ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 καινουργιο malawi

Πήγαινε κάτω 
+4
Z.X
chris7
jiraiya
kostas
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2011 9:58 pm

το ενυδρειο μου μεχρι στιγμης.

καινουργιο malawi 1006
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2011 10:03 pm

kostas έγραψε:
https://2img.net/r/ihimizer/i/1006.jpg/
.
προσπαθησα και πριν για φωτο αλλα τωρα τα καταφερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
jiraiya
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
jiraiya


Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ηλικία : 39
Τόπος : Θεσσαλονικη/Καλαμαρια

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2011 11:49 pm

οι διαστασεις του ενυδρειου ποιες ειναι?και επισης ποσα κιλα ειναι οι πετρες?
φαινεται πολυ ωραιο παντως μπραβο!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2011 12:07 am

Πολυ ωραιο φιλε μου!
Αλλα δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες(φιλτρανση,διαστασεις,λιτρα κ.λ.π.)!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2011 1:03 am

ευχαριστω για τα καλα σας λογια.ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμε με αφρικανικες κηχλιδες και στησιμο malawi και δεν ηξερα πως θα βγει.οταν μπουν και τα ψαρια θα κανω μια κανονικη παρουσιαση.
το ενυδρειο ειναι το ριο 240(121*0.40*0.50),ο βυθος ειναι αμμο θαλασσης και οι πετρες ειναι <<φεγγαροπετρα>>.εχω βαλει φενιζολ μπλε 3 ποντους κατω απο τις πετρες και εχω κολλησει τις περισσοτερες πετρες με ενυδριακη σιλικονη(bison).
απο φιλτρανση εχω το εσωτερικο(1000l/h) με δυο σφουγγαρια,2 λιτρα siporax και ενα εξωτερικο fluval 305 (1000l/h) με 2 λιτρα siporax και1 λιτρο substrat pro.
το ενυδρειο το στρωνω με αμμωνια και ειμαι στην φαση που ο νιτριτης ανεβαινει.
απο φωτισμο εχει μια λαμπα 38 watt.
σκεφτομαι να βαλω 2 χαρεμια απο 4 ψαρια το καθενα.το ενα θα ειναι labido yellow.για το αλλο θα χρειαστω την γνωμη σας οσο αναφορα την συμβατοτητα και για οτιδηποτε αλλο .θα ανεβασω και αλλες φωτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2011 1:22 am

δυο ακομα φωτο.

καινουργιο malawi 1008yi


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2011 10:34 am

Από θέμα φιλτρανσης είσαι μια χαρά!
Τώρα για το στήσιμο φαίνεται λειτουργικά σωστό για τα ψαράκια σο
Έχει δηλαδη τις απαραίτητες κρυψωνες και σπηλιές που χρειάζονται τα mbuna αλλά
φαίνεται αρκετά στημένο.....προσπάθησε να κανείς να φαίνονται τα δυο βουνά πιο ακανονιστα και να μην είναι
στο ίδιο ύψος!
Για δεύτερο είδος έχεις αρκετές επιλογές ρίξε μια ματιά εδώ http://www.cichlid-forum.com/profiles/
κοιτα τι σου αρέσει και το συζηταμε!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2011 10:44 am

Πολυ ομορφο ειναι,νομιζω με δυο χαρεμια θα εισαι μια χαρα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2011 11:22 am

καλημερα σε ολους.ευχαριστω και εσας παιδια για τα σχολια σας.μια φωτο απο προσοψη

επειδη απο την δευτερη σειρα και πανω οι πετρες ειναι κολλημενες ειναι δυσκολο να αυξομειωσω το υψος.για το λογο αυτο αφησα μεγαλα κενα για περασματα και σπηλιες(ελπιζω),αλλα στις φωτο δεν φαινονται καλα.
για καποιο φιλο που ρωτησε εχω βαλει 60-70κιλα πετρες.
για κανα φυτο ποια ειναι η γνωμη σας?
(τα πρωτα ποστ καπως σουλουπωθηκαν.αν το εκανε καποιος τον ευχαριστω).https://2img.net/r/ihimizer/i/1005v.jpg/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2011 6:17 pm

Από φυτά βάλε καμία valisneria!
Θα δείξει ακόμα πιο ωραίο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
tanalias
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 14

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ...   καινουργιο malawi Icon_minitimeΔευ Απρ 04, 2011 6:00 pm

πολυ ωραιο ειναι φιλε μου.πως το εχεις κανει και εχεις μια λαμπα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΔευ Απρ 04, 2011 6:45 pm

Παράθεση :
Από φυτά βάλε καμία valisneria!
yes

Καλο ειναι επίσης να τις βαλεις πριν μπουν τα ψαρια.... Ετσι μικραινουν οι πιθανοτητες να τις πειραξουν.
Το στήσιμο σου μου αρεσει πολύ αν και η παρατηρηση του Χρήστου ειναι σωστή. Καλό θα ήταν η μια πλευρά να ηταν μεγαλύτερη απο την άλλη. Πάντως σίγουρα λειτουργικο ειναι για τα ψαρια. Με 2 ειδη θα εισαι μια χαρα......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΔευ Απρ 04, 2011 7:54 pm

καλησπερα σε ολους.εχω ακουσει και απο αλλα παιδια οτι τα φυτα πολλες φορες δεν την παλευουν με τα αυτα τα ψαρια.η σκεψη να μπουνε πριν τα ψαρια ισως ειναι μια λυση.
φιλε tanalias επειδη το φωτιστικο ειχε καει το επιδιωρθωσα μονος μου(κοψε-ραψε-κολλα),οποτε στο καινουργιο ballast που εβαλα εκανα συνδεσμολογια για μια λαμπα.στο juwel αν συνδεσεις μονο μια λαμπα ενδεχεται να μην δουλεψει.
μια ερωτηση για οποιον μπορει να βοηθησει.
πανω στις πετρες και σε μερικα σημεια στην αμμο εχει βγει κατι σαν τριχοειδη βαμβακι.τι ειναι αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΤρι Απρ 05, 2011 11:58 pm

kostas έγραψε:
καλησπερα σε ολους.εχω ακουσει και απο αλλα παιδια οτι τα φυτα πολλες φορες δεν την παλευουν με τα αυτα τα ψαρια.η σκεψη να μπουνε πριν τα ψαρια ισως ειναι μια λυση.
φιλε tanalias επειδη το φωτιστικο ειχε καει το επιδιωρθωσα μονος μου(κοψε-ραψε-κολλα),οποτε στο καινουργιο ballast που εβαλα εκανα συνδεσμολογια για μια λαμπα.στο juwel αν συνδεσεις μονο μια λαμπα ενδεχεται να μην δουλεψει.
μια ερωτηση για οποιον μπορει να βοηθησει.
πανω στις πετρες και σε μερικα σημεια στην αμμο εχει βγει κατι σαν τριχοειδη βαμβακι.τι ειναι αυτο?

Μια φωτο θα βοηθησουμε!
Αν μπορεις βγαλε μια και ανεβασε την!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2011 12:12 am

προσπαθησα να βγαλω φωτο αλλα η μηχανη μου δεν ειναι πολυ καλη οποτε ζουμαροντας γινεται χαμος.ειναι σαν ασπρο χνουδι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2011 12:10 pm

καλημερα σε ολους.καποια βλακεια εχω κανει στο προφιλ μου στο imageshack και σβηστηκαν οι φωτογραφιες απο τα προηγουμενα post.αν ξερει καποιος πως μπορω να τις ξαναβαλω ας βοηθησει.
το στρωσιμο τελειωσε εχουν μπει και 7-8 ριζες βαλισνεριες και σε λιγο μπαινουν και τα ψαρια.οταν μπουν θα ανεβασω φωτο.
μια φωτο με τα φυτα.
καινουργιο malawi 1011r
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2011 12:11 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2011 12:14 pm

παιδια συγνωμη για τα τα πολλα ποστ χωρις ουσια(δεν φαινονται οι φωτο)αλλα εχω θεμα με το ανεβασμα φωτο.αν μπορει καποιος ας μου πει την σωστη διαδικασια.





Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΠεμ Απρ 14, 2011 6:18 pm

kostas έγραψε:
παιδια συγνωμη για τα τα πολλα ποστ χωρις ουσια(δεν φαινονται οι φωτο)αλλα εχω θεμα με το ανεβασμα φωτο.αν μπορει καποιος ας μου πει την σωστη διαδικασια.

Πας στο imageshack ανεβασεις τις φωτο και κανεις copy-paste το λινκ που λεει για forum!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΠαρ Απρ 15, 2011 12:16 am

ευχαριστω.θα ξαναπροσπαθησω. GoodJob
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΔευ Μάης 23, 2011 11:25 pm

[url=http:s1140.photobucket.com/albums/n576/kostas1978/]http:s1140.photobucket.com/albums/n576/kostas1978/[/url]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΔευ Μάης 23, 2011 11:27 pm

καινουργιο malawi Kostas1978
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΤρι Μάης 24, 2011 12:20 pm

Δεν ανοιγει η φωτο Κωστα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΚυρ Αυγ 21, 2011 11:13 pm

καινουργιο malawi 1011r



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kostas
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
kostas


Αριθμός μηνυμάτων : 42
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα

καινουργιο malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: καινουργιο malawi   καινουργιο malawi Icon_minitimeΚυρ Αυγ 21, 2011 11:19 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
καινουργιο malawi
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: