ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 (Malawi) Trigon 350lt

Πήγαινε κάτω 
+4
chris7
splibra
Moutralewn
george1981
8 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
george1981
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
george1981


Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 42
Τόπος : Παλλήνη Αττικής

(Malawi) Trigon 350lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: (Malawi) Trigon 350lt   (Malawi) Trigon 350lt Icon_minitimeΠαρ Αυγ 21, 2009 6:23 pm

Πληροφορίες:
Διαστάσεις: 123 cm x 87 cm x 64.5 cm
Όγκος: 350lt
Κατηγορία: Malawi
Φυτά: Valisneria gigantea, Anubias barteri
Ψάρια / Άλλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά: Moonstones, άμμος λευκή με θαλάσσης
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2 xT8 30w Sylvania + 2 x T8 15w Arcadia
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες
Φιλτράρισμα: Eheim Pro II 2028
Θερμοστάτης: 300w
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:
pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH): 13
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 15
Αλλαγές νερού: 30% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία: 28

(Malawi) Trigon 350lt Img3540.th
(Malawi) Trigon 350lt Img3544.th
(Malawi) Trigon 350lt Img3546.th
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

(Malawi) Trigon 350lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) Trigon 350lt   (Malawi) Trigon 350lt Icon_minitimeΣαβ Αυγ 22, 2009 10:43 am

Πολύ όμορφο στήσιμο. Μου αρέσει ο συνδυασμός και η αναλογία των φυτών σε σχέση με το όλο στήσιμο.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το στήσιμο των πετρών που φαίνονται σαν "τείχος" χωρίς βάθος κάτι που σημαίνει απουσία (...ή έτσι μικρή παρουσία) σπηλιών και πληθώρα περασμάτων (τουλάχιστον όσο μπορώ να καταλάβω απο τις φωτό).

Ίσως να χρειαστεί σε μια απο τις 2 μεριές να βάλεις καμιά πετρούλα παραπάνω για να αυξηθεί λίγο το πλάτος του νταμαριού και να δημιουργηθούν σπηλιές και "τούνελ".

Βέβαια,είναι γεγονός, το τριγωνικό σχήμα του ενυδρείου δεν βοηθά και πολύ.

Τί ψάρια έχεις μέσα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
george1981
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
george1981


Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 42
Τόπος : Παλλήνη Αττικής

(Malawi) Trigon 350lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) Trigon 350lt   (Malawi) Trigon 350lt Icon_minitimeΣαβ Αυγ 22, 2009 2:50 pm

Τα ψάρια που υπάρχουν μέσα είναι κυρίως mbuna! Επειδή όμως κάποια είναι δώρο προσπαθώ να κάνω ένα διαχωρισμό!
Όσο για τις πέτρες όντως το είδος του ενυδρείου δυσκολεύει πολύ οποιαδήποτε προσπάθεια.... παρ' όλα αυτά υπάρχουν ήδη αρκετά περάσματα καθώς το τείχος αυτό είναι μπροστά και πίσω υπάρχει βάθος που δύσκολα αποτυπώνεται στις φώτο αυτές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
splibra
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ηλικία : 42
Τόπος : Αθηνα

(Malawi) Trigon 350lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) Trigon 350lt   (Malawi) Trigon 350lt Icon_minitimeΣαβ Αυγ 22, 2009 3:39 pm

Καλώς ήρθες!
Απότι βλέπω στην πρώτη φωτογραφία σου το κιτρινομαυρο είναι Pseudotropheus Crabro και το άλλο πρέπει να είναι κάποιο sp. Afra... Το ενυδρείο μου αρέσει πολύ, δεν τα πολύ συμπαθούσα τα trigon αλλά βλέπω ότι με ένα προσεγμένο στησιμο γίνονται πολύ ωραία! Μου αρέσει το ύψος που του έχεις δώσει και η Valisneries που έρχονται από πίσω, συμφωνώ με τον προλαλησαντα για την χρηστικότητα των πετρών και θα σου πρότεινα να βάλεις κάποιες ακόμα στην μέση σαν να είναι δυο στρατόπεδα και να τονήσεις λίγο τις γωνίες αρίστερα και δεξιά βάζοντας κι άλλες πέτρες....

Καλή συνέχεια!!! cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

(Malawi) Trigon 350lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) Trigon 350lt   (Malawi) Trigon 350lt Icon_minitimeΚυρ Αυγ 23, 2009 1:30 am

Moutralewn έγραψε:
Το μόνο που με προβληματίζει είναι το στήσιμο των πετρών που φαίνονται σαν "τείχος" χωρίς βάθος κάτι που σημαίνει απουσία (...ή έτσι μικρή παρουσία) σπηλιών και πληθώρα περασμάτων (τουλάχιστον όσο μπορώ να καταλάβω απο τις φωτό).

Ίσως να χρειαστεί σε μια απο τις 2 μεριές να βάλεις καμιά πετρούλα παραπάνω για να αυξηθεί λίγο το πλάτος του νταμαριού και να δημιουργηθούν σπηλιές και "τούνελ".

Βέβαια,είναι γεγονός, το τριγωνικό σχήμα του ενυδρείου δεν βοηθά και πολύ.

+1000
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

(Malawi) Trigon 350lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) Trigon 350lt   (Malawi) Trigon 350lt Icon_minitimeΚυρ Αυγ 23, 2009 6:44 pm

Ομορφο αλλα οντως σου λειπουν σπηλιες(εννοω μια εισοδος καμια εξοδος)..
Γραψε μας αναλυτικα ποσα και ποια ειδη εχεις εκει μεσα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
george1981
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
george1981


Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 42
Τόπος : Παλλήνη Αττικής

(Malawi) Trigon 350lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) Trigon 350lt   (Malawi) Trigon 350lt Icon_minitimeΔευ Αυγ 24, 2009 4:31 pm

Καλώς παιδιά θα κοιτάξω να προσθέσω μερικές πέτρες ακόμα για να δημιουργηθούν μερικές σπηλιές γιατί απο περάσματα δόξα το Θεό πάμε καλά !!! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Λίλη
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Λίλη


Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονίκη

(Malawi) Trigon 350lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) Trigon 350lt   (Malawi) Trigon 350lt Icon_minitimeΤρι Ιαν 31, 2012 2:40 pm

Καλησπέρα φίλε μου. Καλώς σε βρήκα στο φόρουμ. Είμαι νέο μέλος (αλλά ΠΟΛΥ νέο 2 ημερών) και έψαχνα στο ίντερνετ για διάκοσμο όσον αφορά στις πέτρες που πρόκειται να βάλω και "έπεσα" πάνω στις φωτογραφίες των μελών. Όλες είναι πολύ όμορφες αλλά ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΕΙΔΙΚΑ μ' έχουν ξετρελλάνει GoodJob !!! Είναι ΑΥΤΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ που ονειρευόμουν να βάλω στο καινούριο μας ενυδρείο thumbup Αυτή τη στιγμή έχω ένα μικρό 150 lit (σχετικά με αυτό που έχω παραγγείλει και θα το χω τέλος Μαρτίου) και έχω παραγγείλει ένα με 375 lit (αυτό που έχω μας το κάναν δώρο) αλλά η "αρρώστησα" και έγινα κιχλιδοmaniac ! Laughing Θέλω λοιπόν να σε ρωτήσω (σχεδόν να σε παρακαλέσω) Embarassed να μου πεις από που τις προμηθεύτηκες αυτές τις πέτρες. Διάβασα στην περιγραφή σου ότι λέγονται moonstones και έψαξα πολύ μέσα στο ίντερνετ study αλλά ΤΕΤΟΙΟ ΧΡΩΜΑ και ΤΕΤΟΙΟ μέγεθος δεν βρήκα πουθενά No Από ποιο μαγαζί της αγόρασες ? Αν νομίζεις ότι σε βάζω σε τρυπάκι διαφήμησης, και σε φέρνω σε δύσκολη θέση, στείλε μου pm. Αλλά σε παρακαλώ ... HEEEELPPPP. Σ' ευχαριστώ πολύ. Να σαι καλά και καλή μας εβδομάδα Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

(Malawi) Trigon 350lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) Trigon 350lt   (Malawi) Trigon 350lt Icon_minitimeΤρι Ιαν 31, 2012 4:29 pm

Για να ανεβαίνουν τα τρίγωνα!!!!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

(Malawi) Trigon 350lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: (Malawi) Trigon 350lt   (Malawi) Trigon 350lt Icon_minitimeΤρι Ιαν 31, 2012 9:31 pm

Λίλη έγραψε:
Καλησπέρα φίλε μου. Καλώς σε βρήκα στο φόρουμ. Είμαι νέο μέλος (αλλά ΠΟΛΥ νέο 2 ημερών) και έψαχνα στο ίντερνετ για διάκοσμο όσον αφορά στις πέτρες που πρόκειται να βάλω και "έπεσα" πάνω στις φωτογραφίες των μελών. Όλες είναι πολύ όμορφες αλλά ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΕΙΔΙΚΑ μ' έχουν ξετρελλάνει GoodJob !!! Είναι ΑΥΤΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ που ονειρευόμουν να βάλω στο καινούριο μας ενυδρείο thumbup Αυτή τη στιγμή έχω ένα μικρό 150 lit (σχετικά με αυτό που έχω παραγγείλει και θα το χω τέλος Μαρτίου) και έχω παραγγείλει ένα με 375 lit (αυτό που έχω μας το κάναν δώρο) αλλά η "αρρώστησα" και έγινα κιχλιδοmaniac ! Laughing Θέλω λοιπόν να σε ρωτήσω (σχεδόν να σε παρακαλέσω) Embarassed να μου πεις από που τις προμηθεύτηκες αυτές τις πέτρες. Διάβασα στην περιγραφή σου ότι λέγονται moonstones και έψαξα πολύ μέσα στο ίντερνετ study αλλά ΤΕΤΟΙΟ ΧΡΩΜΑ και ΤΕΤΟΙΟ μέγεθος δεν βρήκα πουθενά No Από ποιο μαγαζί της αγόρασες ? Αν νομίζεις ότι σε βάζω σε τρυπάκι διαφήμησης, και σε φέρνω σε δύσκολη θέση, στείλε μου pm. Αλλά σε παρακαλώ ... HEEEELPPPP. Σ' ευχαριστώ πολύ. Να σαι καλά και καλή μας εβδομάδα Smile

Όμορφες πέτρες θα βρεις στην pangea http://pangea.gr/
αλλά και κάποιες στο Leroy. Αν είναι ο δρόμος σου και προς Μουδανιά, κάνα χλμ απο την διασταύρωση προς 2ο πόδι υπάρχει και ο Κλειδόλιθος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
(Malawi) Trigon 350lt
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» (Malawi) 180L malawi mbuna

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Ενυδρεία Αφρικής-
Μετάβαση σε: