ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"

Πήγαινε κάτω 
+6
Chris7 GTiR
Moutralewn
Κλεόβουλος
Z.X
kix-lides
Giannis-malawi
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΔευ Μάης 05, 2008 6:15 pm

Αυτο το θέμα ανοίγεται για να εμπλουτίσουμε τη γνώσεις μας για το συγκεκριμένο είδος και τους τρόπους διατήρησεις του.
Οποιος έχει εμπειρίες ας της διατυπώσει για να βοηθηθούν μελλοντικά χομπιστες που θα θέλουν να το κρατήσουν...


Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Maingano800
Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Picture497800
Ενα μικρο 3 εκατοστων περιπου..
Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" 54453

Το Melanochromis cyaneorhabdos "maingano" είναι ενδημικό είδος της λίμνης Malawi.

Τελικό μέγεθος: Περίπου στα 10 cm
Ph range:8 - 8,4, Gh range:10 - 20, Kh range:10+, θερμοκρασία: 23 - 28οC
Σεξουαλικός διαχωρισμός:Ο διαχωρισμός είναι αρκετά δύσκολος. Συνήθως τα θηλυκά είναι λίγο πιο μικρόσωμα και με λιγο πιο ανοιχτοχρωμη κοιλια..
Αναπαραγωγή: Είναι στοματεπωάζουσες
Τροφή : Είναι παμφάγο. Σε ενυδρείο θα τραφεί με τροφές χαμηλές σε πρωτεΐνη, φυτικών συστατικών, spirulina καθώς και με άλγη από τους βράχους.
Συμπεριφορά & συμβατότητα: ειναι αρκετα επιθετικο αν και από τα πιο ήρεμα είδη melanochromis. Μπορεί να φιλοξενηθεί με τα περισσότερα είδη των mbuna αρκεί να αποφεύγονται συγκάτοικοι ίδιου χρωματισμού και να υπαρχουν αρκετές κρυψώνες. Η καλύτερη αναλογία είναι 1 αρσενικο με 3+ θηλυκά.
Βιότοπος : πετρες.
Φιλτρανση 4-5 φορες την κυκλοφορια του ογκου του νερου.


Περιμενουμε της εμπειρίες σας...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Giannis-malawi στις Δευ Ιουν 16, 2008 6:30 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΔευ Ιουν 16, 2008 5:56 pm

το αγαπημενο μου ειδος απο τα mbuna,και ενα πραγματικα πανεμορφο ψαρι..

διατηρω ενα χαρεμι 1αρσ-3θηλ μαζι με ενα χαρεμι labidos και προσφατα πηρα και την πρωτη γεννα..

απο συμπεριφορα στο ενυδρειο,δεν ενοχλουν τα labs γενικοτερα αλλα σταδιακα απο τοτε που μπηκαν στο ενυδρειο και καθως ωριμαζαν παρατηρησα μια αυξανωμενη επιθετικοτητα μεταξυ τους..
ο κυριαρχος αρσενικος (και ολου του ενυδρειου) εχει διαλεξει το καταφυγιο του και δεν αφηνει κανενα ψαρι οποιουδηποτε ειδους να πλησιασει..

σε περιοδο αναπαραγωγης ο αρσενικος κυνηγαει πολυ τις θηλυκιες,ακομη και οταν ειναι μπουκωμενες,ενω μπορει να επιτεθει σε οποιοδηποτε ψαρι περασει απο μπροστα του..ακομη και οι θηλυκιες μπορει να πιαστουν στομα με στομα..με αρκετες κρυψωνες δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα στα ψαρια περαν του κυνηγητου που οπως ειπα την αναπαραγωγικη περιοδο ειναι σχεδον συνεχες..

κατα τα αλλα,δεν ειχα καποιο προβλημα επιθετικοτητας παρα μονο μια φορα οπου επι μια βδομαδα 1 απο τα maingano δεχοταν συνεχως επιθεσεις απο τα υπολοιπα και ιδιαιτερα απο τον αρσενικο με αποτελεσμα να κρυβεται συνεχως και να εχει εμφανη σημαδια στο σωμα του απο επιθεσεις..το φαινομενο κρατησε περιπου μια βδομαδα και ενω ημουν ετοιμος να το απομακρυνω,μια μερα ολα επεστρεψαν στο κανονικο..

το συγκεκριμενο ψαρι ηταν το πρωτο θηλυκο που ωριμασε μαλλον (καθως ηταν και το πρωτο που μπουκωθηκε μερικες μερες μετα) και ο αρσενικος την κυνηγουσε ασταματητα..μετα απο αυτο τπτ το αξιοπροσεκτο..

αυτα οσων αφορα την εμπειρια μου,περιμενετε update απο την συμπεριφορα τους με τα μικρα στο ενυδρειο.. cheers

περιμενουμε και τις δικες σας εμπειριες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kix-lides
Μέλος
Μέλος
kix-lides


Αριθμός μηνυμάτων : 56

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: διακοσμιση Malawi   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 17, 2008 5:45 am

θελω να ρωτισω ( ειδικα τον Giannis-malawi) που βρεισκετε ολεσ αυτεσ τισ πετρεσ,σκουρεσ, ωραιες,στροκγυλεσ??
ειναι απο αυτεσ που πουλανε στα πετ-σοπ 4-5 ευρω το κιλο? πωσ θα βρω κ εγω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΠεμ Ιουλ 17, 2008 4:02 pm

kix-lides έγραψε:
θελω να ρωτισω ( ειδικα τον Giannis-malawi) που βρεισκετε ολεσ αυτεσ τισ πετρεσ,σκουρεσ, ωραιες,στροκγυλεσ??
ειναι απο αυτεσ που πουλανε στα πετ-σοπ 4-5 ευρω το κιλο? πωσ θα βρω κ εγω?
Σε μαντρες με διακοσμητικες πετρες κηπου,στο βουνο και στην εξοχη γενικα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2010 2:07 pm

Να διατυπώσω κι εδώ την παρατήρηση μου σχετικά με την διατροφή αυτού του καταπληκτικού ψαριού.

Το "maingano" δεν είναι(όπως αναφέρεται στο μεγαλύτερο μέρος της βιβλιογραφίας)φυτοφάγο,
όπως η πλειψηφία των mbuna, αλλά παμφάγο.
Στη φύση τρέφεται κυρίως με ζωϊκό πλαγκτόν(zooplankton) και μικροοργανισμούς(epibenthic invetebrates).
Στο ενυδρείο θα δεχθεί άνετα όλες τις ξηρές τροφές και καλό είναι μαζί με τροφές πλούσιες σε φυτικά συστατικά(σπιρουλίνα κλπ) να του παρέχουμε και τροφές με ζωϊκή πρωτεϊνη.
Συντηρητικό τάισμα γιατί με υπερβολική τροφή είναι επιρρεπές σε malawi bloat.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΤετ Ιαν 20, 2010 4:11 pm

Πολύ σωστή παρατήρηση.
Οι ειδικοί συμφωνούν στο ότι είναι παμφάγο και τρέφεται καί με μικροοργανισμούς. Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι χρειάζεται και αρκετή ποσότητα απο ποιοτική φυτική τροφή.

Το αρχικό post διορθώθηκε.
thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος
Chris7 GTiR


Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ηλικία : 45
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2010 11:11 am

πολυ ωραια ψαρια αν και δεν τα εχω κρατησει ποτε μου.στις φωτο φαινονται πολυ ζωηρα τα χρωματα τους ενω σε ενυδρειακα μαγαζια που εχω δει δεν θα ελεγα οτι τα χρωματα τους ηταν τοσο ζωντανα.τελικα οι πολλες αναπαραγωγες μεσα στα ενυδρεια επηρεαζουν πολυ την αρχικη εικονα ενος ψαριου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΠεμ Ιαν 21, 2010 11:30 am

Χρήστο, είναι απλά απίστευτα σαν ψάρια. Πολύ "αρχοντικά" στην συμπεριφορά τους και πολύ ήρεμα για melanochromis.
Τα ψάρια που έχω, είναι τα συγκεκριμένα των φωτογραφιών (άλλαξαν ιδιοκτήτη αλλά έμειναν στην παρέα!!) το οποία είναι F1. Τα χρώματά τους δεν έχουν καμία σχέση με αυτά του εμπορίου. Βέβαια, δεν μπορούμε να κρίνουμε απο αυτά που είναι σε ενυδρεία καταστημάτων, μιας και συνθήκες δεν είναι ιδανικές εκεί. Προσωπικά έχω δει αρκετά σε ενυδρεία φίλων και φαίνονται, τουλάχιστον, "ξεθωριασμένα" μπροστά στα δικά μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος
Chris7 GTiR


Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ηλικία : 45
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2010 5:54 am

Ιασωνα αν δεν κανω λαθος τα ψαρια ηταν του Γιαννη.Το θυμαμαι επειδη ηταν f1 και μου ειχε κανει εντυπωση αυτο που σου λεω παραπανω.Εχουν περασει πολλες σκεψεις απο το μυαλο μου μεχρι και tanganyika μερια αλλα δεν ξερω τα malawi με κερδιζουν.εχω σκεφτει να βγαλω τα δικα μου και να βαλω maingano η demasoni μαζι με αλλα δυο ειδη.εχω δει στο species profil μερικα πολυ ενδιαφεροντα ψαρια αλλα δεν τα εχω δει ποτε σε μαγαζια.το μονο σιγουρο ειναι οτι καποια στιγμη θα αλλαξω τα ψαρια μου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2010 12:02 pm

Χρήστο, τα ψάρια αυτά όντως ήταν του Γιάννη και είμαι πολύ χαρούμενος που τα έχω εγώ. Είναι πολύ δύσκολο να βρεις καλά και καθαρά maingano, πόσο μάλλον F1.
Η Tanganyika έχει άλλη χάρη και εντελώς διαφορετικό "στυλ" ψαριών. Η βασική διαφορά, για μένα, είναι ότι στην Tanganyika βλέπεις πολλές διαφορετικές συμπεριφορές ενώ στο malawi οι συμπεριφορές είναι πάνω-κάτω κοινές ανάμεσα στις μεγάλες ομάδες ψαριών (haps, mbuna κλπ).
Στο ενυδρείο σου θα ήταν πολύ όμορφο ένα κοπάδι tropheus ή και ένα συνδυασμός πετρόψαρα με κοχυλόψαρα.
Απο malawi θα μπορούσες να βάλεις μια ομάδα demasoni μόνα τους ή ένα συνδυασμό 2 ειδών με maingano και κάποιο άλλο mbuna (ίσως λίγο ποιο ασυνήθιστο).

Άνοιξε ένα θεματάκι στην ανάλογη κατηγορία για να το συζητήσουμε εκτενέστερα... Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chris7 GTiR
Μέλος
Μέλος
Chris7 GTiR


Αριθμός μηνυμάτων : 182
Ηλικία : 45
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2010 12:08 pm

σωστος ο Ιασωνας.δεν ξερω αλλα δεν σκεφτομαι για κατι αλλο εκτος malawi.μακαρι να εβρισκα ενα σπανιο ειδος αλλα που το βρισκεις? Very Happy οταν θα το αποφασισω θα ανοιξω και ενα θεματακι να δουμε τι επιλογες εχω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΣαβ Ιαν 23, 2010 12:32 pm

Chris7 GTiR έγραψε:
σωστος ο Ιασωνας.δεν ξερω αλλα δεν σκεφτομαι για κατι αλλο εκτος malawi.μακαρι να εβρισκα ενα σπανιο ειδος αλλα που το βρισκεις? Very Happy οταν θα το αποφασισω θα ανοιξω και ενα θεματακι να δουμε τι επιλογες εχω

Με ψάξιμο.....βρίσκεις....βρίσκεις!! Very Happy Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
persival
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
persival


Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ηλικία : 48
Τόπος : Κρήτη

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΤετ Φεβ 10, 2010 10:07 pm

Αν και αυτά που έχω είναι του εμπορίου, τα χρώματά τους είναι όντως απίστευτα...
Το ακόμα καλύτερο είναι οτι έδωσαν και γέννα και τα μικρά τους όπως επαλήθευσε και ο Κλεόβουλος
παίρνουν χρώμα μέσα σε λίγες μόνο μέρες.

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Attachment

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Attachment

ΥΓ>Συγνώμη για την κακή ποιότητα των εικόνων, δεν βοηθάει η κάμερα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΠεμ Φεβ 11, 2010 6:33 am

Κρίνοντας απο τις φωτό, όντως είναι πανέμορφα τα χρώματα και δεν φαίνονται ξεθωριασμένα.

Πάντως είναι δύσκολο πλέον να βρεις καλά maingano.

Τα μικρά όντως ξεκινούν την ζωή του όντας καφέ και μετά απο κάποιες ημέρες σιγά-σιγά αρχίσουν και μπλεδίζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΚυρ Φεβ 14, 2010 12:27 am

http://yfrog.com/1gpc170803day1j
Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Pc170803day1.th
Μaingano F2, 30 ωρών… σε πλαστική γεννήστρα με τα χρώματα του από την πρώτη ημέρα… απλά καθώς μεγαλώνουν γίνονται πιο έντονα. Όσα μικρά γεννιούνται στο ενυδρείο με τους γονείς τα χρώματα τους είναι όπως τα λέει ο Moutralewn, προφανώς είναι κάτι με τις φερομόνες που εκλύουν τα ενήλικα ψάρια. Να πω μόνο πως τα καθαρά maingano έχουν σωστή διάταξη στα χρώματα τους από την πρώτη μέρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΚυρ Φεβ 14, 2010 10:42 am

lingistis έγραψε:
Να πω μόνο πως τα καθαρά maingano έχουν σωστή διάταξη στα χρώματα τους από την πρώτη μέρα.

thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lefterhs
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 28
Τόπος : athina

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΣαβ Ιουν 04, 2011 1:29 pm

και αυτα εδω ειναι παρα πολυ ωραια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
malawian84
Μέλος
Μέλος
malawian84


Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα

Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"   Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano" Icon_minitimeΤρι Οκτ 21, 2014 9:06 am

Πολύ όμορφα ψάρια, το κακό είναι ότι δεν βρίσκω χαρεμάκι για το ενυδρείο μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: