ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική   Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Icon_minitimeΠεμ Οκτ 08, 2009 8:27 pm

Ο σκοπός αυτού του post είναι να βάζουμε φωτογραφίες απο το νετ που απεικονίζουν αφρικάνικα ενυδρεία.

Ο σκοπός είναι να κάνουμε μία συζήτηση σχετικά με το τί μας αρέσει τί όχι κλπ.

Μέσω αυτού μπορούμε να πάρουμε ιδέες για τα δικά μας ενυδρεία ή/και να κάνουμε προτάσεις για ενυδρεία συνχομπυστών.

Αρχίζω εγώ...

Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική 12154_1

Εδώ η παρουσίασή του.


Προσωπικά μου αρέσει πολύ ο τρόπος που έχουν στηθεί οι πέτρες καθώς επίσης καί η ατμόσφαιρα που δημιουργεί ο φωτισμός.
Το θεωρώ πολύ φυσικό αποτέλεσμα.

Βέβαια θεωρώ εντελώς ακατάλληλες τις τραγάνες που έχει βάλει μέσα (για ΖΒ το κόβω) καθώς επίσης και τα ψεύτικα φυτά.

Με κάποιο άλλο είδος πέτρας (και με την προβλεπόμενη άλγη) και με 2 βαλισνέριες αντί για τα ψεύτικα, θα είχαμε ένα πολύ όμορφο αποτέλεσμα.

Όσον αφορά τα ψάρια που έχει μέσα, δεν χρειάζεται να αναφέρω το πόσο κατακριτέο είναι το ότι έχει μέσα pleco καθώς και για το ότι έχει mbuna μαζί με haps.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική   Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Icon_minitimeΤετ Οκτ 14, 2009 8:00 pm

Συνεχίζω με το παρακάτω...

Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική 10247_6

Εδώ η παρουσίασή του.

Σε αυτό το ενυδρείο μου αρέσει πολύ το όλο στήσιμο καθώς εκτός απο εργονομικό για τα ψάρια, είναι πολύ όμορφο στο μάτι αλλά και είναι σαφής η προσπάθεια για στήσιμο ενός αμιγώς βιοτοπικού ενυδρείου.

Το background είναι απλά πανέμορφο αλλά δυστυχώς δεν αναφέρει αν είναι "αγοραστό" ή DIY.

Εκτός απο τα, φαινομενικά, πολλά ψάρια για τα λίτρα του (πράγμα συνηθισμένο στο εξωτερικό) αυτό που άλλαζα είναι τα, κατ' εμέ, πολλά φυτά. Προσωπικά δεν θα έβαζα καθόλου φυτά.

Για πείτε κι εσείς γνώμες...
...δεν βλέπω κίνηση, ρεμάλια... lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική   Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Icon_minitimeΤετ Οκτ 14, 2009 9:00 pm

Οπτικα ειναι πολλη ομορφο...
Σαν ουσια θα γινει ενας ωραιος λαχανακηπος...
Επισης στερειται απο κρυψωνες,μαλλον μου μοιαζει για ενυδρειο της στιγμης...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Koing Koing
Μέλος
Μέλος
Koing Koing


Αριθμός μηνυμάτων : 168
Ηλικία : 30
Τόπος : Xαλκιδα

Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική   Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Icon_minitimeΤετ Οκτ 14, 2009 10:59 pm

Τα φυτα το χαλανε πολυ...
Και επεισης θα χρειαζοτανε και αλλες πετρες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική   Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Icon_minitimeΠεμ Οκτ 15, 2009 7:35 pm

Δεν αναφέρθηκα στην έλλειψη πετρών γιατί δεν ξέρουμε κατά πόσο ισχύει αυτό.

Οι "σχισμές" που υπάρχουν στον φόντο δεν ξέρουμε αν παρέχουν κρυψώνες ή όχι. Εμένα πάντως για κάτι τέτοιο μου φαίνεται. Σε περίπτωση που ισχύει κάτι τέτοιο και σε συνδυασμό με τις πέτρες που έχουν τοποθετηθεί μπροστά θεωρώ ότι έχει υπερ αρκετές κρυψώνες για 2 χαρέμια (μιας και τα λίτρα του δεν είναι για περισσότερα ψάρια).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική   Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Icon_minitimeΠαρ Οκτ 16, 2009 1:56 pm

Δυσκολο Ιασωνα να χτισεις τετοια πλατη με αληθινη πετρα,μαλλον ειναι κατι στιλ back the nature...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική   Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Icon_minitimeΠαρ Οκτ 16, 2009 2:13 pm

Z.X έγραψε:
Δυσκολο Ιασωνα να χτισεις τετοια πλατη με αληθινη πετρα,μαλλον ειναι κατι στιλ back the nature...

Χρήστο, δεν είπα ότι το έχω κάνει με πέτρα αλλά μπορεί να το έκανε DIY με αφρολέξ ή πολυουρεθάνη π.χ. και να είχε προνοήσει για επιπλέον κρυψώνες.

Προσωπικά δεν αποκλείω και να είναι έτοιμο (τύπου back to nature) και να παρέχει και κρυψώνες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kouman83
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ηλικία : 40
Τόπος : τυρναβος - λαρισας

Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική   Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική Icon_minitimeΣαβ Φεβ 12, 2011 4:06 pm

Moutralewn έγραψε:
Z.X έγραψε:
Δυσκολο Ιασωνα να χτισεις τετοια πλατη με αληθινη πετρα,μαλλον ειναι κατι στιλ back the nature...

Χρήστο, δεν είπα ότι το έχω κάνει με πέτρα αλλά μπορεί να το έκανε DIY με αφρολέξ ή πολυουρεθάνη π.χ. και να είχε προνοήσει για επιπλέον κρυψώνες.

Προσωπικά δεν αποκλείω και να είναι έτοιμο (τύπου back to nature) και να παρέχει και κρυψώνες.
εμενα προσοπικα μου αρεσει πολυ το 2 ενυδριο, και γιατι οχι φυτα ρε παιδια? σπαει και η μονοτονια, φυσικα αυτο ειναι προσοπικο γουστο του καθενος. αφου δεν εχει πολλες κρυψονες ομως επρεπε να μπουν μονο haps και οχι mbuna. 2 χαρεμια απο haps θα ηταν σουπερ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Φωτογραφίες Αφρικανικών ενυδρείων και κριτική
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: