ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 pH Crash..??

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

pH Crash..?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: pH Crash..??   pH Crash..?? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 22, 2009 11:03 am

Θέλω τις απόψεις σας στο παρακάτω....

Χθες που γύρισα απο τον Nidal (μάλλον η συνάντηση με τον βρωμο-Ταγκανίκο έφταιγε Twisted Evil Twisted Evil ),
βλέπω τα Red Bellies να συμπεριφέρονται περίεργα. Ήταν μεζεμένα στην μία άκρη του ενυδρείου, ανέπνεαν γρήγορα και φαίνονταν στρεσαρισμένα.

Το πρώτο που κάνω είναι νε μετρήσω αμμωνία. Την βλέπω ελαφρώς ανεβασμένη (1η "κεραμίδα").
Κατόπιν μετράω νιτρικά. Ελαφρώς ανεβασμένα (2η "κεραμίδα").
Μετράω pH και βλέπω ότι είναι μικρότερο του 6 (3η "κεραμίδα").
Μετράω ΚΗ και βλέπω 0 (4η και μεγαλύτερη "κεραμίδα").

affraid affraid affraid

Η καταπολέμηση άρχισε με μία αλλαγή νερού 30% όπου εξαλήφθηκε η αμμωνία και τα νιτρικά, το ΚΗ ανέβηκε στο 3 και το pH στο 7.
Κατόπιν προστέθηκε σοδίτσα (2 κουταλιές στα 400 λίτρα). Το ΚΗ πήγε στο 4 και το pH παρέμεινε στο 7.

Σήμερα το πρωί, η πρώτη μου δουλειά ήταν να μετρήσω πάλι. Ευτυχώς οι τιμές είχαν μείνει αμετάβλητες. cheers

Το επίμαχο ερώτημα είναι το εξής: Πως είχα pH crash χωρίς να γίνει καμία μεταβολή στο ενυδρείο; Χωρίς να υπάρχει κάποιος εξωτερικός παράγοντας; Χωρίς να προστεθεί ή να αφαιρεθεί κάτι;
(Να τονίσω ότι δεν είχε γίνει πρόσφατα ούτε αλλαγή νερού. Αυτή έγινε πριν 1 εβδομάδα και οι μετρήσεις μέχρι και 2 ημέρες μετά την αλλαγή ήταν κανονικές).

ΥΓ: Έχω παραθέσει το θέμα καί στο αδελφό φόρουμ (aka δισκορέμαλα) λόγω της περισσότερης εμπειρίας τους σε "χαμηλά" θέματα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Moutralewn στις Κυρ Μαρ 22, 2009 12:25 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

pH Crash..?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: pH Crash..??   pH Crash..?? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 22, 2009 12:02 pm

αν καταλαβα καλα με ειπες γκαντεμη??? geek lol!

τωρα φταιω εγω να αρχισω να σου λεω καντο αφρικανικο να ησυχασεις?? lol! lol!

στο θεμα μας τωρα,ph crash δεν ειναι η μια μοναδα..
αλλαγη ποτε ειχες κανει και τι μετρησεις ειχες μετα την αλλαγη??διοτι για να αλλαξουν ετσι κατι πρεπει να εγινε..μηπως σου ειχε φυγει το KH και δεν το ειχες καταλαβει??και λιγο λιγο στο εριξε??


Υ.Γ.την οσμωση την δουλεψες??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

pH Crash..?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: pH Crash..??   pH Crash..?? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 22, 2009 12:23 pm

Giannis-malawi έγραψε:
αν καταλαβα καλα με ειπες γκαντεμη??? geek lol!

Καλά το κατάλαβες. geek geek

Giannis-malawi έγραψε:
τωρα φταιω εγω να αρχισω να σου λεω καντο αφρικανικο να ησυχασεις?? lol! lol!

Θα γίνει....εν καιρώ...ρεμάλι

Giannis-malawi έγραψε:
στο θεμα μας τωρα,ph crash δεν ειναι η μια μοναδα..
αλλαγη ποτε ειχες κανει και τι μετρησεις ειχες μετα την αλλαγη??διοτι για να αλλαξουν ετσι κατι πρεπει να εγινε..μηπως σου ειχε φυγει το KH και δεν το ειχες καταλαβει??και λιγο λιγο στο εριξε??


Υ.Γ.την οσμωση την δουλεψες??

Λοιπόν....

Το τεστάκια που έχω για pH μετρόυν απο 6 και πάνω, οπότε μπορεί να ήταν και χαμηλότερο. scratch

Το ΚΗ μέχρι και 3 ημέρες πριν (συγκεκριμένα την Τρίτη) ήταν 6.
Τώρα, να πήγε στο 0 μέσα σε 4 ημέρες; Χωρίς να υπάρξει καμία μεταβολή στο ενυδρείο;
Τί να πω;

Αλλαγή είχε γίνει πριν 1 εβδομάδα και οι μετρήσεις μετά την αλλαγή ήταν:
pH: 7
GH: 8
KH: 6

Α/Ο δεν χρησιμοποιήθηκε στην αλλαγή γιατί 1 εβδομάδα πριν, δεν την είχα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

pH Crash..?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: pH Crash..??   pH Crash..?? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 22, 2009 12:35 pm

οκ..περιεργο παντως ετσι να εγινε..αλλα εσυ ξερεις τι μπηκε και βγηκε οποτε.. Very Happy
δεν νομιζω παντως να τα επιρρεασε τοσο η διαφορα στο Ph,οσο τα υπολοιπα στο νερο..

Υ.Γ.για την οσμωση ρωτησα απλα..το ξερω geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

pH Crash..?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: pH Crash..??   pH Crash..?? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 22, 2009 12:57 pm

Κι εμένα μου κάνει μεγάλη εντύπωση.
Τί να πω;... scratch scratch .

Πάντως, το ενυδρείο τώρα θα είναι υπο πολύ στενή επιτήρηση, για να μην έχουμε "άλλα".

Πάντως όλα τα περίεργα μου συμβαίνουν.
Tο μόνο που μένει τώρα είναι να δω τίποτα μωρά απο τα Red Bellies (ειδικά σε αυτήν την ηλικία που είναι τώρα). Suspect Suspect
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jonny
Μέλος
Μέλος
jonny


Αριθμός μηνυμάτων : 157
Ηλικία : 48
Τόπος : Αγ.Ανάργυροι-Αθήνα

pH Crash..?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: pH Crash..??   pH Crash..?? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 22, 2009 3:20 pm

Μεγάλο ρόλο στην απότομη πτώση του kh και του ph παίζουν και τα φωσφορικά που έχουμε στο ενυδρείο μας, κάνε και σε αυτά κάποιες μετρήσεις να δούμε τι γίνεται.....................και μην λες γκαντέμη τον Αφρό Suspect δεν θα έπρεπε να έχω σταυρώσει ψάρι τόσες φορές που έχει έρθει σπίτι μου lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

pH Crash..?? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: pH Crash..??   pH Crash..?? Icon_minitimeΚυρ Μαρ 22, 2009 10:39 pm

jonny έγραψε:
Μεγάλο ρόλο στην απότομη πτώση του kh και του ph παίζουν και τα φωσφορικά που έχουμε στο ενυδρείο μας, κάνε και σε αυτά κάποιες μετρήσεις να δούμε τι γίνεται......

Θα πάω να πάρω αύριο μιας και αυτό που είχα πάρει ήταν ληγμένο. rendeer Mad

jonny έγραψε:
...............και μην λες γκαντέμη τον Αφρό Suspect δεν θα έπρεπε να έχω σταυρώσει ψάρι τόσες φορές που έχει έρθει σπίτι μου lol!

Έχεις καλά αντισώματα στα μπιφτέκια σου μάλλον... geek

Ρε, αυτός είναι γουρλής στα νταμάρια αλλά γκαντέμης στα "μαλακά". geek afro lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
pH Crash..??
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αμερική :: Αμερική του νότου-
Μετάβαση σε: