ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 multies

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
poet
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ηλικία : 49
Τόπος : π.φαληρο αθηνα

multies Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: multies   multies Icon_minitimeΔευ Αυγ 06, 2012 11:08 pm

καλησπερα σε ολη την παρεα,εχω μερικα προβληματακια με ενα 60λτ που ηρθε στην κτοχη μου εδω και καμια δεκαρια μερες,οταν το πηρα απο χομπιστα απο δω απο το φορουμ ειχε καμια δεκαρια μεσα,μην σας τα πολυλογω απο την μεταφορα κ απο την υπερβολικη ζεστη εχουν μεινει μονο 4(2 αρσ-2 θυλ)αφου το εστησα την πρωτη φορα απο τους πολλους θανατους ανεβασε NO3(40pmm)εκανα καθημερινες αλλαγες 20λτ για καμμια εβδομαδα με αρνητικα αποτελεσματα,ωσπου αποφασισα να το ξανα ξεστησω και να το απολυμανω καλυτερα,οι σημερινες μετρησεις απο την απιστευτη ταλαιπωρια των ψαριων κ την δικη μου ειναι να εχω σχετικα χαμηλα gh(Cool και αμμωνια στα(0,25).......εδω τωρα ειναι που θελω την βοηθεια σας,ολες αυτες της μερες δεν εχω δει ποτε αυτα τα ψαρακια να τρωνε,τους εχω παρει 2 τροφες μια της omega one,k της n,l,s(new life spectrum),μιας και κατι φυλαρακια της sera που ταιζε ο τυπος ηταν βασικη τροφη για ολα τα ψαρια ενυδρειου(flakes)αλλα δεν εκανε για τα συγγεκριμενα ψαρακια......περιμενω της συμβουλες σας αφου τα εσωσα(ετσι θελω να πιστευω)
δεν θελω να τα χασω τωρα απο αλλη αιτια
υγ.εκανα diy κατασκευη με ανεμιστηρακια απο υπολολγιστη κ κραταω την θερμοκρασια σταθερα στους 26
ευχαριστω για τον χρονο σας κ περιμενω της συμβουλες σας!!! cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Παναγιώτης Κ
Μέλος
Μέλος
Παναγιώτης Κ


Αριθμός μηνυμάτων : 202
Τόπος : Άρτα

multies Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multies   multies Icon_minitimeΤρι Αυγ 07, 2012 9:40 am

Eφόσον διαθέτεις τον εξοπλισμό, διατηρείς και την θερμοκρασία σε σταθερά καλά επίπεδα τότε ξαναστήσε το χωρίς άγχος. Πιστεύω πως οι καθημερινές αλλαγές τα φάγανε τα ψάρια.
Εαν έχεις μπόλι θα στο συνηστούσα. Διαφορετικά τάιζε κάθε 2,3 μερες 2,3 φυλαράκια στο ενυδρείο για να σηκωθεί αμμωνία έτσι ώστε να ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Και φυσικά θα μετρας. Μόλις θα μετράς μόνο NO3 τότε θα είσαι έτοιμος!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

multies Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multies   multies Icon_minitimeΤρι Αυγ 07, 2012 9:45 am

Μπορεις να μας πεις τιμες ΝΟ2,ΝΟ3 αυτη την στιγμη?

Επλυνες και τα υλικα του φιλτρου?τι φιλτρο χρησιμοποιεις?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
poet
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 24
Ηλικία : 49
Τόπος : π.φαληρο αθηνα

multies Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multies   multies Icon_minitimeΤρι Αυγ 07, 2012 11:54 pm

chris7 έγραψε:
Μπορεις να μας πεις τιμες ΝΟ2,ΝΟ3 αυτη την στιγμη?

Επλυνες και τα υλικα του φιλτρου?τι φιλτρο χρησιμοποιεις?
χρησιμοποιω ενα eheim2213(με προβληματακια σταζει απο τα βανακια,εβαλα λιγο τεφλον αλλα.....)σκεφτομαι να παρω ενα παλιο εσωτερικο που εχω της haillea και να το μπολιασω απ'αυτο προσωρινα μεχρι να δω τι θα κανω με το μεγαλο....σημερα τ απογευμα που ξανακανα μετρησεις εχω τα εξης
ph:8.2
N3-N4:0.25ppm
NO2:0.25ppm
NO3:10ppm
GH:11
KH9

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

multies Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: multies   multies Icon_minitimeΤετ Αυγ 08, 2012 9:00 am

Το ενυδρειο σου εχει ξεστρωσει!
Κανε οτι σου ειπε ο Παναγιωτης απο πανω!
Και ενημερωσε μας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
multies
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: