ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 καλησπερα

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
geko
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

καλησπερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καλησπερα   καλησπερα Icon_minitimeΔευ Ιαν 28, 2013 11:37 pm

καλησπερα κ απο μενα...οπως καταλαβενετε ειμαι καινουργιος εδω στο φορουμ κ θα ηθελα να αναταλαξουμε καποιες αποψεις κ κατα κυριο λογο να με βοηθησετε στο νεο ενυδρειο που θελω να στησω.
Εδω κ λιγα χρονια εχω ενα ενυδρειο στν κατοχη μου χωριτηκοτητας 240 λτ.(1,20χ,0,40χ0,50 αν θυμαμε καλα).Ηρθε καιρος μετα απο μια μικρη αποχη λογω καποιων υποχρεωσεων να κανω ενα καινουργιο ξεκινημα.Αυτη την στιγμη το μονο ψαρι που κυκλοφορει στο ενυδρειο μοθ ειναι ενας πλεκο γυρω στα 30-35 cm.
Αυτο που θα ηθελα να κανω ειναι να το γυρισω σε αφρικανικο....Απλα εχω μεινει στασιμος ωσ προς ποια λιμνη να ακολουθησω.Τι θα λεγατε εσεις?Tanganyika η" Malawi ?Τα κρητηρια που θα ηθελα να διαλεξω ειναι για μενα τα εξης. 1)συμφωνα το μεγεθος του ενυδρειου
2)την ομορφια των ψαριων
3)την σπανιοτητα τους
4)το κοστος κ τον χρονο συντηρησης τους
Οσο για το στησιμο του ενυδρειου θ το κανω μεσα στις επομενες μερες ,αρκεςι να κανω τις αγορες που χρειαζομαι(μαλλον σαββατο)χαλαζιακη αμμο,πετρες+λαμπες(καηκαν πριν λιγες ημερες)
Τελος θα ηθελα να ρωτησω ποια η γνωμη σας για το υπαρχον ενυδρειο?ΝΑ κρατησω το νερο ?Τον πλεκο να τον αφησω μεσα παρολλο που ειναι απο αλλη περιοχη?Μηπως θα ηταν καλυτερα να το αδειαζα τελειως?
Τελος,ο εξοπλισμος που υπαρχει στο ενυδρειο ειναι εσωτερικο-εξωτερικο φιλτρο,αεραντλια με κουρτινα-θερμοστατης κ απο ντεκορ υπαχει βοτσαλο, πλατη juwel κ ενα μεγαλο ποταμισιο ξυλο
ΑΥΤΑ για την ωρα .ΑΝ θελετε περιμενω τις αποψης σας .ΣΑΣ ευχαριστω πολυ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

καλησπερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλησπερα   καλησπερα Icon_minitimeΤρι Ιαν 29, 2013 2:45 pm

Καλως ήρθες στο φορουμ!
Σε αυτά τα λίτρα μπορείς να στήσεις ένα Malawi με 1,2 χαρέμια, ή ένα κοινωνικό tanganyika.
Aν θες να δεις χρωματα πας για malawi. Aν θες να δεις συμπεριφορές ψαριών πας για Tanganyika.
Kαι τα 2 δεν έχουν ιδιαίτερο κόστος και συντήρηση, παρα κάποιες βασικές ρουτίνες.
Πάντως ότι και απο τα 2 να το κάνεις, ο πλέκο πρέπει να φύγει.
Χαλαζιακή δεν χρειάζεται. Καλύτερα βάλε αραγωνίτη για να κρατάς ψηλά τις σκληρότητες.
Πέτρε θα χρειαστείς. Επίσης απο θεμα φωτισμου, δεν υπαρχουν απαιτήσεις, γι'αυτο οτι και να βαλεις δεν υπαρχει προβλημα.
Εφόσον πας για άλλο διάκοσμο και ψάρια, καλό είναι να το ξεστήσεις και να το στήσεις απο την αρχή. Τι φίλτρο έχεις? Θα χρειαστείς και υγρά τεστ, ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3, για αρχή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geko
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

καλησπερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλησπερα   καλησπερα Icon_minitimeΤρι Ιαν 29, 2013 10:25 pm

ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:
Καλως ήρθες στο φορουμ!
Σε αυτά τα λίτρα μπορείς να στήσεις ένα Malawi με 1,2 χαρέμια, ή ένα κοινωνικό tanganyika.
Aν θες να δεις χρωματα πας για malawi. Aν θες να δεις συμπεριφορές ψαριών πας για Tanganyika.
Kαι τα 2 δεν έχουν ιδιαίτερο κόστος και συντήρηση, παρα κάποιες βασικές ρουτίνες.
Πάντως ότι και απο τα 2 να το κάνεις, ο πλέκο πρέπει να φύγει.
Χαλαζιακή δεν χρειάζεται. Καλύτερα βάλε αραγωνίτη για να κρατάς ψηλά τις σκληρότητες.
Πέτρε θα χρειαστείς. Επίσης απο θεμα φωτισμου, δεν υπαρχουν απαιτήσεις, γι'αυτο οτι και να βαλεις δεν υπαρχει προβλημα.
Εφόσον πας για άλλο διάκοσμο και ψάρια, καλό είναι να το ξεστήσεις και να το στήσεις απο την αρχή. Τι φίλτρο έχεις? Θα χρειαστείς και υγρά τεστ, ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3, για αρχή.

MΠΟΡΕΙΣ να μου πεις σε παρακαλω οταν γραφεις κοινωνικο τanganyika τι ακριβως εννοεις?Επισης συμπεριφορες ψαριων...
Την χαλαζιακη την εγραψα απλα για οικονομικο λογο...Λες να μην αξιζει?Εστω να εβαζα καποια ποσοτητα χαλαζιακη κ την υπολοιπη αραγωνιτη(ζωντανο εννοεις να φανταστω...)
Οσο για τα τεστ εχω αλλα ειναι σε sticks(μαλλον δεν ειναι κ τοσο αξιοπιστα αυτα ετσι?)
Τελος το εξ φιλτρο ειναι το FLUVAL 305
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

καλησπερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλησπερα   καλησπερα Icon_minitimeΤρι Ιαν 29, 2013 10:39 pm

geko έγραψε:
ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:
Καλως ήρθες στο φορουμ!
Σε αυτά τα λίτρα μπορείς να στήσεις ένα Malawi με 1,2 χαρέμια, ή ένα κοινωνικό tanganyika.
Aν θες να δεις χρωματα πας για malawi. Aν θες να δεις συμπεριφορές ψαριών πας για Tanganyika.
Kαι τα 2 δεν έχουν ιδιαίτερο κόστος και συντήρηση, παρα κάποιες βασικές ρουτίνες.
Πάντως ότι και απο τα 2 να το κάνεις, ο πλέκο πρέπει να φύγει.
Χαλαζιακή δεν χρειάζεται. Καλύτερα βάλε αραγωνίτη για να κρατάς ψηλά τις σκληρότητες.
Πέτρε θα χρειαστείς. Επίσης απο θεμα φωτισμου, δεν υπαρχουν απαιτήσεις, γι'αυτο οτι και να βαλεις δεν υπαρχει προβλημα.
Εφόσον πας για άλλο διάκοσμο και ψάρια, καλό είναι να το ξεστήσεις και να το στήσεις απο την αρχή. Τι φίλτρο έχεις? Θα χρειαστείς και υγρά τεστ, ΝΗ3,ΝΟ2,ΝΟ3, για αρχή.

MΠΟΡΕΙΣ να μου πεις σε παρακαλω οταν γραφεις κοινωνικο τanganyika τι ακριβως εννοεις?Επισης συμπεριφορες ψαριων...
Την χαλαζιακη την εγραψα απλα για οικονομικο λογο...Λες να μην αξιζει?Εστω να εβαζα καποια ποσοτητα χαλαζιακη κ την υπολοιπη αραγωνιτη(ζωντανο εννοεις να φανταστω...)
Οσο για τα τεστ εχω αλλα ειναι σε sticks(μαλλον δεν ειναι κ τοσο αξιοπιστα αυτα ετσι?)
Τελος το εξ φιλτρο ειναι το FLUVAL 305

Koινωνικό τανγανίκα εννοώ κάποιος είδος κοχυλόψαρου σε συνδιασμό με πετρόψαρα ή επιφάνειας της λίμνης αυτής. Ανάλογα το είδος.
Το κάθε είδος ψαριού της λίμνης αυτής έχει και διαφορετική δική του συμπεριφορά. Άλλα είναι πιο προστατευτικά με τον γόννο τους, άλλα μονογαμικά, άλλα ζουν σε χαρέμια, άλλα πιο ντροπαλά, άλλα πιο κυριαρχικά, και πολλά άλλα. Ανάλογα το είδος.
Ζωντανό αραγωνίτη δεν βρίσκεις. Ψοφιο μπορείς να πάρεις. Ίδια τιμή έχει με την χαλαζιακή. Και χαλαζιακή μπορείς να βάλεις, απλά ο αραγωνίτης έχει να κάνει και με τις σκληρότητες. Η χαλαζιακή είναι ουδέτερη.
Τα τεστάκια σου καλό είναι να τα άλλάξεις με υγρά.
Το φίλτρο ίσως να σε καλυψει. Αν το δεις ότι δεν τραβάει, προσθέτεις και άλλο ένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
geko
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

καλησπερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλησπερα   καλησπερα Icon_minitimeΤετ Ιαν 30, 2013 10:54 pm

ποιο νομιζετε οτι ειναι το καταλληλοτερο μεγεθος κοκκομετρικα αμμου - αραγωνητι ?
οπως νομιζω θα προτιμουσα να τοποθετουσα μεγεθους (0,3-2)mm αλλα μηπως εχετε καποια αλλη ιδεα?ποια τα μειονεκτηματα της με λιγα λογια...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

καλησπερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλησπερα   καλησπερα Icon_minitimeΤετ Ιαν 30, 2013 11:59 pm

geko έγραψε:
ποιο νομιζετε οτι ειναι το καταλληλοτερο μεγεθος κοκκομετρικα αμμου - αραγωνητι ?
οπως νομιζω θα προτιμουσα να τοποθετουσα μεγεθους (0,3-2)mm αλλα μηπως εχετε καποια αλλη ιδεα?ποια τα μειονεκτηματα της με λιγα λογια...
Δεν υπάρχει κάποιο μειονέκτημα! Όσο πιο λεπτόκοκο βρεις τόσο το καλύτερο. Βοηθάς και τα ψάρια στο σκάψιμο μιας και τους αρέσει η ασχολία αυτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καλησπερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλησπερα   καλησπερα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 31, 2013 9:19 am

Καλως ηρθες φιλε!
Δεν εχω να προσθεσω κατι σε αυτα που σου ειπε ο Παναγιωτης..διαβασε ολα τα αρθρα του φορουμ και αποφασισε με τι θες να ασχοληθεις
και εμεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε!
Η καθε λιμνη εχει την δικια της ομορφια!

Καλη συνεχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
geko
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

καλησπερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλησπερα   καλησπερα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 31, 2013 9:22 am

chris7 έγραψε:
Καλως ηρθες φιλε!
Δεν εχω να προσθεσω κατι σε αυτα που σου ειπε ο Παναγιωτης..διαβασε ολα τα αρθρα του φορουμ και αποφασισε με τι θες να ασχοληθεις
και εμεις εδω ειμαστε να βοηθησουμε!
Η καθε λιμνη εχει την δικια της ομορφια!

Καλη συνεχεια!


se ευχαριστω φιλε αναμενεται νεες ερωτησης μου.Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

καλησπερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλησπερα   καλησπερα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 31, 2013 2:57 pm

geko έγραψε:

se ευχαριστω φιλε αναμενεται νεες ερωτησης μου.Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος!!!

Καθόλου κουραστικός. Γι'αυτό είμαστε, για να βοηθαμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καλησπερα Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καλησπερα   καλησπερα Icon_minitimeΠεμ Ιαν 31, 2013 10:34 pm

ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:


Καθόλου κουραστικός. Γι'αυτό είμαστε, για να βοηθαμε.

thumbup thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
καλησπερα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: καλώς ήλθατε :: καλώς ήλθατε-
Μετάβαση σε: