ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Καινούργιο ενυδρείο

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Costis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Καινούργιο ενυδρείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καινούργιο ενυδρείο   Καινούργιο ενυδρείο Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 3:20 pm

Καλη χρονία σε όλους και καλώς σας βρήκα (μόλις γράφτηκα..)

Θα μετακομίσω σύντομα σε νέο σπίτι και σκοπεύω να στήσω ένα νέο ενυδρείο με κιχλίδες. Παρότι έχω εμπειρία σε ενυδρεία (είχα φυτεμένο αρκετά χρόνια) αυτό θα είναι το πρώτο μου με κιχλίδες και γιαυτό τώρα που είναι νωρίς και πριν αρχίσω τη διαδικασία αγοράς και στησίματος θα ήθελα τις συμβουλές των εμπειροτέρων.

Στο νέο σπίτι έχει τοποθετηθεί παροχή πλυντηρίου και αποχετευση ακριβώς πίσω από εκεί που θα μπεί το ενυδρείο. Σκοπός μου είναι να αυτοματοποιηθεί πλήρως η διαδικασία αλλαγής νερού αφού το νερό της περιοχής είναι στο ph και τη σκληρότητα που χρειάζονται οι κιχλίδες. Φυσικά θα μπεί φίλτρο ενεργού άνθρακα για το χλώριο στην παροχή νερού.

Αυτό που σκέφτομαι προς το παρόν είναι το εξής. Να αγοράσω ένα Juwel Rio 240 και να το τρυπήσω στην πλάτη από όπου θα βγάλω 2 σωλήνες για υπερχείλιση και παροχή νερου κοντά στο καπάκι που θα συνδεθουν απ'ευθείας στις αντιστοιχες παροχες του σπιτιού. Μπροστά από την πλάτη θα μπεί κατι σαν και αυτό: backtonature.se\rocky-juwel-120-x-47-cm\ (για να δείτε το link απλά copy paste στο address bar ή το google) και θα καλύπτει φίλτρο και σωληνώσεις.
Τα ψάρια που σκοπεύω να βάλω είναι Mbuna (για τους συνδυασμούς κτλ θα ζητήσω τη συμβουλή σας σε μεταγενέστερο στάδιο)
Το επιθυμητό οπτικό αποτέλεσμα είναι κάτι τέτοιο:
backtonature.se\ancient-monolith\

Θα ήθελα τις γνώμες/συμβουλές σας σε σχέση με το στήσιμο αυτό και φυσικά κάθε αντιπρόταση είναι δεκτή!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Κωστής

Υ.Γ. Συγνώμη για τις ανάποδες κάθετες στα links - ως καινούριο μέλος δεν μου επιτρέπεται να γράφω κανονικά links για τις πρώτες 7 μέρες. Δεν έχω φυσικά καμία πρόθεση να spamάρω.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Καινούργιο ενυδρείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο ενυδρείο   Καινούργιο ενυδρείο Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 8:54 pm

Καλώς ήρθες και Καλή Χρονιά!
Αν πετύχεις αυτό το οπτικό αποτέλεσμα που βλέπω θα είσαι μια χαρά Wink
Όμορφη η πλάτη αλλά θα σου κόψει αρκετά απο τον ωφέλιμο χώρο και το Rio 240 έχει μόνο 40εκ. πλάτος.
Με το καλό στο νέο σπίτι και με το νέο ενυδρείο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Καινούργιο ενυδρείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο ενυδρείο   Καινούργιο ενυδρείο Icon_minitimeΚυρ Ιαν 06, 2013 11:35 pm

Σωστη η σκεψη σου αλλα οπως σου ειπε και ο Κλεοβουλος θα σου φαει λιτρα και χωρο η πλατη!
Αν ειχες μεγαλυτερο πλατος απο 50εκ και πανω θα ηταν μια χαρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Costis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Καινούργιο ενυδρείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο ενυδρείο   Καινούργιο ενυδρείο Icon_minitimeΔευ Ιαν 07, 2013 1:02 am

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις και τις ευχές.

Το συγκεκριμένο background λέει είναι φτιαγμένο ειδικά για το rio 240 και εκμεταλλεύεται το οτι το φίλτρο είναι στη γωνία για να κερδίσει χώρο στο κέντρο σε σχέση με τα άλλα. Το ενυδρείο της φωτογραφίας είναι rio 240. Θα προτιμούσα να μην πάω σε rio 300 γιατί το καινούργιο είναι 350 λίτρα και μου φαίνεται τεράστιο (ανεβαίνουν και τα κόστη άλλωστε).
Και αυτό είναι 240 με το ίδιο bg και φαίνεται τελειο:
james lamont's tank στο google

Πιστεύετε ότι ο συνδυασμός θα δημιουργήσει προβλήματα (πχ επιθετικότητας) στα ψάρια λόγω έλλειψης χώρου και θα πρέπει να πάω υποχρεωτικά σε κάτι μεγαλύτερο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Καινούργιο ενυδρείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο ενυδρείο   Καινούργιο ενυδρείο Icon_minitimeΔευ Ιαν 07, 2013 10:11 am

Πάντα το μεγαλύτερο είναι και καλύτερο (και πιο εύκολα διαχειρίσιμο) Wink
[δεν ψάχνεις και απο αγγελίες κάνα μεταχειρισμένο τώρα που έπεσαν οι τιμές?]
Σ' αυτό με 2 χαρεμάκια (απο σχετικά ήρεμα mbuna)και σωστό στήσιμο της πέτρας, θα είσαι εντάξει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Costis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Καινούργιο ενυδρείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο ενυδρείο   Καινούργιο ενυδρείο Icon_minitimeΔευ Ιαν 07, 2013 10:38 pm

Έχεις δίκιο σ'αυτό. Και από ψάρια κάτι τέτοιο σκέφτομαι. Κοιτάω και αγγελίες πάντως. Τώρα που το σκέφτομαι το παλιό rio 300 είναι 300 λίτρα και όχι 350 και ίσως είναι καλύτερη περίπτωση.

Η αλήθεια είναι οτι θέλω να μπεί πάνω σε απλό έπιπλο απο σύνθετο και φοβάμαι το πολύ μεγάλο βάρος αν και το 110λιτρο που έχω το αντέχει ευκολα και μπορω να ανέβω και εγώ πάνω με τα περιττά κιλά των γιορτών.... Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Καινούργιο ενυδρείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο ενυδρείο   Καινούργιο ενυδρείο Icon_minitimeΤρι Ιαν 08, 2013 8:53 am

Costis έγραψε:


Η αλήθεια είναι οτι θέλω να μπεί πάνω σε απλό έπιπλο απο σύνθετο και φοβάμαι το πολύ μεγάλο βάρος αν και το 110λιτρο που έχω το αντέχει ευκολα και μπορω να ανέβω και εγώ πάνω με τα περιττά κιλά των γιορτών.... Cool
Μη το ρισκάρεις ....δεν πιστεύω να ζυγίζεις 400 κιλά Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Καινούργιο ενυδρείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο ενυδρείο   Καινούργιο ενυδρείο Icon_minitimeΤρι Ιαν 08, 2013 5:30 pm

Costis έγραψε:

Η αλήθεια είναι οτι θέλω να μπεί πάνω σε απλό έπιπλο απο σύνθετο και φοβάμαι το πολύ μεγάλο βάρος αν και το 110λιτρο που έχω το αντέχει ευκολα και μπορω να ανέβω και εγώ πάνω με τα περιττά κιλά των γιορτών.... Cool


Δεν θα το εκανα ουτε για πλακα αυτο ειτε ηταν 240 ειτε 300!
Καλυτερα βρες καποιον αλλο χωρο να το βαλεις για να φτιαξεις μια βαση η να παρεις ετοιμη!
Ειναι πολυ το βαρος+την πετρα+αμμο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Costis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 4

Καινούργιο ενυδρείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο ενυδρείο   Καινούργιο ενυδρείο Icon_minitimeΤρι Ιαν 08, 2013 11:23 pm

Λέτε θα θρηνήσουμε θύματα, ε;;.... χμμμ

Γι'αυτό θέλω ψέυτικο φόντο και ψεύτικες πέτρες για να μην ανεβάσω κι άλλα κιλά. Είναι πάντως πολύ χαμηλό το έπιπλο και το 110λιτρο το έχει πολύ χαλαρά - σίγουρα θα άντεχε άλλο τόσο. Οι βάσεις που βλέπω μου φαίνονται πολύ πιο επίφοβες.

Θα το μάθουμε στο γέμισμα.... affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Καινούργιο ενυδρείο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καινούργιο ενυδρείο   Καινούργιο ενυδρείο Icon_minitimeΠαρ Ιαν 11, 2013 3:31 pm

Costis έγραψε:
Λέτε θα θρηνήσουμε θύματα, ε;;.... χμμμ

Γι'αυτό θέλω ψέυτικο φόντο και ψεύτικες πέτρες για να μην ανεβάσω κι άλλα κιλά. Είναι πάντως πολύ χαμηλό το έπιπλο και το 110λιτρο το έχει πολύ χαλαρά - σίγουρα θα άντεχε άλλο τόσο. Οι βάσεις που βλέπω μου φαίνονται πολύ πιο επίφοβες.

Θα το μάθουμε στο γέμισμα.... affraid

Τις βασεις της juwel μην τις φοβασαι οσο κι αν περιεργο ακουγεται ειναι πολυ σωστα μελετημενες!
Φαντασου στο δικο μου rio 400 ειχε αντεξει ανετα γυρω στα 130 κιλα πετρα και 50 κιλα αμμο ισως και παραπανω συν το βαρος του νερου..δεν ειχε κανενα προβλημα!
Απο οσο ξερω δεν εχει τυχη στραβη σε κανενα συνχομπιστα με τις συγκεκριμενες βασεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
Καινούργιο ενυδρείο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Φτιάχτο μόνο σου-
Μετάβαση σε: