ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Species Rio 180?

Πήγαινε κάτω 
+5
imichal
chris7
Z.X
vag0s
zipo
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Αυγ 31, 2010 6:40 pm

Επειδή δε βιάζομαι,θα βάλω πρώτα αγγελία μήπως βρω demasoni σε καλές τιμές από κάποιο χομπίστα.Μετά θα ψάξω από κάποιο κατάστημα.Έχω μια απορία.Διαβάζω σε διάφορα site όπως εδώ πως τα demasoni μπορεί κανείς να τα βάλει μαζί με άλλα είδη που να έχουν τελείως διαφορετικά χρώματα.Μήπως αν έβαζα μαζί τους κάποιο άλλο είδος mbuna θα ήταν καλύτερα?Βέβαια,μετά θα έχω πάρα πολλά ψάρια για τα λίτρα αυτά και είμαι ήδη στα κόκκινα μόνο με τα demasoni.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 01, 2010 5:44 am

Φιλε μου ριξε μια ματια στο water inn εφερε demasoni!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 01, 2010 8:02 am

Tα demasoni τα ειχα με αλλα 2 ειδη mbuna και δεν ειδα ποτε προβλημα ή αψημαχιες. Μπορω να πω οτι ηταν τα αρνακια του ενυδρειου.....
Η φημη για την επιθετικοτητα τους δεν ειναι προς τα αλλα mbuna αλλα προς τα αλλα του ειδους του. Δηλαδη εχουν αψημαχιες μεταξυ τους!
Το ενυδρειο σου κανει μονο για species.....ειναι πολυ μικρο για 2ο ειδος.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 01, 2010 11:19 am

Ωραία.Τότε πάμε για species στα σίγουρα.Με προβληματίζει όμως κάτι άλλο αφού δε θα βάλω άλλα ψαράκια.Από όσο έχω καταλάβει τα demasoni πρέπει να μπουν όλα μαζί έτσι?Πιστεύω όμως ότι δε θα έχω αρκετή βιολογίαγια να υποστηρίξει 10-12 ψάρια.Το ιδανικό (και για την τσέπη μου) θα ήταν και τν να μπούνε μισά τώρα και μισά σε 20-25 μέρες.Δεν έχω τέτοια επιλογή με τα συγκεκριμένα ψάρια.Σωστά?

Το water inn κάνει αποστολές? (τα έχει και σε φοβερή τιμή)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 01, 2010 12:54 pm

ναι κανει αποστολες.....

Κανονικα πρεπει να μπουν ολα μαζι ωστε να γινουν σωστα οι ιεραρχιες...... Αν μπουν σε 2 δοσεις θα γινει η διαδικασια 2 φορες με πολυ περισσοτερο στρες για τα ψαρια.....
Οσο αναφορα για την βιολογια, τον πρωτο καιρο θα κανεις καθημερινες μετρησεις και αν χρειαστει πιο συχνες αλλαγες......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 01, 2010 1:09 pm

Ολα μαζι να τα βαλεις,
ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για την μετεπειτα ταξη του ενυδρειου σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Σεπ 01, 2010 5:32 pm

Z.X έγραψε:
Ολα μαζι να τα βαλεις,
ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για την μετεπειτα ταξη του ενυδρειου σου.

thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 02, 2010 1:42 pm

Επειδή είναι το πρώτο μου ενυδρείο Malawi (οι μόνες κιχλίδες που είχα έως τώρα ήταν τα Multi σε ένα 50άρι) προσπαθώ να διαβάζω όσα περισσότερα πράγματα μπορώ για τα Demasoni.Σήμερα,λοιπόν,έπεσα πάνω σε αυτό.Σε κάποιο σημείο διαβάζω "Decorate sparsely to avoid territory-related aggression tank".Αυτό,αν δεν κάνω λάθος,προτείνει την αραιή διακόσμηση για να αποφευχθεί η επιθετικότητα της εδαφικής συμπεριφοράς τους.Τί μας λέει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 02, 2010 1:54 pm

Ειναι μια αποψη και αυτη..
Σιγουρα υπαρχει ενα δεδομενο και αυτο ειναι η συμπεριφορα του ειδους μεσα στην λιμνη,και στην λιμνη ζει σε βραχωδεις ορους.
Απο κει και περα γινονται πολλα πειραματα που αλλωτε πετυχαινουν η οχι.
Καλα κανεις και την ψαχνεις παντως.
Η γνωμη η δικια μου ειναι παντως πολλες πετρες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 02, 2010 2:01 pm

Αυτο που συνιστά ειναι γνωστό και το προτείνουν αρκετοί. Προτείνουν επίσης στα ενυδρεία mbuna να βαζουμε πολλά ψάρια μια και αυτό μειωνει κατά πολύ την επιθετικότητα. Οσο πιο πολλά τόσο μικροτερη επιθετικοτητα. Αν δεις παρουσιάσεις αμερικανικων ενυδρειων θα δεις τα ψαρια να κουτουλανε μεταξυ τους. Αυτό συμβαίνει γιατί σε τέτοιο περιβάλλον το ψάρι δεν βγάζει τις "φυσικες" συμπεριφορές του. Είναι καπως σαν την γυάλα με τα χρυσοψαρα..... Κατά τη γνώμη μου αυτή η "σχολή" ειναι τελείως λάθος. (οπως και πολλά αλλα που διαβαζουμε στο ιντερνετ) Αν δεν δεις τις συμπεριφορες των ψαριών τι νοημα εχει να τα κρατάς ? Σε παρουσιασεις ενυδρειων που εχω κανει σε αμερικανικα φορουμ μου λέγανε οι περισσότεροι γιατί εχω τόσα λίγα ψαρια μεσα...... Και εγώ θεωρούσα το ενυδρειο ....κονσερβα!
Γνωμη δική μου ειναι με πολλές πετρες και κρυψώνες.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 02, 2010 3:16 pm

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.

Η άποψη αυτή (πολλές πέτρες) θεωρώ ότι είναι και η σωστή σύμφωνα με τις εμπειρίες χομπυστών που έχουν κρατήσει τα ψάρια.

Όσον αφορά τους Αμερικάνους..... ας μην μιλήσω καλύτερα!! wanker
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 02, 2010 3:59 pm

Ναι,είναι ακριβώς αυτό.Χωρίς να νοιώθουν στο περιβάλλον τους τα ψάρια δεν έχουν την πραγματική συμπεριφορά τους.Βέβαια,το δικό μου στήσιμο μπροστά στα στησίματα των εν λόγω ενυδρείων που τα βλέπω στο youtube είναι κανονικό λατομείο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 02, 2010 4:02 pm

zipo έγραψε:
Ναι,είναι ακριβώς αυτό.Χωρίς να νοιώθουν στο περιβάλλον τους τα ψάρια δεν έχουν την πραγματική συμπεριφορά τους.Βέβαια,το δικό μου στήσιμο μπροστά στα στησίματα των εν λόγω ενυδρείων που τα βλέπω στο youtube είναι κανονικό λατομείο!

yes

Έτσι πρέπει!
Νταμάρι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 02, 2010 8:37 pm

zipo έγραψε:
Ναι,είναι ακριβώς αυτό.Χωρίς να νοιώθουν στο περιβάλλον τους τα ψάρια δεν έχουν την πραγματική συμπεριφορά τους.Βέβαια,το δικό μου στήσιμο μπροστά στα στησίματα των εν λόγω ενυδρείων που τα βλέπω στο youtube είναι κανονικό λατομείο!

Χωρίς να νοιώθουν στο περιβάλλον τους τα ψάρια δεν έχουν την πραγματική συμπεριφορά τους.

thumbup thumbup yes yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 02, 2010 9:02 pm

Συγνωμη παιδια που διακοπτω αλλα ειπα και εγω να βαλω ενα smilies





junkie yes eyessmile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 02, 2010 9:27 pm

Z.X έγραψε:
Συγνωμη παιδια που διακοπτω αλλα ειπα και εγω να βαλω ενα smilies





junkie yes eyessmile


Α καλα εσυ δν παιζεσαι..... eyessmile eyessmile

Δν σου ειπαν πως απαγορευτηκε το καπνισμα στους δημοσιους χωρους.... eyessmile eyessmile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Σεπ 03, 2010 11:32 am

Βλέπω ότι σας αρέσουν τα νέα smilies, ρεμάλια!!

Ωσονούπο, θα μπουν κι άλλα καλά!
bad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 2:08 pm

Προτείνετέ μου μερικές τροφές για τα demasoni που είναι δοκιμασμένες. victory
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 2:59 pm

zipo έγραψε:
Προτείνετέ μου μερικές τροφές για τα demasoni που είναι δοκιμασμένες. victory

Δοκιμασμένες σε demasoni συγκεκριμένα, θα σου πει ο Ηλίας (imichal).

Για γενικότερα εδώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Σεπ 06, 2010 3:33 pm

Tropical Super Spirulina Forte 36%
Tropical Malawi
Omega One Super Veggie Kelp Flakes

ήταν οι δικες μου επιλογες σε demasoni
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 07, 2010 9:27 am

To water inn δεν έχει τελίκά τα ψαράκια.Πήρα εχθές τηλέφωνο.Δεν έπρεπε να καθυστερήσω.Τελείωσαν και είχε και αρκετά! pale
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
tsagod
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
tsagod


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 48
Τόπος : Πειραιας

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 07, 2010 3:28 pm

zipo έγραψε:
To water inn δεν έχει τελίκά τα ψαράκια.Πήρα εχθές τηλέφωνο.Δεν έπρεπε να καθυστερήσω.Τελείωσαν και είχε και αρκετά! pale


Κρίμα, και τα είχε σε πολυ καλή τιμή, αν και ήταν αρκετά μικρά. affraid affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 07, 2010 4:16 pm

Μικρά ας είναι.Ίσα-ίσα μικρά θέλω.Το θέμα είναι ότι τέτοια τιμή δε θα ξαναβρώ.Αυτοί στο water inn δε νομίζω να έχουν σύντομα άλλη παραλαβή,έτσι?Μάλλον θα πληρώσω αρκετά παραπάνω τώρα,εκτός κι αν πουλά κάποιος χομπίστας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Σεπ 07, 2010 7:48 pm

Κρίνοντας απο το παρελθόν, αν φέρει πάλι demasoni (για την τιμή δεν εγγυώμαι) λογικά σε κάνα 2μηνο.

Με ψάξιμο στα forums και πολλή υπομονή, κάποια στιγμή πιστεύω ότι θα βρεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
zipo
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 89

Species Rio 180? - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Species Rio 180?   Species Rio 180? - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠεμ Σεπ 09, 2010 9:53 pm

Ελπίζοντας πως την ερχόμενη εβδομάδα θα παραλάβω τα ψαράκια,έστησα εχθές το ενυδρείο ώστε να σταθεροποιήσω τις παραμέτρους του νερού.Οι πέτρες μου είναι αβεστολιθικές.Έκανα σήμερα μετρήσεις για να δω πως άλλαξε το νερό από τον αραγωνίτη.Οι μετρήσεις που πήρα όμως είναι γενική 14-15,ανθρακική 11-12 τεστ pH θα κάνω άυριο λόγω προβλήματος.Περίμενα να αυξηθούν παραπάνω οι σκληρότητες για να πω την αλήθεια.Υπάρχει κάποιος τρόπος να εκμεταλλευτώ καλύτερα τον αραγωνίτη για να ανέβουν οι σκληρότητες ακόμα πιο πολύ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Species Rio 180?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» TO BE SPECIES OR NOT?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: