ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Γιωργος
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7
Τόπος : Αργυρουπολη

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 09, 2012 4:35 pm

καλησπερα παιδες,ειμαι νεος στο χωρο..εχω ενα ενυδριο 300 λιτρα 1,95*0,31*0,5 εχω τοποθετησει ψιλο χαλικι κ εχω βαλει κ βραχους γ κρυψωνες,εχω βαλει επισης 4 κιχλιδες απο τη λιμνη malawi αλλα εχω το εξης προβλημα: εκανα μετρησεις κ το ph=7,2 Gh=7+ kH=6 και τα επιπεδα μου ειναι χαμηλα γι αυτη τη κατηγορια,προμηθευτικα 2 βραχους ασβεστολιθικους εδω κ 2 μερες αλλα δν εχω δει μεγαλη διαφορα..σκεφτομαι να παρω αμμο ασβεστολιθικη αλλα δν εχω ιδεα σε τι ποσοτητα πρεπει να τα παρω ολα αυτα ετσι ωστε να φτασω τα επιθυμητα αποτελεσματα,τωρα εχω αμεσο προβλημα?..καμια βοηθεια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andy1976
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ηλικία : 47
Τόπος : Αργυρουπολη

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 09, 2012 5:33 pm

Απο οσα λιγα εχω προλαβει και εγω να διαβασω,οι ασβεστολιθηκες πετρες και η αμμος δεν μπορουν απο μονα τους να φτασουν τις παραμετρους του νερου σου στα επιπεδα της λιμνης!Θα πρεπει να βαλεις καποιο ετοιμο σκευασμα οπως αυτο που βαζω εγω και ειναι οτι πρεπει για πρωταρηδες η να βαλεις καποια αλλα υλικα που θα σου πουν οι παλαιοτεροι εδω, ποια και ποσο!!!Μπορεις να βρεις στα περισσοτερα ενυδρειακα καταστηματα το MALAWI/VICTORIA Buffer της Seachem και να φτιαξεις γρηγορα και με ασφαλεια τις παραμετρους του νερου σου!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andy1976
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 26
Ηλικία : 47
Τόπος : Αργυρουπολη

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 09, 2012 5:38 pm

Ριξε μια ματια και θα βρεις πολλα θεματα που εχουν να κανουν με τις παραμετρους του νερου εδω μεσα.Θ α σε βοηθησουν πολυ!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 09, 2012 7:51 pm

Αποκλείεται νερό απο την ελλάδα να βγάζει τέτοιες τιμές!
Απο όσμωση έβαλες νερό?
Αν θες να ανεβάσεις σκληρότητες και πεχά βάλε αραγωνίτη ή άμμο παραλίας(μετά απο σχολαστικό ξέπλυμα). Αν θες μπορείς να βάλεις και ασβεστολιθικές πέτρες!
Αν θες να αλλάξεις άμμο πρέπει να το ξεστήσεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 09, 2012 7:56 pm

andy1976 έγραψε:
Απο οσα λιγα εχω προλαβει και εγω να διαβασω,οι ασβεστολιθηκες πετρες και η αμμος δεν μπορουν απο μονα τους να φτασουν τις παραμετρους του νερου σου στα επιπεδα της λιμνης!Θα πρεπει να βαλεις καποιο ετοιμο σκευασμα οπως αυτο που βαζω εγω και ειναι οτι πρεπει για πρωταρηδες η να βαλεις καποια αλλα υλικα που θα σου πουν οι παλαιοτεροι εδω, ποια και ποσο!!!Μπορεις να βρεις στα περισσοτερα ενυδρειακα καταστηματα το MALAWI/VICTORIA Buffer της Seachem και να φτιαξεις γρηγορα και με ασφαλεια τις παραμετρους του νερου σου!!

Αυτό δεν είναι πάντα το καλύτερο! Επειδή έχω δοκιμάσει όλες τις εκδοχές, buffer είναι εντελώς άχρηστα! Αν θέλει κάποιος να αυξήσει τις σκληρότητες του νερού του η άμος θαλάσσης ή ο αραγωνίτης το κάνουν τέλεια!
Βέβαια, εγώ δεν μπορώ να πειστώ ότι υπάρχει τέτοιο νερό στην ελλάδα!
Εγώ για παράδειγμα δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα διότι το νερό της βρύσης μου έχει 7,6 πεχά. Το πεχά και οι σκληρότητες θέλουν ανέβασμα όταν φιλοξενούμε ψάρια άγρια! Όταν φιλοξενούμε ψάρια αναπαραγωγης ειδικα φρικάνες, το νερό της βρύσης είναι υπέραρκετο!



ΥΓ: Έχω δει διάφορους να αυξάνουν σκλήρότητες με μαγερική σόδα, αλλά στην παρόν φαση δεν θα στο πρότεινα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιωργος
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7
Τόπος : Αργυρουπολη

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 09, 2012 9:01 pm

ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:
andy1976 έγραψε:
Απο οσα λιγα εχω προλαβει και εγω να διαβασω,οι ασβεστολιθηκες πετρες και η αμμος δεν μπορουν απο μονα τους να φτασουν τις παραμετρους του νερου σου στα επιπεδα της λιμνης!Θα πρεπει να βαλεις καποιο ετοιμο σκευασμα οπως αυτο που βαζω εγω και ειναι οτι πρεπει για πρωταρηδες η να βαλεις καποια αλλα υλικα που θα σου πουν οι παλαιοτεροι εδω, ποια και ποσο!!!Μπορεις να βρεις στα περισσοτερα ενυδρειακα καταστηματα το MALAWI/VICTORIA Buffer της Seachem και να φτιαξεις γρηγορα και με ασφαλεια τις παραμετρους του νερου σου!!

Αυτό δεν είναι πάντα το καλύτερο! Επειδή έχω δοκιμάσει όλες τις εκδοχές, buffer είναι εντελώς άχρηστα! Αν θέλει κάποιος να αυξήσει τις σκληρότητες του νερού του η άμος θαλάσσης ή ο αραγωνίτης το κάνουν τέλεια!
Βέβαια, εγώ δεν μπορώ να πειστώ ότι υπάρχει τέτοιο νερό στην ελλάδα!
Εγώ για παράδειγμα δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα διότι το νερό της βρύσης μου έχει 7,6 πεχά. Το πεχά και οι σκληρότητες θέλουν ανέβασμα όταν φιλοξενούμε ψάρια άγρια! Όταν φιλοξενούμε ψάρια αναπαραγωγης ειδικα φρικάνες, το νερό της βρύσης είναι υπέραρκετο!



ΥΓ: Έχω δει διάφορους να αυξάνουν σκλήρότητες με μαγερική σόδα, αλλά στην παρόν φαση δεν θα στο πρότεινα!
το νερο ειναι απο βρυση κ δεν εχω κανει τιποτα,τωρα μου λες για αμμο θαλασσης αλλα απ οτι εχω ακουσει ειναι λιγο επικινδυνο για τη σιλικονη απο την οποια ειναι κατασκευασμενο το ενυδρειο..τωρα για τον αραγωγιτη δεν εχω ακουσει κτ,θα χω αποτελεσματα με αυτον και που μπορω να τον βρω οικονομικα αν γινετε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΚυρ Σεπ 09, 2012 10:39 pm

Για την άμμο θαλάσσης έχω ακούσει και εγώ ότι διαβρώνει την σιλικόνη, αλλά ποτέ δεν έχω ακούσει περιστατικά να ανοίξει ενυδρείο λόγω αυτού!
Αραγωνίτη μπορείς να βρεις σε όλα τα πετ, αλλά και απο χομπίστες!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιωργος
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7
Τόπος : Αργυρουπολη

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: aaa   ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 13, 2012 7:23 pm

re paides enw eixa balei duo asbestolithikes petres k to ph mou htan sto 7,2... xwris na kanw tpt apo kei kai pera pws ginetai na peftei twra st 6,8??? Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 13, 2012 8:29 pm

2 πέτρες δεν κάνουν την διαφορά!
Πές μου τι ψάρια φιλοξενείς!
Απίσης πές μου τα πάντα για την διακόσμηση και τον εξοπλισμό. Τι υπόστρωμα, αν έχεις ξύλο-α, τι πέτρες έχεις, τι υλικά στο φίλτρο, και απο που βάζεις νερό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιωργος
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7
Τόπος : Αργυρουπολη

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 13, 2012 9:49 pm

ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:
2 πέτρες δεν κάνουν την διαφορά!
Πές μου τι ψάρια φιλοξενείς!
Απίσης πές μου τα πάντα για την διακόσμηση και τον εξοπλισμό. Τι υπόστρωμα, αν έχεις ξύλο-α, τι πέτρες έχεις, τι υλικά στο φίλτρο, και απο που βάζεις νερό.
ειχα γραψει και στο απο κατω θεμα,εχω ψιλο χαλικι υποστρωμα,διακοσμηση απο βραχους κ πετρες και 2 πλαστικα φυτα εχω μεσα κιχλιδες malawi mbuna που θελω ph απο 7,7 κ ανω και βαζω νερο βρυσης,τ θεμα μου ειναι γτ το ph ειναι σε τοσο χαμηλα επιπεδα στ 6,8 αφου της βρυσης ξερω πως ειναι παραπανω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΠεμ Σεπ 13, 2012 10:22 pm

Mε τι τεστ μετράς? Στικάκια(χαρτάκια), υγρά, ή ηλεκτρονικά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιωργος
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7
Τόπος : Αργυρουπολη

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΠαρ Σεπ 14, 2012 12:02 am

ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:
Mε τι τεστ μετράς? Στικάκια(χαρτάκια), υγρά, ή ηλεκτρονικά?
στικακια γιατι παιζει τοσο ρολο αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΠαρ Σεπ 14, 2012 12:30 am

Τα στικακια φίλε μου δεν είναι αξιόπιστα καλύτερα να πάρεις υγρα τεστ και να μετρήσεις σωστα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΠαρ Σεπ 14, 2012 10:48 am

chris7 έγραψε:
Τα στικακια φίλε μου δεν είναι αξιόπιστα καλύτερα να πάρεις υγρα τεστ και να μετρήσεις σωστα!

Αυτό ακριβώς! Και με παραξένευες! Αφού δεν έχεις τίποτα που να σου ρίχνει πεχα και σκληρότητες πως είσαι τόσο χαμηλά! Να ξέρεις ότι τα στικάκια είναι αξιόπιστα(όσο γίνεται να είναι) όταν πρωτοανοίγουν. Έπειτα απο λίγο καιρό χαλάνε και δεν βγάζουν σωστές μετρήσεις. Το καλύτερο είναι τα υγρά καθώς δεν έχουν απόκλιση, αλλά κρατάνε και καιρό και κάνεις και περισσότερα τεστ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Γιωργος
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 7
Τόπος : Αργυρουπολη

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΠαρ Σεπ 14, 2012 9:34 pm

καταλαβα,απλως αυτος που μου τα πουλησε μ ειπε οτι θα κανεις δουλεια και δεν θα χεις προβλημα,μαλλον επεσα σε ασχετο Evil or Very Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΠαρ Σεπ 14, 2012 10:21 pm

Γιωργος έγραψε:
καταλαβα,απλως αυτος που μου τα πουλησε μ ειπε οτι θα κανεις δουλεια και δεν θα χεις προβλημα,μαλλον επεσα σε ασχετο Evil or Very Mad

Μην εμπιστεύεσαι πετ σοπ! Πάντα να πουλήσουν θέλουν(εκτός εξαιρέσεων)
Ότι θέλεις να ρωτάς εδώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο    ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο  Icon_minitimeΠαρ Σεπ 14, 2012 11:17 pm

ΠαναγιώτηςCR7 έγραψε:


Μην εμπιστεύεσαι πετ σοπ! Πάντα να πουλήσουν θέλουν(εκτός εξαιρέσεων)
Ότι θέλεις να ρωτάς εδώ!

thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
ερωτησεις στις ασβεστολιθικες πετρες και αμμο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: