ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  

 

 σκαλαροαποριες

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
manou
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
manou


Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 48
Τόπος : αθηνα

σκαλαροαποριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: σκαλαροαποριες   σκαλαροαποριες Icon_minitimeΚυρ Δεκ 19, 2010 7:41 pm

γεια σε ολους.εχω ενα ενυδρειο 120 λιτ στο οποιο φιλοξενο 4 σκαλαρια.ξερω οτι ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για τοσα ψαρια και γιαυτο σκεφτομαι να παρω ενα 300 λιτρα με το ζορι λογω χρηματων και χωρου.ειμαι σχετικα καινουργιος στο χωρο του ενυδρειου γιαυτο θα ειθελα μια αποψη για το τι μπορω να βαλω στο 120 (φυτεμενο) και ποσα σκαλαρια μπορω να βαλω στο 300.αλλο ενα προβλημα που εχω ειναι οτι δεν καταλαβαινω πως να κατεβασω φωτο. Question καθε αποψη καλοδεχουμενη γιατι πραγματικα εμαθα πολλα πραγματα εδω μεσα και εχω ψιλοαγχωθει. confused

https://2img.net/r/ihimizer/i/dsc05583f.jpg/

νομιζω τα καταφερα..........
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

σκαλαροαποριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκαλαροαποριες   σκαλαροαποριες Icon_minitimeΔευ Δεκ 20, 2010 10:37 am

To 300αρι θα το κανεις και αυτο φυτεμενο η ξερο(μονο με ξυλα,αμμος,φυλλα και κανα φυτο επιφανειας)?
μπορεις να βαλεις 1-2 σκαλαρια ακομα στο 300αρι!

Για το φυτεμενο 120αρι περιμενε να μας απαντησει κανενας μποστανας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
manou
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
manou


Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 48
Τόπος : αθηνα

σκαλαροαποριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκαλαροαποριες   σκαλαροαποριες Icon_minitimeΔευ Δεκ 20, 2010 8:30 pm

μπααααααααααααααα....μαλλον για μαυριλα το βλεπω......ενα φυτεμενο πολλη ειναι.δηλαδη μεχρι 6 σκαλαρια σε 300 λιτρα ενυδρειο καλα ειναι??γιατι σε ενα pet shop (ψαγμενο και καλα) μου ειπαν οτι στο 120 μπορω να βαλω 10 σκαλαρια αρκει να κανω συχνες αλλαγες νερου......τι κανει ο ανθρωπος για να πουληση!!!!!!!!φυσικα δεν ξανα πηγα εκει.... για ψαρια που καθαριζουν (αμμο-αλγες) στο 300 τι μπορω να βαλω????παντα μαζι με σκαλαρια.στο φυτεμενο δεν μπορω να βαλω καποια κιχλιδα η σε καμια δεν αρεσει η πρασιναδα???συγνωμη που ρωταω πολλα,αλλα οτι απο αυτοι την παρεα μπορω να μαθω αρκετα περισσοτερααπο οτι στα pet shop.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
chris7
Διαχειριστής
Διαχειριστής
chris7


Αριθμός μηνυμάτων : 2400
Ηλικία : 39
Τόπος : Zambia-Κόρινθος

σκαλαροαποριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκαλαροαποριες   σκαλαροαποριες Icon_minitimeΔευ Δεκ 20, 2010 8:42 pm

manou έγραψε:
μπααααααααααααααα....μαλλον για μαυριλα το βλεπω......ενα φυτεμενο πολλη ειναι.δηλαδη μεχρι 6 σκαλαρια σε 300 λιτρα ενυδρειο καλα ειναι??γιατι σε ενα pet shop (ψαγμενο και καλα) μου ειπαν οτι στο 120 μπορω να βαλω 10 σκαλαρια αρκει να κανω συχνες αλλαγες νερου......τι κανει ο ανθρωπος για να πουληση!!!!!!!!φυσικα δεν ξανα πηγα εκει.... για ψαρια που καθαριζουν (αμμο-αλγες) στο 300 τι μπορω να βαλω????παντα μαζι με σκαλαρια.στο φυτεμενο δεν μπορω να βαλω καποια κιχλιδα η σε καμια δεν αρεσει η πρασιναδα???συγνωμη που ρωταω πολλα,αλλα οτι απο αυτοι την παρεα μπορω να μαθω αρκετα περισσοτερααπο οτι στα pet shop.

Καταρχην μην ανοιγεις καινουρια θεματα συνεχισε απο αυτο που εχεις ανοιξει πατωντας "add reply"!

Μ αρεσεις οποτε παμε για ξερακιανο.....bravo
Ας ξεκινησουμε απο τα βασικα...
Τι παραμετρους νερου εχεις στο 120αρι(ph,kh,gh,)?
Τα σκαλαρια χρειαζονται μαλακο και οξινο νερο μιλαμε δλδ για ph κατω του 7!
Αν παιξεις με μαλακο νερο μπορεις να βαλεις ενα κοπαδι 6-7 ατομων corydoras http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=485 η
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=316
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://chris7-photos.blogspot.com
manou
Jr. Μέλος
Jr. Μέλος
manou


Αριθμός μηνυμάτων : 4
Ηλικία : 48
Τόπος : αθηνα

σκαλαροαποριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκαλαροαποριες   σκαλαροαποριες Icon_minitimeΔευ Δεκ 20, 2010 9:29 pm

δεν ξερω αν με βρισετε (και αν το κανετε καλα θα κανετε) αλλα μετρησης δεν εχω κανει.αυριο θα κανω σε ενα φιλαρακι για να μου δειξει και πως γινεται.θα σας τα γραψω αυριο.παντως ρε παιδια να ειστε καλα δεν ειχα δει ξερα και μαυρα ενυδρεια και τωρα εχω παθει πλακα.θελω να παρω το μεγαλο και να το κανω ετσι.θα ειναι φοβερα τα σκαλαρια μου με τετοιο φοντο.......
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Moutralewn
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Moutralewn


Αριθμός μηνυμάτων : 2236
Ηλικία : 43
Τόπος : Α. Γλυφάδα

σκαλαροαποριες Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: σκαλαροαποριες   σκαλαροαποριες Icon_minitimeΠαρ Δεκ 24, 2010 6:36 pm

manou έγραψε:
δεν ξερω αν με βρισετε (και αν το κανετε καλα θα κανετε) αλλα μετρησης δεν εχω κανει.αυριο θα κανω σε ενα φιλαρακι για να μου δειξει και πως γινεται.θα σας τα γραψω αυριο.παντως ρε παιδια να ειστε καλα δεν ειχα δει ξερα και μαυρα ενυδρεια και τωρα εχω παθει πλακα.θελω να παρω το μεγαλο και να το κανω ετσι.θα ειναι φοβερα τα σκαλαρια μου με τετοιο φοντο.......

rock rock
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
σκαλαροαποριες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ :: Αμερική :: Αμερική του νότου-
Μετάβαση σε: