ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Βιοτοπικό με ραμιρέζι...

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Teo
Μέλος
Μέλος
Teo


Αριθμός μηνυμάτων : 130
Τόπος : Πολύκαστρο,Κιλκίς

Βιοτοπικό με ραμιρέζι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Βιοτοπικό με ραμιρέζι...   Βιοτοπικό με ραμιρέζι... Icon_minitimeΤετ Μαρ 04, 2009 7:17 pm

Καλησπέρα σας...
Εδώ και πολύ καιρό έψαχνα ραμιρέζι για να βάλω στο ένα από τα δύο ενυδρεία μου...
Ε,λοιπόόν βρήκα ένα θυλικό μέχρι στιγμής και είναι μέσα σε ψιλο φυτεμένο ενυδρείο με Ph:6.8,gh:5,kh:4 εδώ και 2-3 βδομάδες και δίχνει να έχει προσαρμοστεί πάρα πολύ καλά...
Το θέμα τώρα είναι ότι θέλω να πάω σε κάτι βιοτοπικό,κάτι με πολλά ξύλα,σκούρο νερό και ίσως και πεσμένα φύλλα κάτω...
Έχω κάμποσα όμορφα ξύλα από δέντρα,γίνετε να τα βάλω στο ενυδρείο μου αυτά???και αν ναι τι προετιμασία θέλουν???

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Βιοτοπικό με ραμιρέζι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιοτοπικό με ραμιρέζι...   Βιοτοπικό με ραμιρέζι... Icon_minitimeΤετ Μαρ 04, 2009 8:38 pm

Στην μοδα τωρα τελευταια τα βιοτοπικα.....
Wink
Μαλλον θα εννοεις ξυλα απο την περιοχη σου,δεν ξερω αληθεια,γιατι να μην κανουν...
Φανταζομαι αν τα βρασεις και βγαλεις την φλουδα μια χαρα θα κατσουν,και για φυλλα εμενα μου αρεσαν αυτα της βελανιδιας...
Φαντασια να εχεις και φανταζομαι θα κανεις ενα πολυ καλο βιοτοπικο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
jonny
Μέλος
Μέλος
jonny


Αριθμός μηνυμάτων : 157
Ηλικία : 48
Τόπος : Αγ.Ανάργυροι-Αθήνα

Βιοτοπικό με ραμιρέζι... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βιοτοπικό με ραμιρέζι...   Βιοτοπικό με ραμιρέζι... Icon_minitimeΤετ Μαρ 04, 2009 9:26 pm

Πολύ καλή η σκέψη σου για βιοτοπικό, τα ξύλα θα σε παιδέψουν λίγο γιατί θα χρειαστούν αρκετή διαδικασία για να μπουν μέσα, στέγνωμα(να στραγγίξουν από τα υγρά τους, βράσιμο, και μετά τοποθέτηση αλλά βέβαια αν μας έλεγες και από τι δέντρο σκοπεύεις να βάλεις θα μας διευκόλυνες αν και θα πρότεινα summatra ή red moore από μαγαζί! Για φύλλα μπορείς να βάλεις οξυά,καστανιά,πλάτανο (αυτά έχω δοκιμάσει εγώ χωρίς πρόβλημα) αλλά θα πρότεινα και σε αυτά βράσιμο και μετά αν δεν έχουν ξεραθεί καλά στο φούρνο με αέρα στους 50 βαθμούς για κάνα μισάωρο.......... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Βιοτοπικό με ραμιρέζι...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αμερική :: Αμερική του νότου-
Μετάβαση σε: