ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Φαγωμένα Πτερύγια

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Hyliah
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα

Φαγωμένα Πτερύγια   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Φαγωμένα Πτερύγια    Φαγωμένα Πτερύγια   Icon_minitimeΣαβ Απρ 25, 2015 10:31 pm

Καλησπέρα σας,

γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ μιας και είμαι καινούριος στο χόμπι.

έχω κιχλίδες  αφρικής ο φίλος έχει αρχίσει και έχει θέμα στα πτερύγια του...

Δάγκωμα η σάπισμα??

Με εκτίμηση
Ηλίας Κιαπές

Φαγωμένα Πτερύγια    border=" />[img]Φαγωμένα Πτερύγια   152ou2p[/img]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Φαγωμένα Πτερύγια   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαγωμένα Πτερύγια    Φαγωμένα Πτερύγια   Icon_minitimeΚυρ Απρ 26, 2015 10:48 am

Δωσε περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου!
Λιτρα ενυδρειου και διστασεις,συγκατοικοι,μετρησεις αμμωνιας(NH4/NH3)νιτρικων(NO3).
Και μια πιο καθαρη φωτο αν γινεται!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Hyliah
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα

Φαγωμένα Πτερύγια   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαγωμένα Πτερύγια    Φαγωμένα Πτερύγια   Icon_minitimeΚυρ Απρ 26, 2015 12:13 pm

chris7 έγραψε:
Δωσε περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο σου!
Λιτρα ενυδρειου και διστασεις,συγκατοικοι,μετρησεις αμμωνιας(NH4/NH3)νιτρικων(NO3).
Και μια πιο καθαρη φωτο αν γινεται!

Το ενυδρείο είναι 85χ45χ35

συνολικά έχει 11 κιχλίδες (8 μικρά και 3 μεγάλα)

1 αστακό
1 κάβουρα
1 πλέκο

test δεν μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή γιατί δεν έχω...

ανέβασα και βίντεο μήπως βοηθήσει

πάντως όλα χρήζουν υγείας και υπερκινητικότητας και ειδικά το electric blue ahli που μου τραμπουκίζει ότι κινείτε εκει μέσα και απότι έχω δει στο internet αυτό το είδος δεν έχει και τα πτερύγια όλα αρτιμελή...



Επίσης είχε γίνει πριν κανένα 2 μηνο αγωγή με esha2000, exit προληπτικά γιατί όλα είχαν υπερβολική φαγούρα κάτι που σταμάτησε μετά την αγωγή
και το νερό έχει αλλαχτεί 2 φορές απο 30-35%

βακτήρια special blend
αντιχλόριο seachem prime
αλάτι seachem cichlid lake salt
τροφή new era rift lake red cichlid pellets
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Φαγωμένα Πτερύγια   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαγωμένα Πτερύγια    Φαγωμένα Πτερύγια   Icon_minitimeΔευ Απρ 27, 2015 8:46 am

Καταρχην το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για αυτα τα ψαρια θελουν 300+ λιτρα και πανω απο 1 μετρο μηκος ενυδρειου!
Καβουρας,αστακος και πλεκο πρεπει να βγουν!
Για βυθο θελουν αμμο και οχι χαλικι!

Οσο για το φαγωμα στο πτερυγιο απο οτι ειδα και στο βιντεο δεν ειναι κατι πολυ ανησυχητικο πιθανολογω οτι ειναι απο τσαμπουκα με καποιο αλλο αρσενικο η απο τον καβουρα η τον αστακο.
Μπορεις να κανεις μια θεραπεια με Melafix-Pimafix της API!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Hyliah
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα

Φαγωμένα Πτερύγια   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαγωμένα Πτερύγια    Φαγωμένα Πτερύγια   Icon_minitimeΔευ Απρ 27, 2015 6:56 pm

chris7 έγραψε:
Καταρχην το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για αυτα τα ψαρια θελουν 300+ λιτρα και πανω απο 1 μετρο μηκος ενυδρειου!
Καβουρας,αστακος και πλεκο πρεπει να βγουν!
Για βυθο θελουν αμμο και οχι χαλικι!

Οσο για το φαγωμα στο πτερυγιο απο οτι ειδα και στο βιντεο δεν ειναι κατι πολυ ανησυχητικο πιθανολογω οτι ειναι απο τσαμπουκα με καποιο αλλο αρσενικο η απο τον καβουρα η τον αστακο.
Μπορεις να κανεις μια θεραπεια με Melafix-Pimafix της API!

Φίλε μου δεν έχω άλλο ενυδρείο για να φιλοξενήσω τον κάβουρα και τον αστακό και επίσης αν έχεις δίκιο τότε είμαι θύμα γιατί στο μαγαζί μου είπαν ότι βάζω άνετα μέχρι 20 κιχλίδες.

Παρόλα αυτά θεωρώ πως είναι πολυ μικρά τα ασπόνδυλα για να Κάνουν κάτι τέτοιο στον τραμπούκο. Επίσης τις τελευταίες μέρες κάνει την κίνηση να ζευγαρώσει με το πορτοκαλί και από τότε που το είδα έχει γίνει λίγο πιο "ντροπαλό" από τι ήταν... Δεν έχει πρόβλημα στην όρεξη η στο κολύμπι απλά είναι λες και ηρέμησε από κει που δάγκωνε όλα τα υπόλοιπα και αυτό με έκανε να ανησυχώ ότι ίσως είμαι άρρωστο.

Το exit ούτε καν? Το mela fix πρέπει να αφαιρέσω τα ενεργά φίλτρα?

Εκτιμώ ιδιαίτερα το ενδιαφέρον σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Φαγωμένα Πτερύγια   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαγωμένα Πτερύγια    Φαγωμένα Πτερύγια   Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 12:26 pm

Θυμα των petshop ημουν και εγω οταν πρωτοξεκινησα το χομπυ οπως και πολλα αλλα παιδια!
Οι περισσοτεροι(οχι ολοι υπαρχουν καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις) κοιτανε πως να βγαλουν περισσοτερα χρηματα και αδιαφοροντας για την επιβιωση και την διαβιωση των ψαριων στα ενυδρεια!
Σε αυτα τα λιτρα δεν μπαινουν ψαρια απο την λιμνη Malawi και μαλιστα haps οπως εχεις που χρειαζονται πολλα λιτρα!
Στα λιτρα σου και στις διαστασεις του ενυδρειου μπαινουν ψαρια μονο απο την λιμνη Tanganyika.Στο φορουμ υπαρχουν αρκετα αρθρα για να σου λυσουν τις αποριες σου!

Το Melafix και το Pimafix δεν επηρεαζουν την βιολογια του φιλτρου σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Hyliah
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα

Φαγωμένα Πτερύγια   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαγωμένα Πτερύγια    Φαγωμένα Πτερύγια   Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 7:46 pm

chris7 έγραψε:
Θυμα των petshop ημουν και εγω οταν πρωτοξεκινησα το χομπυ οπως και πολλα αλλα παιδια!
Οι περισσοτεροι(οχι ολοι υπαρχουν καποιες ελαχιστες εξαιρεσεις) κοιτανε πως να βγαλουν περισσοτερα χρηματα και αδιαφοροντας για την επιβιωση και την διαβιωση των ψαριων στα ενυδρεια!
Σε αυτα τα λιτρα δεν μπαινουν ψαρια απο την λιμνη Malawi και μαλιστα haps οπως εχεις που χρειαζονται πολλα λιτρα!
Στα λιτρα σου και στις διαστασεις του ενυδρειου μπαινουν ψαρια μονο απο την λιμνη Tanganyika.Στο φορουμ υπαρχουν αρκετα αρθρα για να σου λυσουν τις αποριες σου!

Το Melafix και το Pimafix δεν επηρεαζουν την βιολογια του φιλτρου σου!

Θέλω να σε ευχαριστήσω για όλα γιατί με βοήθησες να μην κάνω του κεφαλιού μου και θα κοιτάξω να πάρω mela fix.

Επίσης αν θες δημόσια η σε pm να μου στείλεις κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που θεωρείς αξιόλογο (από γνώσεις και τιμές ) για να μπορώ να κάνω και εγώ να κάνω το χόμπι μου σωστά και χωρίς απώλειες.

Πάντως θα το αφήσω όπως έχει το θέμα γιατί βλέπω οτι καλυτερεύει και αν δω ότι υπάρχει πρόβλημα θα επανέλθω...

ΥΣ: εξαιρετικό το φόρουμ και με τις φώτο στο μπλογκ σου έπαθα πλάκα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Φαγωμένα Πτερύγια   Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φαγωμένα Πτερύγια    Φαγωμένα Πτερύγια   Icon_minitimeΤρι Απρ 28, 2015 11:23 pm

Ριξε μια ματια στα καταστηματα που φιλοξενει το φορουμ!

Παντως αν θελεις την γνωμη μου καλυτερα ειναι ξεστησεις το ενυδρειο,να δωσεις τα ψαρια που εχεις και να ξεκινησεις απο την αρχη σωστα με ψαρια που μπορουν να ζησουν σε αυτα τα λιτρα και με τον καταλληλο εξοπλισμο!Να το χαιρεσαι και εσυ αλλα και τα ψαρια που θα βαλεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
Φαγωμένα Πτερύγια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: