ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ξύλινο ή όχι;

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Ξύλινο  ή όχι; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ξύλινο ή όχι;   Ξύλινο  ή όχι; Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2008 10:10 pm

Ξύλινο ή όχι;
Το πήρα απόφαση τελικά να κάτσω να γράψω τις σκέψεις μου τις εμπειρίες μου γύρω από το θέμα του Ξύλινου ή όχι ενυδρείου.
Πρέπει κατ αρχήν να αναφέρω ότι όλα τα γραφόμενα αφορούν ενυδρεία άνω των 240 λίτρων με ένα μόνο μπροστινό τζάμι οθόνη.
Για ποιόν λόγο λοιπόν να πάρει κάποιος την απόφαση να φτιάξει ένα ξύλινο ενυδρείο;
Για ποιόν λόγο να αφήσει την συμβατική οδό του Γυάλινου;
Ο λόγος δεν είναι ένας αλλά πολλοί. Ας τα πάρουμε λοιπόν με την σειρά.
Ευκολότερη κατασκευή DIY - Οικονομική κατασκευή.
Θέματα που αφορούν την κατασκευή του είναι σαφές ότι η ευκολία βρίσκετε στο ότι είναι άλλο να δουλεύεις με κομμάτια ξύλου παρά με τα τζάμια και πιο ασφαλές βέβαια. Το δε κόστος φτάνει σε υλικά κάτω του μισού .
Την διαφορά αυτή προτιμώ να την δώσω σε εξοπλισμό και ψάρια.
Θερμομόνωση.
Δεν χρειάζεται πολύ σκέψη και επιστήμη για να καταλάβουμε τις διαφορές στις απώλειες θερμότητας από ένα γυάλινο ενυδρείο και από ένα που είναι μονωμένο με 21 χλστ ξύλο γύρω του. Το γυάλινο ενυδρείο χάνει και εδώ με μεγάλη διαφορά. Η ΔΕΗ πλανάται απειλητικά στο πορτοφόλι μας.
Αίσθημα ασφάλειας των ψαριών.
Πρέπει να ξέρουμε όλοι μας ότι τα ψάρια νιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια στα σκοτεινά ή τυφλά σημεία ενός ενυδρείου. Για όσους φιλοξενούν Δίσκους στο ενυδρείο τους αυτό είναι κανόνας «Δημιουργείστε σκιερά και τυφλά σημεία για να νιώθουν ασφάλεια οι Δίσκοι σας». Φανταστείτε λοιπόν την διαφορά ενός ενυδρείου όπου από παντού έχουν πρόσβαση οπτική οι θαμώνες του χώρου και τα ψάρια τρομάζουν με κάθε κίνηση που βλέπουν ,με ένα ενυδρείο στο οποίο μπορούν να κάθονται τα ψάρια χωρίς να ενοχλούνται αλλά και να κρύβονται πιο εύκολα.
Δυνατότητα μεταφοράς - Αντοχή σε χτυπήματα - Μικρότερο βάρος
Σκεφτείτε την δυνατότητα μεταφοράς ενός ενυδρείου 1000 λίτρων από γυαλί. Απλά δεν υπάρχει. Και όχι μόνο στα 1000 λίτρα αλλά και σε λιγότερα. Μόνο διάλυση και επανασυγκόληση γίνεται. Το τελικό τους βάρος αλλά και ο κίνδυνος του να χτυπήσει κάπου το γυάλινο κατά την μεταφορά του είναι αποτρεπτικά σημεία που και πάλι υπερέχει το ξύλινο.
Ασφάλεια σε συστολές διαστολές της βάσης αλλά και του ενυδρείου
Δεν έχουμε τον φόβο μην μας ανοίξει ο πάτος του ενυδρείου από μια κακή τοποθέτηση . Συστολές διαστολές στο τζάμι ή στην βάση μας τρομάζουν ενώ στο ξύλινο που λόγω ελαστικότητας απορροφούνται όλες έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Είναι και εξαιρετικά αντισεισμικό (δοκιμασμένα) σημείο που δεν πρέπει να μας αφήνει αδιάφορους.

Το θέμα αισθητικής το αφήνω απ έξω μια και είναι καθαρά θέμα προσωπικού γούστου του καθ ενός μας.
Τώρα υπάρχει το θέμα «εγώ θέλω να το βλέπω από παντού» προσωπικά με αφήνει αδιάφορο.
Πόσα και πόσα ενυδρεία τα βάζουμε σε εσοχές του τοίχου; Έτσι έχουμε οπτική επαφή μόνο από μπροστά. Αλλά δεν ξέρω και κανέναν που να κάθεται να παρατηρεί ένα ενυδρείο από την στενή του πλευρά. Μόνο για την περίπτωση που το χρησιμοποιούμε για χώρισμα 2 δωματίων τότε και πάλι θα πρότεινα 2 οθόνες τζάμια στις μεγάλες πλευρές και το υπόλοιπο από ξύλο. Έτσι μπορούμε να φτιάξουμε πολύ εύκολα τις απαραίτητες φωλιές και τα τυφλά σημεία του ενυδρείου. Κρύβεται άλλωστε και ο εξοπλισμός καλύτερα στο ξύλινο.
Περισσότερο λοιπόν είναι το κόλλημα ο συντηρητισμός που έχουμε παρά τίποτα ουσιαστικό.

Άρθρο Μιχάλης Σιγούρος (msigouros)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
 
Ξύλινο ή όχι;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αρθρα χομπιστών :: Αρθρα γενικά-
Μετάβαση σε: