ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 Αντίστοφη όσμωση - χλώριο

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
CONAN77GR
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αντίστοφη όσμωση - χλώριο   Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Icon_minitimeΤετ Ιαν 19, 2011 7:48 pm

Καλησπερα σε ολους!
Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum αν και το παρακολουθω πολυ καιρο!ειμαι στην φαση στησιματος ενος RIO 300 για αφρικανικες κιχλιδες.Εχω 2 ερωτησεις αν μπορει καποιος να βοηθησει!
1)Αν χρησιμοποιησω συσκευη αντιστροφης οσμωσης για τις αλλαγες νερου χρειαζετε να κανεις χρηση αντιχλωριου μετα?Απο οτι εχω διαβασει το 2ο σταδιο ειναι ενεργος ανθρακας και "κραταει" το χλωριο απο το νερο βρυσης!
2)Το αποτελεσμα της οσμωσης ειναι α)πολυ μαλακο νερο και οξινο (καθαρο) και β)πολυ σκληρο νερο και αλκαλικο(βρωμικο).Στις αφρικανες θελουμε σκληρο νερο και αλκαλικο.Μπορουμε να χρησημοποιουμε το "βρωμικο" νερο απο την οσμωση για τις αλλαγες στο ενυδρειο μας?Απευθειας?Και αν γινετε αυτο χωρις προβλημα για τα ψαρια μας τοτε γλυτωνουμε την α)χρηση αντιχλωριου και β)τις διαφορες μεθοδους για να κανουμε το νερο της βρυσης σκληρο και αλκαλικο.....
ευχαριστω πολυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίστοφη όσμωση - χλώριο   Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Icon_minitimeΤετ Ιαν 19, 2011 8:04 pm

Ναι μπορεις να χρησιμοποιεις το "βρωμικο" της Α/Ο σε αφρικανικο ενυδρειο!
Και εγω αρκετες φορες κανω τις αλλαγες μου στο malawi απο το "βρωμικο" της Α/Ο!
Oπως επισης και πολλοι αλλοι!
Πολυ σωστα λες οτι δν χρειαζεται να ριχνεις αντιχλωριο μετα αφου το χλωριο το εχει τραβηξει ο ανθρακας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
CONAN77GR
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίστοφη όσμωση - χλώριο   Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Icon_minitimeΤετ Ιαν 19, 2011 8:59 pm

Χαιρομαι που το ακουω απο εσενα και περιμενω να το ακουσω και απο αλλους να το διασταρωσουμε!Απλα εχω ενδιασμο στο ποσο μπορει ο ανθρακας να δεσμευσει ολο το χλωριο που περναει ή αν αφηνει "καταλοιπα"...ειχα διαβασει οτι για αποχλωριοποιηση νερου χρειαζεται 24 ωρες σε δοχειο με φιλτρο ανθρακα και αντλια για να το αφαιρεσει τελειος...αν θελει τοση πολυ ωρα εκει πως γινεται να το δεσμευει στην οσμωση με ενα μονο περασμα...Αν βαζαμε σε σειρα 2 φιλτρα ανθρακα στην οσμωση λες να ειχαμε καλυτερα αποτελεσματα ή θα εκανε κακο στο νερο???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίστοφη όσμωση - χλώριο   Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Icon_minitimeΤετ Ιαν 19, 2011 9:17 pm

Συγκεκριμενα στην δικια μου Α/Ο εχω δυο φιλτρα ανθρακα...σιγουρα κανουν πολυ καλυτερη δουλεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
CONAN77GR
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίστοφη όσμωση - χλώριο   Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Icon_minitimeΤετ Ιαν 19, 2011 10:02 pm

Απευθειας δηλαδη βαζεις το νερο απο την οσμωση στο ενυδρειο και δεν ειχεσ καποιο προβλημα?βακτηρια δεν ειχαν προβλημα χωρις αντιχλωριο?Αν ειναι ετσι γλυτωνουμε απο πολυ κοπο και λιγα χρηματα(αντιχλωριο+βελτιωτικα νερου)!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CONAN77GR
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίστοφη όσμωση - χλώριο   Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Icon_minitimeΠεμ Ιαν 20, 2011 2:44 pm

Εθεσα και σε εναν φιλο μου τα παραπανω ερωτηματα που πολυ ωραια μου απαντησες εσυ και με χαροποιησαν,αλλα η δικια του απαντηση ηταν πολυ διαφορετικη.θα στην γραψω και αν μπορεις να αιτιολογησεις θετικα αυτα που παρουσιαζει ως αρνητικα!Ελπιζω να μπεις στον κοπο για να δω τι θα κανω τελικα! Sad

Η απαντηση του ηταν η εξης!
Αν έχεις μόνο ενυδρείο(α) με Αφρικάνες κι επι της ουσίας το ωφέλιμο νερό της Α/Ο το πετάς τότε το σκεπτικό σου είναι πέρα για πέρα λάθος, κι εξηγούμαι:

Πρώτο και σημαντικότερο ότι το νερό που βγαίνει από την Α/Ο ως βρώμικο είναι.. βρώμικο λόγω του ότι η μεμβράνη δε συγκρατεί αλλά κυρίως απορρίπτει. Μπορεί τα προφίλτρα να συγκρατούν χλώριο και ποσοστό από τα λοιπά στερεά αλλά την κυρίως δουλειά την κάνει η μεμβράνη. Τα υπόλοιπα υπάρχουν εκεί για να την προστατεύουν. Αν λοιπόν από τη μεμβράνη δεν εκμεταλλεύεσαι το καθαρό νερό αλλά το βρώμικο τότε επί της ουσίας την πληρώνεις για να την αλλάζεις κάθε τόσο...
Δεύτερον, το κόστος απόκτησης αλλά και συντήρησης μιας μονάδας Α/Ο είναι αναλογικά μεγαλύτερο από το κόστος αγοράς αντιχλωρίου και λοιπών "σκληρυντικών" για την ίδια περίοδο χρήσης. Επίσης πετάς νερό που στις μέρες μας δεν είναι ότι καλύτερο.
Τρίτον, το παραγόμενο "βρώμικο" νερό που υπολογίζεις να χρησιμοποιείς θα είναι ανά λίτρο αρκετά σκληρότερο από το ιδανικό και με περισσότερες ακαθαρσίες συγκριτικά με ένα λίτρο νερού βρύσης.
Τέταρτον, ένα καλό αντιχλώριο δεν κάνει μόνο αποχλωρίωση αλλά δεσμεύει κι άλλα δηλητήρια ενώ παράλληλα κάποια από τα συστατικά του ευνοούν τα ψάρια. Το ίδιο ισχύει και για τα "σκληρυντικά" που κυκλοφορούν στο εμπόριο, δηλαδή εκτός των άλλων προσθέτουν και πολύτιμα ιχνοστοιχεία στο νερό.
Πέμπτον, αν θέλεις να κάνεις όλη αυτή τη μανούρα επειδή θεωρείς ότι είναι ευκολότερος και γρηγορότερος τρόπος από τον κλασικό τότε λυπάμαι αλλά δεν ισχύει.

Αν παρόλα αυτά θέλεις απλά να περνάς το νερό σου από φίλτρο άνθρακα (συμπαγούς ή/και κοκκοειδούς) κι από φίλτρο παρακράτησης σωματιδίων, ώστε να απομακρύνεις το χλώριο και ποσοστό από τις λοιπές στερεές ακαθαρσίες, τότε δεν χρειάζεσαι μονάδα Α/Ο αλλά μόνο προφίλτρα. Έτσι δεν θα πετάς καθόλου νερό αφού δεν θα υπάρχει μεμβράνη απόρριψης και το σύστημα θα σου βγει αρκετά πιο οικονομικό. Άσε που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για να βελτιώνεις το πόσιμο νερό. Μόνο που σε αυτή την περίπτωση το παραγόμενο νερό θα έχει τις ίδιες τιμές με αυτό του δικτύου. Δεν θα επεκταθώ πάνω σε αυτή τη λύση γιατί τα περισσότερα υπάρχουν ήδη γραμμένα.

Θεωρώ λοιπόν πως η λύση που σκέφτεσαι είναι λανθασμένη και πως ιδιαίτερα όσοι μένουμε σε περιοχές που παρέχεται σχετικά καλό νερό από το δίκτυο δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τέτοια συστήματα για λάθος λόγους. Μια χαρά εύκολα και οικονομικά θα κάνεις τη δουλίτσα σου αν προμηθευτείς ένα βαρέλι αλλαγής νερού χωρητικότητας της τάξης του 35 με 40 τις εκατό του συνολικού όγκου του ενυδρείου και προετοιμάζεις για λίγη ώρα το νερό του δικτύου προσθέτοντας όσα "σκληρυντικά" και λοιπά άλατα θέλεις εσύ (για να φέρνεις τις τιμές ακριβώς κι όχι στο περίπου) και στο τέλος... λίγο αντιχλώριο.



Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίστοφη όσμωση - χλώριο   Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Icon_minitimeΠεμ Ιαν 20, 2011 3:49 pm

Εγινε μπερδεμα φιλε μου!
Εγω ειχα καταλαβει οτι χρησιμοποιεις Α/Ο για καποιο "μαλακο" ενυδρειο που εχεις και ρωτησες για το "βρωμικο"!


..."Αν παρόλα αυτά θέλεις απλά να περνάς το νερό σου από φίλτρο άνθρακα (συμπαγούς ή/και κοκκοειδούς) κι από φίλτρο παρακράτησης σωματιδίων, ώστε να απομακρύνεις το χλώριο και ποσοστό από τις λοιπές στερεές ακαθαρσίες, τότε δεν χρειάζεσαι μονάδα Α/Ο αλλά μόνο προφίλτρα. Έτσι δεν θα πετάς καθόλου νερό αφού δεν θα υπάρχει μεμβράνη απόρριψης και το σύστημα θα σου βγει αρκετά πιο οικονομικό. Άσε που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για να βελτιώνεις το πόσιμο νερό. Μόνο που σε αυτή την περίπτωση το παραγόμενο νερό θα έχει τις ίδιες τιμές με αυτό του δικτύου. Δεν θα επεκταθώ πάνω σε αυτή τη λύση γιατί τα περισσότερα υπάρχουν ήδη γραμμένα.

Θεωρώ λοιπόν πως η λύση που σκέφτεσαι είναι λανθασμένη και πως ιδιαίτερα όσοι μένουμε σε περιοχές που παρέχεται σχετικά καλό νερό από το δίκτυο δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε τέτοια συστήματα για λάθος λόγους. Μια χαρά εύκολα και οικονομικά θα κάνεις τη δουλίτσα σου αν προμηθευτείς ένα βαρέλι αλλαγής νερού χωρητικότητας της τάξης του 35 με 40 τις εκατό του συνολικού όγκου του ενυδρείου και προετοιμάζεις για λίγη ώρα το νερό του δικτύου προσθέτοντας όσα "σκληρυντικά" και λοιπά άλατα θέλεις εσύ (για να φέρνεις τις τιμές ακριβώς κι όχι στο περίπου) και στο τέλος... λίγο αντιχλώριο... "


Αυτες οι λυσεις που σου προτεινει ο φιλος πολυ σωστες!
Εννοειται οτι δν χρειαζεσαι να πας σε αγορα Α/Ο για να κανεις αλλαγες στο αφρικανικο σου!
Οσο αφορα το "βρωμικο" προσωπικα ξερω οτι κανει για αφρικανικα ενυδρεια και οτι το χρησιμοποιουν πολλοι χωρις κανενα προβλημα!
Στο δικο μου ενυδρειο δν ειχα ποτε προβλημα!

Ας περιμενουμε να μας πουν κ αλλοι την γνωμη τους!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
CONAN77GR
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίστοφη όσμωση - χλώριο   Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Icon_minitimeΠεμ Ιαν 20, 2011 4:08 pm

Χρησιμοποιεις και εσυ το "βρωμικο" νερο της ΑΟ για απευθειας αλλαγες νερου σε αφρικανες?Απλα δεν θελω ολη την ωρα να τρεχω για αντιχλωρια και να εχω και ενα βαρελι για τις αλλαγεσ νερου να "καθετε" στο μπαλκονι μου...
Μου εγραψε και οτι το "βρωμικο" νερο ειναι παρα πολυ σκληρο για τις αφρικανες.Οτι δεν το αντεχουν...Ισχυει?Ειναι τοσο σκληρο?Και αν ειναι τοσο σκληρο αν αναμιξουμε "βρωμικο" με "καθαρο" νερο σε αναλογια 3/1 ή 3/2 και παρουμε τις τιμες που θελουμε?Μπερδεμα η κατασταση! Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Crazy_Beaver
Γηραιό Μέλος
Γηραιό Μέλος
Crazy_Beaver


Αριθμός μηνυμάτων : 358
Ηλικία : 38
Τόπος : Αθήνα

Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίστοφη όσμωση - χλώριο   Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Icon_minitimeΠεμ Ιαν 20, 2011 4:58 pm

Φίλε δεν χρειάζεται να μπείς σε τέτοιες ιστορίες.Εξάλου το σκληρό νερό που έρχεται σχεδόν στις τιμές που θέλουμε κατευθείαν από την βρύση είναι ένα από τα προτερήματα του αφρικάνικου.Όσο για το τράβηγμα που λές με το αντιχλώριο χονδρικά θες 5 ml αντιχλώρια να 40 λίτρα νερού, αναλόγως και την μάρκα βέβαια οπότε αγοράζει κανα 2 μεγάλες συσκευασίες αντιχλωρίου ή και παραπάνω άμα θες και ξαναπάς για αγορά μετά από μήνες.

Όσο για τα λοιπά πρόσθετα αν βάλεις αραγωνίτη στο βυθό σου και ασβεστολιθικές πέτρες δεν νομίζω να χρειάζεσαι άλλα πρόσθετα.Εγώ τουλάχιστον έχω ph 8,2 και GH 12 ΚΗ18 και δεν βάζω τίποτα πρόσθετο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CONAN77GR
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίστοφη όσμωση - χλώριο   Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Icon_minitimeΠεμ Ιαν 20, 2011 10:03 pm

OK!Σας ευχαριστω ολους για την συμβουλη!Μια τελευτεα ερωτηση...Ο ενεργος ανθρακας στην ΑΟ καθαριζει το χλωριο στον ιδιο βαθμο που καθαριζει το αντιχλωριο ή αφηνει καταλυπα???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίστοφη όσμωση - χλώριο   Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Icon_minitimeΣαβ Ιαν 22, 2011 11:08 am

Αρχικά, για να απαντήσω στην ερώτησή σου, ο άνθρακας καθαρίζει στον ίδιο βαθμό το χλώριο απλώς το κάνει με διαφορετικό τρόπο απ'ότι το αντιχλώριο.

Απο εκεί και πέρα, όπως ανέφεραν τα παιδιά, δεν υπάρχει κάνένας λόγος να πάρεις Α/Ο για να χρησιμοποιείς μόνο το βρώμικο.Όπως σωστά αναφέρει ο φίλος σου είναι πολύ περισσότερα €€ απο ότι να παίρνεις αντιχλώριο και και κάποια πρόσθετα για σκληρότητες. Και λέγοντας πρόσθετα δεν εννοώ τα ενυδρειακά σκευάσματα τα οποία είναι αρκετά ακριβά. Με μαγειρική σόδα για ανέβασμα του ΚΗ και αλάτι (είτε ενυδρειακό για γλυκό νερό είτε χοντρό,τυροκομικό χωρίς πρόσθετα ροής) για την GH.

αναφορικά με κάποια απο αυτά που είπε ο φίλος σου να σημειώσω τα εξής:
  • Ναι μεν το "βρώμικο" νερό της Α/Ο είναι πολύ σκληρότερα απο αυτό της βρύσης, αλλά οι "ακαθαρσίες" που αναφέρονται είναι ουσιαστικά μέταλλα, άλατα και ιχνοστοιχεία. Δεν είναι ακαθαρσίες με την έννοια της βρώμας. Σκέψου ότι το "βρώμικό" νερό της Α/Ο έχει ουσιαστικά (ανάλογα με την αναλογία καθαρού/βρώμικου της Α/Ο) π.χ. 2 ή 3 ή 4 φορές περισσότερα μέταλλα, άλατα, ιχνοστοιχεία και ηλεκτρολύτες απο το νερό βρύσης. αυτό γιατί η Α/Ο πρακτικά παίρνει π.χ. 4 λίτρα νερό, αφαιρεί όλα τα παραπάνω στοιχεία αυτών των 4 λίτρων και τα διοχετεύει σε 1 λίτρο νερό. Εξ'ου και οι πολύ αυξημένες παράμετροι του βρώμικου της Α/Ο.
  • Το βρώμικο της Α/Ο, όπως προανέφερα, είναι πολύ σκληρότερο απο της βρύσης αλλά επ'ουδενί δεν είναι κακό για τις αφρικάνες. Σκέψου ότι δεν μιλάμε ότι το βρώμικο έχει π.χ. pH 10. Δεν είναι τόσο ακραίο. Εμένα, π.χ. το βρώμικο της Α/Ο μου δίνει pH 8,5-8,8 και σκληρότητες κοντά στο 20. Με το νερό που έχουμε στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας, όλες οι Α/Ο, εκεί κάπου δίνουν. Ας βρεθεί κάποιος να μου πει ότι οι παραπάνω τιμές είναι "επικίνδυνες" για αφρικάνες.

Τέλος, να σημειώσω ότι λόγω του ότι διατρώ και ενυδρεία με πολύ χαμηλό pH οπότε και έχω Α/Ο, χρησιμοποιώ για τις αλλαγές στα αφρικάνικά, πάντα το βρώμικο νερό της Α/Ο και μόνο, για περισσότερο απο 2 χρόνια. Όχι μόνο δεν είναι κακό για τα ψάρια, αλλά ευημερούν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CONAN77GR
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος



Αριθμός μηνυμάτων : 25
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίστοφη όσμωση - χλώριο   Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Icon_minitimeΔευ Ιαν 24, 2011 2:17 pm

Ευχαριστω πολυ!Με καλυψες απολυτα!!!Με την απαντηση σου πιστευω ηταν σωστη η σκεψη μου ασχετα με το κοστος της ΑΟ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντίστοφη όσμωση - χλώριο   Αντίστοφη όσμωση - χλώριο Icon_minitimeΔευ Ιαν 24, 2011 4:13 pm

CONAN77GR έγραψε:
Με την απαντηση σου πιστευω ηταν σωστη η σκεψη μου ασχετα με το κοστος της ΑΟ!
thumbup
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αντίστοφη όσμωση - χλώριο
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αφρική :: Malawi-
Μετάβαση σε: