ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 ιδεες για νεο στησιμο

Πήγαινε κάτω 
+2
Mbuna
adlib
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
adlib
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
adlib


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 37
Τόπος : ΕΔΕΣΣΑ

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 4:19 pm

γεια σας φιλοι μου!!!ειμαι νεο μελος στο φορουμ..εκανα μια μινι παρουσιαση των ενυδρειων μου και εξεφρασα το προβλημα μου...εχω ενα ενυδρειο(100*36*41)με 4 αρσενικες μαλαουι!μια lambido,μια maingano,μια auratus και μια demasoni!2 εσωτερικα φιλτρα eheim 2210 το ενα με σφουγγαρι και το αλλο με μακαρονι!στοχος μου ηταν τοτε(που δεν ηξερα αρκετα για τισ κιχλιδες) να κανω ενα show-tank μονο με αρσενικα!!φυσικα μολισ αρχισα να διαβαζω ειδα οτι ηταν τελειως λαθος...τωρα εχω σκεφτει να κρατησω την labindo η την maingano και να κανω ενα χαρεμι(1-3)!θελω να μου πειτε τισ γνωμες σας για το αν αυτο που σκεφτομαι ειναι σωστο η λαθος οπως και καποιες αλλεσ δικιες σας προτασεις..(ξερω οτι θα μου πειτε για tanganyika αλλα ας δουμε αν εχω επιλογες πρωτα με καποιο απο τα ψαρια μου μετα απο malawi και τελος για tanganyika)
οριστε και μερικες φωτος απο το ενυδρειο το οποιο ειναι diy...(λειπει το 2ο eheim επειδη προστεθηκε αργοτερα)
https://2img.net/r/ihimizer/i/22032011149.jpg/
https://2img.net/r/ihimizer/i/22032011145.jpg/
https://2img.net/r/ihimizer/i/22032011147.jpg/
https://2img.net/r/ihimizer/i/22032011154.jpg/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mbuna
Μέλος
Μέλος
Mbuna


Αριθμός μηνυμάτων : 73
Τόπος : πτολεμαιδα

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 5:54 pm

Φίλε καλησπέρα.
Τα λίτρα είναι οκ μόνο για ένα χαρέμι Labido ή Maigano.
Ta auratus τα έχω σε 240 λίτρα και πέφτει πολύ κυνηγητό.
Το δικό σου auratus τι φύλο είναι?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 6:41 pm

Είναι πράγματι οριακά τα λίτρα σου για ένα χαρέμι labidochromis ή maingano.
Αν μπορείς δώσε λίγο ύψος στις πέτρες σου.
(αλήθεια που τις βρήκες? μ' άρεσαν πολύ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
adlib
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
adlib


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 37
Τόπος : ΕΔΕΣΣΑ

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 11:05 pm

Mbuna έγραψε:
Φίλε καλησπέρα.
Τα λίτρα είναι οκ μόνο για ένα χαρέμι Labido ή Maigano.
Ta auratus τα έχω σε 240 λίτρα και πέφτει πολύ κυνηγητό.
Το δικό σου auratus τι φύλο είναι?
δεν σκεφτομουν να κρατησω την auratus γιατι ξερω οτι τα λιτρα μου ειναι απαγορευτικα!το δικο μου ειναι αρσενικο 9εκ.!
μαλλον λεω προς maigano αν φυσικα μπορεσω να βρω, γιατι απο μια μικρη ερευνα που εκανα στην θεσσαλονικη δεν βρηκα....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
adlib
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
adlib


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 37
Τόπος : ΕΔΕΣΣΑ

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤρι Μαρ 22, 2011 11:09 pm

Κλεόβουλος έγραψε:
Είναι πράγματι οριακά τα λίτρα σου για ένα χαρέμι labidochromis ή maingano.
Αν μπορείς δώσε λίγο ύψος στις πέτρες σου.
(αλήθεια που τις βρήκες? μ' άρεσαν πολύ)
αμμος και πετρες απο χαλκιδικη φυσικα!!!!!! rock
απο εναν οικισμο που λεγεται βαρκες..αναμεσα απο μουδανια και ποτιδαια,εχει ενας φιλος μου σπιτι εκει και ξερω οτι δεν παταει ψηχη..ειναι σαν ιδιωτικη παραλια...
περασα ενα πρωιξνο μαζευοντας πετρες και αμμο!!! lol!
λες να βαλω κι αλλες ε?για να εχουν μεροι να κρυβονται τα θυληκα?
την επομενη φορα που θα παω θα μαζεψω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤετ Μαρ 23, 2011 12:31 am

Το ενα ειδος σε αυτα τα λιτρα ειναι μονοδρομος!

Το aquascape με λιγες πετρες ακομα θα ειναι κουκλι!
Προσπαθησε να φτιαξεις περισσοτερες κρυψωνες και σπηλιες!
Η πετρα σου ειναι ολα τα λεφτα!Μου αρεσει πολυ!

Οσο για την φιλτρανση προσωπικα θα αλλαζα τα εσωτερικα φιλτρα με ενα εξωτερικο
που να γυρναει 5-6 φορες τον συνολικο ογκο του νερου!
Tα mbuna θελουν δυνατη κυκλοφορια!
Τ εξωτερικα φιλτρα ειναι πολυ καλυτερα γιατι εχουν καλυτερη κυκλοφορια και περισσοτερο χωρο για υλικα
κατι που ειναι πολυ σημαντικο!

Πες μας τις τιμες του νερου του ενυδρειου σου??
Θερμοκρασια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
adlib
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
adlib


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 37
Τόπος : ΕΔΕΣΣΑ

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤετ Μαρ 23, 2011 3:42 pm

chris7 έγραψε:
Το ενα ειδος σε αυτα τα λιτρα ειναι μονοδρομος!

Το aquascape με λιγες πετρες ακομα θα ειναι κουκλι!
Προσπαθησε να φτιαξεις περισσοτερες κρυψωνες και σπηλιες!
Η πετρα σου ειναι ολα τα λεφτα!Μου αρεσει πολυ!

Οσο για την φιλτρανση προσωπικα θα αλλαζα τα εσωτερικα φιλτρα με ενα εξωτερικο
που να γυρναει 5-6 φορες τον συνολικο ογκο του νερου!
Tα mbuna θελουν δυνατη κυκλοφορια!
Τ εξωτερικα φιλτρα ειναι πολυ καλυτερα γιατι εχουν καλυτερη κυκλοφορια και περισσοτερο χωρο για υλικα
κατι που ειναι πολυ σημαντικο!

Πες μας τις τιμες του νερου του ενυδρειου σου??
Θερμοκρασια?
ευχαριστω φιλε chris7!
και εγω κατεληξα σε ενα ειδος αλλα δεν ξερω ακομα ποιο..labido η maigano?προσωπικα προτειμω maigano αλλα δεν ξερω που θα βρω....
οσο για το εξωτερικο φιλτρο εχεις δικιο...σε ολουσ τουσ τομεις αλλα εχω 3 ενυδρεια σπιτι και μονο 1 εξωτερικο φιλτρο!το 2ο εξωτερικο ειναι στο προγραμμα αλλα οχι αμεσα...τα 2 εσωτερικα ειναι λυση της στιγμης..
ph 7,9(σημερινη μετρηση)(η βρυση βγαζει κοντα στο 7,6)
gh 14
kh 12
(αν και τα 2 τελευταια τεστ εγιναν πριν κανα μηνα..) Laughing
η θερμοκρασια ρυθμιζεται απο εναν 200ρι θερμοστατη στους 25,5(περιπου)πραγματικη θερμοκρασια
οσο για τις πετρες το ξαναειπα οτι οταν θα ξαναπαω χαλκιδηκη θα ειναι η πρωτη μου δουλεια!!!! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤετ Μαρ 23, 2011 8:43 pm

Οι τιμες του νερου σου ειναι καλες!
Ανεβασε λιγο το ph σου ακομα!

Αν φτιαξεις αυτα που ειπαμε περισσοτερες πετρες και καλυτερη φιλτρανση θα εισαι αρχηγος!
Με τις πετρες που εχεις παιξε λιγο με το aquascape....Φτιαξε περισσοτερες κρυψωνες οσο μπορεις!
Παρε ιδεες απο εδω !

Τι αμμο εχεις βαλει?

Καλη συνεχεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
adlib
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
adlib


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 37
Τόπος : ΕΔΕΣΣΑ

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤετ Μαρ 23, 2011 9:34 pm

chris7 έγραψε:
Οι τιμες του νερου σου ειναι καλες!
Ανεβασε λιγο το ph σου ακομα!

Αν φτιαξεις αυτα που ειπαμε περισσοτερες πετρες και καλυτερη φιλτρανση θα εισαι αρχηγος!
Με τις πετρες που εχεις παιξε λιγο με το aquascape....Φτιαξε περισσοτερες κρυψωνες οσο μπορεις!
Παρε ιδεες απο εδω !

Τι αμμο εχεις βαλει?

Καλη συνεχεια!
εχω προσπαθησει για το ph αλλα χωρις καποιο αποτελεσμα..η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ασβεστολιθικες οι πετρες και ουτε εχω αραγωνητη!ισως καποιο αλατι για κιχλιδες να βοηθησει?
οσο για το aquascape εχω δει τα ενυδρεια μελων...στοχος μου ηταν να μεινει και καποιος χωρος για "παιχνιδι" και για αυτο μπηκαν πισω πισω...το υψος παντος που ειπαμε μπορει να αυξηθει...θα το επιχειρησω και θα ανεβασω και αλλες φωτος να μου πειτε.
η αμμος ειναι απο την ιδια παραλια τησ χαλκιδικηςπου πηρα τις πετρες!ξερω οτι δεν παταει ανθρωπος εκει..ειδα οτι ειναι ψιλοκοκκη και σχετικα σκουρη γιατι ξερω οτι στρεσαρονται με την ασπρη(σωστα η τσαμπα διαβαζα?) lol!
τωρα με απασχολει να δωσω τα ψαρια που δεν χρειαζομαι(εχω βαλει και σχετικη αγγελια)και το επομενο βημα ειναι να βρω maigano!εχω υποψη μου καποιο μαγαζι που μου προτεινε ενας φιλος αλλα θα το ψαξω λιγο ακομα και θα πραξω αναλογα...
ευχαριστω..να σαι καλα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤετ Μαρ 23, 2011 10:16 pm

adlib έγραψε:

εχω προσπαθησει για το ph αλλα χωρις καποιο αποτελεσμα..η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ασβεστολιθικες οι πετρες και ουτε εχω αραγωνητη!ισως καποιο αλατι για κιχλιδες να βοηθησει?
Μπορεις να βαλεις λιγο αραγωνιτη μεσα για να βοηθησεις να ανεβει η να ριξεις μαγειρικη σοδα η οποια θα ανεβασει την kh αλλα παραλληλα θα ανεβασει και το ph..επισης μπορεις να το ανεβασεις με καποιο buffer που πουλανε τα petshop!
οσο για το aquascape εχω δει τα ενυδρεια μελων...στοχος μου ηταν να μεινει και καποιος χωρος για "παιχνιδι" και για αυτο μπηκαν πισω πισω...το υψος παντος που ειπαμε μπορει να αυξηθει...θα το επιχειρησω και θα ανεβασω και αλλες φωτος να μου πειτε.
η αμμος ειναι απο την ιδια παραλια τησ χαλκιδικηςπου πηρα τις πετρες!ξερω οτι δεν παταει ανθρωπος εκει..ειδα οτι ειναι ψιλοκοκκη και σχετικα σκουρη γιατι ξερω οτι στρεσαρονται με την ασπρη(σωστα η τσαμπα διαβαζα?) lol!
Σωστος!!!
τωρα με απασχολει να δωσω τα ψαρια που δεν χρειαζομαι(εχω βαλει και σχετικη αγγελια)και το επομενο βημα ειναι να βρω maigano!εχω υποψη μου καποιο μαγαζι που μου προτεινε ενας φιλος αλλα θα το ψαξω λιγο ακομα και θα πραξω αναλογα...
ευχαριστω..να σαι καλα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
adlib
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
adlib


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 37
Τόπος : ΕΔΕΣΣΑ

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤετ Μαρ 23, 2011 11:47 pm

chris7 έγραψε:
adlib έγραψε:

εχω προσπαθησει για το ph αλλα χωρις καποιο αποτελεσμα..η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ασβεστολιθικες οι πετρες και ουτε εχω αραγωνητη!ισως καποιο αλατι για κιχλιδες να βοηθησει?
Μπορεις να βαλεις λιγο αραγωνιτη μεσα για να βοηθησεις να ανεβει η να ριξεις μαγειρικη σοδα η οποια θα ανεβασει την kh αλλα παραλληλα θα ανεβασει και το ph..επισης μπορεις να το ανεβασεις με καποιο buffer που πουλανε τα petshop!
οσο για το aquascape εχω δει τα ενυδρεια μελων...στοχος μου ηταν να μεινει και καποιος χωρος για "παιχνιδι" και για αυτο μπηκαν πισω πισω...το υψος παντος που ειπαμε μπορει να αυξηθει...θα το επιχειρησω και θα ανεβασω και αλλες φωτος να μου πειτε.
η αμμος ειναι απο την ιδια παραλια τησ χαλκιδικηςπου πηρα τις πετρες!ξερω οτι δεν παταει ανθρωπος εκει..ειδα οτι ειναι ψιλοκοκκη και σχετικα σκουρη γιατι ξερω οτι στρεσαρονται με την ασπρη(σωστα η τσαμπα διαβαζα?) lol!
Σωστος!!!
τωρα με απασχολει να δωσω τα ψαρια που δεν χρειαζομαι(εχω βαλει και σχετικη αγγελια)και το επομενο βημα ειναι να βρω maigano!εχω υποψη μου καποιο μαγαζι που μου προτεινε ενας φιλος αλλα θα το ψαξω λιγο ακομα και θα πραξω αναλογα...
ευχαριστω..να σαι καλα!
bravo bravo
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
adlib
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
adlib


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 37
Τόπος : ΕΔΕΣΣΑ

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤετ Μαρ 30, 2011 2:09 pm

και ενα μικρο update!!!περιμενω γνωμες!!!
ιδεες για νεο στησιμο 30032011192

ιδεες για νεο στησιμο 30032011193

ιδεες για νεο στησιμο 30032011194

επισης εχουν δωθει τα περισσοτερα ψαρια και εχει μεινει μονο το labido!!το οποιο δεν ξερω τι να το κανω..σκεφτομαι να το κρατησω και να του βαλω 3 θυληκες η να το δωσω και αυτο και να παω για Pseudotropheus saulosi που μαρεσουν πολυ;
εχω και την εντηπωση οτι το τελικο μεγεθος τους ειναι μικροτερο απο το labido οποτε θα ειναι ακομα πιο ανετα στο ενυδρειο μου!!!το θεμα ειναι που θα τις βρω...αν εχει καποιος υποψη του ειμαι ολος αυτια!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤετ Μαρ 30, 2011 3:10 pm

Πολυ ωραιο...Μπραβο!!!!
Φαινεται το ενυδρειο να εχει κρυψωνες και σπηλιες!
Μολις πιασει και αλγη θα γινει κουκλι!
Εκει που ειναι το φιλτρο μπορεις να βαλεις και καμια βαλισνερια θα δειξει πιο ωραιο ακομα!

Οσο για τα ψαρια και δυο λυσεις που λες ειναι σωστες!
Ολο και καποος θα εχει να σου δωσει καμια θυληκια labido!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
adlib
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
adlib


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 37
Τόπος : ΕΔΕΣΣΑ

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤετ Μαρ 30, 2011 3:34 pm

chris7 έγραψε:
Πολυ ωραιο...Μπραβο!!!!
Φαινεται το ενυδρειο να εχει κρυψωνες και σπηλιες!
Μολις πιασει και αλγη θα γινει κουκλι!
Εκει που ειναι το φιλτρο μπορεις να βαλεις και καμια βαλισνερια θα δειξει πιο ωραιο ακομα!

Οσο για τα ψαρια και δυο λυσεις που λες ειναι σωστες!
Ολο και καποος θα εχει να σου δωσει καμια θυληκια labido!
σε εκεινο το σημειο με το φιλτρο θα μπει βαλισνερια..ηταν στο προγραμμα!!!θυληκα labido μπορω να βρω..αλλα προτειμω τα saulosi!!θα κανω μια ερευνα στα μαγαζια της θεσσαλονικης την παρασκευη και βλεπουμε...δεν ξερει κανεις καποιο καταστημα που να τα εχει;για παραγγελια εννοω!
ευχαριστω για τα καλα σου λογια chris7!ολο το πρωινο παιδευομουν ελπιζω να εκανα καλη δουλεια..ειχα τελικα μερικες ακομα πετρες τισ οποιες ειχα ξεχασει! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Κλεόβουλος
Υπεύθυνος
Υπεύθυνος
Κλεόβουλος


Αριθμός μηνυμάτων : 380
Τόπος : Τανζανία

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤετ Μαρ 30, 2011 7:18 pm

Θεσσαλονίκη δεν θα βρεις saulosi Crying or Very sad
Πάρε ένα τηλ. στον Μάνθο (www.starfishaquariums.gr) μήπως μπορεί να σου βρει. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
adlib
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
adlib


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 37
Τόπος : ΕΔΕΣΣΑ

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤετ Μαρ 30, 2011 7:32 pm

Κλεόβουλος έγραψε:
Θεσσαλονίκη δεν θα βρεις saulosi Crying or Very sad
Πάρε ένα τηλ. στον Μάνθο (www.starfishaquariums.gr) μήπως μπορεί να σου βρει. Wink
thumbup το εχω υποψιν μου το μαγαζι!!!ευχαριστω!!κριμα παντως... Sad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GeFior
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
GeFior


Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ηλικία : 66
Τόπος : Ηρακλειωτης αλλα στη Κω (Κρητη+Κως)

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΣαβ Απρ 02, 2011 6:20 pm

adlib έγραψε:
και ενα μικρο update!!!περιμενω γνωμες!!!
https://2img.net/r/ihimizer/i/30032011192.jpg/
https://2img.net/r/ihimizer/i/30032011193.jpg/
https://2img.net/r/ihimizer/i/30032011194.jpg/
επισης εχουν δωθει τα περισσοτερα ψαρια και εχει μεινει μονο το labido!!το οποιο δεν ξερω τι να το κανω..σκεφτομαι να το κρατησω και να του βαλω 3 θυληκες η να το δωσω και αυτο και να παω για Pseudotropheus saulosi που μαρεσουν πολυ;
εχω και την εντηπωση οτι το τελικο μεγεθος τους ειναι μικροτερο απο το labido οποτε θα ειναι ακομα πιο ανετα στο ενυδρειο μου!!!το θεμα ειναι που θα τις βρω...αν εχει καποιος υποψη του ειμαι ολος αυτια!!

Αγαπητε μου σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο και αυτο χωρις καμια δωση υπερβολης.
Ειναι η πρωτη φορα και το πρωτο ενυδρειο εδω μεσα που ικανοποιει τα κριτηρια μου για ενα σωστο στησιμο.
Ειναι η πρωτη φορα που βλεπω ενα ενυδρειο που να μ'αρεσει.
Τωρα οσο αφορα τον αριθμο των ψαριων, θα ξεκινησεις και συ με το σωστο αριθμο ψαριων, αλλα αυτο θα ειναι προσωρινο το πολυ μεχρι τη δευτερη, τριτη γεννα μετα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://users.otenet.gr/~gefior/
adlib
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
adlib


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 37
Τόπος : ΕΔΕΣΣΑ

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΚυρ Απρ 03, 2011 10:25 pm

GeFior έγραψε:
adlib έγραψε:
και ενα μικρο update!!!περιμενω γνωμες!!!
https://2img.net/r/ihimizer/i/30032011192.jpg/
https://2img.net/r/ihimizer/i/30032011193.jpg/
https://2img.net/r/ihimizer/i/30032011194.jpg/
επισης εχουν δωθει τα περισσοτερα ψαρια και εχει μεινει μονο το labido!!το οποιο δεν ξερω τι να το κανω..σκεφτομαι να το κρατησω και να του βαλω 3 θυληκες η να το δωσω και αυτο και να παω για Pseudotropheus saulosi που μαρεσουν πολυ;
εχω και την εντηπωση οτι το τελικο μεγεθος τους ειναι μικροτερο απο το labido οποτε θα ειναι ακομα πιο ανετα στο ενυδρειο μου!!!το θεμα ειναι που θα τις βρω...αν εχει καποιος υποψη του ειμαι ολος αυτια!!

Αγαπητε μου σου αξιζει ενα μεγαλο μπραβο και αυτο χωρις καμια δωση υπερβολης.
Ειναι η πρωτη φορα και το πρωτο ενυδρειο εδω μεσα που ικανοποιει τα κριτηρια μου για ενα σωστο στησιμο.
Ειναι η πρωτη φορα που βλεπω ενα ενυδρειο που να μ'αρεσει.
Τωρα οσο αφορα τον αριθμο των ψαριων, θα ξεκινησεις και συ με το σωστο αριθμο ψαριων, αλλα αυτο θα ειναι προσωρινο το πολυ μεχρι τη δευτερη, τριτη γεννα μετα...
να σαι καλα φιλε μου!!ευχαριστω πολυ... Very Happy
τι εννοεις ακριβως για τα ψαρια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GeFior
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
GeFior


Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ηλικία : 66
Τόπος : Ηρακλειωτης αλλα στη Κω (Κρητη+Κως)

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤρι Απρ 05, 2011 6:54 pm

adlib έγραψε:

να σαι καλα φιλε μου!!ευχαριστω πολυ... Very Happy
τι εννοεις ακριβως για τα ψαρια;

Είναι ενας φαυλος κυκλος, γιατι απΆτη μια θελεις γεννες αλλα απΆτην άλλη θελεις ένα περιορισμενο αριθμο ψαριων για να εχεις σωστες συνθηκες.
Πως, ποτε και ποια ψαρια θΆαφαιρεσεις είναι 3 ερωτηματα που θα απαντησεις τοτε, τωρα συγκεντρωσου στο πολύ ομορφο ενυδρειο που εχεις κανει και πιστεψε με στο λεει καποιος που δεν χαιδευει αφτια.
Δεν ξερω με τι κριτηρια εφτιαξες το ενυδρειο σου και αν συμφωνεις μΆαυτά που εχω γραψει (αν εχεις διαβασει κατι όπως π.χ «Μια συμβουλη για ένα φιλο μου» στην ενοτητα «Γενικα περι κιχλιδες»), αλλα οπως θα καταλαβεις το φορουμ “κυριαρχειται” κυριως από Αθηναιους, και οσο αγοραζουν η οσο δινουν συμβουλες για αγορα πετρων από μαντρες για τα ενυδρεια τους, άλλο τοσο δεν προκειται να δουμε σωστα στημενα ενυδρεια από αυτους.
Θεωρουν πιο φυσικο να πουν σε καποιον που θελει την συμβουλη τους να παει νΆαγορασει από το να παει να βρει πετρες από τη φυση.
Το εχω πει και θα το ξαναπω, το νΆαγοραζουν πετρες από μαντρες για τα ενυδρεια τους είναι σαν να αγοραζουν την μετριοτητα και αυτό για ένα απλο-απλουστατο λογο.
Περαν της οικονομικης κρισης που δεν είναι να δινεις χρηματα και για τις πετρες, περαν του εξεζητημενου της υποθεσης όπως συμβαινει με τις πετρες βαλσατη, γρανιτη κ.α, λογω της ομοιομορφιας αλλα και του ακαταλληλου σχηματος των πετρων που πωλουν οι μαντρες, δεν σου βγαζουν ένα βασικο χαρακτηριστικο που πρεπει να εχει ένα ενυδρειο, τουλαχιστον εμφανισιακα, Τ Η Ν Φ Υ Σ Ι Κ Ο Τ Η Τ Α.
¶λλο κακο που εχει αμεση σχεση με το σχημα της πετρας περαν της α-φυσικοτητας είναι και η επικινδυνοτητα της πετρινης κατασκευης.
Όταν λοιπον στις κριτικες τους λενε για στημενα ενυδρεια (δικη τους εκφραση), δεν προτεινουν και τη λυση και η λυση δεν είναι βαλε τις ιδιες πετρες διαφορετικα, αλλα μην αγοραζετε πετρες από μαντρες.
Συνεχισε την προσπαθεια σου και δω ειμαστε για ότι θελεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://users.otenet.gr/~gefior/
adlib
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
adlib


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 37
Τόπος : ΕΔΕΣΣΑ

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2011 10:33 am

GeFior έγραψε:
adlib έγραψε:

να σαι καλα φιλε μου!!ευχαριστω πολυ... Very Happy
τι εννοεις ακριβως για τα ψαρια;

Είναι ενας φαυλος κυκλος, γιατι απΆτη μια θελεις γεννες αλλα απΆτην άλλη θελεις ένα περιορισμενο αριθμο ψαριων για να εχεις σωστες συνθηκες.
Πως, ποτε και ποια ψαρια θΆαφαιρεσεις είναι 3 ερωτηματα που θα απαντησεις τοτε, τωρα συγκεντρωσου στο πολύ ομορφο ενυδρειο που εχεις κανει και πιστεψε με στο λεει καποιος που δεν χαιδευει αφτια.
Δεν ξερω με τι κριτηρια εφτιαξες το ενυδρειο σου και αν συμφωνεις μΆαυτά που εχω γραψει (αν εχεις διαβασει κατι όπως π.χ «Μια συμβουλη για ένα φιλο μου» στην ενοτητα «Γενικα περι κιχλιδες»), αλλα οπως θα καταλαβεις το φορουμ “κυριαρχειται” κυριως από Αθηναιους, και οσο αγοραζουν η οσο δινουν συμβουλες για αγορα πετρων από μαντρες για τα ενυδρεια τους, άλλο τοσο δεν προκειται να δουμε σωστα στημενα ενυδρεια από αυτους.
Θεωρουν πιο φυσικο να πουν σε καποιον που θελει την συμβουλη τους να παει νΆαγορασει από το να παει να βρει πετρες από τη φυση.
Το εχω πει και θα το ξαναπω, το νΆαγοραζουν πετρες από μαντρες για τα ενυδρεια τους είναι σαν να αγοραζουν την μετριοτητα και αυτό για ένα απλο-απλουστατο λογο.
Περαν της οικονομικης κρισης που δεν είναι να δινεις χρηματα και για τις πετρες, περαν του εξεζητημενου της υποθεσης όπως συμβαινει με τις πετρες βαλσατη, γρανιτη κ.α, λογω της ομοιομορφιας αλλα και του ακαταλληλου σχηματος των πετρων που πωλουν οι μαντρες, δεν σου βγαζουν ένα βασικο χαρακτηριστικο που πρεπει να εχει ένα ενυδρειο, τουλαχιστον εμφανισιακα, Τ Η Ν Φ Υ Σ Ι Κ Ο Τ Η Τ Α.
¶λλο κακο που εχει αμεση σχεση με το σχημα της πετρας περαν της α-φυσικοτητας είναι και η επικινδυνοτητα της πετρινης κατασκευης.
Όταν λοιπον στις κριτικες τους λενε για στημενα ενυδρεια (δικη τους εκφραση), δεν προτεινουν και τη λυση και η λυση δεν είναι βαλε τις ιδιες πετρες διαφορετικα, αλλα μην αγοραζετε πετρες από μαντρες.
Συνεχισε την προσπαθεια σου και δω ειμαστε για ότι θελεις.
και εγω ειμαι υπερ τις αποψης βρισκω παρα αγοραζω ειδηκα οταν προκειται για πετρες η αμμο που εγω την εχω διπλα,και φυσικα ειμαι σχεδον 100% σιγουρος οτι δεν θα βλαψει τα ζωντανα στο ενυδρειο!
τωρα αν κατοικεις αθηνα η καπου που δεν ειναι τοσο ευκολο να προμηθευτεις τα παραπανω μαλλον η πιο ευκολη λυση ειναι να τα αγορασεις...
οταν μετα βεβαια μιλαμε για φυσικοτητα του ενυδρειου εκει παει σε καθαρα προσωπικο επιπεδο και θεμα γουστου...για την επικινδυνοτητα δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν εχω εμπειρια απο τετοια κατασκευη..οποιος εχει αναλογη εμπειρια θα μπορει να πει την αποψη του εμπεριστατομενα.... Very Happy
παντως σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια για το ενυδρειο μου!! thumbup εχει ακομα δρομο βεβαια.... Laughing
να σαι καλα! victory
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mbuna
Μέλος
Μέλος
Mbuna


Αριθμός μηνυμάτων : 73
Τόπος : πτολεμαιδα

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2011 12:46 pm

Tελικά σε τι ψάρια κατέληξες?
Οι πέτρες φοβερές Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
adlib
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
adlib


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 37
Τόπος : ΕΔΕΣΣΑ

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΤετ Απρ 06, 2011 5:58 pm

Mbuna έγραψε:
Tελικά σε τι ψάρια κατέληξες?
Οι πέτρες φοβερές Very Happy
θα κρατησω το labido και θα του βαλω αλλες 3 θυληκες γιατι δεν μπορεσα να βρω saulosi!το μεγεθος του ειναι περιπου 9 εκ. και βρηκα θυληκες γυρω στα 5εκ...λες να εχουν προβλημα λογο μεγεθους;δευτερα λεω να τα παρω απο ενα pet shop στην βεροια!!!παραδοξος εχει καλυτερη τιμη σε σχεση με της θεσσαλονικης! Very Happy
ευχαριστω για τις πετρες!! thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
GeFior
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
GeFior


Αριθμός μηνυμάτων : 36
Ηλικία : 66
Τόπος : Ηρακλειωτης αλλα στη Κω (Κρητη+Κως)

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΠεμ Απρ 07, 2011 6:05 pm

adlib έγραψε:

οταν μετα βεβαια μιλαμε για φυσικοτητα του ενυδρειου εκει παει σε καθαρα προσωπικο επιπεδο και θεμα γουστου...

Η αναπαρασταση της φυσικοτητας δεν είναι θεμα προσωπικου γουστου οπωσδη & δηποτε.
Αν αυτό που πας να αναπαραστησεις στο ενυδρειο σου δεν μπορει να απαντηθει στη φυση τοτε εχεις επιτυχει το αφυσικο, όπως π.χ πανω στη ασβεστολιθικη αμμο να βαλεις βαλσατικες πετρες.
Αυτο δεν ειναι φυσικοτητα ειναι κουκουρουκου.
Εσυ και γω μαζεψαμε την αμμο και τις πετρες απο την ιδια παραλια, τι το πιο φυσικο απο αυτο???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://users.otenet.gr/~gefior/
adlib
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
adlib


Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 37
Τόπος : ΕΔΕΣΣΑ

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΠαρ Απρ 08, 2011 12:17 pm

GeFior έγραψε:
adlib έγραψε:

οταν μετα βεβαια μιλαμε για φυσικοτητα του ενυδρειου εκει παει σε καθαρα προσωπικο επιπεδο και θεμα γουστου...

Η αναπαρασταση της φυσικοτητας δεν είναι θεμα προσωπικου γουστου οπωσδη & δηποτε.
Αν αυτό που πας να αναπαραστησεις στο ενυδρειο σου δεν μπορει να απαντηθει στη φυση τοτε εχεις επιτυχει το αφυσικο, όπως π.χ πανω στη ασβεστολιθικη αμμο να βαλεις βαλσατικες πετρες.
Αυτο δεν ειναι φυσικοτητα ειναι κουκουρουκου.
Εσυ και γω μαζεψαμε την αμμο και τις πετρες απο την ιδια παραλια, τι το πιο φυσικο απο αυτο???
καταλαβα τι εννοεις και συμφωνω!αυτος ειναι ο λογος που τα υλικα μου τα μαζεψα εγω!ασε που το συναισθημα οτι το ενυδρειο σου ειναι ολοκληροτηκα δικια σου δουλεια ειναι απιστευτο!!!αυτος ειναι επισης ο λογος που ολα τα ενυδρεια μου(χθες ολοκληρωσα το 4ο)ειναι DIY και δεν ειναι αγοραστα! rock
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
octania246
Μέλος
Μέλος
octania246


Αριθμός μηνυμάτων : 233
Τόπος : θεσσαλονικη

ιδεες για νεο στησιμο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ιδεες για νεο στησιμο   ιδεες για νεο στησιμο Icon_minitimeΠαρ Απρ 08, 2011 6:15 pm

Πραγματικα πολυ ωραιο στησιμο και μαρεσε πολυ και το χρωμα απο τις πετρες GoodJob
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ιδεες για νεο στησιμο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: