ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Ερώτηση για εξοπλισμό

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
g81gr
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Ερώτηση για εξοπλισμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ερώτηση για εξοπλισμό   Ερώτηση για εξοπλισμό Icon_minitimeΤρι Σεπ 11, 2012 9:33 am

Καλημέρα σας, έχω ένα ενυδρείο 120 λτ, και θέλω να το ξαναφτιάξω από την αρχή. Παλιότερα είχα μία χελώνα, και το ενυδρείο είχε βρομίσει αρκετά, οπότε την έδωσα στο μουσείο φυσικής ιστορίας. Ξεκίνησα χθες και άρχισα να καθαρίζω το γυαλί, το πάτωμα και το φίλτρο.
Το ενυδρείο αυτό είχε ενσωματωμένο φίλτρο από αυτά που πιάνουν όλη την πλευρά το ενυδρείου και έχουν 3 θαλάμους και μία βυθιζόμενη αντλία στο τέλος που επιστρέφει το νερό. Είναι προτιμότερο αυτό το φίλτρο (με αντλία 400λτ / ώρα) ή ένα πλήρες φίλτρο 1000λτ/ ώρα??? και τα δύο φίλτρα τα έχω ήδη από παλιά, παίρνουν άνθρακα, μακαρονάκι και έχουν σφουγκάρι στην αρχή. (το ενσωματωμένο έχει πιο πολύ χώρο για φίλτρα αλλά έχει χαμηλότερη ροή)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Ερώτηση για εξοπλισμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για εξοπλισμό   Ερώτηση για εξοπλισμό Icon_minitimeΤρι Σεπ 11, 2012 10:56 am

Ποιό ενυδρείο έχεις ακριβώς?
Επίσης με τι το καθάρισες?
Όσον αφορά το φίλτρο αν θες το κρατάς. Αν βλέπεις πως σου χαλάει την οικόνα, σου κλέβει λίτρα και δεν κάνει και δουλειά, πρέπει να προβείς στην αγορά καινούριου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
g81gr
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Ερώτηση για εξοπλισμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για εξοπλισμό   Ερώτηση για εξοπλισμό Icon_minitimeΤρι Σεπ 11, 2012 12:42 pm

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση... Αρχικά το καθάρισα με φυσικά μέσα, σπάτουλα για τα άλατα (σκέφτομαι ξύδι αν δεν φύγουν) νερό και πανί για τα τζάμια (αυτό με τις μικροίνες). To ενυδρείο είναι carrefour 120lt
Έχω δύο φίλτρα ένα που μπαίνει μέσα με ροή 1000λτ/ώρα, και αυτό που είναι ενσωματωμένο. Στο ενσωματωμένο τώρα, η αντλία η βυθιζόμενη που είχε, έχει χαλάσει και έτσι σκέφτομαι, να πάρω μία αντλία (Προτινόμενη ροή 400λτ/ωρα σύμφωνα με τον ατασκευαστή) να βάλω εκεί ή να βάλω το άλλο φίλτρο??Το πρόβλημα με το ενσωματωμένο είναι ότι χάνεις χώρο και την πλαινή θέα, αλλά αυτό δεν με πολυνιάζει γιατί το ενυδρείο είναι σε γωνία έτσι κι αλλιώς. Το θέμα είναι το ενσωματωμένο φίλτρο θα κάνει δουλειά??? ή είναι άδικος κόπος???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Ερώτηση για εξοπλισμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για εξοπλισμό   Ερώτηση για εξοπλισμό Icon_minitimeΤρι Σεπ 11, 2012 2:22 pm

Όπως σου είπα, ότι θέλεις κάνεις!
Βλέπεις πιο σε βολεύει καλύτερα και το αφηνεις! Εγω θα εβαζα αυτό με τα 1000 λίτρα την ώρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
g81gr
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Ερώτηση για εξοπλισμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για εξοπλισμό   Ερώτηση για εξοπλισμό Icon_minitimeΤρι Σεπ 11, 2012 2:58 pm

Μπορώ δηλαδή να βάλω μία βυζόμενη με 1000λτ / ώρα και να δουλέψει σωστά??? θα είναι έτσι καλύτερα???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Ερώτηση για εξοπλισμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για εξοπλισμό   Ερώτηση για εξοπλισμό Icon_minitimeΤρι Σεπ 11, 2012 3:12 pm

Επειδή έχω και γω αυτό το ενυδρείο, το φίλτρο το έχω πετάξει μαζί και την αντλία απο την αρχή! Είδα πως τους πρώτους μήνες δεν έκανε δουλειά, μου στερούσε λίτρα, ήταν αντιαισθητικό και πολύ μανίκι με τον καθαρισμό του!
Το αντικατέστησα με εσωτερικό φίλτρο και βρήκα την υγειά μου! Βέβαια αν θες μπορείς να βάλεις εξωτερικό, ή αν θες μπορείς να αλλάξεις κυκλοφοριτή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
g81gr
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Ερώτηση για εξοπλισμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για εξοπλισμό   Ερώτηση για εξοπλισμό Icon_minitimeΤρι Σεπ 11, 2012 6:43 pm

Το ότι η αντλία που είχε μέσα είναι μάπα είναι. εμένα χάλασε στο μήνα πάνω, και έβαλα το παλιό που είχα τότε. Τώρα, αν βάλω μία βυθιζόμενη αντλία 600λτ/ωρα, ή 800 λτ/ ώρα, θα τη σηκώνει??? μετά θα βάλω ένα καινούριο σπόγκο, θα βάλω άνθρακα σε μία κάλτσα μαζί με μακαρονάκι αλλά θα δουλέψει???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Ερώτηση για εξοπλισμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για εξοπλισμό   Ερώτηση για εξοπλισμό Icon_minitimeΤρι Σεπ 11, 2012 7:23 pm

βυθιζόμενη μάλλον εννοείς κατι τέτοιο:
http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1212

δεν ξέρω αν θα την χωρέσει. Γιατί δεν το αντικαταστείς πολύ απλά με ένα άλλο να τελειώνεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
g81gr
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Ερώτηση για εξοπλισμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για εξοπλισμό   Ερώτηση για εξοπλισμό Icon_minitimeΤρι Σεπ 11, 2012 10:32 pm

Ναι κάτι τέτοιο σκεφτόμουν.

Το φίλτρο είναι κολημένο στο ενυδρείο δεν μπορώ να το βγάλω, και αφού είναι έτσι λέω να το χρησιμοποιήσω μην πάει άδικο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Ερώτηση για εξοπλισμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για εξοπλισμό   Ερώτηση για εξοπλισμό Icon_minitimeΤρι Σεπ 11, 2012 11:25 pm

Δεν νομίζω να μην βγαίνει! Προσπάθησε το! Με πιαστράκια απο πάνω δεν πιάνεται?
Εμένα πάντως δεν έκανε καλή δουλειά, και έμπαιναν και ψάρια μέσα τα οποία δεν ήξεραν πως να βγουν και ψοφούσαν!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
g81gr
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 6

Ερώτηση για εξοπλισμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για εξοπλισμό   Ερώτηση για εξοπλισμό Icon_minitimeΤρι Σεπ 11, 2012 11:32 pm

Το δικό μου είναι κολημένο με σιλικόνη πάνω στο γυαλί, και έχει πολύ μικρές γρύλιες και δεν μπαίνουν ψάρια μέσα. Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι δεν μπορώ να βρω ένα φίλτρο πάνω από 600λτ/ ώρα, που να χωράει εκεί μέσα... Θα το φτιάξω έτσι μάλλον και θα σας στείλω φώτο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

Ερώτηση για εξοπλισμό Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερώτηση για εξοπλισμό   Ερώτηση για εξοπλισμό Icon_minitimeΤετ Σεπ 12, 2012 12:36 am

Kάντο όπως μπορεσεις!

ΥΓ: Γιατί δεν παίρνεις μια ξύστρα τζαμιών να ξύσεις την σιλικόνη που είναι κολλημένο το φίλτρο τζάμι έτσι ώστε να ξεκωλήσει και να βγει με αποτέλεσμα να έχεις όλη την πλευρά δικιά σου?



ΥΓ:Αν χρησιμοποιήσεις ξύστρα τζαμιών, δεν θα χαράξεις το τζάμι καθώς είναι ειδική και επίσης δεν θα αφήσεις υπολείματα σιλικόνης! Αν θες δοκίμασε το(με προσοχή)!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Ερώτηση για εξοπλισμό
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: