ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Σκεψεις για νεο ενυδρειο Αμαζονιου

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Σκεψεις για νεο ενυδρειο Αμαζονιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σκεψεις για νεο ενυδρειο Αμαζονιου   Σκεψεις για νεο ενυδρειο Αμαζονιου Icon_minitimeΚυρ Φεβ 20, 2011 3:59 pm

Εχω ήδη ξεκινησει να ετοιμάζω ενα νεο ενυδρειο Ν. Αμερικής. Το ενυδρειο θα ειναι ενα 110 λτ (juwel 800).
Το προορίζω για black water. Νερό απο ΑΟ, για χαμηλές σκληρότητες και ph (ph<=6, gh<=5) , τυρφη για χρωματισμό νερου (στο φίλτρο αλλά και με προσθήκη σε υγρή μορφη αν χρειαστει για περισσότερο χρωμα) αρκετά ξύλα, φυλλα και ασπρη χαλαζιακή αμμο. Από φυτά θα εχει μόνο επιφανείας (μάλλον Pistia). Τώρα ειμαι στη φάση για επιλογή κατοίκων. Σκεφτόμουν ενα κοπάδι καρδινάλιους (10-12) και ενα ζευγάρι απιστο.... Ισως και μερικά κορυ ή ένα ανσιστρους. Έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο από κατοίκους ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Σκεψεις για νεο ενυδρειο Αμαζονιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκεψεις για νεο ενυδρειο Αμαζονιου   Σκεψεις για νεο ενυδρειο Αμαζονιου Icon_minitimeΚυρ Φεβ 20, 2011 8:10 pm

Πάλι θα γράψεις.........

Ηλία αν βάλεις apisto με cory ή ancistrus ίσως να έχεις θέμα με τα αυγά των απιστο!
Προσωπικά θα άβαζα καρδινάλιους με απιστο ή καρδινάλιους με cory ή ancistrus!
Εκτός αν πάς σε species με κάποιο ασυνήθιστο είδος απιστο!

Μπορεις να βαλεις Mikrogeophagus altispinosus ή Mikrogeophagus ramirezi!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Σκεψεις για νεο ενυδρειο Αμαζονιου Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σκεψεις για νεο ενυδρειο Αμαζονιου   Σκεψεις για νεο ενυδρειο Αμαζονιου Icon_minitimeΚυρ Φεβ 20, 2011 11:07 pm

Χμμ...μαλλον θα παω σε απιστο με καρδιναλιους......

Τα ραμιρεζι δεν μου αρεσαν ποτε ενω τα bolivian ram τα ειχα και παλιοτερα..... Ασε που δεν θελουν τόσο χαμηλες τιμες ....
Θα δω τι θα βρω απο απιστο.....Αθήνα. Τωρα περιμενω να μου φερουν ασπρη αμμο (ειναι σε ελειψη εδω στα Χανια) για να αρχισω να διαμορφωνω το βυθο. Εχω ηδη παραγγείλει almond leaves απο το ebay..... και θα παραγγείλω και cones. Ξύλα εχω αλλά ψάχνω να προσθεσω και αλλα.... Την διακοσμιση θα την διαμορφωνω σιγα σιγα.....Ψάχνω επίσης pistia.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σκεψεις για νεο ενυδρειο Αμαζονιου
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αμερική :: Αμερική του νότου-
Μετάβαση σε: