ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Είδος apistogramma

Πήγαινε κάτω 
+2
imichal
alexinio
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Είδος apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Είδος apistogramma   Είδος apistogramma Icon_minitimeΣαβ Μαρ 14, 2009 8:08 pm

Kαλησπέρα παιδιά.
Bοηθ'αω ένα φίλο να στήσει το ενυδρείοτου και έχει κατασταλάξει σε Νότια Αμερική.
Το ενυδρείο είναι γύρω στα 50 λίτρα καθαρά (60x32x37) και έχει επιλέξει να βάλει στο ενυδρείο του ψάρια του γένους apistogramma.
Είναι ανάμεσα σε cacatuoides,agaziizi και macmasteri.
Ποιο από αυτά θεωρείτε πιο εύκολο και πιο κατάλληλο.
Το παιδί διατηρούσε για περίπου 5 μήνες ενυδρείο 35λίτρων με μονομάχο ->μαλακό κίτρινο νερό με χαμηλό ph οπότε έχει τις βασικές γνώσεις για να προχωρήσει....

Το ενυδρείο μέχρι τώρα έχει ψιλόκκοκο χαλικάκι σαν άμμο μερικές ρίζες κάποια φυτά και catappa leaves.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για απαντήσεις και υπόσχομαι όταν ετοιμαστεί σούπερ πλήρες φωτορεπορταζ! rendeer
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Είδος apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος apistogramma   Είδος apistogramma Icon_minitimeΣαβ Μαρ 14, 2009 8:46 pm

Μεταξυ απο cacatuoides & agaziizi σιγουρα cacatuoides ειναι πιο ευκολα στην διατηρηση.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Είδος apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος apistogramma   Είδος apistogramma Icon_minitimeΣαβ Μαρ 14, 2009 11:10 pm

εχω μια μικρη ενσταση για τα λιτρα.. Wink
κατα τα αλλα με σενα μαζι μια χαρα θα τα καταφερει... Very Happy
κακατου λεω και γω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
westie
Μέλος
Μέλος
westie


Αριθμός μηνυμάτων : 208

Είδος apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος apistogramma   Είδος apistogramma Icon_minitimeΣαβ Μαρ 14, 2009 11:26 pm

κακατού δαγκωτό Alexinio...
Αν,να μετακόμιζες διπλα στο σπίτι μου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Είδος apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος apistogramma   Είδος apistogramma Icon_minitimeΚυρ Μαρ 15, 2009 1:45 am

Κι εγώ θα πρότεινα κακατού κυρίως λόγω της μεγαλύτερης ευκολίας στην διατήρηση (μιας και μιλάμε για λίγα λίτρα) αλλά και λόγω του ότι τα κακατού πάνε πολύ καλά σε ζευγάρια εν αντιθέση με τα aga τα οποία (κατά τα λεγόμενα) πάνε καλύτερα σε χαρέμια (κάτι που, θεωρητικά, θα ήθελε και περισσότερα λίτρα).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jonny
Μέλος
Μέλος
jonny


Αριθμός μηνυμάτων : 157
Ηλικία : 48
Τόπος : Αγ.Ανάργυροι-Αθήνα

Είδος apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος apistogramma   Είδος apistogramma Icon_minitimeΚυρ Μαρ 15, 2009 2:24 pm

Kαι εγώ κακατου ψηφίζω (ποιο διαλλακτικά και εύκολα) αν και με προβληματίζουν λίγο τα λίτρα του............. σωστό στήσιμο να ακολουθήσει με πολλάαααααααααα φύλλα και ρίζες και θα μπορέσει να στριμώξει δύο θηλυκές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Είδος apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος apistogramma   Είδος apistogramma Icon_minitimeΚυρ Μαρ 15, 2009 9:11 pm

Για τα macmasteri ποια είναι η γνώμη σας?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jonny
Μέλος
Μέλος
jonny


Αριθμός μηνυμάτων : 157
Ηλικία : 48
Τόπος : Αγ.Ανάργυροι-Αθήνα

Είδος apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος apistogramma   Είδος apistogramma Icon_minitimeΔευ Μαρ 16, 2009 9:42 pm

Σούπερ ψαράκια, ίδιο ταμπεραμέντο με τα κακατού...δεν έχω δει συμπεριφορά σε ενυδρείο, προτείνονται για χαρεμάκι βέβαια αλλά στο Water Inn τα έχω δει να κινούνται ζευγάρια περισσότερο (σίγουρα δεν είναι αντιπροσωπευτική συμπεριφορά βέβαια).

Ας δοκιμάσει ο φίλος σου αν είναι(να έχουμε και από αυτά μικράlol! ) αλλά στημένο έξυπνα με πάρα πολλά φύλλα και ξύλα έτσι ώστε να δημιουργούνται πολλοί διάδρομοι και σπηλιές Exclamation
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexinio
Μέλος
Μέλος
alexinio


Αριθμός μηνυμάτων : 199
Ηλικία : 32
Τόπος : Πεύκη-Αθήνα

Είδος apistogramma Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είδος apistogramma   Είδος apistogramma Icon_minitimeΔευ Μαρ 16, 2009 9:46 pm

jonny έγραψε:


Ας δοκιμάσει ο φίλος σου αν είναι(να έχουμε και από αυτά μικρά ) αλλά στημένο έξυπνα με πάρα πολλά φύλλα και ξύλα έτσι ώστε να δημιουργούνται πολλοί διάδρομοι και σπηλιές Exclamation
Ακριβως,ο λόγος που του τα πρότεινα και εγώ είναι αφετέρου γιατί είναι πανέμορφα και αφενός για να μην χάσουμε αυτό το όμορφο είδος τώρα που το βρήκαμε,μπας και πετύχει καμία αναπαραγωγή.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις... cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Είδος apistogramma
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Apistogramma Pandurini
» Apistogramma ramirezi.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αμερική :: Αμερική του νότου-
Μετάβαση σε: