ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
malawian84
Μέλος
Μέλος
malawian84


Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα

Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido   Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2012 1:36 am

Χαίρεται φίλοι μου σήμερα παρατήρησα στο ένα εκ των 4 λαμπιντο που έχω ότι κρέμονται άσπρα ινώδη περιττώματα θα ήθελα να μου δλωσεται τα φώτα σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido   Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2012 12:26 pm

Tι τροφές του δίνεις? Τι μετρήσεις έχεις?
Παρατήρείς κάτι περίεργο στην συμπεριφορά του?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
malawian84
Μέλος
Μέλος
malawian84


Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα

Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido   Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2012 12:34 pm

ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:
Tι τροφές του δίνεις? Τι μετρήσεις έχεις?
Παρατήρείς κάτι περίεργο στην συμπεριφορά του?

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :
Ασπρα Ινώδη Περιττώματα


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:100
- Φίλτρανση Fluval 105(Siporax,σφουγγάρια), Fluval 305 (Siporax,σφουγγάρια)
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):
- Ψάρια 4 labidochromis caeruleus
- Ρουτίνες 2 ταίσματα ημερισίως με συνδιασμούς τροφών Omega one small cichlid pellet, Tropical Kelp agae flake, Tropical Malawi flake
Αλλαγή ανά 7 ημέρες με προετοιμασία νερου σε βαρέλι με αντιχλώριο και θερμοστάτη

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7,9
- KH:7
- GH:11
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):10
- Θερμοκρασία:26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: API

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:Labidochromis caeruleus male 8 εκ
- Ιστορικό Ψαριού:μεταφέρθηκε πριν 10 μερές περίπου στο παρόν ενυδρείο
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα ινώδη λευκά)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fachnar
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido   Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2012 1:06 pm

Γεια σου φιλε μου,
Τα ασπρα ινωδη περιτωματα ειναι κατι που εχω αντιμετωπισει με αντιβιοτικο που λεγεται metrozinadole.
Υπαρχει σαν σκευασμα στα pet stores (οπου γραφει και την συνιστομενη δοσολογια) αλλα και σαν ανθρωπινο φαρμακο πουλεγεται flagyl.
Σε εμενα μετα τη θεραπεια (χρησημοποιώντας το ειδικο σκευασμα και οχι το flagyl) το προβλημα εξαφανιστηκε.
Λενε στα forums οτι αυτο ειναι ενα συμπτωμα του λεγομενου bloat που ειναι σοβαροτατη ασθενεια και εμφανιζεται οταν τα ψαρια στρεσαριστουν. Λενε επισης οτι μπορει να το καταπολεμησεις και μετα να ξαναεμφανισθει αν δεν εξαλειψεις την πηγη του στρες. Σε εμαενα εχει εμθανισθει δυο φορες τα τελευταια δυο χρονια στο μεγαλο μου ενυδρειο και εκανα θεραπεια μεσα εκει γιατι ειναι μεταδοτικο (νομιζω ειναι βακτηρια).
Αν αποφασισεις να κανεις τη θεραπεια (φανταζομαι θα σου δωσουν κι αλλοι διαφορετικες γνωμες για το τι να κανεις0 πες μου να σου πω τι πρεπει να κανεις με τα φιλτρα σου κλπ. γιατι θα σκοτωθουν αι ολα τα βακτηρια του φιλτρου σου.
Ψαξε κι εσυ αν θες με αυτα που σου ειπα και αν μπορω να σε βοηθησω παραπανω πες μου.
Δυστυχως οι ασθενειες των ψαριων ειναι λιγο δυσκολες στη διαγνωση αλλα αυτα τα περιττωματα που περιγραφεις ειναι λιγο δυσκολο να μπερδευτουν με κατι αλλο.
Ψαξε κι εσυ γιατι δεν θελω να παρω στο λαιμομου τα ομορφα ψαρακια σου.
Περαστικα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fachnar
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7

Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Metronidazole   Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2012 1:10 pm

με συγωρεις... το σωστο ονομα ειναι Metronidazole
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido   Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2012 1:10 pm

Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι να φαίνεται!
Να σημειώσω πως τα λίτρα είναι λίγα!
Παρατηρείς εσύ κάτι στην συμπεριφορά του? Συμπεριφέρεται κανονικά? Τρώει κανονικά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
malawian84
Μέλος
Μέλος
malawian84


Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα

Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido   Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2012 2:04 pm

ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:
Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι να φαίνεται!
Να σημειώσω πως τα λίτρα είναι λίγα!
Παρατηρείς εσύ κάτι στην συμπεριφορά του? Συμπεριφέρεται κανονικά? Τρώει κανονικά?

τρώει λαίμαργα!!!! αλλά γενικώς όπως όλα τα labs όταν νοιώθουν οτι ειναι ευάλωτα πάνε στην γωνία μέχρι να ηρεμήσουν τα πράματα στον χώρο...
το ξέρω οτι είναι λίγα τα λίτρα αλλά τα ψάρια τα κρατάω εδώ και κανα 2 βδομάδες σε 100 λίτρα γιατί παράλληλα ετοιμάζω ένα ΡΙΟ 180 για να μπούν εκεί...
όσον αφορά το θέμα βιολογίας σας έχω γράψει τι φίλτρα έχω κτλ...
τι θεραπεία πιστεύεται πρέπει να ακολουθήσω? ποια είναι η διαδικασία? και τι φάρμακο προτείνεται ως πιό φιλικό για ψάρια και βιολογία..?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
malawian84
Μέλος
Μέλος
malawian84


Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα

Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido   Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2012 6:20 pm

Πάρτε και μια εικόνα που ίσως βοηθήσει....Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Img20120923181422
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido   Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido Icon_minitimeΚυρ Σεπ 23, 2012 6:59 pm

Πιστεύω πως το pimafix της απι θα βοηθούσε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ασπρα ινώδη περιττώματα σε Labido
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» labido
» labido-acei

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Ασθένειες-
Μετάβαση σε: