ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 καλώς σας βρήκα

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
markospen
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΠαρ Νοε 01, 2013 5:38 pm

Γεία σας κοπελιές και κοπέλια.....Μάρκο με λένε είμαι απο τα Χανιά και αποφάσισα να γραφτώ στο φορουμ μιας που μπαίνω στην διαδικασία να αρχίσω ενα καινούριο ενυδρείο με την κοπέλα μου (θα είναι στο σπίτι τηςWink)....
διαστάσεις: 100x30x40cm 120ltrs
φίλτρανση: eheim 2075 (δεν το εχω αλλά το έχω βαλει στόχο....μέσα στον μήνα θα το έχω)
θερμοστάτης: Fluval Heater M series 200 watt (κι'αυτόν θα το αγοράσω)
ψάρια: θα μπούν μέσα σίγουρα jewel cichlids για αρχή μιας που έχω ενα μεγάλο γκρούπ μικρών αδερφών(απο προηγούμενη γέννα γύρω στις 15 μόλις μεγαλώσουν αρκετά θα πάω σε pet shop κάποιες και θα πάρω κάτι άλλο) αλλά δεν ξέρω γενικά τι θα μπεί μέσα μιας που εξαρτάται και πολύ απο την Αγγελική (η κοπέλα)
hardscape: θέλω μεγάλα βότσαλα (κροκάλες) και σήμερα αγόρασα 25κιλά χαλαζιακή 0-1mm (νομίζω τουλάχιστον) ήταν ότι πιο λεπτόκοκο βρήκα και έκανε μόλις 12 ευρά
               σκεφτόμουν κάτι τέτοιο ομολογώ   http://cich.forumchti.com/t173-topic
για πείτε μου πριν να είναι πολύ αργά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΠαρ Νοε 01, 2013 6:57 pm

Καλως ηρθες φιλε!

Αφου θα βαλεις τα jewel μεσα δεν μπορεις να βαλεις κατι αλλο!
Μολις σχηματιστει ζευγαρι βγαζεις τα υπολοιπα η βγαζεις το ζευγαρι και το βαζεις σε αλλο ενυδρειο!
Το ζευγαρι γινεται πολυ επιθετικο σε περιοδο αναπαραγωγης!

Η αμμμος ειναι οκ!
Με τις πετρες φτιαξε καμια κρυψωνα!
Οποτε το στηνεις και βαζεις και κανα φυτο μεσα και εισαι μια χαρα!

Το φιλτρο ειναι αρκετα μεγαλο για τα λιτρα του ενυδρειου!
Μπορεις να πας σε κατι τετοιο:
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1257
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2972
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
markospen
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΣαβ Νοε 02, 2013 12:47 am

γειά σου φίλε chris7, το ξέρω ότι το φίλτρο είναι αρκετά μεγαλύτερο από ότι χρειάζεται. αυτή την στιγμή έχω ένα ενυδρείο 54ltr και έχω βάλει το eheim 2213 που έχει 440lt/h. και αυτό θεωρείται μάλλον υπερβολικό όμως δεδομένης της αξιοπιστίας της συγκεκριμένης μάρκας(το 2213 ήταν του πατέρα μου και δουλεύει περισσότερο από 10 χρόνια και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό) αποφάσισε η κοπέλα να δώσει περισσότερα χρήματα για να πάρει ενα φίλτρο το οποίο μάλλον θα την συνοδεύει σε όλα τα ενυδρειακά της χρόνιαaffraid αν με εννοείς.....

πίστεψε με ξέρω πόσο επιθετικά γίνονται!τόσο ώστε την δεύτερη φορά που γέννησαν απλά τα επιστρέψαμε στο pet shop μιας που τα υπόλοιπα ψαράκια που τα συνόδευαν δεν την πάλευαν άλλο! ευτυχώς όμως μας γνωρίζει ο petshopας και δέχεται επιστροφές και ανταλλαγές!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΣαβ Νοε 02, 2013 10:07 am

Το θεμα ειναι να μην κανουμε και πλυντηριο το ενυδρειο αλλα να νιωθουν και καλυτερα τα ψαρια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
markospen
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΔευ Νοε 04, 2013 8:51 pm

σίγουρα θέλει προσοχή στο να μην γίνει πλυντήριο το ενυδρείο:-)
δεν το έχω σκοπό θα το προσέξω πολύ γιατί εννοείται με ενδιαφέρει τα ψαράκια να είναι χαρούμενα!
(Άλλο θέμα)
πήγα για να βρω πέτρες για το ενυδρείο, μια ολόκληρη περιοχή φορτηγά και φορτηγά οι ποταμόπετρες!
Μα να μην είναι ΚΑΜΙΑ ασβεστολιθική? Πώς είναι δυνατόν?Μαζεψα 250 κιλά πέτρες και αφού πήγα σπίτι μου τους έριξα ενα πλύσιμο λέω
είναι ώρα να κάνω το τεστ "to be or not to be". Μα να μην πετυχα ούτε μια? Διάβασα άρθρα και άρθρα.....να πας σε θάλασσα λέει που είναι
όλες ασβεστολιθικές. Επιστρέφω στην ίδια περιοχή λέω "αφού δεν πέτυχα στο ποτάμι δεν μπορεί θα πετύχω στην θάλασσα" αυτή την φορά όμως
με το υδροχλωρικό στο χέρι! Μα την παναγία όλη την παραλία έψαξα 1 βρηκα! η οποία μπορώ να πω ότι δεν είχε καμία διαφορά από όλα τα υπόλοιπα
βότσαλα. Μόνο που έβγαζε αφρό!
Συνέχισα να διαβάζω για τα πετρώματα και λίγο πριν τα παρατήσω πετάχτηκα σε μια παραλία δίπλα από το σπίτι μου και να!
Η ΠΗΓΗ ΤΟΥ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ! όπου και να έκανα έλεγχο έβρισκα ασβεστολιθικές.....Δεν είναι όμως πολύ καθαρή παραλία και είπα να μην το
δοκιμάσω....έτσι το ραντεβού για πέτρες ανανεώνεται για το σαββατοκύριακο.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΤρι Νοε 05, 2013 9:43 am

Κοιτα αν εχει χαμηλες σκληροτητες το δικτυο σου θα χρειαστεις ασβεστολιθικες αν οχι δεν χρειαζεσαι!
Αν τις βρασεις καλα δεν θα εχεις προβλημα αν θα ειναι απο καθαρη παραλια η οχι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

καλώς σας βρήκα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλώς σας βρήκα   καλώς σας βρήκα Icon_minitimeΤρι Νοε 05, 2013 1:33 pm

Καλως ηρθες
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
καλώς σας βρήκα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: καλώς ήλθατε :: καλώς ήλθατε-
Μετάβαση σε: