ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
intenso
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt   Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt Icon_minitimeΚυρ Νοε 03, 2013 9:53 pm

Καλησπέρα παιδια..

Είμαι νέος στον χώρο τον ενυδρείων και σήμερα πείρα ενα ενυδρείο 200 λιτρων..
Σκοπεύω να το διαμορφώσω καταληλα για κυχλιδες Malawi..

  Tα ερωτήματα μου είναι:
α) Πήρα ένα εξωτερικό φίλτρο http://www.jebostore.com/JEBO_835_Small_Canister_Filter_3_Ply_p/835.htm (όλα αγοράστηκαν σήμερα απο Τουρκιά) και όταν του ζήτησα και μπουκάλι με βακτηρία μου πε πως δεν κανει να βαλω βακτήρια γιατι θα εχω πρόβλημα με το φίλτρο απο οτι κατάλαβα.. τελικά να βάλω βακτήρια η όχι ?
β) Επειδή είμαι απο επαρχία και ειναι εύκολο για μένα να βρω ρίζες και κορμούς, εχω βρει μια πολυ ωραία ρίζα που βρισκόταν σε ποτάμι, αφού κάνω τις απαραίτητες διαδικασίες (βράσιμο κτλ) θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν την βάλω στο ενυδρείο?
γ) Πόσα χαρέμια μπορώ να βάλω στα 200 λίτρα?
δ) Ποια ζωντανά φυτά θα μπορούσα να βάλω?

Γενικά και όποια άλλη συμβουλή θα μου ήταν πολύ χρήσιμη....

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt   Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt Icon_minitimeΔευ Νοε 04, 2013 1:18 am

intenso έγραψε:
Καλησπέρα παιδια..

Είμαι νέος στον χώρο τον ενυδρείων και σήμερα πείρα ενα ενυδρείο 200 λιτρων..
Σκοπεύω να το διαμορφώσω καταληλα για κυχλιδες Malawi..

  Tα ερωτήματα μου είναι:
α) Πήρα ένα εξωτερικό φίλτρο http://www.jebostore.com/JEBO_835_Small_Canister_Filter_3_Ply_p/835.htm (όλα αγοράστηκαν σήμερα απο Τουρκιά) και όταν του ζήτησα και μπουκάλι με βακτηρία μου πε πως δεν κανει να βαλω βακτήρια γιατι θα εχω πρόβλημα με το φίλτρο απο οτι κατάλαβα.. τελικά να βάλω βακτήρια η όχι ?
β) Επειδή είμαι απο επαρχία και ειναι εύκολο για μένα να βρω ρίζες και κορμούς, εχω βρει μια πολυ ωραία ρίζα που βρισκόταν σε ποτάμι, αφού κάνω τις απαραίτητες διαδικασίες (βράσιμο κτλ) θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν την βάλω στο ενυδρείο?
γ) Πόσα χαρέμια μπορώ να βάλω στα 200 λίτρα?
δ) Ποια ζωντανά φυτά θα μπορούσα να βάλω?

Γενικά και όποια άλλη  συμβουλή θα μου ήταν πολύ χρήσιμη....

Ευχαριστώ
α)βακτηρια μη βαζεις..ζητα απο κανεναν γνωστο σου αν εχει ενυδρειο να σου δωσει μπολι για το φιλτρο..η αλλιως ζητα απο αγγελια..αν ειναι καποιος κοντα σε σενα να σου δωσει..ετσι θα στρωσεις και γρηγορα την βιολογια σου..αν δεν βρεις απο πουθενα μπολι κανε το στρωσιμο με αμμωνια...
β)ριζες και κορμους να μη βαλεις καθολου..εσυ θελεις σκληρο νερο αφου θες να βαλεις κιχλιδες μαλαουι..το ξυλο μαλακωνει λιγο το νερο..αλλα και δεν χρειαζεται γιατι το περιβαλλον των αφρικανων κιχλιδων ζει σε πετρες..οποτε παρε πετρες και κανε μπολικες σπηλιες και θα εισαι οκ..αν δεν εχεις πολυ σκληρο νερο καλο ειναι να βαλεις ασβεστολιθηκεςπ ετρες γιατι ανεβαζουν την σκληροτητα..
γ)με 2-3 ωραια χαρεμακια  θα εισαι οκ πιστευω...θα σου προτεινα  καποια εκ των Labidochromis sp.yellow--Pseudotropheus demasoni--Melanochromis cyaneorhabdos“maingano”---Pseudotropheus saulosi...βασικα τι αρεσει και σε σενα εεε...εσενα μπορει να σου αρεσει τιποτα αλλο η να μη σου αρεσουν αυτες οι κιχλιδες..
δ)απο φυτα να βαλεις βαλισνεριες και μερικες ανουμπιες να τις πιασεις στις πετρες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt   Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt Icon_minitimeΔευ Νοε 04, 2013 8:57 am

Καλως ηρθες φιλε!

Πες μας διαστασεις του ενυδρειου.
Αν το ενυδρειο εχει ενα μετρο μηκος θα βαλεις ενα ειδος σε μορφη χαρεμιου!

Τα υπολοιπα στα ειπε ο φιλος απο πανω!
Να προσθεσω μονο οτι αν βαλεις ριζες απο την φυση υπαρχει ενδεχομενο να σαπισουν και θα σου κανουν χαλια ολο το ενυδρειο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt   Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt Icon_minitimeΤρι Νοε 05, 2013 1:37 pm

Καλως ηρθες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
intenso
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt   Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt Icon_minitimeΠεμ Νοε 07, 2013 5:42 pm

Καλησπερα παιδια, εκανα οτι μου ειπατε και ολα καλα, πριν κανα 2ωρες τα ψαρια ανεβικαν στην επιφανια βγαζωντας το κεφαλι απο εξω, πριν λιγο ο αρσενικος labidochromis yellow επεσε στον βυθο... Τι πηγε στραβα? Τι πρεπει να κανω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt   Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt Icon_minitimeΠεμ Νοε 07, 2013 6:11 pm

Καλώς ήρθες κι από μένα.

Πες μας τι ακριβώς έκανες για να καταλάβουμε.
Μάλλον δεν έχεις στρώσει σωστά (δεν έχεις βιολογία στο φίλτρο) και τα ψάρια σου ταλαιπωρούνται θανάσιμα. Πριν μας πεις θα πρότεινα να κάνεις μια αλλαγή νερού 40-50% προσθέτοντας μια ισχυρή δόση prime (ή κάποιο άλλο καλό αντιχλώριο).
Μετρήσεις έχεις κάνει καθόλου? (τουλ. για αμμωνία,νιτρικά,νιτρώδη)

Σε ποιά πόλη ζεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νέος στο Χόμπι, Malawi 200 lt
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: