ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Καθαρισμος φιλτρων

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Καθαρισμος φιλτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καθαρισμος φιλτρων   Καθαρισμος φιλτρων Icon_minitimeΚυρ Νοε 01, 2009 12:10 pm

Σκοπος αυτου του post ειναι να συζητησουμε ποιος κατα την γνωμη μας ειναι ο σωστοτερος τροπος καθαρισμου των φιλτρων μας κ επισης καθε ποτε καθαριζουμε τα φιλτρα μας!
Και να δωσουμε περισσοτερες πληροφοριες σε νεους συνχομπιστες!

Μερικοι τροποι συντηρησης που γνωριζω εγω ειναι οι παρακατω:
1. αλλαγη μονο filter wool(υαλοβαμβακας)
2. αλλαγη filter wool και ξεπλυμα των υλικων με νερο ενυδρειου
3. αλλαγη filter wool,ξεπλυμα των υλικων με νερο ενυδρειου κ αλλαγη νερου του καδου με
νερο απο το ενυδρειο
Αν ξεχναω καποιο αλλον τροπο προσθεστε το!

Λοιπον για πειτε, καθε ποτε καθαριζετε τα φιλτρα σας κ ποιο τροπο συντηρησης ακολουθειτε κατα την διαρκεια του καθαρισμου???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Καθαρισμος φιλτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος φιλτρων   Καθαρισμος φιλτρων Icon_minitimeΚυρ Νοε 01, 2009 1:38 pm

Προσωπικά για να ανοίξω και να καθαρίσω τα φίλτρα θα πρέπει θα διαπιστώσω μείωση στην ροή. Κοινώς μόνο όταν μπουκώνουν.
Μιας και, ως γνωστόν, είμαι fan της Fluval και λόγω του ότι τα εν λόγω φίλτρα δεν έχουν (και ούτε παίρνουν) filter-wool) μένουν κλειστά για όσο χρειαστεί. Κάποια λίγα φίλτρα που έχω και έχουν filter wool (Εσωτερικά Juwel και 1 eheim 2213) τα ανοίγω για να αλλάξω το filter-wool μόλις τα δω βρώμικα (καί στα Juwel αλλά και στο 2213, φαίνεται απο έξω χωρίς να ανοιχτεί).

Οπότε λόγω του ότι τα Fluval έχουν μέσα ένα "πάνελ" στο οποίο έχουν ενσωματωμένα τα σφουγγάρια, μόλις διακρίνω μπούκωμα, ανοίγω το φίλτρο και ξεπλένω τα σφουγγάρια και τέλος.

Τελειώνοντας να πω ότι, γενικότερα, θεωρώ μέγα λάθος το να ανοίγουμε τα φίλτρα χωρίς να συντρέχει λόγος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Καθαρισμος φιλτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος φιλτρων   Καθαρισμος φιλτρων Icon_minitimeΚυρ Νοε 01, 2009 5:02 pm

Με την σειρα μου κ γω να πω οτι ανοιγω τα φιλτρα μονο οταν δω χαμηλη ροη κ οταν τα ανοιγω θα αλλαξω μονο filter wool!
Προληπτικα παντα μια φορα το εξαμηνο ισως κ λιγοτερο τα ανοιγω κ ξεπλενω με νερο ενυδρειου τα υλικα για καλυτερη οξυγονωση τους!
στο μεγαλο ενυδρειο επειδη εχω δυο φιλτρα οταν τα ανοιγω για να κανω οποιαδηποτε δουλεια ποτε δν τα ανοιγω κ τα δυο μαζι παντα με μια διαφορα μιας βδομαδας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Καθαρισμος φιλτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος φιλτρων   Καθαρισμος φιλτρων Icon_minitimeΚυρ Νοε 01, 2009 7:36 pm

Καταρχιν το "καθε ποτε" αλλα και το "πως" εξαρταται απο διαφορους παραγοντες......
Αλλο να εχεις μέσα ψάρια απο τη λιμνη malawi και αλλο να το εχεις φυτεμενο....
Στην πρωτη περιπτωση τα φίλτα μαζευουν μονο τις ακαθαρσιες των ψαριων και παραμενουν σχετικα καθαρα χωρις ιδιαιτερο προβλημα ροης ενω στην δευτερη στουμπωνουν σαφως πιο ευκολα με τα φυλλαρακια, ξυλαρακια κτλ που μετατρεπονται σε καθαρη λασπη.
Εκτος απο τον τυπο του aquascape που παιζει σημαντικο ρολο στο πόσο συχνα και το πως καθαριζουμε το φίλτρο μας δεν πρεπει να ξεχναμε και την "διαφορετικοτητα" του καθε ενυδρειου....
Και φυσικα παιζει ρολο και η ιχθυοφορτωση..... Αλλο να εχεις μεσα 10 νεον και άλλο 2 oscar....
Οποτε νομιζω οτι δεν υπαρχει κανόνας που να λεει οτι το καθαριζουμε πχ καθε 3 μηνες αλλά παιρνοντας υπόψην μας τις μετρησεις, την διαγεια του νερου μας αλλά και την ροη του φίλτρου μας καταλαβαινουμε πότε χρειαζεται να κάνουμε συντηρηση.
Τωρα για να μιλησουμε και πρακτικα. Στα malawi ενυδρεια μου αλλάζω (εχω σε λειτουργια 2*2217 + το εσωτερικο) το filter wool απο το εσωτερικο καθε 6 μηνες και καθαριζω τα υλικα και των 3 μια φορα το χρονο.....
Παλαιοτερα στο φυτεμενο το filter wool καθε μηνα απο το εσωτερικο και τα υλικα του εσωτερικου + εξωτερικου καθε 4
Στο σκαλαροενυδρειο filter wool καθε 3-4 μηνες και υλικα καθε 6μηνο..... (αυτο μαζευει λασπη απο τα ξυλα....)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Καθαρισμος φιλτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος φιλτρων   Καθαρισμος φιλτρων Icon_minitimeΚυρ Νοε 01, 2009 9:47 pm

chris7 έγραψε:
Με την σειρα μου κ γω να πω οτι ανοιγω τα φιλτρα μονο οταν δω χαμηλη ροη κ οταν τα ανοιγω θα αλλαξω μονο filter wool!
Προληπτικα παντα μια φορα το εξαμηνο ισως κ λιγοτερο τα ανοιγω κ ξεπλενω με νερο ενυδρειου τα υλικα για καλυτερη οξυγονωση τους!
στο μεγαλο ενυδρειο επειδη εχω δυο φιλτρα οταν τα ανοιγω για να κανω οποιαδηποτε δουλεια ποτε δν τα ανοιγω κ τα δυο μαζι παντα με μια διαφορα μιας βδομαδας!

imichal έγραψε:
Καταρχιν το "καθε ποτε" αλλα και το "πως" εξαρταται απο διαφορους παραγοντες......
Αλλο να εχεις μέσα ψάρια απο τη λιμνη malawi και αλλο να το εχεις φυτεμενο....
Στην πρωτη περιπτωση τα φίλτα μαζευουν μονο τις ακαθαρσιες των ψαριων και παραμενουν σχετικα καθαρα χωρις ιδιαιτερο προβλημα ροης ενω στην δευτερη στουμπωνουν σαφως πιο ευκολα με τα φυλλαρακια, ξυλαρακια κτλ που μετατρεπονται σε καθαρη λασπη.
Εκτος απο τον τυπο του aquascape που παιζει σημαντικο ρολο στο πόσο συχνα και το πως καθαριζουμε το φίλτρο μας δεν πρεπει να ξεχναμε και την "διαφορετικοτητα" του καθε ενυδρειου....
Και φυσικα παιζει ρολο και η ιχθυοφορτωση..... Αλλο να εχεις μεσα 10 νεον και άλλο 2 oscar....
Οποτε νομιζω οτι δεν υπαρχει κανόνας που να λεει οτι το καθαριζουμε πχ καθε 3 μηνες αλλά παιρνοντας υπόψην μας τις μετρησεις, την διαγεια του νερου μας αλλά και την ροη του φίλτρου μας καταλαβαινουμε πότε χρειαζεται να κάνουμε συντηρηση.
Τωρα για να μιλησουμε και πρακτικα. Στα malawi ενυδρεια μου αλλάζω (εχω σε λειτουργια 2*2217 + το εσωτερικο) το filter wool απο το εσωτερικο καθε 6 μηνες και καθαριζω τα υλικα και των 3 μια φορα το χρονο.....
Παλαιοτερα στο φυτεμενο το filter wool καθε μηνα απο το εσωτερικο και τα υλικα του εσωτερικου + εξωτερικου καθε 4
Στο σκαλαροενυδρειο filter wool καθε 3-4 μηνες και υλικα καθε 6μηνο..... (αυτο μαζευει λασπη απο τα ξυλα....)

+1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Καθαρισμος φιλτρων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμος φιλτρων   Καθαρισμος φιλτρων Icon_minitimeΔευ Νοε 02, 2009 6:58 pm

Θεωρώ πολύ σημαντική την παρατήρηση του Ηλία ότι το πότε "κάνουμε συντήρηση" στα φίλτρα εξαρτάται απο το aquascape και την ιχθυοφόρτωση.

Επίσης θα ήθελα να επισημάνω την ύπαρξη προφίλτρου ή έστω κάποιου σφουγγαριού ενσωματωμένου στο "μπαστούνι" του φίλτρου. Το παραπάνω είναι σημαντικό μιας και βοηθά σε όλους τους τομείς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Καθαρισμος φιλτρων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: