ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 100λίτρα jewel (hemichromis bimaculatus)

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
billos95
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

100λίτρα jewel (hemichromis bimaculatus) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: 100λίτρα jewel (hemichromis bimaculatus)   100λίτρα jewel (hemichromis bimaculatus) Icon_minitimeΠεμ Μαρ 10, 2011 1:45 pm

Η ιστορία του ενυδρείου μου ξεκινάει τον Μάρτιο του 2010 όπου το αγόρασα και το έβαλα στο δωμάτιο μου.Το έστρωσα και έβαλα τα γκάπυ και έναν πραγματικά ήρεμο ασημένιο καρχαρία.Μετά απο 8 μήνες και άπειρα μικρά που είχα χαρίσει σε φίλους τα γκάπυ μου έφυγαν τον Οκτώβριο είπα να βάλω κάτι πολύ καλό και εντυπωσιακό στο ενυδρείο μου.Εψαχνα μέρα νύχτα σε διάφορα site στο διαδύκτιο για το κατάλληλο είδος.
Ηξερα πως το ενυδρείο είναι κάπως μικρό συν τους βράχους το ενυδρείο μίκρενε ασφικτικά.Του έβαλα γύρω στα 5 κιλά βράχο για να φτιάξω κρυψώνες.
Στην αρχή διάλεξα τα melanochromis auratus το θηλυκό 8 εκατοστά και το αρσενικό 15.Τα κράτησα 3 μόνο μέρες.Τρομερός τσακωμός!Δεν ήξερα καλά αυτά τα ψάρια...μετά έμαθα πως είναι η πιο επιθετικές κιχλίδες.Πραγματικά δεν μπορούσα να κοιμηθώ καθώς χοροπηδούσαν έξω απο το νερό συνέχεια.
Αφού τα επέστρεψα και κοιτούσα τους πιθανούς αντικαταστάτες το μάτι μου έπεσε πάνω στις jewel!Κρέμασε το σαγόνι μου!Είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό!Ηταν αυτό που ήθελα...γέννες,δραστήριο και ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!
Ετσι άρχισε το ταξίδι μου στον Νείλο farao
Στο σημείο αυτό θέλω να πώ πως ο αρσενικός μου ήταν ζευγάρι με πάρα πολλές γέννες αλλά δυστηχώς κάποιος πήγε και πήρε την θηλυκιά και ο αρσενικός μου έμεινε μόνος.Καιρό τώρα ψάχνω κάποια θηλυκιά για να γίνουν ζευγάρι αλλά δεν βρίσκω τίποτα.Επίσης το παιδί μου χάρισε 8 μικρά δικά του απο την τελευταία γέννα του ζευγαριού.Ζούνε όλοι μαζί σαν μια όμορφη οικογένεια.

Το ενυδρείο:
ΑQUATLANTIS aquadream 100,o θερμοστάτης είναι tecatlantis 100w και το φίλτρο έχει μέσα μακαρόνι,μπλέ σφουγγάρι και υαλοβάμβακα.

Πως μπορώ να ανεβάσω εικόνες απο το pc μου χωρίς να τις βάλω σε κάποιο site και να τις ποστάρω?
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

100λίτρα jewel (hemichromis bimaculatus) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 100λίτρα jewel (hemichromis bimaculatus)   100λίτρα jewel (hemichromis bimaculatus) Icon_minitimeΠεμ Μαρ 10, 2011 3:38 pm

Οταν γραφεις στο ποστ σου πανω στα εικονιδια υπαρχει ενα εικονιδιο με ενα πρασινο κουτακι με μια δισκετα απο εκει μπορεις να τις ανεβασεις διαφορετικα
ανεβασε τις στο imageshack και κανε αντιγραφη-επικολληση!

Συμπληρωσε αυτη την φορμα

Διαστάσεις:
Όγκος:
Φυτά:
Ψάρια / Άλλα είδη:
Διακοσμητικά υλικά:
Φόντο:
Φωτισμός:
Διάρκεια φωτισμού:
Φιλτράρισμα:
Θερμοστάτης:
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Αλλαγές νερού:
Θερμοκρασία:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
billos95
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 11

100λίτρα jewel (hemichromis bimaculatus) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 100λίτρα jewel (hemichromis bimaculatus)   100λίτρα jewel (hemichromis bimaculatus) Icon_minitimeΠεμ Μαρ 10, 2011 4:18 pm

Διαστάσεις: 80 (Μ) 30 (Π) 40 (Υ)
Όγκος: 100 λίτρα
Φυτά: θα μπουν στο μέλλον 2-3 μάλλον ανουμπίες και λίγο κερατόφυλλο
Ψάρια / Άλλα είδη:9 hemichromis bimaculatus (1 ενηλικο και 8 μωρά),1 πλεκόστομος,2 μπλέ αστακοί
Διακοσμητικά υλικά: πέτρες
Φόντο:
Φωτισμός: 1 λάμπα 18W
Διάρκεια φωτισμού:9 ώρες
Φιλτράρισμα: biobox 2
Θερμοστάτης:100W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 7,6
Γενική σκληρότητα (GH): 13
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 11
Αλλαγές νερού: 30% κάθε Σάββατο
Θερμοκρασία:26
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
100λίτρα jewel (hemichromis bimaculatus)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Hemichromis bimaculatus - Jewel Cichlid
» hemichromis lifalili?

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Ενυδρεία Αφρικής-
Μετάβαση σε: