ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Νεο ενυδρειο

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
billtsou
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8
Τόπος : Πατρα

Νεο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νεο ενυδρειο   Νεο ενυδρειο Icon_minitimeΣαβ Οκτ 11, 2014 11:01 pm

Καλησπερα παιδια σε ολυς σας....νεος στο χωρο...εχω ενα ενυδρειο στα 120 λιτρα.....εχω ενα θεμα με το φιλτρο και δε ξερω τι να πρωτοπαρω;;ενας μου λεει το κοντο και το μακρυ του....ολοι τα δικα τους....μη το ενα μη το αλλο,οχι εκεινο οχι το αλλο...τελικα σκεφτομαι μαλλον το hydor το 250...ηθελα eheim αλλα αλλαξα γνωμη τελικα...το 2213 δλδ με ολα τα υλικα μεσα....και σκεφτομαι να βαλω μεσα δυο ειδη...κποιες προτασεις;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο   Νεο ενυδρειο Icon_minitimeΚυρ Οκτ 12, 2014 10:20 am

Θα πρεπει τα φίλτρα σου να γυρνανε 5-6 φορές τα συνολικά λιτρα του ενυδρειου που σημαίνει 600-720λτ/ώρα!
Η θα βάλεις ενα η δυο φίλτρα συνήθως βάζουμε δυο και ειναι το πιο σωστό αυτο γιατι σε περίπτωση που χαλάσει το ενα να έχεις το αλλο να δουλεύει ώστε να μην χάσεις την βιολογία και να μην πάθουν κατι τα ψαρια σου !επισης έχεις περισσότερα λιτρα βιολογικό υλικό που ειναι πολυ σημαντικό αυτο!Και φυσικά πολυ καλύτερη κυκλοφορια!

Τωρα μπορείς να βάλεις δυο εξωτερικά φίλτρα η ενα εξωτερικό και ενα εσωτερικό!

Τωρα μπορείς να βάλεις :
1)Ενα eheim 2213 μαζί με ενα εσωτερικό eheim biopower 160 (2411)
2) 2x eheim 2213
3) fluval 106 μαζί ενα εσωτερικό

Τι διαστάσεις εχει το ενυδρειο σου?
Τι ψαρια σκέφτεσαι να βαλεις?



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Νεο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο   Νεο ενυδρειο Icon_minitimeΚυρ Οκτ 12, 2014 10:23 am

Καλημέρα Βασίλη,

Ναι ο καθένας λέει αυτο που θεωρεί σωστό για τον εαυτό του,
ετσι ειναι στα φόρουμ . Περνεις πολλές πληροφορίες τις φιλτράρεις κ στο τέλος πάλι κανείς το δικό σου ! Εαν έχεις καλό γνώμονα θα κανείς τελικά το σωστό.
Ένας πολυ καλός κανόνας ειναι οτι πάντα καλύτερα να έχεις δυο φιλτρα σε περίπτωση βλάβης του ενός.
Για ΜΕΝΑ το ιδανικό ειναι ενα εξωτερικο καλό με αρκετό χώρο για βιολογικο υλικο με ποιο Αραιές αλλαγές για καθάρισμα 2 μηνο μίνιμουμ , κ ενα απλό εσωτερικό στο οποίο στις συχνές αλλαγές νερου ανά 10 με 15 μέρες πλένεις αλλάζεις τη μηχανική σου φιλτρανση (σφουγγάρι, filter wool ) .
Eihem κ γω δε θα επέμενα λογω τιμής κ κακής εμπειρίας νομίζω κ στον ίδιο τύπο που γράφεις , δες κ fluval 206 , 306 καλη τιμή, ροή χώρος για βιολογικο καλές κριτικές . Μη φοβάσε την επιπλέον φιλτρανση μη μένεις στα ταμπελάκια οτι κάνει για τόσα λίτρα ενυδρειο κ τέτοια. Τελικά το μέγεθος κάνει την διαφορά ! Όχι βέβαια στην υπερβολή!
Αυτή η γνώμη μου για φιλτρανση , για τα ψαράκια της κατηγορίας αυτής θα σου πουν τα αλλα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα .

Γιαννης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
billtsou
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8
Τόπος : Πατρα

Νεο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα και 1 επι 0.3 επι 0.4 υψος...και σκεφτομαι μεσα να βαλω νανοκιχλιδες τανκανικα....αντε και κανα δυο φυτα που ταιριαζουν...πετρουλες και ισως και κανα ξυλο   Νεο ενυδρειο Icon_minitimeΚυρ Οκτ 12, 2014 3:25 pm

JohnD.Sparti έγραψε:
Καλημέρα  Βασίλη,

Ναι ο καθένας λέει αυτο που θεωρεί σωστό για τον εαυτό του,
ετσι ειναι στα φόρουμ . Περνεις πολλές πληροφορίες τις φιλτράρεις κ στο τέλος πάλι κανείς το δικό σου !  Εαν έχεις καλό γνώμονα θα κανείς τελικά το σωστό.
Ένας πολυ καλός κανόνας ειναι οτι πάντα καλύτερα να έχεις δυο φιλτρα σε περίπτωση βλάβης του ενός.
Για ΜΕΝΑ το ιδανικό ειναι ενα εξωτερικο καλό με αρκετό χώρο για βιολογικο υλικο με ποιο Αραιές αλλαγές για καθάρισμα 2 μηνο μίνιμουμ , κ ενα απλό εσωτερικό στο οποίο στις συχνές αλλαγές νερου ανά 10 με 15 μέρες πλένεις αλλάζεις τη μηχανική σου φιλτρανση (σφουγγάρι, filter wool )  .
Eihem κ γω δε θα επέμενα λογω τιμής κ κακής εμπειρίας νομίζω κ στον ίδιο τύπο που γράφεις , δες κ fluval 206 , 306 καλη τιμή, ροή χώρος για βιολογικο καλές κριτικές . Μη φοβάσε την επιπλέον φιλτρανση μη μένεις στα ταμπελάκια οτι κάνει για τόσα λίτρα ενυδρειο κ τέτοια.  Τελικά το μέγεθος κάνει την διαφορά ! Όχι βέβαια στην υπερβολή!
Αυτή η γνώμη μου για φιλτρανση , για τα ψαράκια της κατηγορίας αυτής θα σου πουν τα αλλα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα .

Γιαννης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
billtsou
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8
Τόπος : Πατρα

Νεο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θέμα: Το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα και 1 επι 0.3 επι 0.4 υψος...και σκεφτομαι μεσα να βαλω νανοκιχλιδες τανκανικα....αντε και κανα δυο φυτα που ταιριαζουν...πετρουλες και ισως και κανα ξυλο    Νεο ενυδρειο Icon_minitimeΚυρ Οκτ 12, 2014 3:41 pm

billtsou έγραψε:
JohnD.Sparti έγραψε:
Καλημέρα  Βασίλη,

Ναι ο καθένας λέει αυτο που θεωρεί σωστό για τον εαυτό του,
ετσι ειναι στα φόρουμ . Περνεις πολλές πληροφορίες τις φιλτράρεις κ στο τέλος πάλι κανείς το δικό σου !  Εαν έχεις καλό γνώμονα θα κανείς τελικά το σωστό.
Ένας πολυ καλός κανόνας ειναι οτι πάντα καλύτερα να έχεις δυο φιλτρα σε περίπτωση βλάβης του ενός.
Για ΜΕΝΑ το ιδανικό ειναι ενα εξωτερικο καλό με αρκετό χώρο για βιολογικο υλικο με ποιο Αραιές αλλαγές για καθάρισμα 2 μηνο μίνιμουμ , κ ενα απλό εσωτερικό στο οποίο στις συχνές αλλαγές νερου ανά 10 με 15 μέρες πλένεις αλλάζεις τη μηχανική σου φιλτρανση (σφουγγάρι, filter wool )  .
Eihem κ γω δε θα επέμενα λογω τιμής κ κακής εμπειρίας νομίζω κ στον ίδιο τύπο που γράφεις , δες κ fluval 206 , 306 καλη τιμή, ροή χώρος για βιολογικο καλές κριτικές . Μη φοβάσε την επιπλέον φιλτρανση μη μένεις στα ταμπελάκια οτι κάνει για τόσα λίτρα ενυδρειο κ τέτοια.  Τελικά το μέγεθος κάνει την διαφορά ! Όχι βέβαια στην υπερβολή!
Αυτή η γνώμη μου για φιλτρανση , για τα ψαράκια της κατηγορίας αυτής θα σου πουν τα αλλα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα .

Γιαννης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο   Νεο ενυδρειο Icon_minitimeΚυρ Οκτ 12, 2014 5:07 pm

Βασιλη σου ειπα εγω..αν θες ακουσε με..με τα λεφτα που θα δωσεις για ενα φιλτρο.πχ.eheim η fluval με τα ιδια λεφτα θα παρεις 2 φιλτρα sunsun..και ειλικρινα δεν βλεπω να μειοψηφουν σε κατι σε σχεση με τα υπολοιπα..ειδικα απο θεμα ροης εεε..εχουν λιγο κατωτερης ποιοτητας στα πλαστικα..αλλα και παλι δεν θα παλευεις με τα πλαστικα του για να τα σπασεις..και ερχονται και κομπλε με τα υλικα και τα μπαστουνια και σπρευ μπαρ..εγω το εχω 11 μηνες και μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα προβλημα..
απο ψαρια θα σου ελεγα να κοιταξεις για Νeolamprologus brichardi..τα εχω δει σε εναν φιλο που τα εχει και μου αρεσαν αρκετα..αν μπορεις να βαλεις και κανενα αλλο χαρεμακι μαζι με αυτα δεν το ξερω γιατι δεν εχω ασχοληθει με τανγκανικα..αλλα θα σου πουνε τα παιδια που ξερουν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
billtsou
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8
Τόπος : Πατρα

Νεο ενυδρειο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο ενυδρειο   Νεο ενυδρειο Icon_minitimeΚυρ Οκτ 12, 2014 5:18 pm

Σε ευχαριστω πολυ...για τις συμβουλες οπως και ολους σας..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νεο ενυδρειο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: