ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Neolamprologus caudopunctatus

Πήγαινε κάτω 
+2
georgetax
Z.X
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Neolamprologus caudopunctatus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Neolamprologus caudopunctatus   Neolamprologus caudopunctatus Icon_minitimeΠαρ Απρ 18, 2008 12:38 am

Αυτο το θέμα ανοίγεται για να εμπλουτίσουμε τη γνώσεις μας για το συγκεκριμένο είδος και τους τρόπους διατήρησεις του.
Οποιος έχει εμπειρίες ας της διατυπώσει για να βοηθηθούν μελλοντικά χομπιστες που θα θέλουν να το κρατήσουν...


Neolamprologus caudopunctatus
Neolamprologus caudopunctatus IMG_2300

Ο N.caudopunctatus ειναι μια κιχλιδα ενδημικη της λίμνης tanganyika
Φτάνει σε μεγεθος τα 8 εκατοστα ο αρσενικος 7 η θηλ.
Ph range:7,5 - 9, Gh range:10 - 20, Kh range:12 - 20, θερμοκρασία: 22 - 28οC
Τροφή πρωτείνη.
Βιότοπο πέτρα(αναπαραγωγή και σε κοχύλια σε ενυδρείο).
Σεξουαλικός διαχωρισμός:ο αρσενικός εχει μια λεπτή γραμμή κίτρινη στο πίσω πτερύγιο κατι που απουσιάζει απο την θηλυκιά.
Στην φύση βρίσκετε σε πετρώδεις περιοχές(αναπαράγεται σκάβοντας κάτω απο πέτρες) και ζει σε ομάδες των πολλων ατόμων.
Σε μία αναζήτηση που είχα κάνει στο νέτ είχα δεί οτι πολλοί χομπίστες είχαν καταφέρει να τα αναπαράγουν σε κοχύλια.
Ετσι έστησα το ενυδρείο 120 λίτρα με ψιλή άμμο(σκάβουν πάρα πολύ) στην μία μεριά έβαλα πέτρες και στην άλλη κάποια κοχύλια,επίσης έβαλα και βαλισνέρεια(που αποδείχτηκε οτι δεν τα πειράζουν).
Neolamprologus caudopunctatus IMG_1654
Φίλτρανση 4-5 φορές την κυκλοφορία ανα ώρα.
Ετσι πήρα 4 για να βγάλω το ζευγάρι,για καλή μου τύχη μου ήρθαν απο δύο.
Μόλις τα έβαλα έγινε πανικός αρχισαν να κτυπάει ο ένας τον άλλον και αναγκάστηκα βα κλείσω το φως για να αποφύγω τα χειρότερα.
Neolamprologus caudopunctatus 3-1
Πτερύγια σηκωμένα,φουσκωμενα προγούλια πιάσιμο στόμα με στόμα,πανικός.
Την επόμενη μέρα δια μαγείας είχα χωρίσει το ενυδρείο σε δυο περιοχές απο ένα ζευγάρι,ετσι κράτησα το ένα.
Neolamprologus caudopunctatus IMG_1367
Γενικώς η σχέση τους ειναι πολυ τεταμένη,αρπάζονται συχνα στομα με στομα για πολλα λεπτα,πέφτει ξυλο καθε τοσο..
Είχα σε διαστημα τριών μηνών δύο γέννες σε κοχύλια τελικα
Neolamprologus caudopunctatus IMG_1862
Η πρώτη κράτησε τρεις εβδομαδες...
Neolamprologus caudopunctatus IMG_2302
Και η δεύτερη μόλις μία.
Συνεχίζω με αυτο το είδος έχοντας αλλάξει ενυδρείο(τα έβαλα σε 80 λίτρα),σίγουρα μεγαλο ρίσκο γιατι ο αρσενικος εχει αποδεχτει σχετικα την θυληκια μετα απο τρεις εβδομαδες(την κρατουσε ψηλα)
Neolamprologus caudopunctatus IMG_375

Είδωμεν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
georgetax
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
georgetax


Αριθμός μηνυμάτων : 656
Ηλικία : 44
Τόπος : ΣΕΡΡΕΣ

Neolamprologus caudopunctatus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Neolamprologus caudopunctatus   Neolamprologus caudopunctatus Icon_minitimeΤετ Μάης 21, 2008 4:19 pm

Πραγματικά ένα από τα είδη που θα μου μείνει, όμορφο ψάρι με έντονο χαρακτήρα αλλά θέλει κάποια εμπειρία για να κρατηθεί.


Neolamprologus caudopunctatus DSC01219


Εγώ έβαλα 1 ζευγάρι ( να είσαι καλά Χρήστο ) σε 100 λιτ ενυδρείο και πριν καλά καλά κλείσουμε 2 εβδομάδες σκάνε μύτη περίπου 20 μικρά. η θηλύκια είχε γεννήσει σε ένα κοχύλι ( χρειάζονται όπως προαναφέρει ο Χρήστος ) και επί 2 εβδομάδες ο αρσενικός δεν πλησίαζε καθόλου , τα προστάτευε όσο μπορούσε . εδώ να αναφέρω ότι δεν είναι καλοί γονείς π.χ. multi , προστατεύει η θηλυκιά την φωλιά για περίπου 2 εβδομάδες αλλά μετά τα μικρά ζουν μόνα τους.

Ένα περιστατικό πού μου έκανε εντύπωση είναι ότι στις πρώτες μέρες που βγήκαν τα μικρά δεν μπορούσα να τα δω την ώρα που έτρωγαν , εκείνη την ώρα βλέπω την θηλυκιά να πλησιάζει τα μικρά και σιγά σιγά να κουνιέται και να σηκώνει την τροφή από τον πυθμένα και ξαφνικά 20 μικρά να σηκώνονται και να αρπάζουν ένα κομμάτι από την σκόνη τροφή. Πραγματικά ενθουσιάστηκα.

Με το ζευγάρι έβγαλα 3 γέννες επιτυχημένες σε διάστημα 3 μηνών ( γεννούσαν κάθε 20 - 25 μέρες )και σε κάθε γέννα μετρούσα και περισσότερα μικρά στην 2η 40 και στην 3 σταμάτησα να μετράω στο 50 αλλά δυστυχώς όπως είπα και πιο πάνω δεν είδα τα σημάδια και την έπαθα,

Συγκεκριμένα ο αρσενικός 3 μέρες μετά την 3 γέννα προσπαθούσε να ξανά ζευγαρώσει με όχι όμως αντίκρυσμα από την θηλυκιά ,το αποτέλεσμα ήταν ένας βίαιος καυγάς και το άλλο πρωί η θηλυκιά είχε πεθάνει μαζί με όλα τα μωρά από την 2 και 3 γέννα . Άντεξαν μόνο της 1ης λόγο το ότι είχαν πλέον μεγαλώσει και κατάφεραν μάλλον να ξεφύγουν από τον αρσενικό.
Τα μωρά δόθηκαν σε ένα φίλο και στην συνέχεια μοιράστηκαν σε φίλους συνχομπίστες


Neolamprologus caudopunctatus DSC01392
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Neolamprologus caudopunctatus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Neolamprologus caudopunctatus   Neolamprologus caudopunctatus Icon_minitimeΠαρ Ιαν 06, 2012 9:19 pm

Kαλησπέρα σε όλα τα παιδιά και καλή χρονιά!
Υπάρχει μια περίπτωση να αποκτήσω σύντομα ένα ζευγάρι από το είδος. Πιστεύετε ότι με αναρίθμητες μικρές κρυψώνες, θα αυξηθούν σημαντικά οι πιθανότητες να επιζήσουν τα νειγέννητα ψάρια, χωρίς να τα βάζω σε γεννήστρες κλπ; Σκέφτομαι να τα βάλω μόνα τους στο 250λιτρο μου με πολύ πέτρα.

Βαγγέλης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pagos4
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Neolamprologus caudopunctatus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Neolamprologus caudopunctatus   Neolamprologus caudopunctatus Icon_minitimeΣαβ Φεβ 25, 2012 2:49 pm

Πρόκειται για καταπληκτικό ψάρι...το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Το μόνο πρόβλημα που είχα εγώ ήταν το οτι δεν κατάφερα να ΄΄μεγαλώσω΄΄ τις γέννες.
Εκτός απο το ζευγάρι είχα μέσα στο ενυδρεία και άλλα ψάρια κατα καιρούς (caudos αρσενικά,leleupi και occelatus)
και δυστυχώς έχασα 2 θηλυκιές ακριβώ μετά τη γέννα (μάλλον λόγω στρές επειδή ήταν για 20 μέρες πάνω απο τα αυγά
και τα προστατευε απο τις επιθέσεις.)

Αυτή τη στιγμή έχω μείνει με 3 αρσενικά.

Πιστεύω πως ένα για ένα ζευγάρι είναι μια χαρά και τα 120 λίτρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Neolamprologus caudopunctatus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Neolamprologus caudopunctatus   Neolamprologus caudopunctatus Icon_minitimeΔευ Μαρ 05, 2012 6:00 pm

Ειναι το μοναδικο είδος τανγκανικα το οποιο δεν εχω καταφερει μεχρι τωρα να αναπαραγω. Μάλλον δεν εχω ζευγαρι.....δεν εξηγειται αλλιως....
Τα βλεπω να φτιαχνουν στην αμμο ένα λόφο με κρατηρα στο τέλος ομως μεχρι εκει.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Neolamprologus caudopunctatus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Neolamprologus caudopunctatus   Neolamprologus caudopunctatus Icon_minitimeΠεμ Μαρ 29, 2012 7:32 pm

Αυτο το ειδος θα με τρελλάνει......Υποτίθεται ότι ειναι αρκετά επιθετικο όμως τα δικά μου κολυμπάνε σαν ....κοπάδι !!!
Λέτε μετά τα gay demasoni να πηγα στα gay caudos ? lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Neolamprologus caudopunctatus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Neolamprologus caudopunctatus   Neolamprologus caudopunctatus Icon_minitimeΠαρ Μαρ 30, 2012 12:40 pm

imichal έγραψε:
Αυτο το ειδος θα με τρελλάνει......Υποτίθεται ότι ειναι αρκετά επιθετικο όμως τα δικά μου κολυμπάνε σαν ....κοπάδι !!!
Λέτε μετά τα gay demasoni να πηγα στα gay caudos ? lol!

Τη λύση την ξέρεις.
Μου τα στέλνεις πακέτο και σου στέλνω τους απογόνους τους lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Neolamprologus caudopunctatus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Neolamprologus caudopunctatus   Neolamprologus caudopunctatus Icon_minitimeΠαρ Μαρ 30, 2012 1:27 pm

Παράθεση :
Μου τα στέλνεις πακέτο και σου στέλνω τους απογόνους τους
lol! lol!

Ναι ....ξεχασα εσεις εχετε και το θαυματουργό νερό...... geek

Ψάχνω κάποιον να μου δώσει ενα-δυο ακόμα μπας και βγει κανενα ζευγάρι......
Επίσης ψάχνω κάποιον να μου δωσει μερικα μουλτι θηλυκα μια και έχω 1 θηλυκο πολυ μικρο σε ηλικια (που καταφερε και εκανε μονο ενα μικρο- μαλλον λογω ηλικιας) και 5 αρσενικα.....
Ζει σε ενα ανδροκρατουμενο κοσμο...... geek

Απο αύριο ξεκινω το project tropheous.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Neolamprologus caudopunctatus
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» 80 lt - Neolamprologus Multifasciatus
» Neolamprologus brevis
» Neolamprologus brevis
» Neolamprologus leleupi

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: