ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ζευγαρωμα tropheus..?

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Zair
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Ζευγαρωμα tropheus..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ζευγαρωμα tropheus..?   Ζευγαρωμα tropheus..? Icon_minitimeΤρι Δεκ 18, 2012 4:21 pm

Γεια σας εδω και μερικες μερες παρατηρησα μια περιεργη συμπεριφορα στα ψαρια μου.Ενω ζευγαρωνουν κανονικα δεν δινει το θυληκο αυγα απλα ζευγαρονουν.Υφισταται κατι τετοιο ??,γιατι εγω νομιζα οτι ζευγαρωνουν μονο οταν το θυλικο αφηνει αυγα...Να σημηωσω οτι τα ψαρια ειναι 5 μηνων κοντα στα 6-7 εκατοστα(duboisi species)
Tα φωτα σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Ζευγαρωμα tropheus..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζευγαρωμα tropheus..?   Ζευγαρωμα tropheus..? Icon_minitimeΤρι Δεκ 18, 2012 4:38 pm

Τι μεγεθος εχουν?

Μου φαινεται λιγο απιθανο να ζευγαρωνουν απο τωρα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Zair
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Ζευγαρωμα tropheus..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζευγαρωμα tropheus..?   Ζευγαρωμα tropheus..? Icon_minitimeΤρι Δεκ 18, 2012 4:57 pm

Και ομως φιλε ζευγαρωνουν ολη η διαδικασια γινετε κανονικα απλα το θηλυκο δεν αφηνει αυγα το μονο που κανει ειναι να χορευει.ειναι 6-7 εκατοστα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Ζευγαρωμα tropheus..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζευγαρωμα tropheus..?   Ζευγαρωμα tropheus..? Icon_minitimeΤρι Δεκ 18, 2012 5:01 pm

το θυληκο τα κραταει στο στομα του τα αυγα δεν τα αφηνει και τα κραταει περιπου 25 μερες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Ζευγαρωμα tropheus..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζευγαρωμα tropheus..?   Ζευγαρωμα tropheus..? Icon_minitimeΤρι Δεκ 18, 2012 7:17 pm

Έχω δει κάτι σαν προκαταρκτικά αλλά σε Mbuna Και διήρκησαν για μισό λεπτό. Αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω. Βεβαια, ψιλιάζομαι τι μπορεί να συμβαίνει. Το θηλυκό είναι άπειρο ακόμα, και δεν έκανε πολλά αυγά, με αποτέλεσμα να μην μπουκωθεί για τα καλά. Να ξέρεις ότι και το τελευταίο αυτό να μπουκώσει, ο χορός θα συνεχιστεί για ώρα. Οπότε, για να κάθονται σημαίνει ότι κάτι έγινε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zair
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Ζευγαρωμα tropheus..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζευγαρωμα tropheus..?   Ζευγαρωμα tropheus..? Icon_minitimeΤρι Δεκ 18, 2012 8:42 pm

Δεν ξερω και τωρα που γραφω χορευουν..το ιδιο πραγμα αυγο ουτε ενα στο στομα πριν λιγο τα ταισα και το θηλυκο ετρωγε κανονικοτατα.αυτο με τα προκατακτικα ισως να στεκει..Εγω λεω μηπως το θηλυκο μπαινει στην διαδικασια αυτην μονο και μονο για να αποφυγει την βιαιοτητα του αρσενικου,με λιγα λογια μονο και μονο για να ικανοποιει τις ωρεξεις του αρσενικου?να σημειωσω οτι το θηλυκο δεν εχει πρησμενη κοιλια ουτε ειχε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Ζευγαρωμα tropheus..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζευγαρωμα tropheus..?   Ζευγαρωμα tropheus..? Icon_minitimeΤετ Δεκ 19, 2012 12:11 am

Ϊσως να συμβαίνει και αυτό.
Μπορεί να είναι και αρσενικό επίσης που μερικες φορές σαν να λέγαμε(κάθεται) στον αρσενικό για να αποφύγει την επιθετικότητα του.
Είσαι σίγουρος για τα φύλα τους?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Zair
Μέλος
Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 68

Ζευγαρωμα tropheus..? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ζευγαρωμα tropheus..?   Ζευγαρωμα tropheus..? Icon_minitimeΤετ Δεκ 19, 2012 3:55 pm

Ειμαι σιγουρος ναι...Και σημερα το ιδιο βιολι παλι...Λετε τελικα να ετοιμαζετε να γενησει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ζευγαρωμα tropheus..?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» tropheus
» Tropheus......
» tropheus duboisi

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: