ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Species Rio 180?

Πήγαινε κάτω 
+5
imichal
chris7
Z.X
vag0s
zipo
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 2:36 pm

Χαιρετώ το φόρουμ.Στα χέρια μου έχω ένα Rio 180 (1 μέτρο).Σκέφτομαι να κάνω,τελικά,κάτι σε Malawi.Έχω κάποιες επιλογές?Μου αρέσουν τα maingano και τα Demasoni.Απλά,ξέρω ότι τα δεύτερα θέλουν πολλά λιτρα.Το φιλτράρισμα του ενυδρείου θα είναι περίπου 1600l/h.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 2:55 pm

Εγώ θα σου έλεγα να το τολμήσεις και να βάλεις 8 damasoni, με πολλές κρυψώνες.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 3:05 pm

Στη φωτογραφία φαίνεται -τουλάχιστον ελπίζω να φαίνεται- το στήσιμο των πετρών έως τώρα.Σκόπευα να μην προσθέσω άλλες πέτρες.Θεωρούνται αρκετές αυτές οι κρυψώνες?

Species Rio 180? Asdvsadv


Έχει επεξεργασθεί από τον/την zipo στις Τετ Αυγ 25, 2010 5:43 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 3:06 pm

Εντάξει.Κατάφερα να μικρύνω και τη φωτογραφία. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 6:10 pm

Καταρχήν μου αρέσει πολύ το στήσιμο σου, αλλά μου φαίνεται σαν να έχεις λίγες και μεγάλες κρυψώνες. Εσύ θες το αντίθετο. Αν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο άσ' το έτσι. Πολύ καλό είναι. bravo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 6:25 pm

Εγώ ρωτώ για την επάρκεια των κρυψώνων καθώς δεν έχει τύχει να δω τα είδη αυτά σε κάποιο σωστά στημένο ενυδρείο για να δω τη συμπεριφορά τους και έτσι δεν έχω ιδέα για το αν φτάνουν.Πάντως,πιστεύω πως όταν μπει η άμμος,οι κρυψώνες θα μικρύνουν αρκετά.Ας περιμένω κι άλλες γνώμες,λοιπόν.Εν τω μεταξύ,ίσω μια ακόμη φωτογραφία να βοηθήσει.

Species Rio 180? 16082010745
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 7:05 pm

Aν μπορείς να βάλεις κι άλλες πέτρες. Εγώ έχω ακόμα ενδοιασμούς γιατί βλέπω πολλά μεγάλα περάσματα και λίγότερες κρυψώνες. Εσύ θες σπηλιές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 7:07 pm

Γεια σου zipo.
Ενα καθαροαιμο με ντεμασονι ειναι μια καλη ιδεα,βαλε και αλλες πετρες,βαλε στα κενα που εχεις μπροστα να κλεισει.
Προσπαθησε να το κανεις ενα κλειστο κυκλωμα,καντο πιο νταμαρι.
Ας μην εχεις μια πλαζ μπροστα,καλυψε το με πετρες μεχρι το μπροστινι τζαμι και με την αμμο αργοτερα θα γινει ονειρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 7:21 pm

Θα προσπαθήσω να προσθέσω μερικές κρυψώνες.Οι φωτογραφίες πάντως το αδικούν ως ένα βαθμό,καθώς πολλές από τις κρυψώνες δε φαίνονται.Επίτηδες έκανα το στήσιμο πιο λιτό στο κέντρο για να ξεχωρίζουν οι πέτρες σαν δύο όγκοι.Το άλλο πρόβλημα που προκύπτει είναι το που θα βρω τα demasoni!Σκέφτομαι να τολμήσω μια δεκάδα ασχέτως αρσενικών θηλυκών για να μοιραστεί η επιθετικότητα.Αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιο παρόμοιο εγχείρημα για να πάρω ιδέες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 7:28 pm

Αυτό θα κάνεις... Σιγά μην κοιτάξεις φύλα σε species tank. Μην αγχώνεσαι, δεν νομίζω να είσαι τόσο άτυχος που να σου πέσουν μόνο αρσενικά.
Κι εγώ το ίδιο project ετοιμάζω.

Καλή συνέχεια!

ΥΓ: Έτσι όπως το βλέπω το ενυδρείο σου θα γίνει διαμάντι! cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 8:52 pm

Γεια σου φιλε zipo!
Για το θεμα των πετρων σου ειπαν τα παιδια πιο πανω!βαλε κι αλλες!
Αυτο που βλεπω ειναι οτι το ενυδρειο σου θα γινει ενα πολυ σωστο βιοτοπικο malawi!
Κι οταν με το καλο πιασουν αλγη κ οι πετρες σου θα ειναι ονειρο!

τι αμμο σκεφτεσαι να βαλεις?
οι πετρες σου ειναι βαλσατης?

Καλη συνεχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 8:54 pm

Οι πέτρες μου δεν ξέρω από τι πέτρωμα προέρχονται.Αλλά είναι ουδέτερες δυστυχώς.Για το λόγο αυτό όλος ο πυθμένας θα καλυφθεί από αραγωνίτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 8:55 pm

Βασάλτη πρέπει να είναι. Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 9:01 pm

zipo έγραψε:
Οι πέτρες μου δεν ξέρω από τι πέτρωμα προέρχονται.Αλλά είναι ουδέτερες δυστυχώς.Για το λόγο αυτό όλος ο πυθμένας θα καλυφθεί από αραγωνίτη.

Καλο ειναι α μπερδεψεις τον αραγωνιτη με λιγο λευκη αμμο θα ειναι πιο ωραιο το αποτελεσμα!
τι τιμες νερου εχεις στο δικτυο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 9:02 pm

vag0s έγραψε:
Βασάλτη πρέπει να είναι. Smile

Κι εγω ετσι νομιζω οτι ειναι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 9:04 pm

chris7 έγραψε:
zipo έγραψε:
Οι πέτρες μου δεν ξέρω από τι πέτρωμα προέρχονται.Αλλά είναι ουδέτερες δυστυχώς.Για το λόγο αυτό όλος ο πυθμένας θα καλυφθεί από αραγωνίτη.


τι τιμες νερου εχεις στο δικτυο?

Γενική 15

ανθρακική 8

πεχα 7,6

Όλα αυτά πριν 6 μήνες.Τώρα θα ξανακάνω νέες μετρήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 9:09 pm

zipo έγραψε:
chris7 έγραψε:
zipo έγραψε:
Οι πέτρες μου δεν ξέρω από τι πέτρωμα προέρχονται.Αλλά είναι ουδέτερες δυστυχώς.Για το λόγο αυτό όλος ο πυθμένας θα καλυφθεί από αραγωνίτη.


τι τιμες νερου εχεις στο δικτυο?

Γενική 15

ανθρακική 8

πεχα 7,6

Όλα αυτά πριν 6 μήνες.Τώρα θα ξανακάνω νέες μετρήσεις.

πεχα κ ανθρακικη θελουν λιγο ανεβασμα οποτε ο αραγωνιτης θα κανει δουλεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 9:22 pm

Τώρα μένει να βρω και τα ψαράκια!!! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 9:49 pm

Προσοχη....αν πας για ps.demasoni θα πρεπει να αγοράσεις με την μια 10+ ψαρακια..... Στην αρχη θα χασεις 3-4 απο τις αψημαχιες που θα εχουν μεχρι να βρεθει ο κυριαρχος αρσενικος.....
Μετά θα επελθει ισορροπία και θα τρελαθεις στις γεννες.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 9:53 pm

imichal έγραψε:
Προσοχη....αν πας για ps.demasoni θα πρεπει να αγοράσεις με την μια 10+ ψαρακια..... Στην αρχη θα χασεις 3-4 απο τις αψημαχιες που θα εχουν μεχρι να βρεθει ο κυριαρχος αρσενικος.....
Μετά θα επελθει ισορροπία και θα τρελαθεις στις γεννες.....

O μόνος λόγος που ακόμα το σκέφτομαι για τα demasoni είναι οι τιμές τους.Σήμερα άκουσα για 17 ευρώ το ψαράκι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 9:59 pm

ναι ειναι πιο ακριβα...... Ομως ειναι και τα πιο ομορφα......Και επειδη ειναι και μικροκαμωμενα ειναι ιδανικα για 180 λιτρα.....
Αν και υπαρχει θεμα με τον αριθμο των ψαριων..... γιατι αν αρχισουν οι αναπαραγωγες στα 180 λιτρα συντομα θα ασφυκτιουν.......
Το προβλημα με το demasoni ειναι οτι πρεπει να κρατουνται σε μεγαλους αριθμους για να μην εχεις προβλημα.....
Παντως μην δοκιμασεις με λιγοτερα απο 10 ψαρακια γιατι θα εχεις προβλημα......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 10:05 pm

Είναι όμως σίγουρο πως μόνο τα αρσενικά θα έχουν αψιμαχίες στην αρχή ή θα αρχίσω να χάνω και θηλυκά και θα γίνει 100% μπάχαλο μετά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤετ Αυγ 25, 2010 10:12 pm

Εγω τα ειχα καιρο και εκτος απο τις αρχικες απωλεις (που να πω την αληθεια με ειχα τρομαξει) δεν ξαναχασα ποτε ψαρι....
Ειναι μεχρι να ξεκαθαρισουν οι ισορροπιες.......
Γι'αυτο και πρεπει να παρεις με την μια 10 ψαρακια τουλαχιστον......(και φυσικα ολα του ιδιου μεγεθους γιατι αλλιως τα μικροτερα θα τα σκοτωσουν)
Γενικα τα συγκεκριμενα ψαρια εχουν ενα θεμα με το ....ειδος τους.....

http://cich.forumchti.com/forum-f24/topic-t549.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΠεμ Αυγ 26, 2010 3:00 am

Mε πολλές κρυψώνες πιστεύω ότι οι απώλειες θα μειωθούν πολύ σημαντικά. Ίσως να έχεις και μηδενικές. Για αυτό επιμένω στις πολλές κρυψώνες.
Είναι όντως ακριβά. Αγγίζουν το 20άρικο, αλλά είναι για εμένα τα ομορφότερα mbuna.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Species Rio 180? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? Icon_minitimeΤρι Αυγ 31, 2010 4:28 pm

Όπως λένε και τα παιδιά αξίζει να κάνει μια επένδυση και να πάρεις καμιά 10αρία demasoni. Αλλά επειδή μιλάμε για ένα κόστος τουλάχιστον 150€ μπορείς να ψαχτείς περισσότερο και να βρεις απο κάποιον χομπύστα απο γέννες οπότε εκεί οι τιμές θα είναι σαφώς χαμηλότερες.

Η εναλλακτική που έχεις είναι να βάλεις κάποιο άλλο είδος σε χαρέμι (1 αρσενικο + 3 θηλυκά).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Species Rio 180?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 7Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» TO BE SPECIES OR NOT?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: