ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 καλημέρα σας νέοι μου φίλοι....

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nikos.e
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καλημέρα σας νέοι μου φίλοι....   καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 07, 2014 1:57 pm

καλημέρα παίδες με λένε Νίκο και είμαι από Γιάννενα φτιάχνω ένα ενυδρείο τρελοπαντετέρικο... η διάσταση είναι 85*40*35 και θέλω να βάλω nimbochromis venustus μπορώ και αν ναι πόσα μπορώ να βάλω στο χαρέμι μου και με τι άλλα ψάρια...? ξέρω πολλές ερωτήσεις άλλα δεν έχω ξανά ασχοληθεί με κιχλίδες....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλημέρα σας νέοι μου φίλοι....   καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Icon_minitimeΠαρ Φεβ 07, 2014 8:01 pm

Καλώς ήρθες!
Δυστυχώς σε ενυδρείο μ' αυτές τις διαστάσεις δεν μπαίνει σχεδόν κανένα ψάρι από την Malawi.
θα πρότεινα να δεις κάτι από Tanganyika.
Θα βρεις προτάσεις και προφίλ ψαριών στην αντίστοιχη ενότητα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλημέρα σας νέοι μου φίλοι....   καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Icon_minitimeΣαβ Φεβ 08, 2014 12:11 pm

Καλώς ήρθες !

Ότι σου είπε και Κλεοβουλος....κοιτα ψαρια απο Tanganyika!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
nikos.e
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλημέρα σας νέοι μου φίλοι....   καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Icon_minitimeΚυρ Φεβ 09, 2014 11:56 pm

θα το κάνω Tanganyika! τέλος... ευχαριστώ πολύ.....λοιπόν το ενυδρείο μου είναι με γαλάζιο φόντο και λέω να βάλω άμμο θαλάσσης... και μια μεγάλη πέτρα (που είχα μαζέψει από την θάλασσα μικρός βρασμένη 3 φόρες γιατί πάει από ενυδρείο σε ενυδρείο) στο κέντρο και μερικές μικρές διάσπαρτες ανάμεσα στα φυτά ....το φίλτρο που έχω είναι το Elite Jet Flo 100 από φίλο που τελικά δεν το έβαλε γιατί έκανε μεγαλύτερο ενυδρείο και αυτό είναι για 100 λίτρα (ισχύς 750l/h)....και έχω βάλει μια λάμπα οικονομίας στο θερμό φως από αυτές που ανάβουν σιγά σιγά 5w 176lm έχω μία αέραντλια από το προηγούμενο ενυδρείο μου και ένα θερμοστάτη 25w 50hertz (ο θερμοστάτης είναι μικρός να βάλω έναν μεγάλο η να βάλω άλλον ένα ίδιο στην άλλη πλευρά του ενυδρείου?)


πως τα πάω καλά μέχρι τώρα...? Embarassed Sad Question


(και μία ερώτηση ακόμα μπορώ να βάλω και σαλιγκάρια ,γαρίδες και τέτοια μέσα?)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλημέρα σας νέοι μου φίλοι....   καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Icon_minitimeΔευ Φεβ 10, 2014 9:26 am

Άμμος θαλάσσης & πέτρες-φυτά οκ
Το φίλτρο δεν έχει επαρκή χώρο για βιολογικό υλικό. Προτείνω να βάλεις ένα εξωτερικό.
Θερμοστάτη 100 watt τουλάχιστον.
Η αεραντλία είναι περιττή (χρειάζεται μόνο σε ειδικές περιπτώσεις).
Ο φωτισμός στα αφρικάνικα δεν είναι σημαντικό ζήτημα ούτε για τα ψάρια ούτε για τα ανθεκτικά φυτά που θα βάλεις.
Από σαλιγκάρια μπορείς να έχεις neritina natalensis που τρώνε και άλγες.
Από ψάρια, ποιά σκέφτεσαι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nikos.e
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3

καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλημέρα σας νέοι μου φίλοι....   καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Icon_minitimeΔευ Φεβ 10, 2014 12:07 pm

από ψάρια δεν έχω αποφασίσει ακόμα ωμός όσο αναφορά τον θερμοστάτη να βάλω έναν 100αρι η να βάλω 2 50αριδες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλημέρα σας νέοι μου φίλοι....   καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Icon_minitimeΔευ Φεβ 10, 2014 2:09 pm

100άρη ή 150άρη. Πρόσεξε μόνο το μήκος του για να σε βολεύει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλημέρα σας νέοι μου φίλοι....   καλημέρα σας νέοι μου φίλοι.... Icon_minitimeΤρι Φεβ 11, 2014 12:13 pm

Δεν εχω να προσθεσω κατι σε αυτα που σου ειπε ο Κλεοβουλος!
Αναμενουμε την συνεχεια.

Απο ψαρια μπορεις να βαλεις ενα συνδυασμο απο κοχυλαψαρο και πετροψαρο η μονο καποιο πετροψαρο η μονο κοχυλαψαρο!
Κοιτα τα θεματα του φορουμ και θα βρεις κατι που θα σου αρεσει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
καλημέρα σας νέοι μου φίλοι....
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: καλώς ήλθατε :: καλώς ήλθατε-
Μετάβαση σε: