ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Απώλεια tropheus duboisi και όρεξης tropheus moori

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
george1981
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
george1981


Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 42
Τόπος : Παλλήνη Αττικής

Απώλεια tropheus duboisi και όρεξης tropheus moori Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απώλεια tropheus duboisi και όρεξης tropheus moori   Απώλεια tropheus duboisi και όρεξης tropheus moori Icon_minitimeΠεμ Οκτ 01, 2009 6:10 pm

Σήμερα με λύπη διαπίστωσα οτι το duboisi είχε ψοφήσει γιατί το αναζητούσα επειδή δεν έβγαινε να φάει κανονικά κι είχε φουσκώσει αρκετά όπως το είδα χτες! Αναγκαστικά λοιπόν σήμερα ξέστησα όλο το ενυδρείο για να το πιάσω και να το βάλω σε ενυδρείο καραντίνα μήπως το σώσω αλλά δυστυχώς δεν πρόλαβα.... No Το θέμα είναι οτι 2 μέρες τώρα παρατήρησα οτι το moori παρουσιάζει ανορεξία χωρίς εμφανές σημάδια ή κάποο φούσκωμα και το ίδιο ένα labido που έχω... scratch Ξέρει κανείς τί μπορεί να συμβαίνει ???

Πληροφορίες : Juwel Trigon 350
Διαστάσεις: 123 cm x 87 cm x 64.5 cm
Όγκος: 350lt
Κατηγορία: Malawi
Φυτά: Valisneria gigantea, Anubias barteri
Ψάρια / Άλλα είδη: Tropheus Moorii,Tropheus Duboisi, Labidochromis caeruleus, Crabro, 5 x Pseudotropheus zebra, Labidochromis Hongi, Cyrtocara moorii,
Διακοσμητικά υλικά: Moonstones, άμμος λευκή με θαλάσσης
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2 xT8 30w Sylvania + 2 x T8 15w Arcadia
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες
Φιλτράρισμα: Eheim Pro II 2028
Θερμοστάτης: 300w
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Τροφη: Ocean nutrition Cichlid Vegi pellets,
Παράμετροι:
pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH): 13
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 15
Αλλαγές νερού: 30% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία: 25
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Απώλεια tropheus duboisi και όρεξης tropheus moori Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απώλεια tropheus duboisi και όρεξης tropheus moori   Απώλεια tropheus duboisi και όρεξης tropheus moori Icon_minitimeΠεμ Οκτ 01, 2009 6:23 pm

Ναι.
Ειναι λαθος η τροφη που τα δινεις.
Εχεις να κανεις με ψαρια που τρωνε καθαρα σπυρουλινα και η τροφη σου ειναι μειγμα πρωτεινης και σπυρουλινας..
Oι Tropheus σου παθανε Malawi Bloat.

Ριξε και ενα διαβασμα στο αρθρο Το γένος Tropheus για να καταλαβεις με τι ψαρια εχεις να κανεις..

Παρουσιασε αν θελεις το ενυδρειο σου σε οποια ενοτητα νομιζεις οτι ταιριαζει γιατι νομιζω θελει κουβεντα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
george1981
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
george1981


Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 42
Τόπος : Παλλήνη Αττικής

Απώλεια tropheus duboisi και όρεξης tropheus moori Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απώλεια tropheus duboisi και όρεξης tropheus moori   Απώλεια tropheus duboisi και όρεξης tropheus moori Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2009 12:37 am

Έχω κάνει ήδη παρουσίαση του ενυδρείου μου( http://cich.forumchti.com/forum-f14/topic-t926.htm ) αλλά τα είδη που κακώς έχω μέσα δεν είναι μόνο Tropheus ήταν 2 και τώρα έχει μείνει δυστυχώς μόνο ένα....! Το ενυδρείο είναι του αδερφού μου και δεν κατάφερα να τον πείσω για τα είδη που θα έμπαιναν μέσα..... κάθε μέρα έφερνε κι ένα καινούργιο ψάρι Mad Το στήσιμο έχει αλλάξει με προσθήκη πετρών και δημιουργήθηκαν αρκετές κρυψώνες όπως μου είχαν υποδείξει κι όλα πήγαιναν καλά εδώ και 8 μήνες περίπου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Απώλεια tropheus duboisi και όρεξης tropheus moori Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απώλεια tropheus duboisi και όρεξης tropheus moori   Απώλεια tropheus duboisi και όρεξης tropheus moori Icon_minitimeΠαρ Οκτ 02, 2009 10:45 pm

Πρεπει ομως κατι να κανεις με τα ψαρια σου...
Τουλαχιστον μαθε τι τρωει το καθενα
Εκει μεσα εχεις ψαρια που τρωνα και πρωτεινη και αλλα που τρωνε φυτικα(tropheus,labido)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
 
Απώλεια tropheus duboisi και όρεξης tropheus moori
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Tropheus duboisi
» tropheus duboisi

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Ασθένειες-
Μετάβαση σε: