ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Labidochromis caeruleus

Πήγαινε κάτω 
+8
Z.X
Stratos
Κλεόβουλος
Moutralewn
chris7
imichal
mane
Giannis-malawi
12 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΔευ Ιουν 16, 2008 6:11 pm

Αυτο το θέμα ανοίγεται για να εμπλουτίσουμε τη γνώσεις μας για το συγκεκριμένο είδος και τους τρόπους διατήρησεις του.
Οποιος έχει εμπειρίες ας της διατυπώσει για να βοηθηθούν μελλοντικά χομπιστες που θα θέλουν να το κρατήσουν...


Labidochromis caeruleus Labido_male_filtered
Labidochromis caeruleus Picture1104Medium


Το labidochromis caeruleus είναι ενδημικό είδος της λίμνης Malawi.

Τελικό μέγεθος: Περίπου στα 10-12 cm
Ph range:8 - 8,4, Gh range:10 - 20, Kh range:10+, θερμοκρασία: 23 - 28οC
Σεξουαλικός διαχωρισμός:Ο διαχωρισμός είναι αρκετά δύσκολος. Συνήθως τα θηλυκά είναι λίγο πιο μικρόσωμα και με λιγο πιο ανοιχτοχρωμη κοιλια..
Αναπαραγωγή: Είναι στοματεπωάζουσες
Τροφή : Είναι παμφάγο. Σε ενυδρείο θα τραφεί με τροφές χαμηλές σε πρωτεΐνη, φυτικών συστατικών, spirulina καθώς και με άλγη από τους βράχους.
Συμπεριφορά & συμβατότητα: ειναι απο τα πιο ηρεμα ειδη των Mbuna. Μπορεί να φιλοξενηθεί με τα περισσότερα είδη των mbuna αρκεί να αποφεύγονται συγκάτοικοι ίδιου χρωματισμού. Η καλύτερη αναλογία είναι 1 αρσενικο με 3+ θηλυκά.
Βιότοπος : πετρες.
Φιλτρανση 4-5 φορες την κυκλοφορια του ογκου του νερου.


Περιμενουμε της εμπειρίες σας...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Giannis-malawi στις Δευ Ιουν 16, 2008 6:29 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giannis-malawi
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Giannis-malawi


Αριθμός μηνυμάτων : 1053
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθηνα

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΔευ Ιουν 16, 2008 6:19 pm

απιστευτα ομορφα ψαρακια,με πολυ εντονο χρωμα και ενδιαφερον χαρακτηρα..οπως οι περισσοτεροι και εγω για αυτα ξεκινησα να ασχολουμαι με τις αφρικανες.. Very Happy

με τα maingano ως συγκατοικους δεν ειχαν πολλα περιθωρια οποτε περιοριζονται σε μεταξυ τους "ψευτο"-τσακωμους..μονο ο αρσενικος κυριως την αναπαραγωγικη περιοδο κυνηγαει αρκετα τις θηλυκιες..

μολις φτασουν σε καταλληλη ηλικια θα ζευγαρωσουν σχετικα ευκολα..απο τις 2γεννες που εχω παρει μεσα στο κυριως ενυδρειο,δεν επεζησαν πολλα μικρα,και εχω πετυχει τον αρσενικο να προσπαθει να πιασει ενα νεογεννητο..

προσδισουν μεγαλη ομορφια σε ενα ενυδρειο και ειναι ιδανικος συγκατοικος σχεδον για ολα τα ειδη..

περιμενουμε και τις δικες σας εμπειριες...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mane
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 3
Τόπος : Ξανθη

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΣαβ Αυγ 22, 2009 6:26 pm

Καλησπέρα παιδιά.Μπορώ να βάλω αυτό το είδος κιχλίδας σε ενυδρείο 60 λίτρων.Αν ναι πόσα ψαράκια έχω τη δυνατότητα να βάλω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΣαβ Αυγ 22, 2009 8:44 pm

Με τίποτα....150 λίτρα τουλάχιστον φίλε μου....
http://cich.forumchti.com/forum-f24/topic-t243.htm
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΚυρ Αυγ 23, 2009 1:25 am

mane έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά.Μπορώ να βάλω αυτό το είδος κιχλίδας σε ενυδρείο 60 λίτρων.Αν ναι πόσα ψαράκια έχω τη δυνατότητα να βάλω?

σε αυτα τα λιτρα μονο σε tanganyika φιλε μου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΣαβ Σεπ 05, 2009 12:41 pm

Αδράττοντας της ευκαιρίας απο το post του φίλου παραπάνω, θα ήθελα να τονίσω σχετικά με την σημαντικότητα της επάρκειας των λίτρων για την διατήρηση των Yellow Labs.

Κυρίως λόγω του έντονου κίτρινου χρώματός τους και εν συνεχεία, λόγω της ευκολίας της αναπαραγωγής τους και της ανθεκτικότητας τους είναι πολύ δημοφιλή ψάρια. Αυτό όμως έχει οδηγήσει στο να διατηρούνται σε, πολλές φορές, απαράδεκτες συνθήκες.

Να τονίσουμε λοιπόν ότι για να διατηρηθεί αυτό το είδος σε ενυδρείο θα πρέπει να έχουμε το ελάχιστο 150 λίτρα (με μήκος 1 μέτρο) για ένα species ενυδρείο για ένα μικρό χαρέμι. Βέβαια καί σε 150-180 λίτρα το ψάρι δεν θα φτάσει στο τελικό του μέγεθος. Ο βασικός λόγος είναι το aquascape του ενυδρείου το οποίο πρέπει να αποτελείται απο πολλές πέτρες, κάτι που περιορίζει κατά πολύ τα λίτρα και εν συνεχεία τον διαθέσιμο "ελεύθερο" χώρο που θα έχουν τα ψάρια για κολύμπι αλλά και για..."κοινωνικές σχέσεις".

Προσωπικά θεωρώ ότι για να έχουμε την τύχη να δούμε αυτός το είδος στο τελικό του μέγεθος (μιλάμε για περίπου 15 εκ) θα χρειαστούμε minimum 200 λίτρα με μήκος πάνω απο 1 μέτρο για species ενυδρείο.

Όποιος έχει δει το εν λόγω είδος να είναι μεγαλωμένο σε μεγάλο ενυδρείο (π.χ. 300 λίτρα),με την κατάλληλη ιχθυοφόρτωση ( είτε species είτε συγκατοικώντας με 1 ακόμη σχετικά μικρόσωμο είδος) και το κατάλληλο aquascape, θα καταλάβει τί εννοώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΠεμ Ιαν 14, 2010 8:20 pm

Σχετικά με την διατροφή τους,ίσως έχει αναφερθεί και αλλού,αλλά καλό είναι να υπάρχει κι εδώ,τα Labidochromis στη φύση αν και mbuna δεν είναι φυτοφάγα(herbivores).
Εκεί τρέφονται σχεδόν αποκλειστικά με μικρά οστρακόδερμα,καβουράκια και μικροοργανισμούς.
Στα ενυδρεία μας δεν πρέπει να τους προσφέρουμε τροφή αποκλειστικά φυτική(πχ μόνο σπιρουλίνα)αλλά περισσότερο πρωτεϊνική.
Πηγή:Malawi cichlids in their natural habitat-Ad Konings
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΠεμ Ιαν 14, 2010 11:17 pm

Σείριος έγραψε:
Σχετικά με την διατροφή τους,ίσως έχει αναφερθεί και αλλού,αλλά καλό είναι να υπάρχει κι εδώ,τα Labidochromis στη φύση αν και mbuna δεν είναι φυτοφάγα(herbivores).
Εκεί τρέφονται σχεδόν αποκλειστικά με μικρά οστρακόδερμα,καβουράκια και μικροοργανισμούς.
Στα ενυδρεία μας δεν πρέπει να τους προσφέρουμε τροφή αποκλειστικά φυτική(πχ μόνο σπιρουλίνα)αλλά περισσότερο πρωτεϊνική.
Πηγή:Malawi cichlids in their natural habitat-Ad Konings

Έχεις δίκιο.
Μας έχει ξεφύγει.

Βέβαια να τονίσουμε ότι η διατροφή τους θα πρέπει να αποτελείται απο τροφές με χαμηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη σε συνδυασμό με φυτική τροφή.
Μην ξεχνάμε ότι είναι mbuna, κάτι που σημαίνει ότι έχουν το πεπτικό σύστημα των mbuna καθώς και το εντερικό (πολύ λεπτό και μακρύ έντερο) κάτι που σημαίνει ότι χρειάζονται συστηματικά φυτική τροφή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΠεμ Ιαν 14, 2010 11:19 pm

Σημείωση: Το αρχικό post διορθώθηκε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Stratos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΠαρ Ιαν 15, 2010 2:22 pm

Καλησπερα στην παρεα σας.Ειμαι νεο μελος εδω.Εχω το εν λογο ψαρι στο ενυδρειο μου σχεδον 2 χρονια (κατεληξε σε μενα απο σποντα και ετσι το κρατησα).Τωρα αποφασησα να κανω χαρεμι αλλα πως θα καταλαβω το φυλο του?Διαβασα θελει 3 θυληκα 1 αρσενικο υπαρχει καποιος κανονας αναγνωρισης φυλου?
Ευχαριστω και συγνωμη αν εχει τεθει ξανα το θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΠαρ Ιαν 15, 2010 5:47 pm

Stratos έγραψε:
Καλησπερα στην παρεα σας.Ειμαι νεο μελος εδω.Εχω το εν λογο ψαρι στο ενυδρειο μου σχεδον 2 χρονια (κατεληξε σε μενα απο σποντα και ετσι το κρατησα).Τωρα αποφασησα να κανω χαρεμι αλλα πως θα καταλαβω το φυλο του?Διαβασα θελει 3 θυληκα 1 αρσενικο υπαρχει καποιος κανονας αναγνωρισης φυλου?
Ευχαριστω και συγνωμη αν εχει τεθει ξανα το θεμα.
Μορφολογικα ειναι δυσκολο να βγαλεις ακρη,κυριως με συμπεριφορες και μπουκωματα θα το καταλαβεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΠαρ Ιαν 15, 2010 9:34 pm

Για να είσαι σίγουρος, μόνο απο συμπεριφορές και μπουκώματα (όπως ανέφερε και ο ΖΧ).

Υπάρχουν κάποια πραγματάκια τα οποία βοηθούν στον διαχωρισμό των φύλων αλλά δεν μπορείς να τα εμπιστευτείς 100%:
Συνήθως στα αρσενικά, τα πτερύγια στο κάτω μέρος του ψαριού είναι μαύρα ενώ στα θηλυκά είναι διάφανα.
Το αρσενικό έχει περισσότερα σημαδάκια (eggspots) στο τελευταίο κάτω πτερύγιο (λίγο πιο μπροστα απο την ουρά) απο ότι το θηλυκό.
Επίσης τα αρσενικά γίνονται μεγαλύτερα απο τα θηλυκά.

Να τονίσω ότι τα παραπάνω μπορεί να ισχύουν σε ενήλικα ψάρια και μόνο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΣαβ Ιουλ 03, 2010 2:26 am

Παιδια επειδή το ψάχνω πολύ το θέμα με τα labs τελευταία, θέλω να πω την γνώμη μου.
Αυτό με τα κάτω πτερύγια, που λέμε ότι αν είναι μαύρα είναι αρσενικό το ξεχνάμε.
Δείτε αυτά και θα καταλάβετε...

http://www.cichlid-forum.com/profiles/image.php?id=713&pic=4 Θυληκό
http://www.cichlid-forum.com/profiles/image.php?id=713&pic=8 Θυληκό

Παρατηρώ όμως κάτι άλλο που θα μπορούσε να είναι κριτήριο για τον διαχωρισμό.
Το κεφάλι των ενήλικων αρσενικών πάει πιο κάθετα από αυτό των θυληκών.
Φαίνεται σαν το κεφάλι των θυληκών να εχει πιο ομαλό σχήμα και πιο φυσιολογικό (στο μάτι) από αυτό των αρσενικών, τα οποία πολλές φορές έχουν και ενα μικρό "καρούμπαλο".

Πχ..
http://www.cichlid-forum.com/profiles/image.php?id=713&pic=7

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 04, 2010 10:00 am

vag0s έγραψε:
Παιδια επειδή το ψάχνω πολύ το θέμα με τα labs τελευταία, θέλω να πω την γνώμη μου.
Αυτό με τα κάτω πτερύγια, που λέμε ότι αν είναι μαύρα είναι αρσενικό το ξεχνάμε.
Δείτε αυτά και θα καταλάβετε...

http://www.cichlid-forum.com/profiles/image.php?id=713&pic=4 Θυληκό
http://www.cichlid-forum.com/profiles/image.php?id=713&pic=8 Θυληκό

Παρατηρώ όμως κάτι άλλο που θα μπορούσε να είναι κριτήριο για τον διαχωρισμό.
Το κεφάλι των ενήλικων αρσενικών πάει πιο κάθετα από αυτό των θυληκών.
Φαίνεται σαν το κεφάλι των θυληκών να εχει πιο ομαλό σχήμα και πιο φυσιολογικό (στο μάτι) από αυτό των αρσενικών, τα οποία πολλές φορές έχουν και ενα μικρό "καρούμπαλο".

Πχ..
http://www.cichlid-forum.com/profiles/image.php?id=713&pic=7


Σχετικά με τα μαύρα πτερύγια, όπως έχει προαναφερθεί είναι μία μέθοδος όπου έχουμε ένα δείγμα χωρίς να είμαστε 100% σίγουροι.
Απ'την άλλη, καλό θα είναι να βλέπουμε αυτό το χαρακτηριστικό σε σύκριση με κάποιο άλλο ψάρι και όχι απλώς "αν έχει μαύρα πτερύγια.
Τί εννοώ.... στις 3 φωτογραφίες που παραθέτεις, αν τις συγκρίνουμε θα δούμε ότι στο αρσενικό τα 2 μπροστά πτερύγια είναι ολόμαυρα ενώ στα θηλυκά βλέπουμε ότι το κάτω μέρος του πτερυγίου είναι μαύρο. Οπότε αν και τα 3 ψάρια ήταν στην ίδια γυάλα και, ιδανικότερα, απο την ίδια γέννα θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ποιό είναι αρσενικό και ποιό θηλυκό.

Αναφορικά με την ανατομική διαφορά, κάτι που παίζει σημαντικό ρόλο (και έχει εφαρμογή και στο παραπάνω θέμα με το χρώμα των πτερυγίων) είναι η προέλευση του ψαριού. Δηλαδή, απο ποιό κομμάτια της λίμνης είναι. Όλα αυτά με το δεδομένο ότι μιλάμε για "καθαρά" ψάρια.
Λόγω του ότι το εν λόγω είδος έχει υποστεί πολλά cross-breedings και πολλούς υβριδισμούς ανά τα χρόνια, υπάρχουν αρκετές μικρές μορφολογικές διαφοροποιήσεις. Προσωπικά έχω συναντήσει αρσενικά αλλά και θηλυκά που η γωνία του κεφαλιού είναι περισσότερο ή λιγότερο "κάθετη" απο άλλα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
lefterhs
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 28
Τόπος : athina

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΣαβ Ιουν 04, 2011 1:27 pm

gianni auta mou aresoun
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
symeonidisnikos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ηλικία : 38
Τόπος : αθηνα

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΠεμ Φεβ 14, 2013 11:40 am

καλημερα σας κ καλως σας βρηκα! ειμαι σχεδον ενα χρονο κατοχος ενος ενυδρειου και φιλοξενω 4 πανεμορφες κιχλιδες αφρικης labidochromis caeruleus.
εχω απορια ομως σχετικα μετην τροφη τους... μεχρι τωρα εχω αλλαξει 3 τροφες, ηταν ολες σε νυφαδες. προχθες πηγα κ πηρα κοκους τροφη τηε sera αλλα ο τροπος με τον οποιο τρωγανε αλλαξε... τι εννοω? δειχνουν να ζορζονται λιγο...τρωνε κανονικα την τροφη κ μετα την μασανε για αρκετη ωρα. μετις νυφαδες δεν το εκαναν ποτε μεχρι τωρα, ειναι φυσιολογικο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
JohnD.Sparti
Μέλος
Μέλος
JohnD.Sparti


Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ηλικία : 44
Τόπος : Σπαρτη

Labidochromis caeruleus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Labidochromis caeruleus   Labidochromis caeruleus Icon_minitimeΤρι Σεπ 16, 2014 4:30 pm

Τέλειο ψάρι ,

η συγκεκριμένη μανούλα έχει δώσει μαζί με την τελευταία 3 γέννες .
Απο τις 3 γέννες τις 2 ήταν μονη της σε ξεχωριστο ενυδρειο με αποτέλεσμα να σωθούν ολα τα μικρα της . Όταν ήταν στο κανονικό ενυδρειο επιζήσαν μόλις 4 ψαράκια ..
Η χθεσινή γέννα έδωσε άνω απο 20 μικρα!

Videaki ακολουθεί με συμπεριφορά των μικρών κιχλιδων την πρώτη μέρα κ λίγες ώρες αφού βγήκαν απο το στόμα της ηρωίδας μάνας .

https://youtu.be/bfy9_PiDlL4

Γιάννης
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Labidochromis caeruleus
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Labidochromis Caeruleus
» labidochromis caeruleus
» LABIDOCHROMIS CAERULEUS

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: