ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Σώτος_4
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 39
Τόπος : Αλιστράτη City

Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές   Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 13, 2014 5:11 pm

Καλησπέρα στην ομορφη παρεα.
Νομιζω οτι εφτασε η ωρα να κανω την δεύτερη και αυτην την φορα πιο σοβαρη απόπειρα να γινω κατοχος ενυδρειου.
Και λέω δεύτερη γιατί στο παρελθόν όντας φοιτητής είχα αποκτήσει ένα κατοστάρι ενυδρείο αλλά από ότι διαβάζω σημερα οι συμβουλές του πετσοπα που ακολουθούσα ήταν...Για το μονο σωστό που με συμβούλεψε νομίζω ότι ήταν το φίλτρο. Ψαροσύνθεση? Ότι μπορείτε να φανταστείτε χωρούσε μέσα. Φυσικά τα αποτελέσματα καταστροφικά.
Αυτήν την φορά είπα να κάτσω να μελετήσω πριν αρχίσω την διαδικασία για να είμαι σίγουρος ότι θα γίνουν όλα σωστά. Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη για κάποιες ερωτήσεις μου που μπορεί να σας φανούν χαζές αλλά προτιμώ να τις κάνω εδώ παρά σε έναν πετσοπα και να γίνει πάλι ένα δεύτερο βατερλό.
Φυσικά όπως καταλαβαίνετε έχω πάρει την απόφαση για ενυδρείο malawi.
Έχω βάλει στο μάτι ένα ενυδρείο με διαστάσεις 1,20χ0.45χ0.65.
Διαβάσα ότι τα φίλτρα θα πρέπει να γυρνάνε το νερό 4-5 φορες την ώρα. Λέω "τα" γιατί διάβασα ότι πολλοί χρησιμοποιείτε για λογους ασφαλείας δύο και οχι ένα μεγάλο. Το πρώτο ερώτημα ειναι γιαυτά τα λίτρα ποια?
Άμμο σκέφτομαι λευκή χαλαζιακή και πέτρα σκεφτόμουν να μαζέψω καποιες γκρι χρωματος πολυ ωραιες που κυκλοφορουν στην περιοχη μου αλλά πως θα ξέρω αν είναι κατάλληλες?
Μετρήσεις νερού φυσικά δεν έχω αλλά φαντάζομαι ότι το νερό μπορώ να το προσαρμόσω.
Για την ψαροσυνθεση γραφω τα είδη που μου αρέσουν περισσότερο απο φωτογραφίες.
Pseudotropheus Acei
         ''           Aurora
         ''           Daktari
         ''           Socolofi
         ''           Estherae
Labidochromis caeruleus
         ''         hongi

Αν έχω καταλάβει στα κυβικά μου πάω σε δύο χαρέμια (τρίτο δεν χωρεί εε?). Το μάτι θέλει ποσότητα αλλά είπαμε αυτήν την φορά θα κάνουμε τα πράγματα σωστά.
Επισης αν εχω καταλάβει καλά για να μην έχω υβριδισμό θα πρέπει να διαλέξω ένα είδος από τα labidochromis και ενα Pseudotropheus. Ή μηπως μπορώ να βαλω τα δυο labidochromis για παραδειγμα?
Ένας άλλος προβληματισμός μου είναι οι γέννες. Διαβαζω ότι οι κιχλίδες γεννάνε αρκετά. Γεννάνε όλα τα θηλυκά του χαρεμιού ή μόνο ένα κυρίαρχο?
Με τα μικρά τι γίνεται? Ποτε τα απομακρύνεις και τι τα κάνεις? Μπορείς να βρίσκεις πάντα να τα δίνεις κάπου? Πρέπει να έχεις δεύτερο ενυδρείο για τα μικρά? Η αλήθεια είναι ότι το μόνο που με χαλάει σε όλη την ιστορία είναι οι γέννες. Αν ήταν μια το χρόνο οκ αλλά διαβάζω ότι πολλά γεννάνε κάθε μήνα!!!Αρχικά σκεφτηκα να ρίξω μέσα μόνο θηλυκά αλλά γρήγορα έφυγε αυτήν η σκέψη απο το μυαλό γιατί σίγουρα η συμπεριφορά των ψαριών δεν θα ειναι η ίδια.

Αα και κάτι ακόμα. Μην κράξετε. Αντιλαμβάνομαι κάποια μειονεκτήματα απλά επειδή δεν βρήκα καπου αλλου καποια συζητηση επ αυτου θα με ενδιέφερε να ακούσω αποψεις. Κάπου πηρε το μάτι μου για ένα σύστημα στο οποίο γίνεται υπερφόρτωση του ενυδρείου σε κιχλίδες διαφόρων ειδών και επειδή τα αρσενικά δεν έχουν αρκετό χώρο να διεκδικήσουν δεν υπάρχουν διαμάχες. Μάλιστα υπήρχε ένα βιντεάκι με ένα τετοιο ενυδρείο το οποίο ήταν πολύ εντυπωσιακό γιαυτόν που το βλέπει. Δεν νομιζω όμως ότι και τα ψάρια θα ένιωθαν το ίδιο ομορφα.

Αυτά τα "λίγα" για να αρχίσω να μπαίνω πιο ζεστά στο κλίμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές   Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 13, 2014 9:15 pm

Καλώς ήρθες φιλε!
Απο οτι βλέπω έχεις διαβάσει αρκετά οπότε σίγουρα θα έχεις πολυ ωραίο αποτέλεσμα μόλις τελειώσεις το ενυδρειο σου!

Στις ερωτήσεις σου τωρα
Απο φιλτρανση μπορείς να βάλεις 2 x fluval 306 η 2 x eheim 2217

Άμμο καλύτερα βάλε μπεζ χαλαζιακη δεν βρωμίζει τόσο όσο η λευκή.
Οταν πας να μαζέψεις πέτρες θα παρεις μαζί σου χλωρινη η ακουαφορτ θα ριξεις σε μια να δεις αν θα αφρισει...αν αφρισει δεν κάνει για το ενυδρειο σου!
Έρχεσαι σπιτι βάζεις φελιζόλ στο πάτο του ενυδρειου κα αρχίσεις να χτιζεις το νταμάρι σου με πολλές κρυψώνες,σπηλιές και περάσματα μετα ρίχνεις την άμμο και γεμίζεις νερο !


Για να μετρήσεις το νερό του ενυδρειου αλλά και του δικτύου θα παρεις υγρά τεστ π.χ. της API ειναι τα πιο αξιόπιστα!
Πρώτα θα μετρήσεις το νερο του δικτύου και μετα θα δεις αν θα χρειαστεί να το προσαρμοσεις-φτιάξεις!


Για την ψαροσυνθεση προσωπικά θα έβαζα μονο 2 είδη..περισσότερο χώρο για τα ψαρια και εκτός αυτού αν υπολογίσεις και τις γέννες που θα έχεις αργότερα θα γεμίσεις..
Ρίξε μια ματιά εδω να δεις τι επιλογές έχεις http://cich.forumchti.com/t582-topic
Τα μικρά μπορείς η να τα κρατήσεις ανάλογα ποσά θα έχεις απο κάθε γέννα η να τα πιάνεις οταν ειναι πολυ μικρά και να τα βάζεις σε μια γεννηστρα 40-50 λιτρα.
Όλες οι θυλυκες γεννούν.
Μπορεί να γεννούν κάθε μήνα αλλά δεν ξέρεις ποσά θα επιβιώσουν μπορει να επιβιώσουν και ενα αλλά και 7-8...αν βγάλεις την θηλυκιά πριν γεννησει και την βάλεις σε αλλο ενυδρειο θα γίνουν πολλα περισσοτερα αλλά αυτο δεν στον προτείνω!


Για την τελευταία παράγραφο που έγραψες...αυτα ειναι αμερικανικές οι οποίες μονο κακό κάνεις στα ψαρια και όχι καλο!
Επίσης ποτε δεν θα δεις την κανονική συμπεριφορά κάποιου είδους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Σώτος_4
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 39
Τόπος : Αλιστράτη City

Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές   Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές Icon_minitimeΔευ Ιουλ 14, 2014 12:07 am

Έχω διαβάσει κάποια πράγματα και συνεχίσω να διαβάζω.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.
Άρα τα φίλτρα καλό είναι να είναι ίδια και όχι μεγάλο μικρο. Με 2 eheim 2217 από ότι είδα θα έχω 2000 lit/h, αρκετά  πάνω από 4-5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου. Μήπως δημιουργει προβλημα αυτό?
Το σκέφτηκα και γω αυτό για την λευκή. Μάλλον παρόλο που μ'αρέσει πολύ θα πρέπει να την αποφύγω.

Όσο αναφορά την ψαροσύνθεση τώρα είχα δει το συγκεκριμενο τόπικ. Από κει μάλιστα ξεχώρισα τα ήδη.
Δεν είμαι σίγουρος όμως γιαυτό που ρώτησα επειδή δεν τα ξέρω καλά περι οικογένειες υποοικογένειες κλπ.
Μπορώ να βαλω τα δυο labidochromis ή δυο απο τα Pseudotropheus?
Για τα μικρά έχω ακόμα το κατοστάρι και θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω γιαυτο το σκοπο αλλά το θέμα ειναι άμα βγαίνουν συνέχεια μικρά θα γίνουν ένα σωρό. Τι τα κάνεις? Δεν μπορεις να τα κρατάς όλα.

Για το τελευταιο τώρα ο τίτλος του βιντεο στο youtube ελεγε ότι προκειται για ενυδρειο Malawi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές   Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές Icon_minitimeΔευ Ιουλ 14, 2014 8:46 am

Θα έχεις 500 λτ/ώρα παραπάνω ...δεν ειναι μεγάλη η διάφορα!
Δεν θα έχεις πρόβλημα!

Όσο για τα είδη που είπες ποτέ δεν βάζουμε 2 είδη της ίδιας οικογένειας λόγω υβριδισμου!

Σίγουρα τα μικρά δεν μπορείς να τα κρατάς ολα....καποια στιγμή θα δώσεις μερικά γιατι θα υπέρφορτωσεις το ενυδρειο σου!
Κοιτα οι περισσότεροι κοιτάνε να κρατήσουν ενα συγκεκριμένο αριθμό ψαριών και μετα τα υπόλοιπα μικρά(νέες γέννες )τα πιάνουν όσο ειναι μικρά και τα βάζουν σε αλλο ενυδρειο και μετα τα δίνουν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Σώτος_4
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 39
Τόπος : Αλιστράτη City

Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές   Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές Icon_minitimeΔευ Ιουλ 14, 2014 1:21 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές   Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές Icon_minitimeΤρι Ιουλ 22, 2014 1:18 am

Καλησπέρα ,

Σάββατο κυριακο τελείωσε ενα αντίστοιχο εγχείρημα ... Σε ενυδρειο ριο 180
Πέτρες απο μάντρα υλικών πλάκες καρυστου , μου άρεσαν σε κάποια φωτογραφία κάποιου έλληνα που είχε
Άμμος θαλάσσης όπως μου είπε ότι είναι ο μαντρας θέλω την γνώμη σας! ( αν όντως είναι )
Θέλει πολύ δουλειά.... Για να γίνει σωστά τρελό πλύσιμο άμμος , πέτρες Ξυδια βρασιμο
αναστάτωση απειλές διαζυγίου κ τέτοια αλλά το αποτέλεσμα αποζημιώνει 100%..... Τουλάχιστον εμένα μου άρεσε πολύ.
Ύστερο σε φιλτρανση καθόσον δουλεύω μόνο με το εσωτερικό αλλά σύντομα θα πάρω κ ενα εξωτερικό θα προσθέσω φωτός



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές   Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές Icon_minitimeΤρι Ιουλ 22, 2014 10:12 pm

Όντως η άμμο θαλάσσης θέλεις πολυ καλο πλύσιμο σε σχέση με την χαλαζιακη!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
Σκέψεις για ενυδρείο malawi απορίες-συμβουλές
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: