ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Νεο Setup για κιχλιδες

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 20, 2013 6:14 pm

σαν τιμη οντως ειναι πολυ καλη..αν μπουν και τα φυτα και ενδιαμεσα μερικες μικρες πετρουλες θα δειξει καλυτερο..
να'σαι καλα σταυρο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΚυρ Οκτ 20, 2013 11:24 pm

ενα μικρο Update μετα την εισοδο μικρων πετρων αναμεσα και των φυτων...μπηκε νερο στο ενυδρειο με αντιχλωριο και προσωρινα για να εχει κυκλοφορια για τα φυτα μπηκε μονο το μοτερακι απο το εσωτερικο φιλτρο μεχρι να ερθει το εξωτερικο...εγινε αλλαγη και στον φωτισμο,εσβησα την ροζ λαμπα και αφησα μονο την λευκη και ιδου το αποτελεσμα...το επομενο update θα ειναι κανονικη παρουσιαση μαζι και με τα ψαρακια...
Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Zyfp
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 21, 2013 1:14 am

Πανέμορφο το ενυδρειο σου φίλε μου !
Άντε με το καλό και οι ψαρακες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 21, 2013 1:31 am

ευχαριστω πολυ..λογικα σε 1-2 μερες θα εχω και το φιλτρο..θα μπει μπολι και το σ/κ θα μπουνε και τα ψαρακια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Οκτ 21, 2013 5:46 pm

Oi πέτρες αν πιάσουν άλγη θα γίνουν όνειρο!Όσο για την άμμο sorry αλλά πότε δεν ήμουν fan της μαύρης αλλά αυτά είναι γούστα.

Καλή συνέχεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 22, 2013 12:45 am

την αμμο την διαλεξα και γιατι μ'αρεσει και γιατι δεν θα φαινεται οτι βρωμια και να εχει κατω αλλα και γιατι θα δειξουν και καλυτερα τα χρωματα των ψαριων..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 22, 2013 4:15 pm

Λοιπον ηρθε και το φιλτρο sunsun hw302..εχει 3 καλαθακια με 3 ασπρα σφουγγαρια-μακαρονια-βιομπαλες-ανθρακα..η σειρα που τα βαζω απο
κατω ειναι σφουγγαρι με μακαρονι,,στη μεση σφουγγαρι με βιομπαλες και πανω πανω το σφουγγαρι με τον ανθρακα;;;και το δυχτακι με τον
ανθρακα πρεπει να το πλεινω καλα μεχρι να φυγει τελειως η μαυριλα που βγαζει;;το εριξα λιγο νερο χθες και εβγαλε πολυ μαυριλα...επισης
στο μπαστουνι εισοδου εχει και ενα σαν σκιμερ..αυτο χρειαζεται να το βαλω η να το εχω ταπωμενο;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 22, 2013 5:46 pm

Τα σφουγγάρια που έχει μέσα το sun sun , δεν είναι ακριβώς σφουγγάρια! Είναι κάτι σαν υαλοβάμβακας και βουλώνει σχετικά γρήγορα!Καλό θα ήταν να πάρεις κανονικό σφουγγάρι και να βάλεις και να κρατήσεις αυτά που έχεις για υαλοβάμβακες!Νομίζω το σφουγγάρι από το tetratec to 700 κάνει μπαμ

Ο τρόπος που τοποθετώ υλικά στα φίλτρα μου και θεωρώ ότι είναι ο σωστότερος και ο πιο λειτουργικός είναι σφουγγάρι - βιολογικό - υαλοβάμβακας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 22, 2013 8:08 pm

προς το παρον θα το τρεξω ετσι το φιλτρο με αυτα τα υλικα και μετα απο κανενα 2μηνο που θα βγαλω τον ανθρακα θα βαλω βιολογικο υλικο και θα αγορασω και μπλε σφουγγαρια..κι εγω καπου διαβασα οτι τα σφουγγαρια απο tetratec ex700 ταιριαζουν γαντι...ο ανθρακας εινα ισε δυχτακι και ηταν και εμσα σε ζελατινα..μολις τον ανοιξα εβγαλε σκονη μαυρη..τον επλυνα λιγο και εβγαλε παρα μα παρα πολυ μαυριλα...να τον πλυνω και αλλο μεχρι να σταματησει να βγαζει τοση μαυριλα???γιατι σε ενα αλλο φιλτρο που δοκιμασα καινουριο αγορασμενο ανθρακα εβγαλε πολυ ελαχιστη μαυριλα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 23, 2013 9:52 am

Δεν χρειαζεται να αφησεις τον ανθρακα τοσο πολυ μεσα αστον μια βδομαδα και βγαλτον και συμπληρωσε βιολογικο υλικο και μπλε σφουγγαρι οπως σου ειπε ο Λουκας!
Ο ανθρακας θελει καλο πλυσιμο..να βγαλει ολη την μαυριλα και μετα τον βαζεις.
Το σκιμμερακι που εχει δεν χρειαζεται να το βαλεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 29, 2013 12:21 am

οριστε και τα μικρα μου...Labidochromis sp.yellow..(βεβαια θελει λιγο καθαρισμα και το τζαμι εεε...χαχαχα..αλλα καθαριστηκε..)
Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 T0q7
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 29, 2013 9:06 am

Πανεμορφα φιλε μου!
Να τα χαιρεσαι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 29, 2013 10:19 am

Ευχαριστω πολυ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 29, 2013 12:12 pm

Να τα χαίρεσαι!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Οκτ 29, 2013 7:19 pm

ευχαριστω πολυ φιλε μου..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 30, 2013 12:37 am

να ρωτησω κατι σχετικα με την σειρα των υλικων στο φιλτρο..τωρα η διαταξη τους ειναι..στο κατω καλαθι μπλε σφουγγαρι και μακαρονι μαζι με λιγο βιολογικο υλικο απο το μπολι..στο μεσαιο καλαθι υαλοβαμβακας με βιομπαλες και στο επανω καλαθι υαλοβαμβακας και ανθρακας και απο πανω μια στρωση ξανα υαλοβαμβακα για να κραταει τα ψιλα..ειναι σωστα ετσι???χρειαζεται να βαλω και σε καποιο αλλο καλαθι σφουγγαρι χοντροτρυπο και να βγαλω τον υαλοβαμβακα??επισης οταν βγαλω τον ανθρακα καλο αν γεμισω το καλαθι με απλη ελαφροπετρα αντι για βιολογικο υλικο???η να βαλω κανενα substrat πχ???τις βιομπαλες να τις κρατησω κι αυτες η να αφησω μονο το μακαρονι για μηχανικη φιλτρανση και στην θεση των βιομπαλων να βαλω ελαφροπετρα η substrat???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤετ Οκτ 30, 2013 10:35 am

Κατω καλαθι:
Μπλε σφουγγαρι και βιολογικο υλικο(ελαφροπετρα,siporax,substrat,βιομπαλες) οσο περνει!
Μεσαιο καλαθι:
βιολογικο υλικο μονο(ελαφροπετρα,siporax,substrat,βιομπαλες)
Και πανω καλαθι:
ανθρακας και υαλοβαμβακας
Μετα απο μια βδομαδα βγαζεις τον ανθρακα και βαζεις βιολογικο υλικο(ελαφροπετρα,siporax,substrat,βιομπαλες) στην θεση του!

Και καλο ειναι τα βιολογικα υλικα να τα βαζεις σε καλτσακια!
Ποτε μην μπερδεψεις τα βιολογικα υλικα μεταξυ τους παντα ξεχωριστα!

Ολα τα φιλτρα μου ετσι τα δουλευω και δεν εχω κανενα προβλημα!
Για μενα ειναι ειναι η σωστοτερη διαταξη!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΠαρ Νοε 01, 2013 9:16 pm

σημερα πηρα μετρησεις μετα και απο το 2ο μπολιασμα που εκανα πριν 3-4 μερες..
NO2->0
NO3->0
NH3-NH4-->0
PH->8.2
KH->9
GH->15
καλες ειναι οι μετρησεις???ακομα νιτρικα ομως δεν εχω μετρησει καθολου..συνεχεια στο 0 ειναι..δεν θα επρεπε να μετραω???μηπως τα τραβανε οι 10 βαλισνεριες και η ανουμπια???απο σκληροτητες καλα ειμαι???γιατι διαβασα οτι η ανθρακικη σκληροτητα πρεπει να ειναι 10+ κι εγω εχω 9...
οι μετρησεις εγιναν με υγρα τεστ της API..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 04, 2013 8:59 am

Εριχνες καθολου τροφη μετα το μπολι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΔευ Νοε 04, 2013 5:46 pm

ναι εριχνα 1-2 φορες την μερα...και μετα που εριξα τα ψαρακια μεσα το ξανα μπολιασα το φιλτρο για σιγουρια..το καλο ειναι οτι δεν μετραω αμμωνια και νιτρωδη..τα νιτρικα λογικα δεν θα ανεβουν καποια στιγμη???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 05, 2013 1:36 pm

Περίεργο που δεν έχεις καθόλου νιτρικά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 05, 2013 4:39 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Περίεργο που δεν έχεις καθόλου νιτρικά!
Πολύ περίεργο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 05, 2013 5:10 pm

εμ κι εγω αυτο λεω..οτι ειναι περιεργο..εχω μεσα 10 βαλισνεριες και 1 ανουμπια..μηπως ειναι λιγα τα νιτρικα και τα τραβανε ολα τα φυτα???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 05, 2013 5:24 pm

Μήπως το τεστάκι σου είναι για το αφρικανικό μονόχορδο καβάλα;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vlaxos80
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 41
Ηλικία : 43
Τόπος : Πολύκαστρο

Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεο Setup για κιχλιδες   Νεο Setup για κιχλιδες - Σελίδα 2 Icon_minitimeΤρι Νοε 05, 2013 6:15 pm

τα τεστ ειναι τα υγρα της api..η ημερομηνια ληξης που αναγραφει το κουτι ειναι το 2017..οποτε εχουν μελλον ακομα..πριν το γυρισω σε αφρικανικο μια χαρα μετρουσα τα νιτρικα με τα τεστ..τι να πω ρε γμτ..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Νεο Setup για κιχλιδες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: