ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pangeo
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
pangeo


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 56
Τόπος : Heraklion

Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS   Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS Icon_minitimeΔευ Φεβ 11, 2013 9:47 am

Πριν δυο εβδομαδες αγορασα καινουργιο το φιλτρο, φιλτραρα, δεν εχω βεβαια ιδια εμπειρια απο αλλα εξωτερικα, μα μου φαινεται πολυ καλο.
Το εστεισα στον ωκεανο μου με τρελη χαρα, σε μιση ωρα το νερο ελαμπε, 600 lt αφρικανες.
Ολα τελεια μονο που κατα στιγμες εγκλωβιζη αερα και κανη αυτο το θορυβο του αερα, το κουναω το κλεινω φτιαχνη, μετα απο λιγο παλι τα ιδια.
Χτες το ανοιξα το ξεφορτωσα λιγο απο τα υλικα, εβαλα βαζελινη στο λαστιχακι του καπακιου...παλι τα ιδια, καμια ιδεα? affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pagritia.com
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS   Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS Icon_minitimeΔευ Φεβ 11, 2013 2:24 pm

Μηπως ρουφάει απο κάπου αέρα? Πχ απο τα λάστιχα? Και δεν μπορεί να τον εξαερώσει? Μήπως δεν είναι αέρας αλλά είναι κάτι άλλο? Πχ η φτερωτή? Κάποιος μαγνήτης που κουνήθηκε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS   Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS Icon_minitimeΔευ Φεβ 11, 2013 2:31 pm

Αυτό το φίλτρο κάνει απο μόνο του εξαέρωση κάθε 24ωρο.
Άστο και θα στρώσει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pangeo
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
pangeo


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 56
Τόπος : Heraklion

Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS   Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS Icon_minitimeΔευ Φεβ 11, 2013 2:40 pm

ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:
Μηπως ρουφάει απο κάπου αέρα? Πχ απο τα λάστιχα? Και δεν μπορεί να τον εξαερώσει? Μήπως δεν είναι αέρας αλλά είναι κάτι άλλο? Πχ η φτερωτή? Κάποιος μαγνήτης που κουνήθηκε?

αερα απο που?ακομα και η συνδεση της εισαγωγης του σπιραλ σωληνα ειναι μεσα στο νερο, το μονο που δεν εχω κανη ειναι να αλλαξω τη βανα εισαγωγησ με την τριτη που εχει μηπως ρουφαει αερα απο τη φλαντζα της, λιγο χλωμο το βλεπω, αλλα δε ξερεις καμια φορα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pagritia.com
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS   Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS Icon_minitimeΔευ Φεβ 11, 2013 2:49 pm

pangeo έγραψε:
ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:
Μηπως ρουφάει απο κάπου αέρα? Πχ απο τα λάστιχα? Και δεν μπορεί να τον εξαερώσει? Μήπως δεν είναι αέρας αλλά είναι κάτι άλλο? Πχ η φτερωτή? Κάποιος μαγνήτης που κουνήθηκε?

αερα απο που?ακομα και η συνδεση της εισαγωγης του σπιραλ σωληνα ειναι μεσα στο νερο, το μονο που δεν εχω κανη ειναι να αλλαξω τη βανα εισαγωγησ με την τριτη που εχει μηπως ρουφαει αερα απο τη φλαντζα της, λιγο χλωμο το βλεπω, αλλα δε ξερεις καμια φορα...
Μπορεί και να παίρνει απο την φλάτζα. Μήπως δεν κουμπώνει καλά? Ή μήπως τελικά κάνει θόρυβο επειδή φτιάχτηκε για να κάνει θόρυβο? Λέω γω τώρα. Γιατί δεν είναι όλα αθόρυβα afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pangeo
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
pangeo


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 56
Τόπος : Heraklion

Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS   Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS Icon_minitimeΔευ Φεβ 11, 2013 2:58 pm

ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:
pangeo έγραψε:
ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:
Μηπως ρουφάει απο κάπου αέρα? Πχ απο τα λάστιχα? Και δεν μπορεί να τον εξαερώσει? Μήπως δεν είναι αέρας αλλά είναι κάτι άλλο? Πχ η φτερωτή? Κάποιος μαγνήτης που κουνήθηκε?

αερα απο που?ακομα και η συνδεση της εισαγωγης του σπιραλ σωληνα ειναι μεσα στο νερο, το μονο που δεν εχω κανη ειναι να αλλαξω τη βανα εισαγωγησ με την τριτη που εχει μηπως ρουφαει αερα απο τη φλαντζα της, λιγο χλωμο το βλεπω, αλλα δε ξερεις καμια φορα...
Μπορεί και να παίρνει απο την φλάτζα. Μήπως δεν κουμπώνει καλά? Ή μήπως τελικά κάνει θόρυβο επειδή φτιάχτηκε για να κάνει θ
όρυβο? Λέω γω τώρα. Γιατί δεν είναι όλα αθόρυβα afro

οχι, οταν δεν εχει μεσα αερα ισα που το ακους οταν εισαι διπλα οτι δουλευη, οταν εχει αερα κανη αυτο το φυσημα γουργουριτο, αμα το κουνισω χανεται για λιγο μετα απο καμποση ωρα παλι το ιδιο, το πρωι δε κατα ενα περιεργο τροπο συνηθως δε κανη τιποτα, γι αυτο λεω οτι απο καπου παιρνει αερα καποιες φορες, τωρα απο που????
το καπακι ισως(βιδες σφιγμενες πολυ, βαζελινη στο λαστιχακι της...), η η βανα εισαγωγης να ρουφαει αερα, παιζη βεβαια και το φαινομενο της σπηλαιωσης, αυτο πιστευω δεν ισχυει γιατι αλαφρωσα τα υλικα μεσα, εβγαλα το βαμβακι, μειωσαστα καλαθια τα υλικα γιατι το ειχα παραφορτωση μεχρι πανω...δε ξερω, κατα ταλλα ειναι φιλτραρα...χαχα bravo bravo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pagritia.com
pangeo
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
pangeo


Αριθμός μηνυμάτων : 10
Ηλικία : 56
Τόπος : Heraklion

Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS   Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS Icon_minitimeΔευ Φεβ 11, 2013 8:24 pm

[quote="pangeo"]
ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:
pangeo έγραψε:
ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:
Μηπως ρουφάει απο κάπου αέρα? Πχ απο τα λάστιχα? Και δεν μπορεί να τον εξαερώσει? Μήπως δεν είναι αέρας αλλά είναι κάτι άλλο? Πχ η φτερωτή? Κάποιος μαγνήτης που κουνήθηκε?

αερα απο που?ακομα και η συνδεση της εισαγωγης του σπιραλ σωληνα ειναι μεσα στο νερο, το μονο που δεν εχω κανη ειναι να αλλαξω τη βανα εισαγωγησ με την τριτη που εχει μηπως ρουφαει αερα απο τη φλαντζα της, λιγο χλωμο το βλεπω, αλλα δε ξερεις καμια φορα...
Μπορεί και να παίρνει απο την φλάτζα. Μήπως δεν κουμπώνει καλά? Ή μήπως τελικά κάνει θόρυβο επειδή φτιάχτηκε για να κάνει θ
όρυβο? Λέω γω τώρα. Γιατί δεν είναι όλα αθόρυβα afro

οχι, οταν δεν εχει μεσα αερα ισα που το ακους οταν εισαι διπλα οτι δουλευη, οταν εχει αερα κανη αυτο το φυσημα γουργουριτο, αμα το κουνισω χανεται για λιγο μετα απο καμποση ωρα παλι το ιδιο, το πρωι δε κατα ενα περιεργο τροπο συνηθως δε κανη τιποτα, γι αυτο λεω οτι απο καπου παιρνει αερα καποιες φορες, τωρα απο που????
το καπακι ισως(βιδες σφιγμενες πολυ, βαζελινη στο λαστιχακι της...), η η βανα εισαγωγης να ρουφαει αερα, παιζη βεβαια και το φαινομενο της σπηλαιωσης, αυτο πιστευω δεν ισχυει γιατι αλαφρωσα τα υλικα μεσα, εβγαλα το βαμβακι, μειωσαστα καλαθια τα υλικα γιατι το ειχα παραφορτωση μεχρι πανω...δε ξερω, κατα ταλλα ειναι φιλτραρα...χαχα bravo bravo [/quote

Kαλησπερα, ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι αποψε -ισως μετα τις αλλαγες που του εκανα μεσα-δεν ακουγεται σχεδον ποτε το γουργουρισμα του νερου, ελπιζω να εφτιαξε γιατι μου ειχε σπαση τα νευρα...Το φιλτρο οντως ειναι φιλτραρα, τα 600 λιτρα μες στη βρωμα που ειχαν γιατι αλλαξα μεσα σχεδον τα παντα σε λιγοτερο απο 1 ωρα ελαμπε, πραγματικα, καθαροτερο νερο δεν εχω δει σχεδον ποτε σε ενυδρειο μου 8 περιπου χρονια που ασχολουμαι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.pagritia.com
 
Fluval fx5-προβλημα με αερα, SOS
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Fluval 305

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: