ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 390 λίτρα νέο set up

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

390 λίτρα νέο set up Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 390 λίτρα νέο set up   390 λίτρα νέο set up Icon_minitimeΠεμ Αυγ 25, 2011 6:17 pm

Ύστερα από αρκετά στησίματα κατέλειξα εδώ. Τα ψάρια ακόμα τα περιμένω απ΄λο τους πετσοπάδες για να κάνω σωστή ψαροσύνθεση. Το ξύλο δεν επιρέασε σκληρότητες και Ph.
390 λίτρα νέο set up Dsc00962pt

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

390 λίτρα νέο set up Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 390 λίτρα νέο set up   390 λίτρα νέο set up Icon_minitimeΠαρ Αυγ 26, 2011 9:43 am

Όμορφο είναι!
Η μόνη μου ένσταση είναι ότι δεν έχεις αφήσει καθόλου παραλία για να σκάβουν και να φτιάχνουν τους κρατήρες για τις αναπαραγωγές τα ψαράκια σου.
Δοκίμασε να αφαιρέσεις λίγες πέτρες από το κέντρο και ανα τις τοποθετήσεις στις άκρες φτιάχνοντας 2 βουνά διαφορετικού ύψους με μία χαράδρα στην μέση!

GoodJob
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

390 λίτρα νέο set up Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 390 λίτρα νέο set up   390 λίτρα νέο set up Icon_minitimeΠαρ Αυγ 26, 2011 10:28 am

Crazy_Beaver έγραψε:
Όμορφο είναι!
Η μόνη μου ένσταση είναι ότι δεν έχεις αφήσει καθόλου παραλία για να σκάβουν και να φτιάχνουν τους κρατήρες για τις αναπαραγωγές τα ψαράκια σου.
Δοκίμασε να αφαιρέσεις λίγες πέτρες από το κέντρο και ανα τις τοποθετήσεις στις άκρες φτιάχνοντας 2 βουνά διαφορετικού ύψους με μία χαράδρα στην μέση!

GoodJob

Καλημέρα , επιτηδες δεν έφτιαξα παραλία ,ορμωμενος από τα βίντεο στην λίμνη malawi, κατάλαβα βλέποντάς τα , ότι στα ψάρια που ζούνε στα βράχια δεν υπάρχει ίχνος άμμου(από ότι έβλεπα τουλάχιστον),τα άλλα είδη πηγαίνανε σε άμμο και φτιάχνανε κρατήρες.
Πάντως σε προηγούμενα set up που είχα με αρκετη παραλία δεν είδα γέννες ( Είχα δύο νησάκια αρκετά μεγάλα και στην μέση παραλία) , Εκτός των άλλων έχω δύο melanocgromis αρσ.-θυλικό. και δεν είδα ακόμη γέννες.Δυστυχώς όπως προανέφερα δεν μπορώ ακόμη να κάνω σωστή ψαροσύνθεση λόγω έλλειψης ψαριών από πετσοπάδες. και πάλι δεν ξέρω τι ψάρια θα φέρουν, όταν τα φέρουν στα μέσα Σεπτεμβρίου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

390 λίτρα νέο set up Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 390 λίτρα νέο set up   390 λίτρα νέο set up Icon_minitimeΠαρ Αυγ 26, 2011 7:24 pm

Καλά με 1-1 δύσκλα θα δείς γέννα!Τρώι όλο το κυνήγι μόνη της η θυληκια και δεν του κάθετε!Πόσο καιρό τα έχει ς τα ψάρια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

390 λίτρα νέο set up Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 390 λίτρα νέο set up   390 λίτρα νέο set up Icon_minitimeΠαρ Αυγ 26, 2011 7:32 pm

Crazy_Beaver έγραψε:
Καλά με 1-1 δύσκλα θα δείς γέννα!Τρώι όλο το κυνήγι μόνη της η θυληκια και δεν του κάθετε!Πόσο καιρό τα έχει ς τα ψάρια!

Τα melanochromis τα έχω 1 μήνα,τα άλλα γύρω στους 6-7 μήνες.
Τι να κάνουμε αφού δεν φέρνουν ψάρια!!! και όταν θα φέρουν αμφιβάλλω αν θα μπορέσω να κάνω έστω και ένα κοπάδι διότι φέρνουν ένα ή δύο αγνώστου φίλου από δύο ή τρία είδη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

390 λίτρα νέο set up Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 390 λίτρα νέο set up   390 λίτρα νέο set up Icon_minitimeΠαρ Αυγ 26, 2011 8:46 pm

Ομορφο το ενυδρειο σου φιλε μου και αρκετα βιοτοπικο αν εξαιρεσουμε το ξυλο!
Καλυτερα να το βγαλεις προσωπικα αυτο θα εκανα!
Το aquascape που εχεις κανει ειναι κομματι του βιοτοπου των ψαριων το οποιο θα ηταν ιδανικο σε πολυ μεγαλο ενυδρειο οσο αφορα την <<παραλια>> που δεν εχεις αφησει θα συμφωνησω με το Crazy Beaver και θα προσθεσω οτι χρειαζονται ενα ανοπιχτο κομματι τα ψαρια για να περνουν αμμο και να καθαριζουν τα βραγχια τους!

Οσο αφορα την ψαροσυνθεση ποια melanochromis εχεις?
και ποια αλλα ειδη εχεις μεσα?
Να εχεις υποψιν σου οτι αν προσθεσεις ψαρια για να μεγαλωσεις τα χαρεμια σου δεν θα ειναι και τοσο ευκολο γιατι τα υπαρχοντα ψαρια του ενυδρειου
δεν ξερεις κατα ποσο θα τα δεχτουν τα νεα και ειδικα απο την στιγμη που εχεις melanochromis που τα περισσοτερα ειδη ειναι αρκετα επιθετικα αυτης της οικογενειας!
Αυτο που θα εκανα εγω ειναι οταμ με το καλο ερθουν παραλαβες στα μαγαζια να εδινες οτι εχεις μεσα στο ενυδρειο και να εβαζες νεα ψαρια!
Δυο η τρια χαρεμια(προσωπικα θα εβαζα δυο) για να δουλεψει σωστα το ενυδρειο και να μην εχεις απωλειες!

Αυτα απο μενα!
Καλη συνεχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

390 λίτρα νέο set up Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 390 λίτρα νέο set up   390 λίτρα νέο set up Icon_minitimeΣαβ Αυγ 27, 2011 2:11 pm

chris7 έγραψε:
Ομορφο το ενυδρειο σου φιλε μου και αρκετα βιοτοπικο αν εξαιρεσουμε το ξυλο!
Καλυτερα να το βγαλεις προσωπικα αυτο θα εκανα!
Το aquascape που εχεις κανει ειναι κομματι του βιοτοπου των ψαριων το οποιο θα ηταν ιδανικο σε πολυ μεγαλο ενυδρειο οσο αφορα την <<παραλια>> που δεν εχεις αφησει θα συμφωνησω με το Crazy Beaver και θα προσθεσω οτι χρειαζονται ενα ανοπιχτο κομματι τα ψαρια για να περνουν αμμο και να καθαριζουν τα βραγχια τους!

Οσο αφορα την ψαροσυνθεση ποια melanochromis εχεις?
και ποια αλλα ειδη εχεις μεσα?
Να εχεις υποψιν σου οτι αν προσθεσεις ψαρια για να μεγαλωσεις τα χαρεμια σου δεν θα ειναι και τοσο ευκολο γιατι τα υπαρχοντα ψαρια του ενυδρειου
δεν ξερεις κατα ποσο θα τα δεχτουν τα νεα και ειδικα απο την στιγμη που εχεις melanochromis που τα περισσοτερα ειδη ειναι αρκετα επιθετικα αυτης της οικογενειας!
Αυτο που θα εκανα εγω ειναι οταμ με το καλο ερθουν παραλαβες στα μαγαζια να εδινες οτι εχεις μεσα στο ενυδρειο και να εβαζες νεα ψαρια!
Δυο η τρια χαρεμια(προσωπικα θα εβαζα δυο) για να δουλεψει σωστα το ενυδρειο και να μην εχεις απωλειες
Αυτα απο μενα!


Καλη συνεχεια!

Επειδή δεν κατάφερα να βγάλω καλές φωτογραφίες , παραθέτω αυτί το βίντεο για να δούμε τι ψάρια έχω.
https://www.youtube.com/watch?v=in_4ek1t1AE
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

390 λίτρα νέο set up Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 390 λίτρα νέο set up   390 λίτρα νέο set up Icon_minitimeΣαβ Αυγ 27, 2011 5:33 pm

Γινεται ενα ψιλοχαμοσ για να μην πω πολυ!

Ειδα
1 Pseudotropheus sp. Acei Με καθε επιφυλαξη γιατι στο βιντεο δεν φαινεται πολυ καλα!!!
1 Labidochromis caeruleus
1 Pseudotropheus demasoni
1 Pseudotropheus estherae-Red Zebra Cichlid
1 Melanochromis Cyaneorhabdos "Maingano"
1 το οποιο μοιαζει με maingano αλλα και για johanni ..μπορει να ειναι και υβριδιο μια καθαρη φωτο θα βοηθουσε....
Και ενα ακομα που ειναι κιτρινο με ριγες το οποιο δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι...δεν φαινεται πολυ καλά!

Ριξε μια ματια
Εδω και αποφασισε μια ειδη θα αφησεις μεσα και ποια θα δωσεις!
Προσωπικα θα επαιζα με 2 η 3 ειδη αναλογα βεβαια και τισ διαστασεις που εχει το ενυδρειο σου!

Καλη συνεχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

390 λίτρα νέο set up Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 390 λίτρα νέο set up   390 λίτρα νέο set up Icon_minitimeΣαβ Αυγ 27, 2011 9:54 pm

Τα έχεις κάνει λίγο σαλάτα αλλα θα τα φτιάξουμε όλα!Δες αυτα που σου είπε ο Χρήστος και αποφάσισε!Αν θές labido έχω να σου δ΄ωσω από γέννες μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

390 λίτρα νέο set up Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 390 λίτρα νέο set up   390 λίτρα νέο set up Icon_minitimeΚυρ Αυγ 28, 2011 10:07 am

Crazy_Beaver έγραψε:
Τα έχεις κάνει λίγο σαλάτα αλλα θα τα φτιάξουμε όλα!Δες αυτα που σου είπε ο Χρήστος και αποφάσισε!Αν θές labido έχω να σου δ΄ωσω από γέννες μου!
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,εδώ στην Αλεξανδρούπολη τα μόνα που φέρνουν σαν κοπάδια είναι labidos και demansoni. όταν θα έρθει η πραμάτεια θα δούμε .....μπορεί να γίνει και θαύμα......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

390 λίτρα νέο set up Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 390 λίτρα νέο set up   390 λίτρα νέο set up Icon_minitimeΤετ Αυγ 31, 2011 5:47 pm

9525 έγραψε:
Crazy_Beaver έγραψε:
Τα έχεις κάνει λίγο σαλάτα αλλα θα τα φτιάξουμε όλα!Δες αυτα που σου είπε ο Χρήστος και αποφάσισε!Αν θές labido έχω να σου δ΄ωσω από γέννες μου!
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,εδώ στην Αλεξανδρούπολη τα μόνα που φέρνουν σαν κοπάδια είναι labidos και demansoni. όταν θα έρθει η πραμάτεια θα δούμε .....μπορεί να γίνει και θαύμα......

Διόρθωση στησίματος, έβγαλα το ξύλο και άφησα λίγο περισσότερο για άμμο.
390 λίτρα νέο set up Dsc01010r


390 λίτρα νέο set up Dsc01011u


390 λίτρα νέο set up Dsc01012j


390 λίτρα νέο set up Dsc01014sa


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

390 λίτρα νέο set up Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 390 λίτρα νέο set up   390 λίτρα νέο set up Icon_minitimeΤετ Αυγ 31, 2011 5:51 pm

9525 έγραψε:
9525 έγραψε:
Crazy_Beaver έγραψε:
Τα έχεις κάνει λίγο σαλάτα αλλα θα τα φτιάξουμε όλα!Δες αυτα που σου είπε ο Χρήστος και αποφάσισε!Αν θές labido έχω να σου δ΄ωσω από γέννες μου!
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,εδώ στην Αλεξανδρούπολη τα μόνα που φέρνουν σαν κοπάδια είναι labidos και demansoni. όταν θα έρθει η πραμάτεια θα δούμε .....μπορεί να γίνει και θαύμα......

Διόρθωση στησίματος, έβγαλα το ξύλο και άφησα λίγο περισσότερο για άμμο.
390 λίτρα νέο set up Dsc01010r


390 λίτρα νέο set up Dsc01011u


390 λίτρα νέο set up Dsc01012j


390 λίτρα νέο set up Dsc01014sa


Μήπως με μπλε φόντο θα ήταν καλύτερα;Αυτό που έχω είναι σκούρο πράσινο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

390 λίτρα νέο set up Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 390 λίτρα νέο set up   390 λίτρα νέο set up Icon_minitimeΤετ Αυγ 31, 2011 6:57 pm

Πολυ καλυτερο τωρα...
Οι μεγαλες πετρες που εχεις βαλει δεν βοηθανε σε κατι..καλυετρα να τις αντικαταστησεις με μικρες!
Μ αρεσει πολυ η πετρα σου!
Με μαυρο φοντο θα ηταν ακομα καλυτερο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
9525
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 30

390 λίτρα νέο set up Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 390 λίτρα νέο set up   390 λίτρα νέο set up Icon_minitimeΤετ Αυγ 31, 2011 7:54 pm

chris7 έγραψε:
Πολυ καλυτερο τωρα...
Οι μεγαλες πετρες που εχεις βαλει δεν βοηθανε σε κατι..καλυετρα να τις αντικαταστησεις με μικρες!
Μ αρεσει πολυ η πετρα σου!
Με μαυρο φοντο θα ηταν ακομα καλυτερο!

Εεε, να αρέσει και λίγο στον δημιουργό βρε παιδί μου!!! Πάντως από κάτω οι μεγάλες πέτρες δεν ακουμπάνε κατευθείαν στην άμμο αλλά πατάνε σε μικρότερες επίπεδες ώστε να δημιουργούνται πολλές κρυψώνες που δεν φαίνονται.
Τις πέτρες τις πήρα από ελαιώνα βουνίσιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
390 λίτρα νέο set up
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Ενυδρεία Αφρικής-
Μετάβαση σε: