ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 malawi σε 130 lt

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Chinook
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΣαβ Νοε 29, 2014 10:58 pm

Καλησπερα!
ειμαι νεος στον χωρο των ενυδρειων αλλα και στο φορουμ και θελω να σας παρουσιασω το καμαρι μου.
Να ξεκαθαρισω οτι εξ αρχης ηξερα οτι τα λιτρα ειναι περιορισμενα για κιχλιδες μαλαουι αλλα ηταν κατι που ηθελα να δημιουργησω καιρο και παντα με την προοπτικη οτι στην πρωτη "στραβη" τα ψαρακια θα μετακομιζαν
Το ενυδρειο τρεχει γυρω στους 8 μηνες αλλα λογω προχωρημενου κυανοβακτηριδιου ξεστηθηκε προσφατα και ξαναστηθηκε απο το 0.

Όγκος:129 lt
Διαστάσεις :80*45*36
Φυτά:valisneria
Ψάρια / Άλλα είδη: pseudotropheus saulosi red coral (1m+3f),1 zebra snail
Διακοσμητικά υλικά: πετρες,χαλαζιακη αμμος
Φόντο:-
Φωτισμός: T5 2x24w (6500 k / 4000k)
Διάρκεια φωτισμού: 7 1/2 h (15:00-22:30)
Φιλτράρισμα: εξωτερικο sunsun 302 (1000lt/h), wave maker voyager nano (1000l/h)
Θερμοστάτης: 100W fluval
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH:8
Γενική σκληρότητα: (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10-15
Αλλαγές νερού:30% εβδομαδιαια
Θερμοκρασία:26.5 (με stc controller)

malawi σε 130 lt 1z5hgzo

Αλλες παρατηρησεις:
- Ο αρσενικος προσφατα πηρε χρωμα και ειχα και μπουκωμενες.

- Κυνηγητο εχουμε αλλα συνηθως μικρης διαρκειας και εντασης.

- Στο προηγουμενο aquascape οι 3 θηλυκες ειχαν πιασει απο ενα σημειο και αραζαν σε αντιθεση με τον αρσενικο που βολταρε παντου.
Τωρα που ειναι και προσφατη η αλλαγη τα εχω πετυχει να ειναι ολα μαζι χωρις αψιμαχιες.

- Στις 2 απο τις 3 θηλυκες ειχε παρουσιαστει ενα μικρο ξεφτισμα στο ουριαιο και φοβηθηκα για fin rot.
Εκανα θεραπεια με melafix και διορθωθηκε . υπολογιζω στρες λογω κυνηγητου.
Μου προτειναν εβδομαδιαια χρηση ektozon και χρηση αλατιου για κιχλιδες.

- Αντιμετωπισα σχεδον απο την αρχη κυανο και ολες μου οι προσπαθειες να το διωξω απετυχαν.
Φουλ μηχανικο καθαρισμα,3 φορες συσκοτιση κλπ αλλα μετα απο λιγο εμφανιζοταν παλι.
υπολογιζω σε δυο αιτιες.
α) χαμηλη ροη.
το φιλτρο εχει μανομετρικο περιπου 1,5 m (αν θυμαμαι καλα ) και ειναι στο ενα μετρο κατω απο το ενυδρειο με αποτελεσμα να εχει πεσει η ροη του.
Ειδικα απο τα μισα του ενυδρειου και κατω ηταν ελαχιστη η κινηση (γι αυτο προσθεσα και το wave maker τωρα με την αλλαγη)
β) κακος φωτισμος.
Οι λαμπες εκτος του οτι ειναι κοινες εμποριου εχω την εντυπωση οτι ειναι ισχυρες για ενα ενυδρειο με μολις μερικες ριζες valisneria.
στο προηγουμενο aquascape ειχα spiralis kai asiatica ,ειχαν κανονικα δρομεις αλλα μετα απο λιγο τα μεγαλυτερα φυλλα εβγαζαν κατι ασπρο σαν ξεφτισμα και χαλαγαν.

- Απο την ωρα που προστεθηκε το wave maker τα παρατηρω να καθονται με τις ωρες ειτε γυρω του ειτε μπροστα του κοντρα στο ρευμα.
να το εκλαβω ως ανησυχητικο 'η ειναι σαν παιχνιδι?

αυτα προς το παρων. συγνωμη εκ των προτερων για το κατεβατο. θα ηθελα πολυ να ακουσω τις γνωμες και τις προτασεις σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΚυρ Νοε 30, 2014 2:42 pm

Αν και οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι ακατάλληλες γι αυτα τα ψαρια το ενυδρειο σου ειναι πολυ όμορφο!
Προσπάθησε να φτιάξεις περισσότερες κρυψώνες !


Με ερυθρομικινη δοκίμασες για την καταπολέμηση του κυανοβακτηρίου?

Ο φωτισμός σου καλός ειναι.απο την στιγμή που έχεις φυτά μην τον πειράζει καθόλου!

Το οτι πανε μπροστά απο τον κυκλοφορητη δεν ειναι ανησυχητικό...παίζουνε!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Chinook
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΔευ Δεκ 01, 2014 9:12 pm

Το γνωριζω οτι ειναι λιγα τα λιτρα μου και ευτυχως ακομα (ισως και λογω ηλικιας) δεν εχω συναντησει καποια "μαχη".
Εντος της εβδομαδας θα προσθεσω 5-6 ακομα πετρες για να φτιαχτουν κ αλλες κρυψωνες.
Σιγουρα ομως αν δω οτι οσο μεγαλωνουν αρχιζουν τα δυσκολα, θα μεταφερθουν.
Σε ευχαριστω παντως.

Ερυθρομικινη οχι δεν εβαλα. Ηταν τοσο προχωρημενο το κυανο που προτιμησα να τα βγαλω ολα και να τα λιωσω στο καθαρισμα....
Μου εφυγε ενα ανχος αφου απλα παιζουν με το ρευμα!
Τωρα για τον φωτισμο εχω ενδοιασμους.
Δεν ριχνω αποκλειστικα εκει την αιτια για το κυανο αλλα δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω.
Και οι βαλισνεριες οχι μονο δεν εχουν αναπτυξη αλλα χαλανε αργα και σταθερα (και στην φωτο αν προσεξεις φαινονται σημεια χαλασμενα και λιωσμενα).
Καποια προταση σχετικα με το αλατι και το εκτοζον?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIANNNIS
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΤρι Δεκ 02, 2014 11:36 am

Καλά τα λες, το ενυδρείο σου είναι πολύ όμορφο, απλά σχετικά με τα λίτρα σου να έχεις υπόψιν ότι είχα δώσει Pseudotropheus sp. "Acei" (Msuli) σε έναν φίλο με μικρό ενυδρείο και αυτός ήθελε πολύ να έχει κιχλίδες και το αποτέλεσμα ήταν ξαφνικά τα ψάρια να αρχίσουν να παραμορφώνονται και να έχουν νανισμό σε προχωρημένο στάδιο. Είναι κρίμα για τα ψαράκια που αγαπάς και μεγαλώνεις να ταλεπωριθούν έτσι. Με την πρώτη ευκαιρία πάνε σε περισσότερα λίτρα.

Σχετικά με τα κυανοβακτήρια,
30% αλλαγή νερού εβδομαδιαία ,τσέκαρε και καθάρισε και το φίλτρο (με νερό ενυδρείου πάντα) για να μην έχουν καμία πηγή τροφής τα κυανοβακτήρια.
Χρησιμοποιησε λάμπες μέχρι 6400Κ . ακόμα καλύτερο αν χρησιμοποιήσεις λάμπες led ή medalhalide για να εξαλειφθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα.Το να κλείσουμε τα φώτα πολλές φορές είναι κατά μας διότι τα cyanobacteria έχουν τη δυνατότητα να μειώσουν το στοιχειακό θείο μέσω της αναερόβιας αναπνοής στο σκοτάδι.
Η κάλη οξυγωνοση του νερού είναι ένας απ τους σημαντικότερους παράγοντες καθώς τα κυανοβακτήρια τα καταφέρνουν καλά κύριως σε ανοξικές συνθήκες
Μείωσε την θερμοκρασία στους 24°C καθώς η θερμοκρασία επιδρά στην φωτοσυνθετική ικανότητα και στην αναπνοή των κυανοβακτηρίων.
Τάισε το πολύ μια φορά την μέρα και τροφές που δεν αφήνουν οργανικά κατάλοιπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chinook
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΤρι Δεκ 02, 2014 11:05 pm

Ομολογω οτι διαβασα ενδιαφεροντα πραγματα που δεν τα ειχα ξανακουσει!
Ο νανισμος βεβαια δεν μου ειχε περασει ποτε απ το μυαλο και με εβαλες σε εγνοιες τωρα. Μονο τον φοβο τσαμπουκαδων ειχα..
και το κακο ειναι οτι ειναι απαγορευτικο τα περισσοτερα λιτρα λογω χωρου.
Οποτε αν φτασω σε αδιεξοδο πιο πιθανο ειναι να τα χαρισω και να το γυρισω σε τανγκανικα.
Για το κυανο τωρα
Γυρω σε αυτα τα λιτρα ειναι ετσι και αλλιως η ενδομαδιαια ρουτινα μου.
Τον καδο του φιλτρου να σου πω την αληθεια μου τον τσεκαρω μια φορα στα 2μηνο. (Αυτη την φορα βεβαια καθαριστικε κ αυτος).
οι λαμπες μου ειναι 2 τ5 24w (6400Κ πισω, 4000Κ μπροστα).για Led το ειχα ψαξει να φτιαξω μονος μου ενα αλλα οσους συνχομπιστες ειχα ρωτησει κανεις δεν ηξερε τι θα αντιμετωπισω απο αλγες και ειπα να ακολουθησω την πεπατημενη.
Τις ΜΗ πρωτη φορα τις ακουω αλλα εχω ανοιξει ηδη διπλα καρτελα και διαβαζω...
Συσκοτιση εκανα μετα απο προταση φιλων και παντα με την λογικη οτι το κυανο ειναι απλος οργανισμος οποτε οι αντοχες του σε μακρα περιοδο χωρις φωτοσυνθεση θα το αποδυναμωναν...οπως και εγινε...για μερικες μερες τελος παντων!
Θερμοκρασια οχι δεν ειχα μειωσει. Τωρα το κραταω σταθερο στους 26,5. Ειναι καλα 'η να κατεβω εναν βαθμο?
για οξυγωνοση θα ηταν καλο να εχω καμια αντλια σε περιπτωση κρουσματος ?
γενικα με την τροφη ειμαι πολυ προσεκτικος και μιας και τρωνε απ το χερι μου δεν μενουν ιδιαιτερα καταλοιπα.
Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου,πραγματικα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chinook
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΠεμ Δεκ 04, 2014 3:43 pm

Παρατηρω παλι ενα πολυ μικρο ξεφτισμα στο ουριαιο μιας θηλυκιας.
Σαν πρωτη κινηση θα προσθεσω και αλλες πετρες για να υπαρχουν περισσοτερες κρυψωνες και θα ξεκινησω melafix.
Μιας και θα παω να παρω γιατι ξεμεινα, μηπως να κοιταζα και για αλατι να προσθετω σε καθε αλλαγη?
ισχυει οτι ενισχυει το ανοσοποιητικο τους?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΠεμ Δεκ 04, 2014 6:16 pm

Μια θεραπεια να κανεις με Melafix θα επανελθει η ουρα του!

Αλατι να βαλεις σε περιπτωση που εχεις χαμηλες σκληροτητες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
GIANNNIS
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΠεμ Δεκ 04, 2014 8:03 pm

Κατέβασε το στους 24, μην το φοβάσαι. Αν τα ψάρια σου είναι σε καλή κατάσταση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν βέβαια συντρέξει λόγος, διαφορετικά στους 26,5 είναι μια χαρά. Όσον αφορά την οξυγόνωση, και γενικότερα καλό θα είναι να την βάλεις στο πρόγραμμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chinook
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΠεμ Δεκ 04, 2014 8:22 pm

chris7 έγραψε:
Μια θεραπεια να κανεις με Melafix θα επανελθει η ουρα του!

Αλατι να βαλεις σε περιπτωση που εχεις χαμηλες σκληροτητες!

Και παλιοτερα με ενα κυκλο θεραπειας ειχαν επανελθει οποτε θα ακολουθησω το ιδιο και τωρα.
Απλα ειπα μηπως να δοκιμαζα και κατι αλλο σε σταθερη βαση,σαν προληψη.
Οπως αναφερω στο πρωτο ποστ μου για το ξεφτισμα προληπτικα μου ειχαν προτεινει ειτε ενυδρειακο αλατι για κιχλιδες σε καθε αλλαγη ειτε εκτοζον σε πολυ χαμηλη δοση επισης σε καθε αλλαγη ωστε να τρεχει σαν μια μονιμη θεραπεια.
το εκτοζον ομολογω με παραξενεψε και μιας και ειμαι κατα (οσο μπορω βεβαια) της προσθηκης διαφορων "ζουμιων" το προσπερασα.
Το αλατι ομως μιας και οντως εχω χαμηλες σκληροτητες (νουμερο δεν θυμαμαι και ειμαι κ εκτος σπιτιου τωρα) θα μπει στο προγραμμα.

GIANNNIS έγραψε:
Κατέβασε το στους 24, μην το φοβάσαι. Αν τα ψάρια σου είναι σε καλή κατάσταση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Αν βέβαια συντρέξει λόγος, διαφορετικά στους 26,5 είναι μια χαρά. Όσον αφορά την οξυγόνωση, και γενικότερα καλό θα είναι να την βάλεις στο πρόγραμμα.

Θα μπει λοιπον και η αντλια στο προγραμμα απλα εχω μια απορια ακομα και συγνωμη αν κουραζω.
Προτεινεις να δουλευει σε σταθερη βαση 'η οποτε παρατηρω σημαδια ελλειψης οξυγονου?

Σας ευχαριστω και παλι παιδια για τις πληροφοριες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GIANNNIS
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ηλικία : 37
Τόπος : Θεσσαλονίκη

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΠεμ Δεκ 04, 2014 10:17 pm

Η ανατάραξη της επιφάνειας παίζει τον σημαντικότερο ρόλο, αλλά και η αεραντλια είναι ένα σημαντικό συν+ αν δεν μπορείς να πετύχεις καλή ανατάραξη σε όλη την επιφάνεια του νερού!http://www.enidrio.gr/el/basic_concepts/oxygen/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΠαρ Δεκ 05, 2014 7:02 am

Διάβασε αυτο για το πως θα φτιάξεις το νερο σου
http://cich.forumchti.com/t2194-topic
Προτίμησε υγρά τεστ για να κανεις τις μετρήσεις σου σε περίπτωση που δεν έχεις!

Οσο αφορά την αναταραξη αν γυρίσεις το φίλτρο σου να χτυπάει λίγο προς την επιφάνεια του νερού και βαλεις και τον κυκλοφορηη στην απέναντι μεριά θα πετύχεις πολυ καλη οξυγόνωση!
Αν έχεις δυνατά φίλτρα η αεραντλια ειναι περιττή!
Καλο ειναι φυσικά να έχουμε μια αεραντλια στο ντουλάπι μας σε περίπτωση ανάγκης !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Chinook
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΠαρ Δεκ 05, 2014 3:28 pm

Να σας δωσω να καταλαβετε τι παιζει με την αναταραξη.
Το φιλτρο μου υποτιθεται οτι εχει μανομετρικο 1,4m και κυκλοφορια 1000l/h.
Δεδομενου ομως οτι ειναι κινεζος και σηκωνει το νερο περιπου στο 1 m δουλευει στα ορια του και η ροη οσο να ναι ειναι πεσμενη.
Να προσθεσω εδω οτι η πανω κοντρα του ενυδρειου ειναι ενα κομματι πλαστικο που σχεδον εφαπτεται στην επιφανεια του νερου.
Δεν ειχα παρατηρησει λοιπον πως οτι αναταραξη υπηρχε, στα μισα του ενυδρειου κοβοταν.
Τωρα εχω βαλει την εξοδο εντος του νερου αλλα με κλιση προς τα πανω και δημιουργησε λιγο καλυτερη αναταραξη.
Το wave maker το εχω απο την ιδια πλευρα ομως (ηθελα να δημιουργισω ετσι ενα αριστεροστροφο ρευμα).
Επισης το εχω να χτυπαει λιγο χαμηλα για να υπαρχει κυκλοφορια και στον βυθο.
Να το βαλω απ την αλλη πλευρα και με κλιση προς τα πανω καλυτερα?
οπως και να εχει η αγορα αεραντλιας μπηκε στο προγραμμα.

Στην χημεια τωρα.
το μονο που εχω μεριμνησει ειναι οι πετρες να ειναι ασβεστολιθικες για να σηκωνουν λιγο ph.
ουτε αραγωνιτες ουτε αλλες προσθηκες.οποτε παω και για αλατι.
παντως σιγουρα,κακο δεν θα κανει!

με υγρα μετραω αλλα ειναι της aquili και γενικα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για την αξιοπιστια τους...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΠαρ Δεκ 05, 2014 5:21 pm

Δυστυχώς αυτα τα sun sun δεν κάνουν για αφρικανικο ενυδρειο η αντλία τους δεν ειναι τόσο δυνατή!
Είχα sun sun αλλα το είχα χρησιμοποιήσει σε ενυδρειο Αμαζονιου και ηταν πολυ καλο για το συγκεκριμένο set up!
Προσωπικά τον κυκλοφορητη θα τον έβαζα στην άλλη μεριά με μια κλίση προς την επιφάνεια!

Τα πιο αξιόπιστα υγρά ειναι της api!
Κάνε μια μέτρηση σε GH ,kh και ph να δεις τι γινεται!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Chinook
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΤρι Δεκ 09, 2014 12:51 pm

επανερχομαι με μετρησεις...
Ph ~ 8
Gh = 14
Kh = 8
Δυστυχως δεν ξερω να τα ερμηνευσω, παρα μονο να ξερω αν συμφωνα με την βιβλιογραφια ειμαι εντος των "οριων".
Οσο για τα sunsun το καταλαβα κατοπιν εορτης.Ειναι πραγματικα αδυναμη η αντλια του (για αφρικανικο τουλαχιστον) και αμφιβαλλω αν τελικα γυρναει οντως 1000l.
Σιγουρα για αμαζονιου που λες και εσυ 'η ακομα και σε planted θα ηταν μια χαρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΤρι Δεκ 09, 2014 1:13 pm

Η kh θελει λιγο ανεβασμα αλλα και ετσι να την αφησεις δεν θα εχεις προβλημα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Chinook
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΤρι Δεκ 09, 2014 1:51 pm

Απ οσο ξερω με οξυγονωση του νερο θα αυξηθει λιγο,σωστα?
Αρα με την αεραντλια που μου προτεινατε θα ανεβασω και λιγο την σκληροτητα μου
και σε συνδιασμο με την προσθηκη αλατιου θελω να πιστευω οτι θα φτασω στα νουμερα που "πρεπει".
Ισως να εβαζα και λιγο αραγωνιτη στο φιλτρο 'η θα ηταν υπερβολη?

Εντωμεταξυ με τα φυτα το ξερα οτι δεν το εχω καθολου αλλα δεν περιμενα τετοιο χαλι.
Πρεπει να ειμαι ο πρωτος ανθρωπος που δεν μπορει να κρατησει ουτε βαλισνεριες.
εχουν ξεφτισει ολες,κοβονται κομματακια απο τις ακρες και εχουν παρει ενα καφετι χρωμα καποιες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

malawi σε 130 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: malawi σε 130 lt   malawi σε 130 lt Icon_minitimeΤετ Δεκ 10, 2014 7:37 am

Με λιγο αλατι θα κανεις δουλεια αλλα προσοχη οχι αποτομες μεταβολες των τιμων!

Καλα με τα φυτα δεν εισαι ο μονος..εγω παλευω χρονια να κρατησω φυτα(βαλισνεριες) αλλα δεν με θελουν με τιποτα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
malawi σε 130 lt
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» (Malawi) 180L malawi mbuna

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Ενυδρεία Αφρικής-
Μετάβαση σε: