ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια...

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dmpatanis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια...   Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 9:14 am

Γεια σας και καλος σας βρηκα.
Εχω ενα ενυδρειο Ferplast Cayman 60 με το φιλτρο Bluwave 03 και χωρητηκοτητας 75λιτρων και θα ηθελα να βαλω μεσα κιχλιδες αφρικης και κανενα φυτο.
Τωρα παμε στο θεμα μας,πηγα σε ενα πετσοπ στην περιοχη μου και μου προτεινε να βαλω στο πατω σαν υποστρομα ψωφιο αραγωνητη και ηφεστιακη πετρα.Επειδη δεν τους εμπιστευομαι θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας.
Μπορω να βαλω χαλαζιακη αμμο, μιας και ο αραγωνητης κοστιζει ή να τα αναμειξω, για υποστρωμα και απο πετρες μπορω να βαλω απο οτι ειδα οτι θελω αρκει να ειναι καλα πλημενες???????????
Για την διακοσμηση τωρα ειδα οτι οι κιχλιδες Tanganyika σε σχεση με της Malawi εχουν διαφοτερικο περιβαλων ή οχι??
Τι διακοσμηση μου προτεινεται????
Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια...   Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 11:47 am

Καλώς ήρθες!
Κατ' αρχήν γνώμη μου είναι ότι στα λίτρα σου
θα μπορούσες να βάλεις ψαράκια απο Tanganyika ή κάποια ποταμίσια
αλλά πρέπει να αποκλείσεις τα Malawi.
Στο βυθό μπορείς να βάλεις ψιλή άμμο (θαλασσινή, ποταμίσια, ψιλό αραγωνίτη ή μίξη όλων αυτών).
Πέτρες ασβεστολιθικές απο τη φύση είναι μια χαρά (καλά πλυμένες κλπ).
Δες και στις παρουσιάσεις ενυδρείων να πάρεις ιδέες για το στήσιμο (που εξαρτάται κι απο το είδος των ψαριών που θα επιλέξεις).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dmpatanis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια...   Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 12:55 pm

Στα ψαρακια Tanganyika πρεπει να βαλω και κελυφη απο κοχιλια υποχρεωτικα ή υπαρχουν και Tanganyika τα οποια ζουν σε πετρωδης περιβαλλον??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια...   Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Icon_minitimeΠεμ Απρ 05, 2012 1:42 pm

Υπάρχουν και πετρόψαρα και κοχυλόψαρα που μπορείς να διαλέξεις.
Προτείνω αν αποφασίσεις πετρόψαρα τα J.transcriptus που μπορείς να βρεις και σχετικά εύκολα (βάλε 5-6 μικρά και μεγαλώνοντας θα ξεχωρίσεις 2 ζευγάρια που μπορούν να συγκατοικήσουν στα λίτρα σου).
Αν θέλεις κοχυλόψαρα άνετα μπορείς να βάλεις multifasciatus και να φτιάξεις μια αποικία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dmpatanis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια...   Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Icon_minitimeΠαρ Απρ 06, 2012 9:55 am

Πηγα εχτες σε ενα μαγαζι πετσοπ ψε ψαρια και ρωτησα αν μπορω να βαλω χαλαζιακη αμμο απο μαντρα και μονο που δεν με εβρισε ο τυπος,και μου ελεγε συνεχεια να βαλω αραγονητη ψωφιο με 8ευρο το κιλο και πετρες υφεστιου που ειναι αντιαισθητικες..
Ετσι λεω να κανω τα παρακατω να παρω χαλαζιακη αμμο που μπορω να βρω, να παρω μερικες πετρες, και πολλα κοχυλια.
Μπορειτε να μου πειτε αφου βαλω το νερο μεσα και βαλω τον εξοπλησμο σε λειτουργια μετα πως στρωνο το νερο???
Βαζω safe start???
Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια...   Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Icon_minitimeΠαρ Απρ 06, 2012 10:55 am

Συμφωνώ με τα όσα σου έγραψε ο Κλεόβουλος!Για στρώσιμο είναι καλύτερα να βρέις απο κάποιον μπόλι παρά να μπλέκεις σε άλλες διαδικασίες!Αν θες μπορώ να σου δώσω και εγώ!Στείλε να συνεννοηθούμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια...   Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Icon_minitimeΣαβ Απρ 07, 2012 12:08 am

Το θεμα μεταφερθηκε στην σωστη κατηγορια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
dmpatanis
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15

Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια...   Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Icon_minitimeΚυρ Απρ 08, 2012 11:10 am

Επειδη ειδα οτι τα multi καθονται στο βυθο και για να μην φαινεται αδειο το ενυδρειο με τι αλλο μπορω να τα συνδιασω??,
Θα ηθελα να εχω κινηση και στο υπολοιπο ενυδρειο μπορω να βαλω ζωοτοκα π.χ. guppy???
Ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια...   Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Icon_minitimeΚυρ Απρ 08, 2012 6:43 pm

dmpatanis έγραψε:
Επειδη ειδα οτι τα multi καθονται στο βυθο και για να μην φαινεται αδειο το ενυδρειο με τι αλλο μπορω να τα συνδιασω??,
Θα ηθελα να εχω κινηση και στο υπολοιπο ενυδρειο μπορω να βαλω ζωοτοκα π.χ. guppy???
Ευχαριστω.

Στα λίτρα σου δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο!
Η ένα είδος πετροψαρπυ η ένα είδος κοχυλοψαρου όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια...   Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Icon_minitimeΚυρ Απρ 08, 2012 7:39 pm

chris7 έγραψε:
dmpatanis έγραψε:
Επειδη ειδα οτι τα multi καθονται στο βυθο και για να μην φαινεται αδειο το ενυδρειο με τι αλλο μπορω να τα συνδιασω??,
Θα ηθελα να εχω κινηση και στο υπολοιπο ενυδρειο μπορω να βαλω ζωοτοκα π.χ. guppy???
Ευχαριστω.

Στα λίτρα σου δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο!
Η ένα είδος πετροψαρπυ η ένα είδος κοχυλοψαρου όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω!

και τα ζωοτόκα δεν έχουν καμιά σχέση με Τανγκανίκα Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια...   Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια... Icon_minitimeΔευ Απρ 09, 2012 12:21 am

Κλεόβουλος έγραψε:

και τα ζωοτόκα δεν έχουν καμιά σχέση με Τανγκανίκα Wink

thumbup thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
 
Νεος με ενυδρειο ζητα βοηθεια...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Tanganyika-
Μετάβαση σε: