ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
iceman
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS    Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS  Icon_minitimeΚυρ Μάης 01, 2011 1:47 pm

Καλησπέρα και από εμένα και καλό μήνα σε όλους!!!

Μετά από επίσκεψη μου σε φιλικό σπίτι το οποίο έχει ενυδρείο με Αφρικάνικες Κιχλίδες πήρα και εγώ την απόφαση μου να ασχοληθώ με το Hobby αυτό Very Happy . Έτσι ξεκίνησα και εγώ να κάνω το πρώτο μου ενυδρείο (DIY) διαστάσεων 70x40x45cm περίπου 125L με πάχος τζαμιών 8mm και πάνω- κάτω κόντρες. (Ξέρω ότι το πάχος κρυστάλλων ακούγεται λίγο υπερβολικό αλλά μετά από όσα άκουσα και διάβασα ήθελα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο Smile ). Αφού λοιπόν κατασκεύασα το tank άρχισα να ασχολούμαι με τον εξοπλισμό του ενυδρείου ο οποίος είναι ο παρακάτω:

Θερμοστάτης: Eheim Jager 150Watt ( ρυθμισμένος στους 25C)
Αεραντλία: Eheim Air Pump 400 ( με 2 παροχές αέρα)
Φίλτρο: Eheim Ecco Pro 300 (εξωτερικό με τα υλικά που περιλαμβάνει).

Το πρόβλημα μου είναι το παρακάτω:
Αφού λοιπόν κόλλησα το tank, αγόρασα ό.τι απαιτείται από εξοπλισμό για την λειτουργία του ενυδρείου, το διακόσμησα και το γέμισα με νερό, αγόρασα και έριξα μέσα βακτήρια της Sera "Sera bio Nitrivec" που υποτίθεται ότι μπορείς να ρίξεις τα πρώτα ψάρια στο ενυδρείο μετά από 24 ώρες, αφού έχει ξεθολώσει το νερό. Στην δική μου περίπτωση το νερό ξεθόλωσε μετά από 3 μέρες !!! Με κάποιον γνώστη που μίλησα μου είπε ότι άργησε να ξεθολώσει γιατί μέσα στο φίλτρο είχα το σφουγγάρι του άνθρακα. Τελικά αφού ξεθόλωσε αγόρασα τα πρώτα 2 ψαράκια, 1 Samurai και 1 Tropheus duboisi.
Το ενυδρείο λειτουργούσε κανονικά για περίπου 5 μέρες. Ξαφνικά όμως παρατήρησα ότι άρχισε το νερό να θολώνει, όχι υπερβολικά αλλά ξεκίνησε και επικρατούσε μέσα στο ενυδρείο μια "ομίχλη" που προφανώς οφείλεται στην αύξηση των νιτρικών. Έτσι λοιπόν πήρα την απόφαση να κάνω αλλαγή ενός μεγάλου ποσοστού του νερού (περίπου 50%) και να ξανά ρίξω βακτήρια.

Αυτό που θα ήθελα είναι η συμβουλή σας σχετικά με το πως πρέπει να ενεργήσω από εδώ και πέρα... scratch scratch
Σύντομα θα κάνω upload και photo του ενυδρείου μου

Ευχαριστώ προκαταβολικά Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS    Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS  Icon_minitimeΚυρ Μάης 01, 2011 2:09 pm

θελεις διαβασμα......εχεις και λαθος ψαροσυνθεση.......

Για να διαβάσεις κάποια βασικα μπορείς να δεις :
1. Ο Κύκλος του Αζώτου
2. Μέθοδοι Στρωσίματος του φίλτρου μας
3. Αφρικανικές Κιχλίδες-Φυσικό περιβάλλον
4. Είδη απο την λίμνη Tanganyika
5. Ειδη απο την λίμνη Malawi
6. Είδη από τα ποτάμια Δ. Αφρικής
7. Ειδη από τη Ν. Αμερική
8. Βιότοπος λίμνης Malawi & Tanganyika
9. Το στήσιμο βήμα-βήμα ενός ενυδρείου για mbuna της λίμνης Malawi
10. (Tanganyika) Συνθέσεις για ενυδρεία διαφόρων λίτρων
11. (Malawi - Mbuna species) Συνθέσεις για ενυδρεία διαφόρων λίτρων
12. Ευαγγέλιο όλων των ενυδρειόφιλων
Γη&Υδωρ ξεκοκκάλισε το ολο......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
iceman
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 2
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS    Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS  Icon_minitimeΚυρ Μάης 01, 2011 2:17 pm

Το έχω διαβάσει αυτό και ξέρω πάνω κάτι τι παίζει Smile άσχετα αν δεν το ακολούθησα Crying or Very sad

Το θέμα είναι ότι μπόλι δεν μπορώ να βρω.

Από εδώ και πέρα τι κάνουμε στην κατάσταση που βρίσκεται το ενυδρείο ? ? ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS    Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS  Icon_minitimeΔευ Μάης 02, 2011 12:12 am

Καλησπερα φιλε!

Το φιλτρο σου ειναι αστρωτο για αυτο και θολωσε το νερο!
Βαλε καμια αγγελια για μπολι...ολο και καποιος συνχομπιστας θα βρεθει και θα σου δωσει λιγο!

Για την ψαροσυνθεση σου τα ψαρια ειναι ασυμβατα μεταξυ τους!
Δωσε πισω τα ψαρακια γιατι ταλαιπωρουνται αδικα και ξεκινα απο την αρχη!
Στα λιτρα μπορεις να πας σε ψαρια απο την λιμνη Tanganyika (κοχυλοψαρα) διαβασε τα λινκ που σου εδωσε ο imichal !

Βαλε καμια φωτο του ενυδρειου να το δουμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Sakisdraminos
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
Sakisdraminos


Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ηλικία : 34
Τόπος : Drama (menw omos samo)

Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS    Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS  Icon_minitimeΠαρ Μάης 06, 2011 8:18 am

kalimera...akou file to idio pragma to epatha kai egw prin 1mina peripou.....
auta pou sou lene einai poli sosta kai sigoura pantos ama tha mporouse to filiko prosopo pou exei to enudrio na sou dwsei ta ylika pou exei sta filtra tou tha einai to pio sigouro mazi me 2-3 allages 40% tou nerou sou tha einai etoimo to enudrio mesa 2-5 meres!!!
i allages na ginontai meta apo ena 24....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πρόβλημα με νέο ενυδρείο. SOS
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Γενικά για κιχλίδες Αφρικής-
Μετάβαση σε: