέλος
AFRICANOS


Αριθμός μηνυμάτων : 211
Ηλικία : 53
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 10:45 pm

Σ'ευχαριστω Χρηστο για την βοηθεια , αυτη η 400 που μου προτεινες ειναι καλη αλλα εχει μεγαλη για μενα τιμη εγω λεω να δωσω γυρο στα 450 - 600 ευρω ! Τωρα εχω να δω απο της Canon eos 400 η 450 η 1000 , τωρα θελει ψαξιμο study !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mario.pblogs.gr/
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 10:48 pm

Εχει τοσο Μαριε γιατι εχει επανω τον φακο αυτον,απο μονο του ο φακος κανει 500 ευρω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
AFRICANOS
Μέλος
Μέλος
AFRICANOS


Αριθμός μηνυμάτων : 211
Ηλικία : 53
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23, 2008 10:54 pm

Πραγματικα ειναι καλητερος απο τους αλλους 2 , αλλα δεν βλεπω να τον φτανω στην τιμη Crying or Very sad ! Μαλον θα δω μια απο της αλλες δυο , σ'ευχαριστω Χρηστο !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mario.pblogs.gr/
george hmmy
Μέλος
Μέλος
george hmmy


Αριθμός μηνυμάτων : 74

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 1:07 am

Για το στοκ φακο της 450 (και εν γενει για ολους τους φακους που δινουν στα απλα κιτ) οπως τα ειπε ο Χρηστος.
Για γενικη χρηση εχω παρει SIGMA 18-200 εδω και μπορω να πω οτι εχω μεινει αρκετα ευχαριστημενος.
Για πιο εξειδικευμενη χρηση εχω παρει SIGMA 10-20 και μπορω να πω οτι εχω μεινει πααααααααααρα πολυ ευχαριστημενος!

Αν φωτογραφισεις το ιδιο θεμα με τον στοκ φακο και με τον 18-200 πχ ειναι η νυχτα με τη μερα τοσο σε χρωματικη αποδοση, καθαροτητα, νεταρισμα κλπ. Εφοσον ομως σε δυσκολευει τωρα, παρε ενα καλο body με ενα φακο απο κιτ ωστε να κανεις τη δουλεια σου ξεκινωντας και να μαθεις τη μηχανη και σιγα-σιγα δρομολογεις κ εναν φακο! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 10:21 am

Ειναι σιγουρα συμφερων να παρεις το πακετο που σου προτεινα(ασχετα αν δεν το καταλαβαινεις τωρα).
Γιατι ουσιαστικα ξεμπερδευεις με τους φακους.(εισαι καλυμμενος για γενικες και ενυδρειακες φωτο).
Το κοστος ειναι κατι σχετικο με της φωτογραφικες μηχανες,δεν τελειωνει με την πρωτη αγορα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 10:43 am

μπορεις να δωσεις παραδειγματα φωτογραφιων με το ιδιο θεμα τραβηγμενο με τους δυο διαφορετικους φακους;
να δουμε την νυχτα με τη μερα

george hmmy έγραψε:
Αν φωτογραφισεις το ιδιο θεμα με τον στοκ φακο και με τον 18-200 πχ ειναι η νυχτα με τη μερα τοσο σε χρωματικη αποδοση, καθαροτητα, νεταρισμα κλπ. Εφοσον ομως σε δυσκολευει τωρα, παρε ενα καλο body με ενα φακο απο κιτ ωστε να κανεις τη δουλεια σου ξεκινωντας και να μαθεις τη μηχανη και σιγα-σιγα δρομολογεις κ εναν φακο! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AFRICANOS
Μέλος
Μέλος
AFRICANOS


Αριθμός μηνυμάτων : 211
Ηλικία : 53
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 10:56 am

Παιδια σας ευχαριστω για της συμβουλες , αν υπαρχει οπως λεει και ο orck καμια ευκερη φωτο με τους 2 φακους να δουμε διαφορα νομιζω θα βοηθουσε στην τελικη αποφαση . scratch
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mario.pblogs.gr/
george hmmy
Μέλος
Μέλος
george hmmy


Αριθμός μηνυμάτων : 74

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 11:30 am

Πανο αυτη εδω ειναι νυχτα

Τι φακό να πάρω... Img_0010

και αυτη εδω ειναι μερα

Τι φακό να πάρω... Img_0210


Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Να σου πω οτι τη βραδυνη φωτο με το φακο στοκ δε μπορεσα να τη βγαλω (με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις στη μηχανη οσον αφορα σε ISO και χρονο εκθεσης, παιζοντας με το f), ηταν εξαιρετικα σκοτεινη. Πιθανον να εβγαινε με λιγο παραπανω σκαλισμα, αλλα οταν εχεις ηδη αλλο φακο δε μπαινεις στη διαδικασια να ασχοληθεις και πολυ. Τωρα για περισσοτερες λεπτομεριες θα φωτογραφισω ενα θεμα με ποικιλια χρωματων, να δεις τη διαφορα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
AFRICANOS
Μέλος
Μέλος
AFRICANOS


Αριθμός μηνυμάτων : 211
Ηλικία : 53
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 11:47 am

Οραια η συγκριση ισως αν μπορουσες να μας εδειχνες και απο ψαρια φωτο νομιζω θα ειχε ενδιαφερων η συγκριση αλλα για να δουμε και της αλλες με ποικιλια χρωματων .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mario.pblogs.gr/
orck
Μέλος
Μέλος
orck


Αριθμός μηνυμάτων : 218
Ηλικία : 46
Τόπος : Π.Φαληρο

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 12:07 pm

χαχα καλο Smile
καταλαβες τι θα ηθελα ετσι;
απο απλη περιεργεια θελω να δω την διαφορα των φακων που λες, δεν εχω υποψην μου να αγορασω τοσο ακριβη μηχανη

πχ φωτογραφησε κατι απλο με κανονικο φως ημερας με τις ιδιες ακριβως συνθηκες και με τις ρυθμισεις οσο καλυτερα μπορεις με τους δυο φακους να δω και εγω ο ασχετος τις διαφορες

george hmmy έγραψε:
Πανο αυτη εδω ειναι νυχτα

Τι φακό να πάρω... Img_0010

και αυτη εδω ειναι μερα

Τι φακό να πάρω... Img_0210


Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Να σου πω οτι τη βραδυνη φωτο με το φακο στοκ δε μπορεσα να τη βγαλω (με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις στη μηχανη οσον αφορα σε ISO και χρονο εκθεσης, παιζοντας με το f), ηταν εξαιρετικα σκοτεινη. Πιθανον να εβγαινε με λιγο παραπανω σκαλισμα, αλλα οταν εχεις ηδη αλλο φακο δε μπαινεις στη διαδικασια να ασχοληθεις και πολυ. Τωρα για περισσοτερες λεπτομεριες θα φωτογραφισω ενα θεμα με ποικιλια χρωματων, να δεις τη διαφορα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 24, 2008 12:18 pm

εγω παντως απο ολα αυτα που εχω καταλαβει οσο καιρο εχω την slr ειναι οτι σιγουρα ο φακος ειναι το α και το ω αλλα απο εκει και μετα ειναι και θεμα κατα ποσο γνωριζεις εσυ την μηχανη,κατα ποσο γνωριζεις τον φακο που εχει και φυσικα τις δυνατοτητες που παρεχει ο φακος.πιστευω ομως οτι ολα ειναι θεμα ρυθμισεων τις μηχανης(δηλαδη θα πρεπει να την ξερεις απο εξω και ανακατωτα)και μετα θεμα φακου.και ουτε χρειαζεται να δωσεις πολλα λεφτα για να κανεις μια απλη δουλεια(μιλαμε παντα απο την στιγμη που δεν ειμαστε επαγγελματιες ε).
και για να φερω ενα παραδειγμα ανεβαζω 2 φωτο που τραβηξα στην ταυλανδη τωρα το καλοκαιρι με ενα φακο olympus 40-150 των 99€ χωρις καμια σταθεροποιηση-τριποδα κτλ και χωρις καμια απολυτως επεξεργασια.
για τα δικα μου ματια φυσικα χωρις να ειμαι Ο γνωστης τις θεωρω καλες ειδικα αν αναλογιστουμε το κοστος του φακου και του γεγονοτος οτι λογο ελλειψης γνωσεων δεν μπορω να παρω ουτε το 60%απο αυτα που μπορει να δωσει η μηχανη.σιγουρα ο χρηστος με την δικια μου μηχανη/φακους μπορει να βγαλει πολυ καλυτερα αποτελεσματα.
η πρωτη φωτογραφια ειναι στο ανοιχτο ζουμ δηλαδη στο 40 και η δευτερη στο τελος τις στο 150 οπου εκει αρχηζει να χρειαζεται σταθεροποιηση φακου η τριποδας ειδικα για βραδυνη ληψη.

Τι φακό να πάρω... Thaila10

Τι φακό να πάρω... Thaila11

sorry αν ειμαι off-topic
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΔευ Αυγ 25, 2008 3:53 pm

Μην νομιζετε οτι οι διαφορες ειναι τεραστιες,επισης πρεπει να συνηθίσει το ματι σας στης εικονες για να μπορειτε να καταλαβετε την διαφορα.
Επισης για να γινει συγκριση σωστη πρεπει να τραβηχτει το ιδιο θεμα με της ιδιες τεχνικες παραμετρους.
Δωστε μου χρονο να γυρισω απο βδομαδα να σας δειξω και να σας εξηγησω της διαφορες μεταξυ του 18-55 και 17-85...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
AFRICANOS
Μέλος
Μέλος
AFRICANOS


Αριθμός μηνυμάτων : 211
Ηλικία : 53
Τόπος : ΑΘΗΝΑ - ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΔευ Αυγ 25, 2008 5:18 pm

Nαι νομιζω οτι αυτη η συγκριση θα εχει ενδιαφερων για να βγαλουμε καποια συμπερασματα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://mario.pblogs.gr/
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 31, 2008 10:33 pm

Να σου εξηγησω τεχνικα οσο μπορω πιο απλα (αντι να σου δειξω δυο εικονες που δεν θα καταλαβεις την διαφορα)για το ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των δυο φακων που δινει η canon στα πακετα της.
Ο Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 ειναι ο ενας απο του πιο απλους φακους που εχει η canon,κοστιζει μολις 100 ευρω,το μονο θετικο που βρισκω σε αυτον το φακο ειναι το διαφραγματα του που ξεκιναει απο 3,5(ειναι σχετικα φωτεινος φακος).
Τα προτερηματα του
Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM
είναι οτι διαθετει IS(ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ,που σημαινει οτι σου επιτρεπει να τραβηξεις φωτογραφια σε χαμηλη ταχυτητα γιατι διαθετει ενα συστημα που παγωνει την εικονα,δηλαδη φαντασου οτι οι περισσοτερες ληψεις ενυδρείων γινονται με ταχυτητα λιγοτερη απο 1/100 αρα χωρις σταθεροποιητη απο 1/60 και κατω εχεις ενα μεγαλο κινδυνο να βγει κουνημενη η φωτο σου,αυτος ο φακος σου επιτρεπει να βγαζεις και μεχρι 1/20)
Επισης διαθετει USM(ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΟΤΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΕΙΣ ΣΕ ΚΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ,ενω με τον αλλον και γενικα με φακους που δεν εχουν αυτο το συστημα μπορει να κανει και 2-3 δευτερολεπτα να εστιασει,αρα το ψαρι την εκανε..)
Επισης εχει και λιγο macro που σου επιτρεπει οταν πας στο photoshop να κοψεις την εικονα και να φερεις το αντικειμενο που θελεις πιο κοντα χωρις να χαλασει η ποιότητα,κατι που ο πρωτος δεν το εχει.
Επισης οι ποιότητα της εικονας και κατασκευη του δεν εχουν καμια σχεση με τον πρωτο φακο..

Αυτα,ελπιζω να εγινα κατανοητος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
george hmmy
Μέλος
Μέλος
george hmmy


Αριθμός μηνυμάτων : 74

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 31, 2008 10:38 pm

Χρηστο ο 18-55 που δινει kit μαζι με την 450 εχει οπτικο σταθεροποιητη (IS ή OS, οπως θες πες το) και ο σερβομηχανισμος για το AF ειναι (κατα τα γραφομενα τους) εξελιγμενο σε σχεση με τα απλα συστηματα. Λες να πηρα τσαμπα τους SIGMA??? Very Happy Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΚυρ Αυγ 31, 2008 11:32 pm

Δεν τον ξερω αυτον το φακο,ειναι καινουργιος σχετικα αλλα και παλι πολυ φθηνος μου φαινεται..
Παντως βιαστηκες για το 18-200 της sigma σιγουρα μπορουσες να παρεις κατι καλυτερο...
Θελει μελετη η αγορα ενος φακου,εγω τρεις μηνες εκανα για να αποφασισω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
george hmmy
Μέλος
Μέλος
george hmmy


Αριθμός μηνυμάτων : 74

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΔευ Σεπ 01, 2008 9:38 am

Μουφα ειναι ο φακος του kit, δεν το συζητω, απλα ειναι μια εξοπλισμενη μουφα!
Οσον αφορα στους αλλους 2, μεχρι τωρα με καλυπτουν, αργοτερα... Embarassed
Για τον 10-20 παντως, no comments, οπως λεν' και στο χωριο μου!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΤρι Σεπ 02, 2008 11:18 pm

Παράθεση :
ο 18-55 που δινει kit μαζι με την 450 εχει οπτικο σταθεροποιητη (IS ή OS, οπως θες πες το)

τελικα αυτος ο φακος αξιζει να τον πάρεις με την μηχανη σαν πρωτη επιλογη ?
Σκεφτομαι να παρω την 450 με τον παραπανω φακο.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΤετ Σεπ 03, 2008 1:51 pm

Σαν αρχη Ηλια αξιζει να το παρεις(αν εχει και σταθεροποιητη ακομα καλυτερα).
Εχω βγαλει πολυ καλες φωτο με αυτον,μαθε με αυτον για να καταλαβεις καλυτερα στο μελλον τι τελικα θα χρειαστεις.
Μια χαρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
lef_st
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
lef_st


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΤετ Σεπ 03, 2008 9:11 pm

Εγώ πάντως έκανα την αρχή με DSLR αρε Χρήστο μου κόλλησες το μικρόβιο και αγόρασα την SONY A200 σετάκι μαζί με φακό 18-70 στα 500 ευρώ.
Έμεινα πολύ ευχαριστημένος και βέβαια δεν άντεξα και πήρα τον πρώτο μου φακό 75-300 στα 200 ευρώ της SONY
Τώρα βέβαια λέω για ένα macro και βρήκα ένα της SIGMA λίγο τσουχτερός βέβαια αλλά το σκέφτομαι τι λες Χρήστο είναι καλός να το κάνω το βήμα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΤετ Σεπ 03, 2008 10:26 pm

Καλα λευτερη εισαι απλως αρρωστος....με την καλη εννοια βεβαια.
Δεν ειναι φακος macro αυτος που μου εδειξες,απλως μπορεις να κανεις σχετικα καποια πραγματα που πλησιαζουν το macro.
Macro ειναι
Αυτος...
Ειναι ακριβοι η φακοι macro και πολυτελεια για μη επαγγελματιες,αλλα το αποτελεσμα ειναι τρομερο.
Δειτε καποια παραδειγματα(αυτοι που της εβγαλαν βεβαια το ξερουν το σπορ)...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
lef_st
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
lef_st


Αριθμός μηνυμάτων : 10

Τι φακό να πάρω... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι φακό να πάρω...   Τι φακό να πάρω... Icon_minitimeΠεμ Σεπ 04, 2008 12:33 am

Z.X έγραψε:
Καλα λευτερη εισαι απλως αρρωστος....με την καλη εννοια βεβαια.
Δεν ειναι φακος macro αυτος που μου εδειξες,απλως μπορεις να κανεις σχετικα καποια πραγματα που πλησιαζουν το macro.
Macro ειναι
Αυτος...
Ειναι ακριβοι η φακοι macro και πολυτελεια για μη επαγγελματιες,αλλα το αποτελεσμα ειναι τρομερο.
Δειτε καποια παραδειγματα(αυτοι που της εβγαλαν βεβαια το ξερουν το σπορ)...

Αχ και να'ξερες ποιός με κόλλησε αυτή την αρρώστεια Very Happy
Για τον macro σίγουρα θα είναι καλός αλλά σχεδόν 700 ευρώ?
Θ'αργήσω λίγο μάλλον για macro
Το δεύτερο link τι το'θελες αδερφέ μου?
Θες να μ'αρρωστήσεις κι άλλο?
Θες να εγκαταλείψω τα εγκόσμια και γίνω φυσιοδίφης φωτοχάλιας? lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τι φακό να πάρω...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Φωτογραφία :: Τεχνική φωτογραφίας-
Μετάβαση σε: