ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

Πήγαινε κάτω 
+9
Koing Koing
jonny
lingistis
Stelios_Rjk
Moutralewn
andreas301
Giannis-malawi
Z.X
tsammix
13 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tsammix
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΚυρ Ιουν 29, 2008 9:14 am

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΑΦΡΙΚΑΝΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΚυρ Ιουν 29, 2008 9:19 am

Καλως ηρθες tsammix....
Βεβαια μπορεις να το κανεις,απλως πρεπει να το καθαρίσεις πολυ καλα,και να βγαλεις τα καβουρια που θα εχεις μεσα lol! lol! .
Χωρις πλακα θεωρω ιδανικη την αμμο θαλασσης γιατι θα σου ανεβασει την σκληρότητα κατι που σε αφρικανικο το θελεις...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
tsammix
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΚυρ Ιουν 29, 2008 10:10 am

Z.X έγραψε:
Καλως ηρθες tsammix....
Βεβαια μπορεις να το κανεις,απλως πρεπει να το καθαρίσεις πολυ καλα,και να βγαλεις τα καβουρια που θα εχεις μεσα lol! lol! .
Χωρις πλακα θεωρω ιδανικη την αμμο θαλασσης γιατι θα σου ανεβασει την σκληρότητα κατι που σε αφρικανικο το θελεις...
ΧΩΡΙΣ ΒΡΑΣΙΜΟ ΜΟΝΟ ΠΛΙΣΙΜΟ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΚυρ Ιουν 29, 2008 10:13 am

Ναι,απλως φροντισε η αμμος να προερχεται απο μερος οπου δεν υπάρχουν πολλοι τουριστες για να αποφυγεις την περιεργες ουσιες που θα μπορουσε να υπαρχει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΚυρ Ιουν 29, 2008 12:08 pm

καλως ορισες και απο μενα.. cheers

παρ'οτι γνωριζω ατομο που απλα την επλυνε και δεν επαθε ποτε τπτ το ενυδρειο του,εγ θα την εβραζα για να ειμαι 100% σιγουρος.. Wink

αν ειναι απο καθαρο μερος παντως με πολυ καλο πλυσιμο ελαχιστοποιουνται πολυ οι πιθανοτητες να εχει κατι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΚυρ Ιουν 29, 2008 6:36 pm

Αλλο παραδειγμα οπου δεν εβρασαν την αμμο ειναι απο αυτο το ΕΝΥΔΡΕΙΟ και απο αυτο το ΕΝΥΔΡΕΙΟ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
andreas301
Μέλος
Μέλος
andreas301


Αριθμός μηνυμάτων : 68
Τόπος : Uganda

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΔευ Ιουν 30, 2008 11:18 pm

Προσωπικά ακολουθώ μία προφανή μέση λύση με την άμμο της θάλασσας.
Πλύσιμο με ζεστό νερό από το θερμοσίφωνο και ξέπλυμα καλό (πολλές φορές) με σκέτο κρύο νεράκι.
Προσοχή στην περιοχή μαζέματος όπως τόνισε ο Χρήστος.
Δεν φαίνεται από ποια περιοχή είσαι στο προφίλ σου αλλά αν είσαι από βόρεια προτείνω
ανεπιφύλακτα άμμο από την παραλία της Ιερισσού,
πολύ καθαρή, σχετικά κάπως χονδρόκοκκη και δεν πετρώνει ούτε σηκώνει πολλή σκόνη στα ανακατέματα των ψαριών και στο καθάρισμα.

Ανδρέας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 04, 2008 2:49 pm

Z.X έγραψε:
Ναι,απλως φροντισε η αμμος να προερχεται απο μερος οπου δεν υπάρχουν πολλοι τουριστες για να αποφυγεις την περιεργες ουσιες που θα μπορουσε να υπαρχει...

Το καλύτερο είναι να αγοράσεις άμμο θαλάσσης απο κάποια μάντρα οικοδομών.

Το 25κιλο σακί κοστίζει περίπου 2 €.

Έτσι γλυτώνεις το κουβάλημα απο παραλία που, πίστεψε με, είναι μεγάλο "μανίκι" και επιπλέον η άμμος απο μάντρα θα είναι πιο καθαρή μιας και θα έχει μαζευτεί απο μεγαλύτερο βάθος οπότε και θα είναι πιο καθαρή.

Απο κει και πέρα, την βάζεις σε ένα δοχείο, το γεμίζεις με νερό και αφήνεις την βρύση να τρέχει. Μόλις σταματήσει να "αφρίζει" και φύγει η πρώτη θολούρα, την ανακατέυεις καλά με τα χέρια σου και θα δεις ότι θα "αφρίσει" κι άλλο και θα βγάλει και άλλη θολούρα. Το επαναλαμβάνεις 2-3 φορές και είσαι ΟΚ.

Βράσιμο δεν χρειάζεται. Αν παρόλα αυτά θέλεις, μπορείς να κάνεις κάτι πρακτικότερο απο το βράσιμο. Να την ρίξεις σε ένα ταψί με λίγο νερό και να την βάλεις στον φούρνο όχι όμως στον αέρα αλλά στο γκριλ.

Με τον τρόπο αυτό θα μπορείς να βράσεις/ψήσεις μεγαλύτερη ποσότητα άμμο απο ότι στην κατσαρόλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stelios_Rjk
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Stelios_Rjk


Αριθμός μηνυμάτων : 359
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθηνα

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 05, 2008 12:57 pm

Ρε παιδια ακουω απο εδω κι απο 'κει οτι καποιες αμμοι πετρωνουν. Εχουμε εντοπισει ποιες ειναι αυτες για να τις αποφευγουμε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 18, 2008 3:18 pm

Stelios_Rjk έγραψε:
Ρε παιδια ακουω απο εδω κι απο 'κει οτι καποιες αμμοι πετρωνουν. Εχουμε εντοπισει ποιες ειναι αυτες για να τις αποφευγουμε?

Η άμμος που πετρώνει είναι η ποταμίσια η οποία είναι χρώματος μπεζ ανοιχτού και την βρίσκεις σε όλες τις μάντρες με οικοδομικά υλικά.

Η άμμος θαλάσσης (χρώματος σκούρο γκρι) δεν πετρώνει σε καμία περίπτωση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lingistis
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
lingistis


Αριθμός μηνυμάτων : 382
Ηλικία : 55
Τόπος : ΦΛΩΡΙΝΑ

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΔευ Ιουλ 21, 2008 10:09 am

Moutralewn έγραψε:

Η άμμος που πετρώνει είναι η ποταμίσια η οποία είναι χρώματος μπεζ ανοιχτού και την βρίσκεις σε όλες τις μάντρες με οικοδομικά υλικά.

Η άμμος θαλάσσης (χρώματος σκούρο γκρι) δεν πετρώνει σε καμία περίπτωση.

Εγώ χρησιμοποιώ κοσκινισμένη άμμο (0.5 έως 2.5mm) λίμνης (Μεγάλη Πρέσπα). Αν και αρχικά με όσα είχα διαβάσει είχα ανησυχίες για το άμα η άμμο πετρώσει, τελικά είναι καταπληκτική άμμο. Το χρώμα είναι «καφετή» και τα ψαράκια την «παίζουν» συνέχεια, καθαρίζουν βράχια κλπ.. Το μόνο πρόβλημα για μένα είναι ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω σκούπα βυθού (η σκούπα σηκώνει αρκετή άμμο)… έτσι με μια τηλεκάρτα κάνω «αέρα» στο βυθό οπότε σηκώνονται τα υπολείμματα και αμέσως μετά αλλαγή νερού!! Μήπως υπάρχει και άλλο κόλπο για καθάρισμα ψιλής άμμου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://bumblebeegr.blogspot.com/
jonny
Μέλος
Μέλος
jonny


Αριθμός μηνυμάτων : 157
Ηλικία : 48
Τόπος : Αγ.Ανάργυροι-Αθήνα

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΔευ Ιουλ 21, 2008 5:20 pm

lingistis έγραψε:
Moutralewn έγραψε:

Η άμμος που πετρώνει είναι η ποταμίσια η οποία είναι χρώματος μπεζ ανοιχτού και την βρίσκεις σε όλες τις μάντρες με οικοδομικά υλικά.

Η άμμος θαλάσσης (χρώματος σκούρο γκρι) δεν πετρώνει σε καμία περίπτωση.

Εγώ χρησιμοποιώ κοσκινισμένη άμμο (0.5 έως 2.5mm) λίμνης (Μεγάλη Πρέσπα). Αν και αρχικά με όσα είχα διαβάσει είχα ανησυχίες για το άμα η άμμο πετρώσει, τελικά είναι καταπληκτική άμμο. Το χρώμα είναι «καφετή» και τα ψαράκια την «παίζουν» συνέχεια, καθαρίζουν βράχια κλπ.. Το μόνο πρόβλημα για μένα είναι ότι δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω σκούπα βυθού (η σκούπα σηκώνει αρκετή άμμο)… έτσι με μια τηλεκάρτα κάνω «αέρα» στο βυθό οπότε σηκώνονται τα υπολείμματα και αμέσως μετά αλλαγή νερού!! Μήπως υπάρχει και άλλο κόλπο για καθάρισμα ψιλής άμμου?

Μπορείς να δέσεις πάνω στο σωλήνα, που χρησιμοποιείς για να κάνεις τις αλλαγές, ένα καλαμάκι από σουβλάκι ή καλύτερα πλαστικό αναδευτήρα για ποτά-χυμούς το οποίο να εξέχει μπροστά από το σωλήνα καμιά 10ρια πόντους.
Με αυτό ανακατεύεις σιγά-σιγά την άμμο και ταυτόχρονα ότι σηκώνεται το τραβάει ο σωλήνας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Koing Koing
Μέλος
Μέλος
Koing Koing


Αριθμός μηνυμάτων : 168
Ηλικία : 30
Τόπος : Xαλκιδα

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΤρι Ιουν 09, 2009 8:07 pm

Γραφω εδω για να μην ανοιγω καινουργιο τοπικ....Μαζεψα αμμο απο περιοχη χωρις πολους τουριστες...Την ελπυνα πολυ καλα...Στην συνεχεια την εκανα 2-3 φορες μπανιο με βρασμενο νερο....Αφου της αφερεσα το νερο για να παει για αποθηκευση αρχησε να μυριζει πολυ ασχημα...Ξερετε σε τι οφειλετε...(Πολυ πιθανο ειναι οτι για ενα μεσημερη την ειχα σε εναν κουβα με μια σακουλα απο πανω οπου δεν αεριζοταν...Μετα απο 4 μερες η αμμος εξακολουθει να μυριζει...Την εχω στην αυλη για να αεριζεται αλλα δεν βλεπω προκοπη..Τι προτεινεται..?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΤρι Ιουν 09, 2009 8:37 pm

εγω παληκαρια ειχα παρει αμμο θαλασσης απο μαντρα κ την ειχα ξυπλυνει με βρασμενο νερο πολλες φορες κ δν ειχα κανενα προβλημα!
ειναι μανικι να κουβαλησεις αμμο απο παραλια!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Koing Koing
Μέλος
Μέλος
Koing Koing


Αριθμός μηνυμάτων : 168
Ηλικία : 30
Τόπος : Xαλκιδα

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΤρι Ιουν 09, 2009 9:27 pm

Μωρε την αμμο την εχω κουβαλησει...Ασε καθολου μανικι...Εβαλα τον μικρο μου αδερφο να μαζεψει..Razz Και σιγα πια 120 λιτρα ενυδριο εχω...Πανω απο 25 κιλα δεν νομιζω να βαλω...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΠαρ Ιουν 12, 2009 1:53 pm

Koing Koing έγραψε:
Μωρε την αμμο την εχω κουβαλησει...Ασε καθολου μανικι...Εβαλα τον μικρο μου αδερφο να μαζεψει..Razz Και σιγα πια 120 λιτρα ενυδριο εχω...Πανω απο 25 κιλα δεν νομιζω να βαλω...
Αυτά είναι....εργολαβίες....

...κι εγώ είχα σκεφτεί να στείλω τη γυναίκα μου, αλλά μετά το μετάνοιωσα.. Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil


...όχι τίποτα άλλο, θα μου μάζευε βρώμικη άμμο.. geek geek
lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
McComb
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΔευ Νοε 09, 2009 12:22 pm

Κλασσικά ξεθάβω παλιά θέματα μιας και είναι η πρώτη μου προσπάθεια για tanganyika και θέλω να είμαι σίγουρος.

Ερώτηση για την άμμο. Έχω πάρει θαλάσσης από τον Ερμή, την έπλυνα για αρκετή ώρα αφήνοντας το λάστιχο με το νερό να τρέχει στη λεκάνη όπου την είχα και την έβαλα στο ενυδρείο. Την επόμενη ημέρα ήταν ακόμα αρκετά θολή. Θεώρησα ότι δεν την είχα πλύνει καλά οπότε την ξαναέβγαλα και πάλι τα ίδια. Χθές την ξαναέβαλα στο ενυδρείο και δείχνει σήμερα πολύ καλύτερα. Παρ'όλα αυτά εξακολουθεί να υπάρχει μια μικρή εεεεμμμ ομίχλη :p .Φταίει το καθάρισμα ή όσο καθαρή και να είναι μετά από τέτοια ανατάραξη είναι λογικό να χρειάζεται να περιμένεις για να κάτσει τελείως;
Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει άμμο σε ενυδρείο γι'αυτό και η ερώτηση, ίσως να είναι κάπως αόριστη..

Τέλοσπάντων, να την ξαναβγάλω δε γίνεται -αν όντως θέλει καθάρισμα- οπότε αρχίζω τις βαρβάτες αλλαγές νερού;

Σας ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΔευ Νοε 09, 2009 2:26 pm

Αυτό που θα κάνεις είναι να βάλεις μπόλικο filter wool στο φίλτρο σου μαζί με άνθρακα και να το αφήσεις να τρέξει έτσι για 4-5 μέρες το πολύ.

Θα δεις ότι καί η "σκόνη" θα φύγει απο το νερό (λόγω του filter wool) αλλά και θα απομακρυνθεί ό,τι βλαβερό μπορεί να μπήκε στο ενυδρείο μαζί με την άμμο ή το υπόλοιπο aquascape (λόγω άνθρακα). Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
McComb
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 16

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΔευ Νοε 09, 2009 6:56 pm

Για να δούμε..
Σ'ευχαριστώ και πάλι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΔευ Νοε 09, 2009 7:23 pm

McComb έγραψε:
Για να δούμε..
Σ'ευχαριστώ και πάλι

thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
piggos
Μέλος
Μέλος
piggos


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ηλικία : 49
Τόπος : Θεσσαλονίκη

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΤρι Μάης 15, 2012 3:17 pm

Ξεθάβω ένα παλιό θέμα για αν ρωτήσω κάτι για την άμμο που θέλω να χρησιμοποιήσω.

Προορίζεται για Malawi DIY ενυδρείο με Socolofi. Πήγα σε 2 μάντρες σήμερα στην Θεσσαλονίκη και μου είπαν πως δεν χρησιμοποιούν Θαλασσινή άμμος για οικοδομική χρήση αφού είναι ακατάλληλη λόγω αλατιού και ότι έχουν μόνο ποταμίσιες, και οι οποίες ήταν αρκετά λεπτόκοκκες. Οπότε γνωρίζει κάποιος στην Θεσαλονίκη που μπορώ να βρω?

Εναλλακτικά το να μαζέψω από την Ιερισσό (που προτείνεται παραπάνω), μάλλον μας πέφτει λίγο μακρυά μιας και την χρειάζομαι άμεσα. Η Περαία είναι δίπλα, αλλά εκεί μάλλον αποκλείεται λόγω μόλυνσης (είναι στην άκρη του Θερμαικού)?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ   ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ Icon_minitimeΤρι Μάης 15, 2012 6:42 pm

Η Pangea (στον δρόμο απο praktiker για Θέρμη) έχει άμμο σε διάφορες αποχρώσεις http://pangea.gr/
Ρώτα και στον Αζόρες https://www.azores.gr/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΑΜΜΟ ΘΑΛΑΣΣΗΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Γενική συζήτηση :: Εξοπλισμός ενυδρείων-
Μετάβαση σε: