ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Mini Malawi

Πήγαινε κάτω 
+5
Z.X
vag0s
ROUSSAKS
chris7
gouts0unin
9 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gouts0unin
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΠαρ Ιαν 21, 2011 1:14 pm

Καλησπέρα! Ορίστε το ενυδρείο μου, πείτε μου γνώμες!

Διαστάσεις:100x30x40
Όγκος:120L
Κατηγορία:Malawi
Φυτά:Vallisneria Gigantea
Ψάρια / Άλλα είδη:Labidochromis Caeruleus
Διακοσμητικά υλικά:Πέτρες απο τη θάλασσα και μια σπηλιά
Φόντο:Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:1x24w
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες
Φιλτράρισμα:Εξωτερικό φίλτρο sun sun 1000L/ώρα
Θερμοστάτης:100w
Αλλαγές νερού:30% Καθε εβδομάδα

Να και οι φωτο:
Mini Malawi DSC00773
Mini Malawi DSC00772
Mini Malawi DSC00769
Mini Malawi DSC00766
Mini Malawi DSC00763
Mini Malawi DSC00759
Mini Malawi DSC00755
Mini Malawi DSC00754
Mini Malawi DSC00753
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΠαρ Ιαν 21, 2011 1:51 pm

Πολυ ομορφο ενυδρειο και πολυ σωστα στημενο!
Οτι χρειαζεται ενα ενυδρειο malawi πολυ πετρα και πολλες κρυψωνες!
Οι ψαρακες πανεμορφοι!

Συγχαρητηρια
bravo bravo

Ποσο καιρο τρεχει?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΠαρ Ιαν 21, 2011 1:58 pm

Πανεμορφο !!! Κουκλακι !!!

Η κινηση που κανει το ενα ψαρι και τριβεται στην αμμο ειναι κατι ;; Chris ;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΠαρ Ιαν 21, 2011 2:11 pm

ROUSSAKS έγραψε:
Πανεμορφο !!! Κουκλακι !!!

Η κινηση που κανει το ενα ψαρι και τριβεται στην αμμο ειναι κατι ;; Chris ;;

Tωρα το προσεξα και εγω!

Καλο ειναι να μας πει ο φιλος αν το συγκεκριμενο ψαρι το κανει συνεχεια?!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
gouts0unin
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΠαρ Ιαν 21, 2011 3:10 pm

Ευχαριστω!
Το ενυδρειο τρεχει 1 μηνα.
Και το ψαρακι δεν τριβεται συνεχεια στην αμμο, μονο εκεινη τη στιγμη το πετυχα σε αυτη τη φαση. Μερικες φορες ομως κολυμπαει γρηγορα και πλαγια.
Γενικα ειναι πολυ κινητικο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ROUSSAKS
Μέλος
Μέλος
ROUSSAKS


Αριθμός μηνυμάτων : 185
Τόπος : Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΠαρ Ιαν 21, 2011 3:24 pm

Δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα μπορει να ειναι απο μια απλη φαγουρα μεχρι ενδοπαρασιτα ....απλα εχε το στο νου σου να το παρακολουθεις !
Εμενα το εκαναν τα ραμιρεζι το 1 στην αρχη που το εβαλα στο ενυδρειο αλλα μετα το σταματησε !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΠαρ Ιαν 21, 2011 4:17 pm

Παρακολουθησε το και κρατα μας ενημερους!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
vag0s
Μέλος
Μέλος
vag0s


Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 29
Τόπος : Suncity

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΠαρ Ιαν 21, 2011 7:44 pm

Στο έχω ξαναπεί ότι μου αρέσει πολύ.
Πρόσεχε το ψαράκι που αναφέρθηκε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Z.X
Guru
Guru
Z.X


Αριθμός μηνυμάτων : 2327
Ηλικία : 52
Τόπος : Θεσσαλονικη

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΠαρ Ιαν 21, 2011 7:46 pm

Ομορφα στημενο και ομορφο..
Οριακα εισαι αλλα εχεις κανει εξυπνο στησιμο και περπαταει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://cich.forumchti.com
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΣαβ Ιαν 22, 2011 11:13 am

Z.X έγραψε:
Ομορφα στημενο και ομορφο..
Οριακα εισαι αλλα εχεις κανει εξυπνο στησιμο και περπαταει..
thumbup

Αναφορικά με το "ξύσιμο" να σημειώσω ότι αυτό είναι πολύ σύνηθες στις αφρικάνες. Ξύνονται ανά τακτά διαστήματα χωρίς να σημαίνει αυτό κάτι. Παρόλα αυτά έχε το νου σου.

Προσωπικά, κάτι δεν μου αρέσει στα ψάρια. scratch
Βλέπω κάποια που έχουν αχνές, σκουρόχρωμες κάθετες ρίγες. Μιας και το εν λόγω είδος δεν έχει τέτοια χαρακτηριστικά, μου φαίνονται ως δείγματα υβριδισμού.

Απο που τα πήρες τα ψάρια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
imichal
Διαχειριστής
Διαχειριστής
imichal


Αριθμός μηνυμάτων : 1311
Ηλικία : 49
Τόπος : Χανιά

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΣαβ Ιαν 22, 2011 11:36 am

Παράθεση :
Αναφορικά με το "ξύσιμο" να σημειώσω ότι αυτό είναι πολύ σύνηθες στις αφρικάνες. Ξύνονται ανά τακτά διαστήματα χωρίς να σημαίνει αυτό κάτι. Παρόλα αυτά έχε το νου σου

thumbup

Παρόλο που το ενυδρειο σου ειναι μικρο εχεις κανει ωραιο στησιμο.....Πολύ ομορφο σαν ενυδρειο. Προσεχε μονο μην αυξησεις τον αριθμό των ψαριων σου.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gouts0unin
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΣαβ Ιαν 22, 2011 11:09 pm

Καλησπερα
Αυτο με τα μαυρα στην πλατη τους το παρατηρησα και εγω.Τα ψαρια τα εχω παρει απο συγχομπιστα.Επισης ενα απο αυτα εχει χασει το χρωμα του λιγο.(εχει ψηλοασπρισει)Τι μπορει να φταιει;
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΚυρ Ιαν 23, 2011 12:53 am

gouts0unin έγραψε:
Καλησπερα
Αυτο με τα μαυρα στην πλατη τους το παρατηρησα και εγω.Τα ψαρια τα εχω παρει απο συγχομπιστα.Επισης ενα απο αυτα εχει χασει το χρωμα του λιγο.(εχει ψηλοασπρισει)Τι μπορει να φταιει;
Ευχαριστω

Το άσπρισμα είναι πιθανό να οφείλεται στο στρες ή/και στην αλλαγή περιβάλλοντος.
Δώστους χρόνο να προσαρμοστούν.
Την παρούσα στιγμή, το σημαντικότερο είναι το αν τα labido είναι υβρίδια ή όχι.

Για μίλα με τον χομπύστα που στα έδωσε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mbuna
Μέλος
Μέλος
Mbuna


Αριθμός μηνυμάτων : 73
Τόπος : πτολεμαιδα

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΚυρ Ιαν 23, 2011 3:13 pm

Πολύ καλό το μίνι σου cheers cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gouts0unin
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΔευ Ιαν 24, 2011 10:00 am

Μίλησα χτες με εκεινον που μου εδωσε τα ψαρια και μου ειπε οτι ειναι δικης του αναπαραγωγης, και οχι υβριδια.
Κατα τα αλλα τα ψαρακια πανε μουρλια. Ενεργητικοτατα τα καμαρια μου.
Καλημερα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΔευ Ιαν 24, 2011 4:17 pm

gouts0unin έγραψε:
Μίλησα χτες με εκεινον που μου εδωσε τα ψαρια και μου ειπε οτι ειναι δικης του αναπαραγωγης, και οχι υβριδια.
Κατα τα αλλα τα ψαρακια πανε μουρλια. Ενεργητικοτατα τα καμαρια μου.
Καλημερα!

Το ότι είναι δικής του αναπαραγωγής, δεν μας λέει κάτι.
Μπορείς να ρωτήσεις σε τί περιβάλλον και με τί συγκάτοικους γεννήθηκαν, αν σε ενδιαφέρει.

Πάντως και μετά απο καλύτερη ματιά στις φωτό, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πρόκειται για υβρίδια.

Όπως και να έχει, αν δεν σε απασχολεί εσένα, δεν τρέχει τίποτα αρκεί στο μέλλον να μην πέσουν στα χέρια κάποιου που δεν θα ξέρει τί έχει (είτε τα ίδια τα ψάρια είτε γέννες).
thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΔευ Ιαν 24, 2011 8:04 pm

Moutralewn έγραψε:



Το ότι είναι δικής του αναπαραγωγής, δεν μας λέει κάτι.
Μπορείς να ρωτήσεις σε τί περιβάλλον και με τί συγκάτοικους γεννήθηκαν, αν σε ενδιαφέρει.

Πάντως και μετά απο καλύτερη ματιά στις φωτό, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι πρόκειται για υβρίδια.

Όπως και να έχει, αν δεν σε απασχολεί εσένα, δεν τρέχει τίποτα αρκεί στο μέλλον να μην πέσουν στα χέρια κάποιου που δεν θα ξέρει τί έχει (είτε τα ίδια τα ψάρια είτε γέννες).
thumbup

Θα συμφωνησω απολυτα με τον προλαλησαντα! yes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
gouts0unin
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΔευ Ιαν 24, 2011 8:56 pm

Καλησπέρα σε όλους!!!
Σας παραθέτω την απάντηση του προηγούμενου ιδιοκτήτη των ψαριών όταν τον ρώτησα τι άλλα ψαρια υπήρχαν στο ενυδρείο.

"Στο ενυδρείο υπήρχε επιπλέον 1 φροντόζα.Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι υβρίδιο , είμαι 1000% σίγουρος.Είναι από ζευγάρωμα labidos.Δεν βγαίνουν όλα ίδια.Είχαμε κάποια τα οποία ήταν πορτοκαλί τελείως , άλλα κίτρινα τελείως και άλλα με τις μαύρες γραμμές."

Όντως, προσωπικά δε με απασχολεί αν είναι υβρίδια ή όχι, το θέμα είναι όμως τι θα κανω με τις γέννες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΔευ Ιαν 24, 2011 9:20 pm

Ειναι 1000% υβριδια φιλε μου!

Δεν βγαίνουν όλα ίδια.Είχαμε κάποια τα οποία ήταν πορτοκαλί τελείως , άλλα κίτρινα τελείως και άλλα με τις μαύρες γραμμές."

Καλο ειναι να μην αναπαραγουμε υβριδια γιατι δν υπαρχουν καν στην φυση!
Και επισης αργοτερα θα ειναι πολυ δυσκολο να τα δωσεις!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
gouts0unin
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 8

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΔευ Ιαν 24, 2011 10:14 pm

Που σημαίνει ότι πρέπει να δώσω τον αρσενικό, αλλά ποιος θα μου τον πάρει εφόσον είναι υβρίδιο;

Φυσικά θέλω να πω ότι δεν αμφισβητώ την κρίση σας και σαφώς εσείς έχετε μεγαλύτερη εμπειρία απο εμένα που τώρα κάνω την πρώτη μου προσπάθεια. Αλλά μόνο ένα απο τα 4 ψαράκια μου έχει μαύρο στη ράχη του (όπως τα παρατήρησα σήμερα). Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος άλλος παράγοντας να επηρρεάζει το χρώμα τους;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
malawian84
Μέλος
Μέλος
malawian84


Αριθμός μηνυμάτων : 132
Ηλικία : 40
Τόπος : Αθήνα

Mini Malawi Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mini Malawi   Mini Malawi Icon_minitimeΤρι Ιαν 25, 2011 3:06 am

Αγαπητέ φίλε μου δυστυχώς έχεις υβρίδια και στο λέω εγώ που τα αναπαράγω αρκετό καιρό τώρα και έπειτα από πολλές κακοτοπιές με υβρίδια...ειδικά στην δεύτερη και τελευταία φωτογραφία σου φαίνονται τα ψάρια σου ότι έχουν πάρει και απο άλλη ράτσα χαρακτηριστικά....η απάντηση είναι απλή οι κιχλίδες δεν είναι σιγουρο οτι θα ζευγαρώσουν με το ιδιο είδος καθότι ζευγαρώνουν με τον κυρίαρχο αρσενικό οτι είδος και αν είναι εχω δει και τα πιο απίθανα αναφέρω παραδείγματα (demasoni male με female labido, greshakei male με female labido)κτλ κατι επίσης που με κάνει πιο σίγουρο είναι οι ρίγες αλλά και οι σωματότυποι....έχει γίνει τρελό μπέρδεμα σε όους τους χομπύστες με τα labido σπανίως βλέπω καθαρόαιμα και με στεναχωρεί αυτό ας προσπαθήσουμε να διατηρηθεί η καθαρότητα αυτου του πανέμορφου είδους...και η πρόταση μου είναι η εξής βάλε την σωστή σύνθεση σε αυτά τα λίτρα και καλά θα κάνεις αν θέλεις labido σε αυτά τα λίτρα να μην βάλεις τιποτα άλλο μέσα μαζί τους...φτιάξε την χημεία του νερού σου να είναι όλα όπως πρέπει και τσέκαρε το θέμα των υβριδίων οπωσδήποτε δες ποιά ψάρια πρέπει να φύγουν και αντικατέστησε τα με καθαροαιμα..
παραθετω καποιες photο και σορρυ αν γινομαι κουραστικός που ισως σε βοηθησουν σε επιπεδο χρωματικο και σωματοτυπικο να παρεις αποφασεις
Mini Malawi 30994_1469926069102_1262118361_3132
Mini Malawi 18842_1345123429114_1262118361_3101

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Mini Malawi
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» (Malawi) 180L malawi mbuna

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Ενυδρεία Αφρικής-
Μετάβαση σε: